Պացիենտը ավելի շուտ ողջ է
Գիտեք, նման մի դեպք է եղել, երբ Գրեբենշչիկովը վերադարձել է ԱՄՆ-ից, կարծեմ դա եղել է 1989 թվականին, նա համերգ է տվել «Օլիմպիյսկիում»։ «Ասսա» ֆիլմի ռեժիսոր Սերգեյ Սոլովյովը հիշում է, թե ինչպես են նրան զարմացրել Գրեբենշչիկովի երկրպագուները, որոնք շատ բարձր գոռում էին, որ Գրեբենշչիկովն այլևս նույնը չէ, առաջվա Գրեբենշչիկովը մահացել է, հեռացել է իրենցից, լքել է իր ունկնդրին, ընկել զառամախտի մեջ, ստորացել է, խոշոռվել է, ծմռվել է, և փոխվել դեպի վատը: Իբր, վերջ Գրեբենշչիկովին։ Սոլովյովը եղել է արվեստաբան Լենա Կուրլյանդցևայի հետ, և ընդհանրապես չէր հասկանում հասարակության նման ագրեսիվ և թաղումային արձագանքը։ Իսկ Կուրլյանդցեւան նրան ամեն ինչ բացատրել է. Սերգեյ, շատ են ուզում, որ նա մահանա։ Տես եթե մահանար՝ ամեն ինչ իր տեղը կընկներ։ Սա օրենք է, տանջահար անել, քանի դեռ չեն սպանել, այ տես երբ նա մահանա՝ կհանեն գլխարկները և կգոռան հանգուցյալի վեհության մասին: Միակ բանը, որ հիմա ուզում են Գրեբենշչիկովից, այն է, որ նա անհապաղ մահանա։
Ճիշտ նույն ձևով է Հայաստանի հասարակության մի մասը վերաբերվում Փաշինյանին։ Հիմա ատում են, պարզապես չհասկանալով, որ նա՝ հայաստանյան քաղաքական բեմի համար քաղաքական գործչի նոր տեսակ է՝ քաղաքական գործիչ, ով ցանկանում է հայ հասարակությանը դուրս հանել այն ճահճից, որտեղ նրան քշել է հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջատիրության քաղաքականությունը։
Ռեւանշիստները չեն հասկանում մի պարզ բան. ճանաչելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ճանաչելով Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական, չմիջամտելով սեպտեմբերի 19-20-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերի հակաահաբեկչական միջոցառումներին՝ Փաշինյանը Հայաստանը պաշտպանեց շատ մեծ անախորժություններից, եթե չասել, որ փրկել է փորձանքից՝ վերջնական ջախջախումից։ Ռեւանշիստները չեն հասկանում, որ ազատամարտիկների քաղաքակրթության մասին գիրքը մինչև վերջ կարդացել են և որպես անհարկի գցել անկյունը։ Էջերը կարող են օգտագործվել ինքնափաթթուկի համար, կամ գուցե նաև... ոչ, ես կնախընտրեի չխոսել այդ մասին, թող այդպես էլ լինի, ես կլռեմ: Այսպես ուրեմն, երբ Հայաստանը ստորագրի խաղաղության պայմանագիր՝ կատարելով մեր բոլոր պայմանները, ներառյալ առհասարակ Ադրբեջանի տարածքում որևէ մեկին կամ որևէ բանին ֆինանսավորելուց անվերապահորեն հրաժարվելը՝ տարածաշրջանի պատմության մեջ նոր էջ կբացվի։ Իսկ այն հայերը, ովքեր ավելի խելացի են ու ավելի հեռատես, որոշ ժամանակ անց կորոշեն Փաշինյանին հուշարձան կանգնեցնել։ Որպես ձեռքի տակ եղածներից, ինչպես ասում են, ամենասթափն ու ադեկվատը։ Չէ որ Փաշինյանը հեռու է սովորական մարդ լինելուց, նա իրենից ներկայացնում է շատ հետաքրքիր հոգեմշակութային տիպաժ։ Իմ կոլեգան և լավ մտերիմ, Մուրադ Աբիևի հետ «Իրադարձություններ» ամենշաբաթյա հաղորդաշարի հեղինակն ու վարողը շատ ճիշտ է նկատել. Փաշինյանը՝ շուկայական աճպարար է, արևելյան բանահուսության կերպարներից ամենահամառներից ու հաջողակներից մեկն է, այո և ոչ միայն արևելյան։ Ես Փաշինյանին վիրավորելու կամ նվաստացնելու միտք չունեմ, շուկայական աճպարարը այն կերպարն է, որը կոչվում է «թափառող սյուժեի» կերպար, սյուժե-ֆաբուլային կայուն համալիր, որը հանդիպում է գրեթե բոլոր մշակույթներում։ Շուկայական աճպարարը իտալական դել արտե կատակերգության կերպար՝ Բրիգելլայի մերձավոր ազգականն է: Զուգահեռներն աչքի առաջ են. բավականին ճարպիկ, շատ հնարագետ, մինչև խոսասերի պերճախոս, լկտի նրանց հետ, ովքեր չեն կարողանում նրան պատշաճ հակահարված տալ, բայց քաղաքավարի և սրտխառնոցի աստիճանի զգուշավոր նրանց հետ, ումից վախենում է։ Խորամանկ կարճահասակ գյուղացի, ով անընդհատ շուռումուռ է գալիս, փորձում է բաց չթողնել իր շահերը, և, ինչը շատ ցուցադրական է, բավականին հաճախ ջրից չոր է դուրս գալիս, համենայն դեպս ներկայացման ժամանակ նրան ծեծում են շատ, շատ հազվադեպ, ի տարբերություն այդ նույն Պուլչինելլայի, որին բոլորը ծեծում են, ով չի զլանում։
Իմ կարծիքով, իմ ակնարկներն ավելի քան ակնհայտ են։ Ուշադրություն դարձրեք, ներքին լսարանի համար նա ասում է մի բան, Ռուսաստանի ղեկավարության հետ հանդիպելիս՝ մեկ այլ բան, Շառլ Միշելի հետ շփվելիս՝ երրորդը, իսկ մեր նախագահի հետ՝ չորրորդը։ Ճկուն ընկեր է, պետք է արժանին մատուցել նրան։ Մի դիպչեք Փաշինյանին, հարևանիկներ, նա ձեզանից բոլորիդ ավելի խելացի է, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ հասկանում է ոչ միայն այն, թե ձեզ վրա ինչ կնստի ռեւանշիզմը (ես արդեն ասացի Պուլչինելլայի մասին), այլ նաև որոշակի հեռանկար է տեսնում «միացումի» գաղափարներից հրաժարվելու և տարածաշրջանում խաղաղ գոյակցություն մեջ։ Նա երբեմն իր դես ու դեն նետումներով տարօրինակ տպավորություն է թողնում, բայց հստակ գիտի, թե ուր է գնում։
Գիտե՞ք, Ռոմը բացարձակապես հրաշալի բացատրություն ուներ այն մասին, թե «ինչն է լավ դերասանը և ինչ է այն դերասանը, որը ոչ մի տեղ պետք չի գալիս»: Մարդը նստում է ձեր առջև և պարզապես քորում է իր աչքը: Բայց շատ հետաքրքիր է նրա վրա նայել, ահա և սա էլ կա՝ հիանալի դերասան, սա է, որ կոչվում է արտիստիզմ: Իսկ մյուս մարդը, լարված և կենտրոնացած, ձեզ համար կարդում է Լեռնային քարոզը: Բայց ձեզ համար ամենևին հետաքրքիր չէ և չգիտես ինչու տխուր է, ընդ որում այնքանով, որ նույնիսկ դժվարանում եք ըմբռնել Քրիստոսի մեծ խոսքերի իմաստը։ Դուք ձանձրանում եք: Նշանակում է, որ ձեր առջև շատ վատ դերասան է։
Այնպես ուրեմն, Փաշինյանը շատ լավ դերասան է, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ նրան դիտելով՝ ունկնդրողը երբեք չի ձանձրանա։ Միայն թե հիմա մենք գիտենք ոչ միայն այն, որ Փաշինյանը խաղում է, և տեսնում ենք ոչ միայն այն, որ նա շատ լավ է խաղում։ Մենք կարդում ենք գիրքը, և հետևաբար նախօրոք գիտենք, թե ինչպես է ավարտվելու այս ներկայացումը, քանի որ այստեղ գլխավոր ռեժիսորը հենց մենք ենք։ Անձամբ ես Փաշինյանին չեմ նախանձում, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ ցանկացած պահի կարող են կրակել նրա վրա, բարեբախտաբար, մեր հարեւանները ահաբեկչական ավանդույթներ ունեն։ Առավել ևս, Փաշինյանի վրա կարող են կրակել ցանկացած թևից՝ լինի դա ռուսամետից, լինի դա արևմտամետից, լինի դա ղարաբաղյան կլանի նախկին անդամներից և նրանցից, ովքեր դեմ չեն նրա տեղը զբաղեցնել։
Ցանկացած դեպքում, մեզ չի կարելի ոչ մի պարագայում հանգստանալ, դրսում ժամանակները բարդ են, իսկ մեր հարեւանիկները՝ ոչ այնքան վստահելի են։ Ես նույնիսկ ընդունում եմ, որ Փաշինյանի իշխանության մեջ լինելը՝ հայկական վերնախավի ինչ-որ կոնսենսուսի արդյունք է, նրանց ժամանակ է պետք շունչ քաշելու համար, որպեսզի որոշ ժամանակ անց նորից փորձեն ռեւանշ ձեռնարկել, իսկ պարտությունները բարդել հենց նրա վրա։ Իբրև, դե լավ, եկեք հիմա խաղաղ պայմանագիր կնքենք Ադրբեջանի հետ, իսկ որոշ ժամանակ անց...
Կյանքը, թանկագին տղաներ և հարգելի չափահաս ընկերներ, ընդհանուր առմամբ ցույց է տալիս, որ չի կարելի հույս դնել որևէ պայմանագրերի կամ պայմանավորվածությունների վրա: Ավելի ճիշտ, կարելի է, բայց բանակը՝ նա ինչ-որ կերպ ավելի հուսալի է։ Այո, և այն ավելի ծանրակշիռ տեսք ունի: Եվ հետեւաբար՝ վերադարձրեք անկլավները:

АНАЛИТИКА  10 Октября 2023 - 11:18
Знаете, был такой случай, когда Гребенщиков вернулся из США, по-моему, это случилось в 1989-м году, он дал концерт в «Олимпийском». Сергей Соловьев, режиссер фильма «Асса», вспоминает, как его удивили поклонники Гребенщикова, очень громко говорившие, что Гребенщиков уже не тот, прежний Гребенщиков умер, ушел от себя, бросил своего слушателя, впал в маразм, скурвился, сподлючился, сбычился, перекорежился, и изменился в худшую сторону. Мол, кончился Гребенщиков. Соловьев был с искусствоведом Леной Курляндцевой, и совершенно не понимал такой агрессивно-похоронной реакции публики. А Курляндцева все ему объяснила: Сергей, они очень хотят, чтобы он умер. Вот умер бы он — и все стало бы на свое место. Это закон, травить, пока не замордуем, а вот когда помрет - снимать головные уборы и вопить о величии покойника. Единственное, чего от Гребенщикова сейчас хотят, — чтобы он немедленно умер.
Точно так же часть армянского общества относится к Пашиняну. Ненавидит сейчас, просто не понимая, что это – новый для армянской политической сцены тип политика – политик, желающий вытащить армянский социум из болота, в которое его загнала политика территориальных претензий к соседям.
Реваншисты не понимают одной простой вещи: признав территориальную целостность Азербайджана, признав Карабах азербайджанским, не вмешавшись в контртеррористические мероприятия ВС Азербайджана 19-20 сентября  – Пашинян уберег Армению от очень больших неприятностей, если не сказать, что спас ее от беды – окончательного разгрома. Реваншисты не понимают, что книжку про цивилизацию азатамартиков дочитали и зашвырнули в угол, за ненадобностью. Страницы могут пойти на самокрутки, а может и на… нет, лучше я об этом не буду, так и быть, промолчу. Так вот, когда Армения подпишет мирный договор, выполнив все наши условия, включая безоговорочный отказ от финансирования кого-либо и чего-либо вообще на территории Азербайджана – в истории региона будет открыта новая страница. А те из армян, кто поумнее и подальновиднее, по прошествии определенного времени решат поставить Пашиняну памятник. Как наиболее трезвому и адекватному из всех, кто был под рукой, что называется. Ведь Пашинян далеко не простой человек, он представляет собой интереснейший психокультурологический типаж. Мой коллега и хороший приятель, автор и ведущий еженедельной передачи «События» с Мурадом Абыевым, очень верно подметил: Пашинян – это базарный плут, один из самых живучих и удачливых персонажей восточного, да и не только восточного фольклора. У меня в мыслях нет оскорбить или унизить Пашиняна, базарный плут – это персонаж того, что называется «бродячим сюжетом», устойчивый комплекс сюжетно-фабульных сюжетов, который встречается практически во всех культурах. Базарный плут — это близкий родственник Бригеллы, персонажа итальянской комедии дель арте. Параллели налицо: достаточно ловкий, очень изворотливый, красноречивый до говорливости, нагловатый с теми, кто не в состоянии дать ему должный отпор, но вежлив и предупредителен до тошноты в отношении тех, кого побаивается. Хитроватый мужичок, который постоянно изворачивается, старается не упустить своей выгоды, и, что очень показательно, достаточно часто выходит сухим из воды, как минимум, в ходе представления бьют его очень и очень редко, в отличии от того же Пульчинеллы, которого колотят все, кому не лень.
По-моему, мои намеки более чем очевидны. Обратите внимание, для внутренней аудитории он говорит одно, при встрече с российским руководством – другое, общаясь с Шарлем Мишелем – третье, а с нашим президентом – четвертое. Гибкий товарищ, надо отдать ему должное. Не трогайте Пашиняна, соседушки, он умнее вас всех, вместе взятых, хотя бы потому, что понимает не только то, во что вам может обойтись реваншизм (я уже сказал о Пульчинелле), но и видит кое-какую перспективу в отказе от идей «миацума» и мирном сосуществовании в регионе. Он иногда производит странное впечатление своими метаниями, но он точно знает, куда движется.
Знаете, у Ромма было совершенно замечательное объяснение, насчет «что такое хороший актер, а что такое актер, который никуда не годится». Сидит перед вами человек и просто чешет себе глаз. Но на него очень интересно смотреть, вот это и есть — отличный актер, это и называется артистизмом. А другой человек, натужно и сосредоточенно читает вам Нагорную проповедь. А вам совсем неинтересно и отчего-то тоскливо, причем настолько, что даже смысл великих слов Христа вы улавливаете с трудом. Вам скучно. Значит, перед вами очень плохой актер.
Так вот, Пашинян - актер очень хороший, хотя бы потому что, наблюдая за ним, зрителю никогда не станет скучно. Только вот мы-то знаем не только то, что Пашинян играет, и видим мы не только то, что играет он очень хорошо. Мы читали книгу, а потому заранее знаем, чем именно закончится этот спектакль, потому что главный режиссер здесь именно мы. Лично я Пашиняну не завидую хотя бы потому, что стрелять в него могут в любой момент, благо, террористические традиции у наших соседей есть. Более того, в Пашиняна могут стрелять и с любого фланга - что с пророссийского, что с прозападного, что бывшие из карабахского клана, что те, кто не против занять его место.
В любом случае, расслабляться нам нельзя ни при каких обстоятельствах, времена на дворе сложные, а соседушки – не очень надежные. Я даже допускаю, что Пашинян у власти - это результат какого-то консенсуса среди армянских элит, им необходимо время для передышки, чтобы через некоторое время снова попробовать взять реванш, а поражения свалить именно на него. Мол, ладно, давайте сейчас подпишем мирный договор с Азербайджаном, а через некоторое время…
Жизнь, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые, вообще показывает, что ни на какие договора и соглашения полагаться нельзя. Точнее, можно, но армия – оно как-то надежнее. Да и выглядит солиднее. А потому – верните анклавы.