Խառնվել են երկարաձիգ ոռնոցի մեջ
Կույտի մեջ խառնվել են ձիեր, մարդիկ։ Իսկ հետո, եթե հիշում եք, Լերմոնտովի մոտ շարունակվում է. «խառնվել են երակաձիգ ոռնոցի մեջ» տողը։ Այո, ճիշտ կռահեցիք, թանկագին տղաներ ու հարգելի չափահաս ընկերներ, հենց դա է։
Ինչպես փոխանցում են հայկական լրատվամիջոցները՝ «Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ժամանել են Զանգեզուրի մարզի Կոռնիձոր, որտեղ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ արդեն մի քանի օր սպասում են մարդասիրական բեռներով բեռնատարների անցնելու համար թույլտվության»։
Կանգնած են, սպասում են։ Կամ համընթաց քամու, կամ եղանակ ծովից: Դե, ծովը Զանգեզուրից բավականին հեռու է, համընթաց քամի նույնպես ոչ ոք չի խոստանում, դե, թող կանգնեն։ Լինի ներկայացուցիչներ, լինի բեռնատարներ։ Ես մի ծանոթ ունեի, ով փոքր տարիքից նեղվում էր ավելորդ քաշից։ Այնտեղ շատ գործոններ կային. ծուլություն, նստակյաց ապրելակերպ, գենետիկա։ Մենք երկար ժամանակ չեինք տեսել միմյանց, մոտ մեկ տարի, գուցե մի փոքր ավելի, բայց համեմատաբար վերջերս ինչ-որ կերպ պատահաբար հանդիպեցինք: Ես տեսնում եմ, որ նույնիսկ աչքի չափով նա մոտ տասնհինգ կիլոգրամ կորցրել է։ Զրուցեցինք, դե ես էլ հարցրի, թե այդ ինչպե՞ս ես դու դրան հասել: Ընկերս ծանր հառաչեց և պատասխանեց. «Գիտես, կա մի միջոց։ Ուզում ես ուտել, կեր խնձոր։ Եթե դու խնձոր չես ուզում, ուրեմն դու ուտել չես ուզում»։ Սա ես, փաստորեն ինչ նկատի ունեմ, եթե ինչ-որ մեկը չի ցանկանում բեռները ստանալ Աղդամի միջով, ապա նշանակում է, որ այս ինչ-որ մեկը պարզապես չի ուզում ուտել, այլ կատակերգություն է խաղում։ Խաղում է հանրության համար և համակրանք է փնտրում, գուցե մի բաժակ օղի և ռուբլու վարկ։ Իսկ այնպիսի արտահայտություններ, ինչպիսին են՝ «պետք է ապահովեն», «պարտավոր են տրամադել», «Լաչինի միջանցքը միակ ճանապարհն է, որով մարդասիրական բեռները պետք է հասնեն մարդկանց», դրանք ընդամենը հիասթափեցրած պիեսի, մասսայական ժողովի գործողություններից մեկն են։ Միայն տես չարժե մոռանալ, որ թեև մենք չենք գրել այս պիեսը, բայց այն բեմադրվում է մեր բեմում։ Ես կցանկանայի ևս մի անգամ ընդգծել, որ վերևից մեզ համար տեսանելի է բացարձակապես ամեն ինչ, նույնիսկ ռեստորաններ ու սննդամթերքով, և ոչ միայն պահեստներ։ Ես հնարավոր եմ համարում, որ հարեւանիկները տեղյակ չեն մեր տեխնիկական հնարավորություններին, բայց ես վստահ եմ, որ նրանց հովանավորները այդ մասին հիանալի գիտեն, նկատի ունեմ ինչպես մեր տեխնիկական հնարավորությունները, այնպես էլ Խանքենդիում և շրջակայքում գործակալության աշխատանքը։ Դրանով է և բացատրվում, այսպես կոչված, միջազգային հանրության դանդաղ արձագանքը իբր հումանիտար աղետի նկատմամբ։ «Դե ի՞նչ եք անում»:
Դե, Բորելը հայտարարեց, դե տիկին դեսպանը ասաց, և դրանից ի՞նչ: Մեզ վրա պատերազմի եկա՞ն։ Ոչ, չեմ լսել: Պատժամիջոցներ մտցրին։ Ոչ։ Որովհետև բոլորը խաղում են իրենց խաղը՝ քաջ գիտակցելով, որ ճիշտ երթուղին՝ Աղդամով, մենք արդեն առաջարկել ենք։ Այո և մեծ հաշվով, անջատականները պետք է ապրեն ոչ թե պատասխաններով, այլ հարցերով։ Ընդ որում ամենաէկզիստենցիալ բնույթի. ինչո՞ւ է այդքան ցուրտ։ Ի՞նչ է, էլի լույս չկա: Միգուցե մենք այնուամենայնիվ գնանք: Ինչո՞ւ ենք մուտքի համար վճարում խաղաղապահներին։ Միթե՞ անվճար չի կարելի։ Եվ ի պատասխան՝ լռություն, որը երբեմն ընդհատվում է աշխատող դիզելային գեներատորի ձայներով, որի ձայնը նույնպես ընդհատվում է...
Ես մեկ և երկու անգամ չեմ շեշտել, որ անջատողականների հետ մենք արդեն խնդիրներ չունենք, քանի որ տարբեր քաշային կարգեր ունենք։ Խնդիրներ ունենք Հայաստանի, ավելի ճիշտ՝ նրա հովանավորների հետ։ Նրանք մեզ հետ սակարկում են, մեզանից ինչ-որ բան է պետք, բայց այդ ինչ-որ բանը նրանք կստանան միայն այն դեպքում, երբ մենք հասնենք մեր բոլոր նպատակներին։ Բայց տես հարևանիկների խնդիրը նրանում է, որ տեսնելով փաստերը, նրանք ի վիճակի չեն դրանք ճիշտ վերլուծել, դրանք պատշաճ ձևով չեն ընկալում և որպես հետևանք ի վիճակի չեն դրանք դասավորել հայեցակարգի մեջ։ Այսինքն, «մենք հին ենք», «մեզ նեղացրել են», «սա մերն է» ոգով նրանց փաստարկները ՝ չեն դասավորվում հավասարումի մեջ, քանի որ նրանք հաշվի չեն առնում որոշ անհայտներ, դա է՝ մյուսների շահերը: Ենթադրել, որ Փաշինյանը խաղում է մեր, կամ Թուրքիայի օգտին՝ հիմարություն է։ Նա պարզապես ավելի խելացի է, քան նրա համաքաղաքացիները, իր քթից մի փոքր ավելի հեռու է տեսնում, և հասկանում է, որ Ղարաբաղը մեկընդմիշտ գնաց, ռևանշի ռեսուրսներ Երևանը չունի, ժողովրդագրությունը մինուսով է, և Հայաստանը որքան երկար նստի լոգիստական փակուղում, այնքան վատ նրա համար: Մարդը նայում է քարտեզին, ճիշտ տեսնում է իրավիճակը և հասկանում, որ գնալով միայն վատ կլինի: Եվ մարմնի այս ջղաձիգ շարժումները ոչ այնքան նենգ, որքան իր կյանքի համար մարդու սովորական մտավախությունից է։ Հայ հասարակության մեջ ահաբեկչության ավանդույթները բավականին ուժեղ են, հիշեք գոնե Հայաստանի խորհրդարանի գնդակահարությունը։ Այո, ամեն ինչ կարված է սպիտակ թելով, և հասկանալի է, թե ով էր կանգնած գնդակահարության հետևում։ Բայց հիմա Փաշինյանի վիճակը ավելի ծանր է, քանի որ նրա վրա կարելի է կրակել ցանկացած թևից։ Ինչպես ազգայնականները, այնպես էլ ազատականները։ Ինչպես ռուսամետ կուսակցությունը, այնպես նաև արևմտամետ կուսակցությունը։ Կրակոցներ կարող են հնչել ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Եվրոպայից կամ Ամերիկայից։ Ռուսամետ կուսակցությունը դժգոհ է դեպի Արևմուտք թեքվելուց, արևմտամետ խումբը դժգոհ են նրանից, որ դեպի Արևմուտք թեքությունը բավարար չէ։ Կրակել կարող են ցանկացած թևից, իսկ տես, Հայաստանին փող տալ ոչ ոք իսկապես չի ցանկանում։
Հարեւաններ, իզուր եք ձեր վարչապետին ծաղրածու համարում։ Նա կարող է և ծաղրածու է, բայց եթե նույնիսկ դա այդպես է, ապա նա այրվող կրկեսի պատմության ծաղրածուն է: Մի անգամ կրկեսի կուլիսներում հրդեհ է բռնկվել, և ծաղրածուն միակն է, ով որոշել է այդ մասին զգուշացնել հանրությանը։ Իսկ հանդիսատեսը կարծել է, թե նա կատակում է, և սկսել են ծափահարել։ Ձեզ մինչև հիմա թվում է, որ Փաշինյանը՝ ծաղրածու է, իսկ այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում, խեղկատակությու՞ն է։ Հիշու՞մ եք Էֆրեմովի մենախոսությունը «12» ֆիլմից։ Նա այնտեղ ասում է մի հրաշալի արտահայտություն. «Իսկ դուք բոլորդ հռհռում եք, և կարծում եք, որ այս ամենը մի այդպիսի կատակ է, այլ դուք բոլորդ հռհռում եք, քանի որ վախենում եք»: Ինչ արած, շարունակեք այդ նույն ոգով: Բայց դուք ուղղակի չեք պատկերացնում, թե ինչ կլինի Հայաստանի հետ, եթե ձեզ մոտ իշխանության գան ռեւանշիստները։ Այդ ժամանակ Փաշինյանին կփոխարինի մեկ այլ ծաղրածու՝ Փենիուայզը։ Ով ձեզ կբերի անհամար դժբախտություններ։ Իսկ նա ինչպիսի պերսոնաժ է՝ բանիմաց մարդկանց բացատրելու կարիք չկա։ Եվ տես այդ ժամանակ դուք Փաշինյանին հաստատ բարի խոսքերով կհիշեք։ Որովհետև ձեր հովանավորները հերթական անգամ պարզապես երես կթեքեն ...

Слились в протяжный вой
Смешались в кучу кони, люди. А дальше, если помните, у Лермонтова шла строчка «слились в протяжный вой». Да, вы правильно догадались, дорогие ребята и уважаемые товарищи взрослые, оно самое.
Как сообщают армянские СМИ, «аккредитованные в Армении представители дипломатического корпуса и международных организаций прибыли в Корнидзор Зангезурской области, где на въезде в Лачинский коридор уже несколько дней ждут разрешения на проезд грузовики с гуманитарным грузом».
Стоят, ждут. То ли попутного ветра, то ли у моря погоды. Ну, до моря от Зангезура достаточно далеко, попутного ветра тоже никто не обещает, ну, пусть стоят. Что представители, что грузовики. Был у меня один знакомый, который с юности страдал избыточным весом. Там было много факторов: лень, сидячий образ жизни, генетика. Не виделись мы достаточно давно, около года, может быть, чуть больше, а вот сравнительно недавно как-то случайно пересеклись. Я вижу, что даже на глаз он килограмм эдак пятнадцать сбросил. Разговорились, ну я и спросил, а как ты этого добился? Товарищ тяжело вздохнул и ответил: «Знаешь, есть один способ. Хочешь есть – съешь яблоко. Если ты не хочешь яблоко – значит, ты не хочешь есть». Это я, собственно, к чему - если кто-то не хочет получать грузы через Агдам – значит, этот кто-то просто не хочет есть, а ломает комедию. На публику играет и ищет сочувствия, может быть, рюмку водки и рубль взаймы. А высказывания вроде «должны обеспечить», «обязаны предоставить», «Лачинский коридор – единственная дорога, по которому гуманитарный груз должен дойти до людей» — это всего лишь одно из действий разворачивающейся пьесы, массовка. Только вот не стоит забывать, что хоть эту пьесу писали не мы, ставится она на нашей сцене. Я еще раз хотел бы подчеркнуть, что сверху нам видно решительно все, даже рестораны и складские помещения с продуктами питания и не только. Я допускаю, что соседушки не осведомлены о наших технических возможностях, но я уверен, что их покровители все об этом прекрасно знают, я имею ввиду как наши технические возможности, так и работу агентуры в Ханкенди и окрестностях. Этим и объясняется вялая реакция так называемого международного сообщества на якобы гуманитарную катастрофу. «Ну что вы делаете?».
Ну высказался Боррель, ну сказала госпожа посол, и что с того? На нас пошли войной? Нет, не слышал. Ввели санкции? Нет. Потому что все играют в свою игру, прекрасно понимая, что правильный маршрут - через Агдам - мы уже предложили.  Да и по большому счету, жить сепаратисты должны не ответами, а вопросами. Причем самого что ни на есть экзистенциального характера: почему так холодно? А что, света снова нет? Может мы все-таки уедем? Почему мы платим миротворцам за выезд? Разве нельзя бесплатно? А в ответ – тишина, которая изредка прерывается звуками работающего дизель-генератора, звук которого тоже прерывается…
Я не раз и не два подчеркивал, что никаких проблем с сепаратистами у нас уже нет, потому что у нас разные весовые категории. Проблема есть с Арменией, а точнее, с ее покровителями. Они с нами торгуются, им от нас кое-что нужно, но это кое-что они получат только в случае, когда мы достигнем всех поставленных целей. А вот проблема соседушек в том, что, увидев факты, они не в состоянии их правильно проанализировать, не осмысливают их должным образом, и как следствие, не в состоянии уложить их в концепцию. То есть, свои аргументы в духе «мы древние», «нас обидели», «это наше» - не складываются в уравнение, потому что они не принимают во внимание кое-какие неизвестные, а именно – интересы других. Предполагать, что Пашинян играет нам или Турции на руку – глупо. Он просто умнее своих сограждан, видит чуть дальше собственного носа, и понимает, что Карабах ушел раз и навсегда, ресурсов на реванш у Еревана нет, демография в минусе, и чем дольше Армения будет сидеть в логистическом тупике, тем хуже для нее. Человек смотрит на карту, ситуацию видит правильно, и понимает, что чем дальше, тем только хуже. И эти судорожные телодвижения не столько от лукавого, сколько от обычного человеческого опасения за свою жизнь. В армянском обществе традиции террора достаточно сильны, вспомните хотя бы расстрел армянского парламента. Да, все шито белыми нитками, и понятно, кто за расстрелом стоял. Но сейчас положение Пашиняна еще тяжелее, потому что в него могут стрелять с любого фланга. Как националисты, так и либералы. Как пророссийская партия, так и прозападная. Выстрелы могут прозвучать как со стороны России, так и со стороны Европы или Америки. Пророссийская партия недовольна креном в сторону Запада, прозападная группа недовольна тем, что крен в сторону Запада недостаточен. Выстрелить могут с любого фланга, а вот дать Армении денег толком никто не хочет.
Соседи, зря вы считаете своего премьера клоуном. Он может быть и клоун, но если даже и так, то он клоун из истории о горящем цирке. Как-то раз за кулисами цирка начался пожар, и клоун оказался единственным, который решил предупредить об этом публику. А публика подумала, что он шутит, и начала аплодировать. Вам до сих пор кажется, что Пашинян – клоун, а все что происходит – это буффонада? Помните монолог Ефремова из фильма «12»? Он там говорит замечательную фразу: «А вы все ржете, и думаете, что всё это шутка такая, а ржете вы все потому, что вам страшно». Что ж, продолжайте в том же духе. Но вы просто не представляете себе, что будет с Арменией, если к власти у вас придут реваншисты. Тогда Пашиняна сменит другой клоун, Пеннивайз. Который принесет вам неисчислимые беды. А что это за персонаж – знающим людям объяснять не нужно. И вот тогда вы точно вспомните Пашиняна добрым словом.  Потому ваши покровители в очередной раз просто отвернутся…