Վերլուծություն  20 Փետրվարի 2024 - 17:31
Խորհրդային տարիներին՝ 60-ականների սկզբից հետո, ՊԱԿ-ի աշխատակից հայերին ձգտում էին չուղարկել արտասահման։ Այնտեղ ազգականների առկայության պատճառով։ Եվ ՊԱԿ-ի սպա միակ հայը, ով 70-ականներին աշխատել է արտասահմանում, եղել է ոմն Մկրտչյանը, ով ՏԱՍՍ-ի թղթակցի քողի տակ աշխատում էր Մալթայում։ Իսկ երբ նա փորձել է հասնել ԱՄՆ-ում նշանակման, պարզվել է, որ նա ազգականներ ունի Ամերիկայում, և նրան պարզապես ազատել են Առաջին վարչությունից...
Թե ինչպես է 70-ականներին արտերկրում ազգական ունեցող մարդը աշխատել է ՊԱԿ-ում՝ հռետորական հարց է, հայերը շատ կորպորատիվ ժողովուրդ են, և միշտ փորձում են միմյանց օգնել։ Բայց ՊԱԿ-ը գիտեր դասեր քաղել անցյալի անհաջողություններից՝ մտքում պահելով այն մասին, թե կոնկրետ ով է դարձել առաջին փախստակը խորհրդային հատուկ ծառայությունների պատմության մեջ: Իսկ առաջինը... 20-րդ դարի 30-ականներին Արևմուտք փախած խորհրդային արտաքին հետախուզության բարձրաստիճան սպաների շարքից եղել է Գեորգի Աղաբեկովը։ Բայց նա այնպիսի աղաբեկով էր, ինչպես ես՝ Կոեն եղբայրները։ Ընդ որում երկուսն էլ միանգամից։ Նրա իսկական անունը՝ Գևորգ Արությունով է։ 1922 թվականին նա դառնում է Թուրքեստանական ճակատի Չեկայի օպերատիվ սպա։ Ավելի ուշ զբաղեցնում է՝ Տաշքենդի Պետական քաղաքական վարչության (ՊՔՎ) լրտեսության և մաքսանենգության դեմ պայքարի բաժնի պետի պաշտոնը և միևնույն ժամանակ հանդիսանում է ՊՔՎ-ի կուսակցական բջիջների բյուրոյի քարտուղար և կուսակցության կոմիտեի անդամ։ Չարժե թերագնահատել նրա դերը Թուրքեստանի ժողովուրդների դեմ բռնաճնշումների մեջ, այդ գործի համար հայը՝ ամենահարմար թեկնածու էր։ Պատկերացրեք, կարող եք միանգամայն անպատիժ խոշտանգել և սպանել թուրքերին, և դրա համար մի բան էլ ավել գումար են վճարում։ Երազելի աշխատանք։ Մարդուկը իրեն լավ է դրսևորել և 1929 թվականի հոկտեմբերին դառում է խորհրդային հետախուզության ռեզիդենտ Ստամբուլում՝ վերահսկելով ողջ մերձավորարևելյան ուղղությունը։
Բայց 1930 թվականի սկզբին Գեորգի Սերգեևիչը ինքն է գալիս է բրիտանական դեսպանատուն և բրիտանական ռազմական կցորդին իրեն առաջարկում է, որպես գործակալ։ Անձամբ։ Դրանից հետո նա անհետանում է բրիտանական հետախուզության տեսադաշտից (գնահատո՞ւմ եք հնարամտությունը), դադարում է կապ հաստատել, և 1930 թվականին Ստամբուլից փախչում է Ֆրանսիա։ Ֆրանսիացիները չեն սկսել փչացրել հարաբերությունները ԽՍՀՄ-ի հետ, և քաղաքացի Աղաբեկովը ստիպված է լինում տեղափոխվել Բելգիա։ Բայց պարզվում է, որ նա հարկավոր չէ ոչ Ֆրանսիայի, ոչ էլ Մեծ Բրիտանիայի հետախուզական ծառայություններին։ Շատ ես ուզում ուտել, բայց պարզապես այն պատճառով, որ դու հայ ես՝ Արևմուտքում քեզ չեն կերակրում։ Դրա համար էլ նա գիրք է գրում իր ծառայության մասին, և 1930 թվականի սեպտեմբերին նրա հուշերը «ՄՊՔՎ» վերնագրի տակ տպագրվում են Փարիզի գաղթական «Վերջին լուրեր» օրաթերթում։ Իր հուշերում նա հանձնում է շուրջ չորս հարյուր խորհրդային գործակալներին ողջ Մերձավոր Արևելքում, ներառյալ ԽՍՀՄ-ի համար վիթխարի կարևորություն ներկայացնող երեք գործակալներին՝ նրանք են. Միրզոև ավագը, Միրզոև կրտսերը և Ապրեսովը։ Նրանք բոլորն աշխատում էին Մեշհեդում Մեծ Բրիտանիայի գլխավոր հյուպատոսությունում։ Մի շփոթեք մեկ այլ Ապրեսովի հետ, ով մինչև 1926 թվականը եղել է ԽՍՀՄ-ի հյուպատոս այնտեղ՝ Մեշհեդում։ Ընդհանուր առմամբ, ստացվում է խոշոր սկանդալ և Իրանը քիչ է մնում դիվանագիտական հարաբերություններ խզի ԽՍՀՄ-ի հետ։ Հարցը ինչ-որ կերպ հարթեցնում են, բայց, այնուամենայնիվ, Իրանի կոմունիստական կուսակցությունը պաշտոնապես արգելվեց, իսկ բոլոր 400 մարդիկ, ում Գեորգի ջանը հանձնել էր՝ ձերբակալվեցին։ Ձերբակալվածներից 9-ը գնդակահարվել են, մնացածները դատապարտվել են երկարաժամկետ ազատազրկման և մահացել կալանքի տակ։ Խորհրդային հետախուզական ցանցին հասցվել էր նոկաուտին հասցնող հարված, և դրա վերականգնման համար պահանջվեց մոտ տաս տարի:
Ախ, այո, բարոյական կերպարի բնորոշ գծեր. խորհրդային հետախույզ Պավել Սուդոպլատովի խոսքով, քաղաքացի Աղաբեկովը գումար է վաստակել նաև ընտանեկան գանձերի մաքսանենգությամբ, որոնք Կովկասի բնակիչները, լքելով երկիրը՝ հասցրել էին ԽՍՀՄ-ում թաքցնել: Դե, մի փոքր բաժինով նա թաքցրածը տեղափոխեց օրինական տերերին։ Օրինակ՝ պայմանական Աշոտի ընտանիքը, փախչելով ԽՍՀՄ-ից, ինչ որ տեղ այգում թաղել, կամ պատի մեջ որմնափակել էր մի քանի թագավորական ոսկյա տաս ռուբլիանոցներ, կամ մի քանի ընտանեկան զարդեր։ Հիմա այդ պայմանական Աշոտն ապրում է Թուրքիայում կամ Իրանում և շատ է կարոտում այդ տասանոցներին ու զարդերին։ Ահա և բարի Գեորգի Սերգեևիչը իր շահերի համար և թաքնված ապրանքները փոխանցել է օրինական տերերին: Իսկ Գեորգի ջանը վառվեց իր ագահությունից, դե էլ ինչի վրա, և չգիտես ինչու ես չեմ զարմանում։ Հետախուզական ծառայությունները դավաճաններին չեն ներում, և նրան վերացնելու ծրագրերը սկսեցին մշակվել դեռ 1931 թվականին։ 1937 թվականին Անտվերպենում մի հույն վաճառական Աղաբեկովին առաջարկում է օգնել կուտակված զարդերի վաճառքի հարցում։ Բայց ամբողջ հարցը նրանում էր, որ Անտվերպենից եկած հույն վաճառականը ամենևին էլ հույն վաճառական չէր Անտվերպենից, այլ եղած-չեղած խորհրդային ընդհատակյա հետախույզ Պանտելեյմոն Թախչիանովը, ի դեպ, հույն։ Այսպես ուրեմն, Թախչիանովն աշխատել է Բելգիայում և Ֆրանսիայում։ Ընդհանուր առմամբ, կա երկու վարկած, թե ինչպես է լիկվիդացվել Աղաբեկովը. առաջինի համաձայն՝ նա գնացել է մաքսանենգների միջնորդի հետ հանդիպման իսպանա-ֆրանսիական սահմանին, որտեղ նրան շարքից հանել է խորհրդային հետախուզության կողմից հավաքագրված նախկին թուրք սպան: Երկրորդ վարկածի համաձայն՝ առաջիկա գործի մանրամասները քննարկելու պատրվակով նրան գայթակղել է Փարիզի կոնսպիրատիվ բնակարանը, որտեղ նրան սպասում էին խորհրդային հետախույզ Կորոտկովն ու իր գործընկերը։ Դավաճանին խեղդամահ են արել, որից հետո նրա մարմինը դրել են ճամպրուկի մեջ, որը նետել են Սենա գետը։ Այնուհետև Ալեքսանդր Միխայլովիչ Կորոտկովը դարձավ գեներալ և ՊԱԿ-ի Առաջին գլխավոր վարչության պետի տեղակալ:
Ինչպես տեսնում եք, ոչ ոք նեղացած չհեռացավ, և բոլորը ստացան այն, ինչի արժանի էին։ Գողացված ապրանքները, նույնիսկ եթե դրանք զարդեր են, ոչ մի օգուտ չեն տալիս։ Ռիսկերը ցավալի մեծ են. կա՛մ կնետեն անդունդը, կա՛մ ճամպրուկի մեջ կխեղդեն գետում։

Резидент- перебежчик
В советское время, после начала 60-х, армян - сотрудников КГБ старались не посылать заграницу. По причине наличия там родственников. И единственным армянином, офицером КГБ, работавшим за границей в семидесятые годы, был некий Мкртчян, который работал на Мальте под крышей корреспондента ТАСС. Когда же он попытался добиться назначения в США, обнаружилось, что у него в Америке есть родственники, и его просто уволили из Первого Управления…
Как человек с родственниками за границей работал в 70-е годы в КГБ – вопрос риторический, армяне очень корпоративный народ, и всегда стараются друг другу помочь. Но КГБ умел извлекать уроки из прошлых провалов, памятуя о том, кто именно стал первым перебежчиком в истории советских спецслужб. А первым… Первым в ряду высокопоставленных сотрудников советской внешней разведки, бежавших на Запад в 30-х годах XX века, был Георгий Агабеков. Но он был такой же агабеков, как я братья Коэны. Причем оба сразу. Его настоящее имя — Геворк Арутюнов. В 1922 году он становится оперативным сотрудник ЧК Туркестанского фронта. Позднее занимает должность начальника отделения по борьбе со шпионажем и контрабандой ГПУ в Ташкенте и одновременно является секретарём бюро партячеек ГПУ и членом парткомитета. Не стоит недооценивать его роль в репрессиях против народов Туркестана, армянин для этого дела – самая подходящая кандидатура. Представьте себе, можно совершенно безнаказанно пытать и убивать тюрков, и за это еще и деньги платят. Работа мечты. Человечек проявил себя хорошо, и в октябре 1929-го года становится резидентом советской разведки в Стамбуле, курируя все ближневосточное направление.
Но в начале 1930 года Георгий Сергеевич сам приходит в британское посольство и предлагает себя военному атташе Великобритании в качестве агента. Сам. После он исчезает из поля зрения британской разведки (вы оценили изворотливость?), перестает выходить на связь, и 1930-м году бежит из Стамбула во Францию. Французы не стали портить отношений с СССР, и гражданин Агабеков вынужден перебраться в Бельгию. Но он оказывается ненужным ни спецслужбам Франции, ни Великобритании. Очень хочется кушать, а просто за то, что ты армянин – на Западе не кормят. Поэтому он и пишет книгу о своей службе, и в сентябре 1930 года его мемуары под названием «ОГПУ» выходят в парижской эмигрантской газете «Последние новости». В мемуарах он сдает порядка четырехсот советских агентов по всему Ближнему Восток, включая троих агентов, представлявших огромную важность для СССР, а именно: Мирзоева-старшего, Мирзоева-младшего и Апресова. Все они работали в британском генконсульстве в Мешхеде. Не путайте с другим Апресовым, который до 1926-го года был консулом СССР там же, в Мешхеде. В общем, скандал вышел крупный, и Иран чуть было не разорвал дипломатические отношения с СССР. Дело как-то уладили, но, тем не менее, компартия Ирана была официально запрещена, а все 400 человек, которых Георгий-джан сдал – были арестованы. Девять задержанных были расстреляны, остальные приговорены к большим тюремным срокам и погибли в заключении. По советской разведывательной сети был нанесен прямо-таки нокаутирующий удар, и для ее восстановления потребовалось около десяти лет.
Ах, да, штрихи к моральному облику: по словам советского разведчика Павла Судоплатова, гражданин Агабеков зарабатывал еще и на контрабанде семейных сокровищ, которые успели спрятать в СССР жители Кавказа, покинувшие страну. Ну, за долю малую переправлял спрятанное законным владельцам. Например, семья условного Ашота, убегая из СССР, закопала где-то в огороде или замуровала в стене сельского дома царские десятки или немного фамильных драгоценностей. Теперь тот условный Ашот живет в Турции или Иране и очень по тем десяткам и драгоценностям скучает. Вот добрый Георгий Сергеевич за свой интерес и переправлял спрятанное законным владельцам. А погорел Георгий-джан на жадности, ну на чем же еще, и почему-то я не удивлен. Разведслужбы предателей не прощают, и планы по его ликвидации начали разрабатываться еще в 1931-м году. В 1937-м один греческий торговец в Антверпене предлагает Агабекову помочь со сбытом накопленных драгоценностей. Но всё дело в том, что греческий торговец из Антверпена был совершенно не греческим торговцем из Антверпена, а всего-навсего советским разведчиком-нелегалом Пантелеймоном Тахчиановым, кстати, греком. Так вот, работал Тахчианов в Бельгии и Франции. В общем, есть две версии того, как ликвидировали Агабекова: согласно первой, он отправился на встречу с посредником контрабандистов на испано-французскую границу, где его заминусовал завербованный советской разведкой бывший турецкий офицер. Согласно второй версии - под предлогом обсуждения деталей предстоящего дела его заманили на конспиративную квартиру в Париже, где его ожидали советский разведчик Коротков с напарником. Предателя задушили, после чего его тело было сложено в чемодан, который и выбросили в Сену. Впоследствии, Александр Михайлович Коротков стал генералом и заместителем начальника Первого Главного Управления КГБ.
Как видите, никто не ушел обиженным, и все получили то, что заслужили. Ворованное, даже если это драгоценности, впрок не идет. Больно риски велики: или в пропасть выкинут, или в чемодане в реке утопят.