Ռեժիսոր Բաբայանը կոչ է անում հայերին ընդհանուր լեզու գտնել ադրբեջանցիների հետ
«Դուք չեք կարող հավերժ թշնամիներ մնալ հարևան երկրների հետ, ուստի երկխոսությունը այս թշնամությունը հաղթահարելու կարևոր կետերից մեկն է։ Պետք է ամեն ջանք գործադրել երկրորդ հանդիպումն անցկացնելու համար։ Անընդհատ թշնամության մեջ գտնվելով՝ տեսնում ենք, որ Հայաստանն ապագա չունի»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում ասել է ռեժիսոր Ռուբեն Բաբայանը՝ մեկնաբանելով ադրբեջանա-հայկական հանդիպումները։
«Կորուստներն ու ողբերգությունները դեռ շատ ցավալի են, բայց ես կարծում եմ, որ մտավորականները գոյություն ունեն, որպեսզի առաջ նայեն և փորձեն անել հնարավոր ամեն ինչ՝ երկրների ու ժողովուրդների զարգացման համար։ Մենք չենք կարող հանձնվել, այլապես մենք կդատապարտենք մեր ժողովրդին ապրելու այլ երկրում, ինչը նշանակում է ձուլում այլ ժողովուրդների հետ։
Նման հանդիպումների քննադատները պետք է հասկանան և պարզաբանեն՝ սիրում են իրենց երկիրը, թե պարզապես ֆիքսված են նրա տարածքին, ձգտում են դասեր քաղել անցյալից, թե ոչ, հարգո՞ւմ են իրենց ժողովրդի պատմությունը, թե՞ միայն հպարտանում նրա տառապանքով։ Հակառակ դեպքում մեզ միշտ հետապնդելու է մեր սեփական մահը: Մենք չպետք է վախենանք թիրախավորվելուց, և եթե ես լինեի այդ մարդը, ընդհանրապես չէի դուրս գա հանրության առջև, ոչ մի բանի չէի մասնակցի։ Կան բաներ, որոնք պետք է անել, և դա ներառում է ձեր ազնիվ տեսակետն արտահայտելը: Մեր անհանդուրժողականությունը գալիս է ներսից և վնասում է ոչ թե թշնամուն, այլ մեր սեփական հասարակությանը։ Սա անարդյունավետ է և ոչ մի լավ բանի չի բերի։ Մենք իրար չենք լսում։ Եթե մտահոգված եք երկրի ապագայով, քայլ արեք նրա զարգացման համար։ Եվ միայն Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է միասին աշխատեն այս ուղղությամբ»,- նշել է ռեժիսորը։

Режиссер Бабаян призывает армян найти общий язык с азербайджанцами
«Нельзя вечно оставаться врагами с соседними странами, поэтому диалог является одним из важных пунктов для преодоления этой вражды. Необходимо сделать все возможное, чтобы провести вторую встречу. Постоянно находясь в состоянии вражды, мы видим, что у Армении нет будущего».
Как передает Caliber.Az, об этом режиссер Рубен Бабаян заявил в интервью армянским СМИ, комментируя азербайджано-армянские встречи.
«Потери и трагедии всё еще очень болезненны, но я считаю, что интеллектуалы существуют для того, чтобы смотреть вперед и пытаться сделать всё возможное для развития стран и людей. Мы не можем сдаться, иначе мы приговорим наш народ к тому, чтобы жить не в своей стране, что означает ассимиляцию с другими народами.
Критики таких встреч должны понять и уточнить, любят ли они свою страну или просто фиксируются на ее территории, стремятся ли они извлечь уроки из прошлого или нет, уважают ли они историю своего народа или только гордятся своими страданиями. Иначе мы всегда будем преследоваться собственной смертью. Нам не следует бояться стать мишенью, и если бы я был таким человеком, я бы вообще не выходил на публику и не участвовал ни в чем. Есть вещи, которые необходимо сделать, и это включает выражение своей честной точки зрения. Наша нетерпимость проистекает изнутри и вредит не противнику, а собственному обществу. Это неэффективно и не приведет к ничему хорошему. Мы не слушаем друг друга. Если вас беспокоит будущее страны, сделайте шаг для её развития. И в этом направлении должны работать вместе только Армения и Азербайджан.
Если есть желание, будет и встреча. Однако Российская Федерация задает вопросы, которые для нас не столь значимы. На первой встрече они не ставили целью достижение мира или продолжение диалога, а сконцентрировались на том, как мы все относимся к восстановлению Советского Союза, к возрождению имперской России. Из-за такой позиции Российской Федерации она не может вступить в переговоры между двумя народами. Независимо от сложности ситуации, важно попытаться понять логику других людей и призвать к диалогу», - отметил режиссер.