Սփյուռքն ընդդեմ Հայաստանի վարչապետի
Ես բազմիցս ընդգծել եմ, որ թշնամու ճամբարում հակասությունները տոն են մեզ համար։ Նման բաները պետք է մշտապես վերահսկել, և նկատելով, հնարավոր ամեն ջանք գործադրել, որպեսզի այս տոնը հնարավորինս երկար մնա մեզ հետ…
Դե, բռնողի վրա, ինչպես ասում են, գազանն էլ է վազում, և եթե մենք իսկապես ինչ-որ բան շատ ենք ուզում, ապա այդ «ինչ-որ բանը» իսկապես կարող է պատահել: Իսկ հիմա՝ մեջբերում. «Երեկ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Զատուլինին, Մարգոյին, ինձ և շատերին թույլ չեն տալիս մուտք գործել Հայաստան, քանի որ մենք շատ վատ բաներ ենք արել Հայաստանի համար։ Ես կոռեկտ չեմ լինի, ինչպես իմ ընկեր Կոստյա Զատուլինը։ Մի բան կարող եմ ասել՝ Նեմեսիսից հաստատ չես կարող խուսափել»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ռուսաստանցի մեդիա գործարար Արամ Գաբրիելյանովը։ Իսկ հիմա եկեք ավելի մոտիկից ճանաչենք Արամ Աշոտովիչին։
Գաբրիելյանովի կենսագրությունը միանգամայն կոմսոմոլական է՝ Մոսկվայի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետ, այնուհետև՝ «Ուլյանովսկի կոմսոմոլեց» թերթի թղթակից, հետո՝ նույն թերթի պատասխանատու քարտուղար, հետո՝ գլխավոր խմբագիր։ 1992-ին հնարավորությունը բաց չթողեց և սեփականաշնորհեց այդ թերթը՝ միաժամանակ անվանափոխելով «Սիմբիրսկիե գուբերնսկիե վեդոմոստի»։ Խելոք քայլ էր, որովհետև ժամանակի տենդենցները կոմսոմոլականի համար օրենք են, իսկ եթե կոմսոմոլականը տատանվում է, ապա բացառապես այն գծի հետ միասին, որին հավատարիմ են այս պահին իշխողներն ու իշխող կուսակցությունը։ Նա «Նյուզ մեդիա» հոլդինգի հիմնադիրն է: Արամ Աշոտովիչը «Բալտիյսկայա մեդիագրուպպա» հոլդինգի նախագահն է և Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեին առընթեր հանրային խորհրդի անդամ։ Հարուստ կենսագրություն, վստահաբար կարելի է ասել, որ մարդը աղքատ չէ։ Ժամանակին լուրեր էին պտտվում, որ նա վիլլա ունի Լազուր ափին, ինչին ի պատասխան Գաբրիելյանովը հայտարարեց, որ օտարերկրյա անշարժ գույք չունի, ով գտնի, խոստացավ «անշարժ գույքը նվիրել նրան»։ Քիչ անց Ալեքսեյ Նավալնին հրապարակեց հետաքննության արդյունքները, ըստ որի՝ 2009 թվականին Գաբրելյանովը 2 միլիոն եվրոյով բնակարան է գնել Փարիզում, որից հետո Գաբրիելյանովից պահանջեց կատարել իր խոստումը և իրեն նվիրել այդ բնակարանը։ Գաբրիելյանովը Նավալնիի պահանջը մեկնաբանեց այսպես. «Ես փող եմ աշխատել ու գնել: Վաղուց եմ այն գնել: Գերմանամուկ չեմ բուծել, Պետդեպից փող չեմ ստացել»։ Մի խոսքով՝ չնվիրեց, քրտնաջան աշխատանքով ձեռք բերածը ձեռքից բաց չթողեց:
Տեղեկատվություն մտորումների համար. 2022 թվականի նոյեմբերին քաղաքացի Գաբրիելյանովը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահից 36 միլիոն ռուբլու չափով դրամաշնորհ է ստացել՝ Ուկրաինայի տարածքում անջատողական կազմավորումների համար ԶԼՄ-ների հաղորդակցության և հասարակայնության հետ կապերի ոլորտում նոր մեդիա մասնագետներ պատրաստելու համար, իսկ ավելի վաղ՝ 2014 թվականի ապրիլին, նա պարգևատրվել է Պատվո շքանշանով՝ «բարձր պրոֆեսիոնալիզմի և Ղրիմի իրադարձությունների լուսաբանման օբյեկտիվության համար»։ Կարդացեք՝ «Ղրիմի բռնակցմանը տեղեկատվական աջակցության համար»:
Մեր ընթերցողը խելացի մարդ է, և առանց լրացուցիչ բացատրությունների կհասկանա, որ Գաբրիելյանովը ակտիվորեն պաշտպանում է անջատողականությունը հետխորհրդային տարածքում։ Նրա աշխատանքն է այդպիսին, և երբեմն նման աշխատանքը զգալի շահույթ է բերում։ Բայց մեկ այլ պետության ղեկավարին սպանությամբ սպառնալը, համաձայնվեք, այլ բան է: Եթե Ուկրաինայի օրենքներով անջատողականության համար սպառնում է մեկ պատիժ, ապա սպանության սպառնալիքը բոլորովին այլ հոդված է և արդեն մեկ այլ երկրի օրենքներով, այս դեպքում՝ Հայաստանի: Մի խոսքով, ես իրավաբան չեմ, բայց կարծում եմ, որ ՀՀ պատկան մարմինները պետք է հետաքրքրվեն քաղաքացի Գաբրիելյանովով։ Ախր նա լավ կապեր ունեցող մարդ է, ոչ աղքատ, ինչը նշանակում է, որ նա հնարավորություններով մարդ է: Ամեն ինչ կարող է պատահել, հետո Հայաստանի պատկան մարմիններին կմեղադրեն հանցավոր անփութության մեջ։ Որովհետև իրավախախտումների կանխարգելումը ոչ միայն սոցիալական, իրավական, կազմակերպչական, տեղեկատվական և այլ միջոցառումների ամբողջություն է, որն ուղղված է իրավախախտումների կատարմանը նպաստող պատճառների և պայմանների բացահայտմանը և վերացմանը: Խոսքը նաև հանցագործության կատարումը կանխելու նպատակով մարդկանց վրա դաստիարակչական ազդեցություն գործելու մասին է։
Հայ արմատականների շրջանում քաղաքական սպանությունների և ահաբեկչության ավանդույթներն ավելի քան բավարար են, և, ինչպես արդեն ասացի, Փաշինյանին կարելի է գնդակահարել ցանկացած թևից՝ և՛ պրոֆեսիոնալների, և՛ միայնակ սիրողականների։ Ուստի Հայաստանի ԱԱԾ համապատասխան վարչությանը խորհուրդ եմ տալիս ուժեղացնել վարչապետի պաշտպանության միջոցառումները։
Իսկ ի՞նչ պետք է անենք մենք՝ այս դեպքում։ Ես կարող եմ ձեզ ցնցել իմ առաջարկով, բայց լուրջ խորհեք. հայերի տարածքային պահանջներն իրենց հարևանների նկատմամբ՝ դա եռանկյունի է։ Առաջին կողմը Սփյուռքն է, երկրորդը՝ անմիջականորեն Հայաստանը, իսկ երրորդ կողմը հենց անջատողականներն են (կարևոր չէ, թե որտեղ՝ Ղարաբաղում, Ջավախքում, Սոչիում, թե Մարսելում)։ Եվ այս կողմերից ցանկացածի միջև ցանկացած հակասություն օգուտ է մեզ: Զարմացնել՝ նշանակում է հաղթել։ Եվ երբ թշնամուդ համար միանգամայն անսպասելի քայլ ես անում, դու նրան ուղղակի շշմեցնում ես: Դու շահում ես աշխարհի ամենաթանկ բանը: Ժամանակ՝ հաջորդ քայլի համար:
Ուստի մի զարմացեք։ Մենք կարող ենք Արամ Աշոտովիչ Գաբրիելյանովին առաջարկել ... քաղաքական ապաստան Ադրբեջանում, մեր և Հայաստանի միջև արտահանձնման պայմանագիր չկա, և, հետևաբար, նա ապահով կլինի մեզ հետ։ Թշնամուն պահիր անընդհատ զարմացած վիճակում։ Սա քայքայում է նրա նյարդային համակարգը և ստիպում սխալներ թույլ տալ։ Իմ կարծիքով գաղափարը հարուստ է, մտածելու բան կա…

Диаспора против армянского премьера
Я не раз подчеркивал, что противоречия во вражеском лагере – это праздник к нам приходит. Такие вещи нужно постоянно мониторить, а заметив – приложить все возможные усилия, чтобы праздник, который к нам пришел, оставался с нами как можно дольше…
Ну, на ловца, как говорится, и зверь бежит, и если мы чего-то очень сильно хотим, то это «что-то» очень даже может случиться. А теперь – цитата: «Никол Пашинян заявил, что не пускает Затулина, Марго, меня и многих других в Армению, потому что мы много плохого сделали для Армении. Я не буду корректен, как мой друг Костя Затулин. Одно могу сказать — «Немезиса» тебе точно не миновать», - написал на своей фейсбучной странице российский медиа-делец Арам Габрелянов. А теперь давайте познакомимся с Арамом Ашотовичем поближе.
Биография у Габрелянова вполне комсомольская: МГУ, факультет журналистики, потом – корреспондент газеты «Ульяновский комсомолец», потом – ответственный секретарь в той же газете, после – главный редактор. В 1992-м году своего не упустил и ту газету приватизировал, заодно сменив название на «Симбирские губернские ведомости». Умно, умно, потому что веяния времени – для комсомольца закон, и комсомолец если и колеблется, то исключительно вместе с линией, которой на данный момент придерживаются власть имущие и правящая на данный момент партия. Он является основателем холдинга «Ньюс Медиа». Арам Ашотович - президент холдинга «Балтийская медиагруппа» и член Общественного совета при Следственном комитете Российской Федерации. Богатая биография, что и говорить, да и человек не бедный. В свое время ходили слухи, что у него есть вилла на Лазурном берегу, на что Габрелянов заявил, что у него нет зарубежной недвижимости, и пообещал «подарить пентхаус» тому, кто его найдёт. Чуть позже Алексей Навальный опубликовал расследование, согласно которому в 2009 году Габрелянов купил квартиру в Париже за 2 миллиона евро, после чего потребовал у Габрелянова сдержать свое обещание, и подарить эту квартиру ему. Габрелянов прокомментировал требование Навального следующим образом: «Я заработал, я купил, и купил её давно! Хомячков не разводил, денег с Госдепа не получал!» В общем, не подарил, нажитого непосильным трудом из рук не выпустил, а валюты вообще в глаза не видел.
Информация к размышлению: гражданин Габрелянов в ноябре 2022 года получил грант президента РФ в размере 36 млн руб. на подготовку новых медиа специалистов в сфере медиакоммуникаций и связей с общественностью для сепаратистских образований на территории Украины, а еще раньше, в апреле 2014-го года был награжден Орденом Почета «за высокий профессионализм и объективность в освещении событий в Крыму». Читай «за информационную поддержку аннексии Крыма».
Читатель у нас человек умный, и без лишних объяснений поймет, что Габрелянов деятельно поддерживает сепаратизм на постсоветском пространстве. Работа у него такая, и иногда такая работа приносит весомую прибыль. Но грозить главе другого государства убийством, это, согласитесь, другое, если за сепаратизм по законам Украины грозит одно наказание, то угроза убийством – совершенно другая статья и уже по законам другой страны, в данном случае - Армении. В общем, юридический казус, в юриспруденции я не силен, но думаю, что соответствующим органам Армении стоило бы присмотреться к гражданину Габреляну. А то мало ли, человек он со связями, человек небедный, а значит, что это человек с возможностями. Всякое может случиться, как бы потом соответствующие органы Армении не обвинили в преступной халатности. Потому что профилактика правонарушений - это не просто совокупность мер социального, правового, организационного, информационного и иного характера, направленных на выявление и устранение причин и условий, способствующих совершению правонарушений. Это еще и вопрос оказания воспитательного воздействия на лиц в целях недопущения совершения преступления.
Традиций политических убийств и терроризма у армянских радикалов – более, чем достаточно, и, как я уже говорил ранее, стрелять в Пашиняна могут с любого фланга, что профессионалы, что любители-одиночки. Потому мой совет соответствующему управлению СНБ Армении – усильте меры по охране премьера. А нам в этом случае. Я, может быть, шокирую вас своим предложением, но вдумайтесь: территориальные претензии армянства к соседям - это треугольник. Первая сторона – диаспора, вторая – непосредственно Армения, а третья сторона – сами сепаратисты (не имеет значения где: в Карабахе, Джавахетии, Сочи или Марселе). И любые противоречия между любыми из этих граней – идут нам на пользу. Удивить – означает победить. И когда ты делаешь совершенно неожиданный для своего врага ход – ты не просто вгоняешь его в ступор. Ты выигрываешь самое ценное, что только есть на свете. Время на обдумывание следующего хода.
Потому – еще раз не удивляйтесь. В случае чего, мы можем предложить Араму Ашотовичу Габрелянову… политическое убежище в Азербайджане, договора об экстрадиции между нами и Арменией нет – а потому у нас он будет в безопасности. Держи врага в состоянии постоянного изумления. Это расшатывает его нервную систему и заставляет совершать ошибки. По-моему, мысль богатая, есть над чем подумать…