Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև բեռների կեսից ավելին կարող է ներգրավվել Զանգեզուրի միջանցքով ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
08 Հունիսի 2022 14:50
Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի (ԿԱ) երկրների միջև բեռների կեսից ավելին կարող է ներգրավվել Զանգեզուրի միջանցքով, ասել է՝ Թուրքիայում և Մերձավոր Արևելքի երկրներում Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի միության (IRU) մշտական առաքելության ղեկավար Էրման Էրեքեն։ Այդ մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Միջազգային ճանապարհային փոխադրողների ասոցիացիայից:
Նրա խոսքով, Զանգեզուրի միջանցքի բացումը օգուտ կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։
«Այդ միջանցքի գործարկումով կընդլանվի՝ Իրաքի, Սիրիայի և Միջերկրական ծովի հարավային նավահանգիստներից Թուրքիայով տարանցիկ բեռնափոխադրումների ծավալը։ Ներկայումս Թուրքիայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև տարեկան միջին շրջանառությունը կազմում է 110-120 հազար բեռնատար։ Կարծում եմ, որ Զանգեզուրի միջանցքի բացման և մի շարք ընթացակարգերի պարզեցման դեպքում այդ բեռների կեսից ավելին կարող է անցնել այստեղ՝ Ադրբեջանում»,- ասել է Էրեկեն։
Իր հերթին, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) ավտոմոբիլային փոխադրողների միության նախագահ Մեհմեդ Ուիլուկչուի խոսքով, Ադրբեջանը դարձել է ռազմավարական երկիր՝ նոր տրանսպորտային երթուղիների ստեղծման շրջանակներում։

В Зангезурский коридор можно привлечь более половины грузов между Турцией и странами ЦА ФОТО
В Зангезурский коридор может быть привлечено более половины грузов между Турцией и странами Центральной Азии (ЦА), сказал глава постоянного представительства Международного союза автомобильного транспорта (IRU) в Турции и странах Ближнего Востока Эрман Эреке, сообщили в среду Trend в Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Азербайджана.
По его словам, открытие Зангезурского коридора принесет пользу всем странам региона.
«С запуском этого коридора увеличится объем грузоперевозок из южных портов Ирака, Сирии и Средиземноморья транзитом через Турцию. В настоящее время между Турцией и странами Центральной Азии среднегодовой оборот составляет 110-120 тысяч грузовых автомобиле. Считаю, что с открытием Зангезурского коридора и упрощением ряда процедур в Азербайджане здесь может проходить более половины этих грузов», - сказал Эреке.
В свою очередь, по мнению президента Союза автомобильных перевозчиков Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) Мехмета Уйлукчу, Азербайджан стал стратегической страной в рамках создания новых транспортных маршрутов.
Он отметил, что IRU и ОЧЭС готовы оказать Азербайджану всю необходимую поддержку.
«Сегодня одной из основных целей является дальнейшее внедрение электронных услуг в Азербайджане. Мы намерены расширять наше стратегическое сотрудничество с Ассоциацией международных автомобильных перевозчиков Азербайджана по организации безопасных грузоперевозок», - сказал Уйлукчу.