«Թեթևության օր ողջ աշխարհի համար» Կուլեբան՝ «հացահատիկային միջանցքի» գործարկման մասին
Երկուշաբթի՝ օգոստոսի 1-ին, ավելի քան 5 ամսվա ընթացքում Օդեսայի նավահանգստից դուրս է եկել ուկրաինական մթերքներով առաջին նավը: Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն այս իրադարձությունն անվանել է «թեթևության օր ողջ աշխարհի համար»։
Այս մասին հայտնում է РБК-Украина-ն՝ հղում անելով ԱԳՆ ղեկավար Դմիտրի Կուլեբայի թվիթերյան հաղորդագրությանը։
«Ամբողջ աշխարհի, հատկապես Մերձավոր Արևելքում, Ասիայում և Աֆրիկայում մեր ընկերների համար թեթևության օր է, քանի որ ուկրաինական առաջին հացահատիկը լքում է Օդեսան՝ ռուսական շրջափակումից մի քանի ամիս հետո», - գրել է նա:
Նախարարը նշել է, որ Ուկրաինան միշտ եղել է հուսալի գործընկեր և այդպիսին կմնա, եթե Ռուսաստանը պահպանի գործարքի իր մասը։

«День облегчения для всего мира»
В понедельник, 1 августа, первое за более чем 5 месяцев судно с украинским продовольствием вышло из порта Одессы. В МИД Украины назвали это событие «днем облегчения для всего мира».
Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на сообщение главы МИД Дмитрия Кулебы в Twitter.
«День облегчения для всего мира, особенно для наших друзей на Ближнем Востоке, в Азии и Африке, поскольку первое украинское зерно покидает Одессу после нескольких месяцев российской блокады», - написал он.
Министр отметил, что Украина всегда была надежным партнером и останется им, если Россия будет соблюдать свою часть сделки.