ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղար. Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի կառուցողական գործունեությանը
ՕՊԵԿ-ն աջակցում է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում Ադրբեջանի գործունեությանը և պատրաստ է աջակցել COP29 կլիմայական համաժողովի հաջող անցկացմանը։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին ասել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Հայթամ ալ-Գայսը Բաքվի էներգետիկայի շաբաթվա շրջանակներում, Բաքվի էքսպո կենտրոնում՝ Caspian Power-ում՝ «Կասպիական նավթ և գազ» 29-րդ միջազգային ցուցահանդեսի և «Էներգիա և կանաչ էներգիա» կասպյան 12-րդ միջազգային ցուցահանդեսի բացման ժամանակ։
«Հուսադրող էր լսել, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է COP29-ի նկատմամբ ներառական մոտեցմանը, որը հաշվի է առնում բոլոր տեսակետները, ներառյալ նավթարդյունաբերության տեսակետները», - ասել է նա:
«Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի կառուցողական գործունեությանը, նա լսում է բոլորին՝ լինելով պրագմատիկ և առաջադեմ. Վստահ եմ, որ միջոցառումը մեծ հաջողություն կունենա, և մենք պատրաստ ենք ուս ուսի տված լինել ձեզ հետ։ Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության ամրապնդումը կարևոր նշանակություն ունի։ Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ-ի նպատակները, սկզբունքներն ու ուղեցույցը առաջ մղելու համար մենք պետք է թույլ տանք, որպչեսզի յուրաքանչյուր երկիր գծի իր սեփական ուղին՝ ելնելով իր ազգային պայմաններից՝ հաշվի առնելով արդարության սկզբունքները և ընդհանուր, բայց տարբերակված պատասխանատվությունները, ինչպես նաև։ համապատասխան հնարավորությունները»,- ասել է ՕՊԵԿ-ի գլխավոր քարտուղարը։