Կասպից ծովի ջրի աղազրկման պայմանագիր է կնքվել իսրայելական ընկերության հետ
Ադրբեջանի Ջրային ռեսուրսների պետական գործակալության «Ազերսու» ԲԲԸ-ն և իսրայելական Mekorot Water ընկերությունը համաձայնագիր են ստորագրել՝ ծովի ջրի աղազերծման ծրագրի շրջանակներում տեխնիկական խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ:
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի Ջրային ռեսուրսների պետական գործակալության տարածած տեղեկատվությանը։
Իսրայելի ջրամատակարարման ազգային օպերատոր Mekorot Water ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ամիր Լանգն ասել է, որ նրա երկրում խմելու ջրի կարիքների 90 տոկոսը բավարարում է այն ընկերությունը, որը նա ներկայացնում է, իսկ ջրի մոտավորապես 60 տոկոսը մատակարարվում է սպառողներին ծովի ջրի աղազերծման միջոցով։ Mekorot Water ընկերությունը և նրա դուստր ձեռնարկությունները ներկայումս համագործակցում են աշխարհի մի շարք երկրների հետ՝ ծովի ջրի աղազերծման և ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում:

Подписано соглашение с израильской компанией об опреснении воды Каспия
ОАО «Азерсу» Государственного агентства водных ресурсов Азербайджана и израильская Mekorot Water Company подписали соглашение об оказании технических консультационных услуг в рамках проекта по опреснению морской воды.
Об этом сообщает АПА со ссылкой на информацию, распространенную Государственным агентством водных ресурсов Азербайджана.
Амир Ланг, председатель Совета директоров израильского национального оператора водоснабжения «Mekorot Water Company», заявил, что в его стране 90 процентов потребностей в питьевой воде удовлетворяется представляемой им компанией, а примерно 60 процентов воды поставляется потребителям путем опреснения морской воды. Mekorot Water Company и ее дочерние компании в настоящее время сотрудничают с рядом стран мира в области опреснения морской воды и управления водными ресурсами.