«Ղարաբաղի հայերը պարզապես վախից ճզմված, ձայնից զրկված ստրուկներ են»
Հայ ակտիվիստ և բլոգեր Իշխան Վերդյանը, ով կողմ է հանդես գալիս Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ շուտափույթ խաղաղության հաստատման օգտին, սոցցանցերում գրել է, որ ողջ աշխարհին հայության ներկայացրած «սրբազան Արցախն» իրականում հանցագործ անկլավ է։
«Հայերը չեն պատկերացնում, թե ինչի համար են պայքարում. Նրանք պայքարում են «արցախի» համար (չակերտները-Խմբ.), բայց չգիտեն, թե իրականում ինչ է դա իրենից ներկայացնում։
«Արցախը» գեղեցիկ սրբազան վարագույր է, որի հետևում թաքնված են չտեսնված մասշտաբների թալան և անարխիա։
Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական վերնախավի հանցագործությունները սեփական ժողովրդի և սեփական «երկրի» նկատմամբ բառերով հնարավոր չէ նկարագրել։ Ողջ աշխարհին որպես «սուրբ արցախ» ներկայացվածը իրականում մեկուսի հանցավոր անկլավ է, որտեղ իրավունքների բացակայությունը միակ գործող օրենքն է, իսկ հասարակ բնակիչները պարզապես վախից ճզմված, ձայնից զրկված ստրուկներ են։
«Արցախ» կոչվող այս իրավական վակխանալիան շարունակել պահանջող հայ ծնողները հավանաբար մոռացել են, թե ինչպես էին ղարաբաղցի գեներալները նրանց որդիներին ստրուկի պես աշխատացնում և պատժում անհնազանդության համար։ Թեև որդիներն այս մասին չեն պատմի»,- գրել է Վերդյանը։

«Армяне в Карабахе - просто задавленные страхом, лишенные голоса рабы»
Армянский активист и блогер Ишхан Вердян, который выступает за скорейшее установление Арменией мира с Азербайджаном и Турцией, написал в социальных сетях о том, что преподносимый армянством всему миру «священный арцах» на самом деле является преступным анклавом.
«Армяне понятия не имеют, за что они борются. Они борются за «арцах» (кавычки – Ред.), но они не знают, что он из себя на самом деле представляет.
«Арцах» - это красивая сакральная ширма, за которой скрывается уму непостижимый масштаб грабежа и анархия. Преступления карабахской военно-политической верхушки в отношении собственного народа и собственной «страны» словами описать невозможно. Преподносимый всему миру «священный арцах» на самом деле является замкнутым на себя преступным анклавом, в котором бесправие - единственный работающий закон, а обычные жители - просто задавленные страхом, лишенные голоса рабы.
Требующие продолжения правовой вакханалии под названием «арцах» армянские родители, наверное, забыли, как карабахские генералы их сыновей использовали как каторжников, заставляя делать тяжелейшие гражданские работы и наказывая за неподчинение. Впрочем, сыновья о таком не расскажут. Я вот не рассказывал», - написал Вердян.