Սահիբա Գաֆարովա. Բաքուն պատրաստ է Երևանի հետ խաղաղության
Ադրբեջանը պատրաստ է Հայաստանի հետ խաղաղության: Այսօր խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար ոչ մի խոչընդոտ չկա:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին պաշտոնական այցով Չեխիայում գտնվող՝ ԱՀ Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հայտարարել է՝ այս երկրի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի հետ հանդիպմանը։
Նա նշել է, որ չնայած իր տարածքների օկուպացմանը, Ադրբեջանը զգալի ջանքեր է գործադրել տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն ապահովելու համար՝ 2020 թվականի 44-օրյա Հայրենական պատերազմից հետո Հայաստանին առաջարկելով խաղաղության պայմանագիր կնքել՝ հիմնված միջազգային իրավունքի 5 սկզբունքների վրա։
Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան հայտնել է՝ Չեխիայի աջակցությունը խաղաղ բանակցություններին և հայտարարել է՝տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման կարևորությունը։

Сахиба Гафарова: Баку готов к миру с Ереваном
Азербайджан готов к миру с Арменией. Сегодня нет каких-либо препятствий для подписания мирного договора.
Как сообщает Report, об этом председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова, находящаяся с официальным визитом в Чехии, заявила на встрече с председателем Палаты депутатов парламента этой страны Маркетой Пекаровой Адамовой.
Она отметила, что несмотря на оккупацию своих территорий, Азербайджан приложил немалые усилия для обеспечения долгосрочного мира в регионе, предложив Армении после 44-дневной Отечественной войны в 2020 году подписать мирный договор, основанный на 5 принципах международного права.
Председатель Палаты депутатов Маркета Пекарова Адамова выразила поддержку Чешской Республики мирным переговорам и заявила о важности установления устойчивого мира в регионе.