Uniper. Ադրբեջանը Գերմանիա ամոնիակ արտահանելու ներուժ ունի
Այս մասին Բաքվի էներգետիկ ֆորումում ասել է՝ գերմանական Uniper ընկերության ավագ փոխնախագահ Ուվե Ֆիպը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Նա նշել է, որ ակնկալում է, որ ապագայում Ադրբեջանը նույնպես կկարողանա լրացնել այս տերմինալը և ավելի շատ նպաստել «կանաչ» էներգիայի անցմանը։
Ուվե Ֆիպը հավելել է, որ եվրոպացիները մեծ հույսեր են կապում Ադրբեջանի հետ՝ կապված էներգետիկ անվտանգության ապահովման հետ՝ հաշվի առնելով ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը։
«Ճգնաժամի ժամանակ մեր ընկերությունը 99 տոկոսով վերցրեց պետությունը՝ որպես մասնավոր ընկերություն շատ երկար փորձ ունենալուց հետո: Այս ճգնաժամը հաղթահարելու համար մենք կառուցել ենք Գերմանիայի հեղուկ գազի առաջին տերմինալը»,- ասել է նա։
Չնայած ձեռնարկված բոլոր քայլերին, ավագ փոխնախագահի խոսքով, մինչև 2050 թվականը Գերմանիայի կողմից սպառվող էներգիայի 80 տոկոսը ներկրվելու է։
Ուվե Ֆիպը հայտնել է, որ Գերմանիան 40 միլիարդ դոլար է ներդրել էներգետիկ անվտանգության ապահովման հարցում:

Uniper: У Азербайджана есть потенциал экспорта аммиака в Германию
Как сообщает в четверг Trend, об этом сказал старший вице-президент немецкой компании Uniper Уве Фип в ходе «Бакинского энергетического форума».
Он отметил, что ожидает, что в будущем и Азербайджан сможет заполнить этот терминал и больше способствовать переходу на «зеленую» энергетику.
Уве Фип добавил, что у европейцев большие надежды на Азербайджан в связи с обеспечением энергетической безопасности, учитывая нынешнюю геополитическую ситуацию.
«Во время кризиса наша компания на 99 процентов перешла к государству после очень долгого опыта работы в качестве частной компании. Для того, чтобы преодолеть данный кризис, мы построили первый в Германии терминал по сжиженному природному газу», - сказал он.
Несмотря на все предпринятые шаги, по словам старшего вице-президента, к 2050 году 80 процентов энергии, потребляемой Германией, будет импортироваться.
Уве Фип сказал, что Германия инвестировала 40 миллиардов долларов в обеспечение энергетической безопасности.
Отметим, что с 31 мая по 3 июня в Баку проходят 28-я Международная выставка по нефти и газу Каспия, 11-я Международная выставка по энергетике и возобновляемым источникам энергии и 20-я Международная выставка по транспорту, транзиту и логистике.