22 Ապրիլի 2024 14:15
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ստեղծված իրավիճակում հայերի Ղարաբաղ վերադառնալու հնարավորություն չի տեսնում։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասել է բրիտանացի լրագրողներին տված հարցազրույցում, որը ցուցադրվել է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությամբ։
«Երկրով մեկ շրջագայության ժամանակ ինձ մոտեցավ Ղարաբաղից տեղահանված մի կին և հարցրեց՝ հնարավո՞ր է վերադառնալ այնտեղ։ Ես պատասխանեցի, որ ստեղծված իրավիճակում հայերի Ղարաբաղ վերադառնալու հնարավորություն չեմ տեսնում։ Բացի այդ, ուզում եմ ասել, որ Հայաստանը չի պատրաստվում պատերազմել Ղարաբաղի համար։ Մենք միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս հավակնություններ չունենք և հույս ունենք, որ սահմանազատման գործընթացում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կվերականգնվի»,- ասել է նա։

РЕГИОН  22 Апреля 2024 - 23:44
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в сложившейся ситуации не видит возможности для возвращения армян в Карабах.
Как передает ТАСС, об этом Пашинян сказал в ходе интервью с британскими журналистами, которое было показано на Общественном ТВ Армении.
«В ходе поездок по стране ко мне подошла перемещенная из Карабаха женщина и спросила, есть ли возможность вернуться туда . Я ответил, что в сложившейся ситуации я не вижу возможности возвращения армян в Карабах. Кроме того, хочу сказать, что Армения не собирается воевать за Карабах. Мы не имеем никаких амбиций за пределами международно признанных границ и надеемся, что в процессе демаркации территориальная целостность Армении будет восстановлена», - сказал он.