Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Իսրայելի ԱԳՆ գլխավոր տնօրենի հետ
Կայացել է՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր տնօրեն Յակով Բլիտշտեյնի հանդիպումը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների տարբեր ասպեկտներ, այդ թվում՝ համագործակցությունը տնտեսության, անվտանգության, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության, էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում։
Կողմերը քննարկել են նաև Գազայում տիրող իրավիճակը։
Ջեյհուն Բայրամովը զրուցակցին տեղեկացրել է՝ հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին։
Նշվել է, որ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանում մեր երկրի նախագահության շրջանակներում՝ ադրբեջանա-իսրայելական համագործակցության լրացուցիչ հնարավորություն է ստեղծվել։

Джейхун Байрамов встретился с гендиректором МИД Израиля
Сегодня состоялась встреча министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова и генерального директора Министерства иностранных дел Израиля Якова Блитштейна.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече были обсуждены различные аспекты двусторонних и многосторонних отношений, в том числе сотрудничество в областях экономики, безопасности, высоких технологий, образования, туризма, энергетики, транспорта.
Стороны также обсудили ситуацию в Газе.
Джейхун Байрамов проинформировал собеседника о текущей ситуации в регионе в постконфликтный период, о процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Было отмечено, что появилась дополнительная возможность для азербайджано-израильского сотрудничества в рамках председательства нашей страны на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).