Միրզոյանի հառաչանքը Սուրբ Աթոռի մոտ
«Հայկական կողմն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղու վրա գլխավոր խոչընդոտը հանդիսանում է՝ Ադրբեջանի մաքսիմալիստական պահանջներն և խնդիրները ուժի կիրառման կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի ճանապարհով լուծելու ձգտումները... Ադրբեջանը մինչև այժմ շարունակում է խոչընդոտել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության Լեռնային Ղարաբաղ եւ հարակից տարածքներ այցին»։ Սա մի հատված է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար Պիետրո Պարոլինիին ուղղված բողոքից...
Այս առիթով հիշեցի խորհրդային ժամանակների մի հին դեպք. ռեժիմային ձեռնարկությունում մի աշխատակից մյուսին ծեծում է հենց աշխատանքի վայրում, իսկ բացատրագրության մեջ գրում է. «Տուժողը ստացել է իր հազվագյուտ և հետևողական սրիկայության համար»։ Կծիծաղեք, բայց ձեռնարկության կուսկոմը պատճառը համարել է հիմնավոր, և արարքը մնացել է անհետևանք, ծեծողին նույնիսկ նկատողություն չկպցրին։ Ինչո՞ւ։ Դե որովհետև, որ ծեծվածին բոլորը հիանալի գիտեին։ Ուշադրությունը շեղելու համար կոլեկտիվի ընդհանուր ժողվին մշակույթային միջոցառւմների համար պատասխանատուն հազիվ է զսպել ծիծաղը, բայց հանդիմաբար թափահարել է գլուխը։
«Ադրբեջանը ներխուժել է Հայաստանի տարա՜ծք»։ Ըհը, իսկ ԽՍՀՄ-ը 1945 թվականին՝ ինքնիշխան Գերմանիայի տարածքում: 1941 թվականի համար։ Իսկ մենք ընդամենը դուրս ենք եկել մեր սահմանների վրա։ Եվ նեղանալու բան չկա, ձրիակերները և տզրուկները ընդհանրապես նման իրավունք չունեն։ Ոչ ըստ կոչման, և սցենարի մեջ դա չկա։ Դուք ինքներդ եք ձեզ խցկել նման պայմանների մեջ, և հիմա, եթե սկսեք ջղաձգվել նույնիսկ լորդ կանցլերին՝ ձեզ ոչ ոք չի հավատա, պարզապես կժպտան։ Մի բաժակ, կարող է և լցնեն, բայց և ամբողջությամբ կօգտագործեն։ Կուղարկեն փոքր և վիրավորական միջին ռիսկով հանձնարարությունների՝ «ով այստեղ փոքր է, թող վազի ծխախոտ բերի»։
Եվ դրանք «մաքսիմալիստական պահանջներ» չեն, դրանք խաղաղության պայմանագրի, սահմանների սահմանազատման, ադրբեջանցիներին Զանգեզուր վերադարձի, Զանգեզուրի միջանցքի տրամադրման և «միացում» գաղափարից հրաժարվելու մասին պահանջներ են։ Այնպես որ, ամեն ինչ իր շրջանակի մեջ է, և ճիշտն ասած, դուք մեր մաքսիմալիզմը դեռ չեք տեսել։ Ամբողջ բանը միայն ներդրվող ջանքերի քանակի և դրանց կիրառման նպատակահարմարության գնահատման մեջ է: Կրկեսում, արջերին սովորեցրել են հեծանիվ վարել։ Այդպես էլ մենք պետք է հարևաններին սովորեցնենք հարգել ուրիշի սահմանները և չգողանալ ուրիշի իրերը: «Մի գողացիր» պատվիրանը հիշողության մեջ երկար է մնում «Բայրաքթարով»։
Պատվաստումն, իհարկե, առաջացնում է կողմնակի բարդություններ. ոսկորների և հոդերի ցավ, բարձր ջերմություն, ծոծրակի ցավ, կապտուկներ և քերծվածքներ, իսկ կատարելության դեպքում՝ ազգագրական ճգնաժամ: Ի դեպ, «Դաշնակցություն» կուսակցության, որպես մարդատյաց և շովինիստական իդեալներ դավանողի արգելելը՝ նույնպես լավ գաղափար է։ Ինչպես ժամանակին արգելեցին NSDAP-ն (Նացիոնալ-սոցիալիստական գերմանական աշխատանքային կուսակցություն) իր բոլոր կեղտոտ հնարքների և զզվելի բաների համար: Եվ մենք պետք է անպայման վերահսկենք ձեր բոլոր երիտասարդական կազմակերպությունները։ «Ծաղիկ երեխաներին» նույնիսկ կարելի է գումար տալ, իսկ «Ազատամարտիկի» նման խմբերի համար մենք ավելի հետաքրքիր բան կմտածենք, որպես տարբերակ՝ պայթյուն շտաբակայանում «գազօջախի հետ անզգույշ վարվելու պատճառով»։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն անդրադարձել է «ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգեւոր եւ պատմամշակույթային հուշարձանների նույնականության խեղաթյուրումից եւ ոչնչացումից պաշտպանելու» հարցերին։ Այո, տարածքները անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, հողերը վերադարձվել են իրենց օրինական տիրոջը, և դա արդեն հավերժ է։ Մենք եկեղեցիներ չենք քանդում, մենք դրանք վերականգնում ենք և առհասարակ վերաբերվում ենք, որպես մեր մշակութային ժառանգության մասի, որտեղ կարող են աղոթել բոլոր նրանք, ովքեր դավանում են քրիստոնեությունը: Ի տարբերություն ձեզ, մենք Աստծո տաճարները խոզանոցների չենք վերածում: Աշխարհը ուշադրություն չի դարձնում այս փաստերին (դա ընդամենը մզկիթ էր), բայց կարելի է պատկերացնել, թե ինչ ճռռոց կլիներ ամբողջ տարածքում, եթե մենք քանդեինք թեկուզ մեկ եկեղեցի։
Մենք վաղուց կասկած չունեինք, թե որ կողմում են Արևմուտքի և Ռուսաստանի համակրանքը, պատրանքներ «միջազգային իրավունքի» վերաբերյալ՝ նույնպես, իսկ ինչ վերաբերվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, ապա կթողնենք Ադրբեջան, երբ հարկ համարենք։
Պարոն նախարարը պնդում է «բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ վերադարձնելու» վրա։ Մենք, անկեղծ ասած, անպայման կվերադառձնեինք, բայց մեզ մոտ ոչ մի ռազմագերի չկա, մեզ մոտ միայն հանցագործներ են։ Ձերբակալվածներ հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրումից հետո։ Այնպես որ ասեք շնորհակալություն, որ մենք (համենայնդեպս առայժմ) նրանց չենք օգտագործում ազատագրված տարածքները ականազերծելու համար։ Նրանք կարո՞ղ են այնտեղ պայթել։ Իհարկե կարող են։ Եվ, իմ կարծիքով, սա ավելի արդար կլինի, քան եթե այնտեղ մերոնք են պայթում։
Մեզ վրա ճնշում գործադնելը, իսկ առավել ևս վախեցնելը՝ անիմաստ է։ Չեմ վիճում, լավ զինվորը երեւում է հեռվից (հատկապես այն բարձունքներից, որտեղ տեղակայված է մեր բանակը) երկու սպիները նախաբազուկի վրա՝ դա գայլեր են ատամներով, չորս սպիները կրծքի վրա՝ դա, երեւի արջեր են ճանկերով, տասը սպիներ թիկունքի վրա՝ դա հարևանի փոցխից է, մեջքից ներքև սրունքից հետքը՝ ճիշտ մեր հուշագիրն է, որպեսզի դու չմոռանաս։ Այնպես որ, մեծ հաշվով, պարոն Միրզոյանը միանգամայն իրավացի է։ Մեր ձգտումները հենց այդպիսին են, և եթե դուք խելքի չգաք, մենք խնդիրները կլուծենք հենց մաքսիմալիստական ձգտումներով։

Стенания Мирзояна у Святого престола
В Риме можно стать главным действующим лицом в драме своей собственной жизни. Роберт Шекли «Десятая жертва».
«Армянская сторона подчеркнула, что основным препятствием на пути к установлению мира в регионе являются максималистские притязания и устремления Азербайджана решить проблемы путем применения силы или угрозы применения силы… Азербайджан до сих пор препятствует визиту оценочной миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах и на прилегающие территории». Это выдержка из жалобы министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна государственному секретарю Святого Престола Пьетро Паролини...
Вспомнился по этому поводу давний случай советского времени: на режимном предприятии один сотрудник поколотил другого прямо на рабочем месте, а в объяснительной написал: «Потерпевший получил за свой редкостный и последовательный сволочизм». Будете смеяться, но партком предприятия счел причину уважительной, и поступок был оставлен без последствий, побившему даже выговор не влепили. Почему? Да потому, что побитого все прекрасно знали. Для отвода глаз на общем собрании коллектива ответственный за культурно-массовые мероприятия еле сдерживал смех, но укоризненно качал головой.
«Азербайджан вторгся на территорию Армении!» Ага, а СССР в 1945-м - на территорию суверенной Германии. За 1941-й. А мы всего лишь вышли на свои рубежи. И нечего обижаться - права такого не имеете, прихлебателям и приживалкам вообще обижаться не положено. Не по чину, да и в сценарии этого нет. Вы сами себя втиснули в такие условия, и теперь, даже если начнете корчить лорда-канцлера, - никто вам не поверит, просто улыбнутся. Стакан, может, и нальют, но и пользовать на всю катушку станут. Посылать по мелким и обидным поручениям среднего риска – «который тут мелкий, пусть сбегает за сигаретами».
И это не «максималистские притязания», это справедливые требования о мирном договоре, демаркации границы, возвращении азербайджанцев в Зангезур, предоставлении Зангезурского коридора и отказе от идеи «миацума». Так что все в рамках, а уж если начистоту – то вы еще нашего максимализма не видели. Всё дело только в количестве прилагаемых усилий и оценке целесообразности их применения. В цирке, вон, медведей на велосипедах кататься научили. Так и мы должны научить соседей уважать чужие границы и не воровать чужие вещи. Заповедь «не укради» да впечатается «Байрактаром».
Вакцинация, конечно, вызовет побочные эффекты: ломоту в костях и суставах, повышенную температуру, боль в затылке, синяки и ссадины, а в идеале – демографический кризис. Кстати, запретить партию «Дашнакцутюн» как исповедующую человеконенавистнические и шовинистические идеалы – тоже хорошая идея. Как в свое время запретили NSDAP за все ее пакости и гадости. И мы обязательно должны мониторить все ваши молодежные организации. «Детям-цветам» можно даже денег подбросить, а для групп вроде «Азатамартики» придумаем что-нибудь поинтереснее, как вариант - взрыв в штаб-квартире «из-за неосторожного обращения с газовой плитой».
Министр иностранных дел Армении коснулся вопросов «защиты армянских духовных и культурно-исторических памятников от искажения идентичности и уничтожения на территориях, перешедших под контроль Азербайджана». Да, территории перешли под контроль Азербайджана, земли вернулись к законному владельцу, и это уже навсегда. Мы не разрушаем церкви, мы их реставрируем и вообще относимся как к части своего культурного наследия, где могут молиться все, исповедующие христианство. В отличие от вас мы не превращаем Божьи храмы в свинарники. Мир не обращает на эти факты внимания (это была всего лишь мечеть), но можно вообразить, какой визг стоял бы по всей округе, если бы мы разрушили хоть одну церковь.
Сомнений насчет того, на чьей стороне симпатии Запада и России, у нас давно нет, иллюзий о «международном праве» - тоже, а что касается ЮНЕСКО – то пустим в Азербайджан, когда сочтем нужным.
Г-н министр настаивает на «немедленном возвращении всех армянских военнопленных». Мы бы, честное слово, обязательно вернули, но у нас нет никаких военнопленных, у нас есть только преступники. Отловленные после подписания заявления о прекращении огня. Так что скажите спасибо, что мы их (во всяком случае пока) не используем для разминирования освобожденных территорий. Они могут там подорваться? Конечно, могут. И, по-моему, это справедливее, чем если бы там подрывались наши.
Давить на нас, а тем более пугать – бесполезно. Не спорю, хорошего зинвора видно издалека (особенно с высот, на которых располагается наша армия): два шрама на предплечье – это волки зубами, четыре шрама на груди – это, наверное, медведи когтями, десять шрамов на спине – это от соседских граблей, след от берца пониже спины – точно от нас памятка, чтобы себя не забывал. Так что, по большому счету, г-н Мирзоян совершенно прав. Наши устремления именно таковы, и, если вы не возьметесь за ум, мы решим проблемы именно максималистскими устремлениями.