Սահիլ Բաբաև. Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն կգերազանցի 134 միլիարդ մանաթը
2026 թվականի բյուջետային փաթեթը ապահովում է մակրոտնտեսական, հարկաբյուջետային և դրամավարկային կայունություն։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին՝  Տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում՝ «2026 թվականի պետական ​​բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է՝ ֆինանսների նախարար Սահիլ Բաբաևը:
Նրա խոսքով՝ բյուջետային փաթեթը լիովին հաշվի է առնում երկրի պաշտպանունակությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համապատասխան միջոցառումները և նախատեսում է սոցիալական միջոցառումների լիարժեք ֆինանսավորում։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) հաջորդ տարի, կանխատեսումների համաձայն, կհասնի 134,1 միլիարդ մանաթի. «Սա 2025 թվականի համեմատ իրական աճ է՝ 2,9%-ով։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում մեր բյուջետային ՀՆԱ-ն անվանական առումով աճել է 36,7 միլիարդ մանաթով կամ 39,3%-ով։ Իրականում սա նշանակում է 19% աճ»։
Նախարարը նաև նշել է, որ Ադրբեջանի 2026 թվականի պետական ​​բյուջեի նախագիծն ամբողջությամբ ներառում է՝ երկրի պաշտպանունակության ամրապնդման և ազգային անվտանգության ապահովման միջոցառումները։