Ադրբեջանում արդեն ներդրվել են արհեստական ​​բանականության մշակման չորս ստանդարտներ
Ադրբեջանում արդեն ներդրվել են չորս ստանդարտներ՝ արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) զարգացման վերաբերյալ ազգային ռազմավարության  շրջանակներում։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Նորարարության և թվային զարգացման գործակալության (IRIA) առևտրային տնօրեն Սալար Իմամալիևը՝ Բաքվում «StrategEast: Եվրասիական ֆորում կառավարության և ՏՏ 2025-ի վերաբերյալ» ֆորումի բացման արարողության ժամանակ։
Իմամալիևի խոսքով՝ տարեսկզբին կառավարությունը հաստատել է արհեստական ​​բանականության ազգային ռազմավարությունը 2025-2028 թվականների համար՝ համապարփակ ճանապարհային քարտեզ, որը նպատակ ունի ստեղծել կայուն ԱԲ էկոհամակարգ։
«Այս ռազմավարությունը կենտրոնանում է անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման, մարդկային կապիտալի զարգացման և այն բանի ապահովման վրա, որ ԱԲ-ն օգուտ բերի ինչպես տնտեսությանը, այնպես էլ հասարակությանը որպես ամբողջություն։ Մենք արդեն անցկացրել ենք միջազգային շուկայի վերլուծություն, ներդաշնակեցրել ենք գնահատման մեթոդաբանությունները համաշխարհային  ստանդարտների հետ և համակարգում ենք թվային կոդը պետական ​​​​ կառույցների միջև: «Այս ստանդարտներից չորսն արդեն ներդրվել են և աշխատում են քաղաքացիների օգտին», - նշել է նա։