Բաքուն և Տոկիոն քննարկել են ՎԷ ոլորտում համագործակցության հեռանկարները
Այցով Ճապոնիայում գտնվող, Ադրբեջանի նախագահի օգնական, մեր երկրի Expo 2025-ի գլխավոր հանձնակատար Անար Ալեքբրովը հանդիպել է՝ Ճապոնիայի վարչապետի խորհրդական Ակիհիսա Նագաշիմայի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, հանդիպմանը քննարկվել են՝ տարբեր ոլորտներ ընդգրկող ադրբեջանա-ճապոնական համագործակցության և համատեղ նախագծերի հարցեր։
Վարչապետի խորհրդական Ակիհիսա Նագաշիման նշել է, որ մեր երկրների միջև էներգետիկայի և նավթագազային ոլորտներում համագործակցությունը զարգանում է արագ տեմպերով, և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների ոլորտում համագործակցությունը մեծ հեռանկարներ ունի։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ Օսակայում Expo 2025-ին ակտիվ մասնակցության համար և նշել, որ ցուցահանդեսում ազգային տաղավարը ցուցադրում է Ադրբեջանի հարուստ մշակութային ժառանգությունը։
Ալեքբերովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահը մեծ նշանակություն է տալիս Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը և հավելել, որ մեր երկրները մեծ ներուժ ունեն տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար։ Նա պատմել է օկուպացիայից ազատագրված տարածաշրջաններում իրականացվող վերակառուցման և վերականգնման աշխատանքների մասին և ճապոնական ընկերություններին հրավիրել է՝ ակտիվորեն մասնակցել այդ նախագծերին։