Ալիևը նախազգուշացրել է Իրանին. մեզ ոչ ոք չի կարող վախեցնել
«Պատերազմից հետո երկու տարի շարունակ մենք շարունակել ենք մեր քաղաքականությունը։ Երկու տարում մենք մեծ աշխատանք ենք կատարել, փաստացի վերականգնում և վերականգնելու ենք Ղարաբաղն ու Արևելյան Զանգեզուրը»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին նոյեմբերի 8-ին Շուշայում զինվորականների առջև ելույթի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ մենք հզորացնում և հզորացնելու ենք մեր բանակը. «Հայաստանը պետք է իմանա, որ ոչ թե Հայաստանի ինչ-որ հովանավորի հայտարարությունն է մեզ պահում ներկայիս շրջանակներում, այլ մեր սեփական քաղաքականությունը։ Մենք ոչ մեկից չենք վախենում։ Եթե որևէ մեկից վախենայինք, երբեք չէինք սկսի Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմը: Մեզանից յուրաքանչյուրը գնաց մահվան՝ առաջնորդվելով «կամ ազատություն, կամ մահ» կարգախոսով։ Հիմա էլ պատրաստ ենք մահվան գնալ՝ պահանջելով մեր իրավունքների պահպանումը։ Որովհետև, չնայած այն հանգամանքին, որ պատերազմն ավարտվել է երկու տարի առաջ, կան մտահոգիչ պահեր, և ես ուզում եմ դիմել հայ ժողովրդին և ասել իմ խոսքը։ Երեսուն տարվա օկուպացիայի դառնությունը հիմա նրանք տեսնում են՝ ինչ է օկուպացիան, ինչ է կորուստները։ Մենք նրանց ուղղակի պատասխանել ենք՝ կռվել ենք մեր հողի վրա, օկուպանտին քշել մեր հողերից։ Սա պետք է հասկանան, որպեսզի չդառնան այն շրջանակների զոհը, որոնք դրսում նստած՝ երկրորդ անգամ ուզում են այս տարածաշրջանին նայել որպես խաղադաշտ։
Հիմնական ազդեցությունը, հիմնական խոսքն այստեղ մեզ է պատկանում։ Մեր բանակը ցուցաբերել է հերոսություն, պրոֆեսիոնալիզմ և անձնվիրություն: Եթե պետք լինի, սա ևս մեկ անգամ կցուցադրենք ու կհասնենք մեր ուզածին, սա գիտեն բոլորը, թող սա իմանան նաև նրանք, ովքեր զորավարժություններ են անցկացնում մեր սահմանին՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի։ Մեզ ոչ ոք չի կարող վախեցնել»:

Алиев предупредил Иран: Нас никто не может напугать!
«В течение двух лет после войны мы продолжали нашу политику. За два года мы провели большую созидательную работу, фактически восстанавливаем, и будем восстанавливать Карабах и Восточный Зангезур».
Как сообщает АПА, об этом заявил 8 ноября президент Азербайджанской Республики, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев, выступая на мероприятии, организованном в Шуше по случаю Дня Победы.
Глава государства сказал, что мы укрепляем нашу армию и будем ее укреплять: «Армения должна знать, что в нынешних рамках нас удерживает не заявление какого-то покровителя Армении, а наша собственная политика. Мы никого не боимся. Если бы мы кого-то боялись, то никогда не начали бы Вторую Карабахскую войну. Каждый из нас шел на смерть, руководствуясь девизом: «Или свобода, или смерть!». Мы и сейчас готовы пойти на смерть, требуя соблюдения своих прав. Потому что все еще, несмотря на то, что война закончилась два года назад – есть тревожные моменты, и я хочу обратиться к армянскому народу и сказать свое слово. Они видят негативные последствия этих тридцати лет оккупации. Сейчас они видят, что такое оккупация и потери. Мы просто ответили им, мы воевали на своей земле, изгнали агрессора со своей земли. Они должны понять это, чтобы не стать во второй раз жертвой тех, кто сидят за границей и хотят рассматривать этот регион как площадку для игр. Главное влияние, главное слово принадлежат здесь нам. Наша армия проявила героизм, профессионализм и самоотверженность. Если понадобится, то мы еще раз продемонстрируем это и добьемся желаемого, это знают все, пусть это знают и те, кто проводит боевые учения в поддержку Армении на нашей границе. Нас никто не может напугать».