Իսկ սապոգներդ չէի՞ն սուլում
Մեկուկես տարի կալանքի տակ գտնվող Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը օգոստոսի 1-ին մասնակցել է՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի նիստին։ Հիշեցնենք, որ դատարանը նրան թույլ է տվել օգոստոսի 1-ից 2-ը մասնակցել հանձնաժողովի աշխատանքներին։
Սա այդ նույն Տոնոյանն է, ով ժամանակին սպառնում էր Ադրբեջանին՝ իբր, նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ։
«... Մենք պատրաստ էինք հետ մղել երկու, երեք անգամ գերազանցող ուժերի ագրեսիան, բայց մենք հաշվի չէինք առել, և դա մեր թերությունն էր, որ լինելու է երրորդ երկրի անմիջական ներգրավվածություն, հասկանալի է, որ խոսքս Թուրքիայի մասին է։ Մենք չէինք ակնկալում, որ Թուրքիան անմիջական մասնակցություն կունենա պատերազմին»։ Սրանք նրա խոսքերն են, մեջբերում եմ անում։ Դավիթ Տոնոյանը ասում է կիսաճշմարտություն։ Նա թաքցնում է տեղեկությունները դոթրակցիների հեծելազորի և Զիմբաբվեի վարձկանների մասին, որոնք նույնպես պատերազմին մասնակցել են Ադրբեջանի կողմից։
Ասեմ ավելին. հենց զիմբաբվեցի վարձկաններն են հեռախոսով նկարահանել այն կադրերը, որոնք հետո տարածվեցին աշխարհով մեկ, այն է՝ զուգարանակոնքով փախչող հայ զինվորին։ Միակ պատճառը, որով նրանք չեն սկսել նրան հետապնդել, և, արդյունքում չեն բռնել՝ դա եղել է հոմերական ծիծաղ։ Քչերը գիտեն, բայց պատերազմից հետո նրանք՝ զիմբաբվեցիները, հրաժարվեցին իրենց հասանելիք հոնորարից և ասել են «շնորհակալություն, մենք կուշտ ծիծաղեցինք, փող պետք չէ, իսկ եթե որոշեք կրկնել՝, նորից մեզ կանչեք, մենք կգանք պրոֆեսիոնալ նկարահանման տեխնիկայով»։ Այնպես որ, ես Հայաստանի քննիչներին խորհուրդ կտայի Տոնոյանի ցուցմունքները ստուգել «ստի դետեկտորի» վրա։ Եթե քրտնի՝ ուրեմն ստում է։ Բայց սա ընդամենը հուշում է։
Այնուհետև ք-ն (քաղաքացին, իմաստով) Տոնոյանն ասում է հետևյալը. «Հայկական բանակը բավականաչափ զինված չէր ժամանակակից պատերազմ վարելու համար։ Ես այդ մասին արդեն հրապարակայնորեն խոսել եմ։ Մենք երբեք չենք ունեցել մոբիլիզացիոն ռեսուրսները ամբողջությամբ ապահովելու հնարավորություններ՝ ո՛չ զենքով, ո՛չ ռազմական տեխնիկայով, ո՛չ հանդերձանքով։ Լրացուցիչ կոմլեկտավորման անհրաժեշտության մասին մենք կրկնակի անգամ հատուկ ընդգծել ենք մեր միջոցառումների ծրագրում՝ և՛ 2018-ին, և՛ 2019-ին»։
Այստեղ նա պետք է կամ հագնի անդրավարտիք, կամ հանի խաչը, ինչպես մի անեկդոտի մեջ, որովհետև «մենք պատրաստ էինք հետ մղել երկու-երեք անգամ գերազանցող ուժերի ագրեսիան» և «Մենք երբեք չենք ունեցել մոբիլիզացիոն ռեսուրսները ամբողջությամբ ապահովելու հնարավորություններ՝ ո՛չ զենքով, ո՛չ ռազմական տեխնիկայով, ո՛չ հանդերձանքով» կարող է մոլորեցնել հետաքննությունը։ Ինքն իրեն հակասում է, շփոթվում է ցուցմունքներում, քծնում ու դուրս է պրծնում։ Հնարավոր է և «պատրաստ են եղել» մինչև այն ժամանակ, քանի դեռ ինչ-որ մեկը չէր գողացել տուշոնկան և չէր գրպանել հայկական բանակի համար հատկացված փողերը։ Բայց տես հենց որ թալանեցին ու գրպանեցին՝ այստեղ և անմիջապես հայտնվեցին թուրքական բանակը, դոթրակցիները ու Զիմբաբվեի վարձկանները։
«Անհարմար դրություն, պարոն», - բղավեց Շերեմետևը («Պրուտի արշավի պատմություն», Վեյդեի հուշեր):
Դե նաև հաճելի լրացում. «Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը պատերազմի չորրորդ օրը՝ սեպտեմբերի 30-ին կայացած Անվտանգության խորհրդի նիստում նշել է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու անհրաժեշտությունը՝ և հավելել է, որ հակառակ դեպքում Հայաստանի ռեսուրսները արագ կսպառվեն»: Չհասկացա, թուրքական զորքերը պատերազմին մասնակցեցին առաջին իսկ օրվանի՞ց, նրանք եկան միայն չորրորդ, թե՞ նրանք ընդհանրապես չեն եկել պատերազմի՝ իրենց փոխարենը ուղարկելով Զիմբաբվեի վարձկաններին։
Ի դեպ, ոչ ոք չի հիշում, թե պատերազմի ո՞ր օրն է աշխարհը տեսել սանտեխնիկայով այդ նույն կադրերը։ Ճիշտ է, դա եղել է արդեն զինադադարի կնքումից հետո, երբ դոթրակցիները արդեն հոգնել էին, իսկ Զիմբաբվեի վարձկանները դեռ չէին հեռացել։ Իսկ եթե լուրջ խոսենք (չնայած ինչպես կարելի է նման ընդդիմախոսների հետ լրջություն պահպանել, կրկեսի ծաղրածուները նրանց համեմատ՝ խոհեմ ու խելամիտ մարդիկ են), ապա ես նույնիսկ չեմ խոսում տասնմեկ հազար դասալիքների մասին, որոնք մեզ անպայման կհաղթեին, եթե մենք հասնեինք նրանց։ Խոսքս այն մասին է, որ եթե Թուրքիան մասնակցեր պատերազմին, ընդ որում գործադնելով իր ռազմական հնարավորությունների ընդամենը մեկ տասներորդը, ապա ամբողջ Հայաստանն արդեն կլիներ Կրասնոդարի երկրամասում։ Տասնմեկ հազարանոց առաջամասով։ Ես, իհարկե, հասկանում եմ, որ նախ՝ ամոթ է, երկրորդը՝ պետք է քեզ համար արդարացում գտնես, երրորդը՝ «երբեք այնքան չեն ստում, որքան պատերազմից հետո», բայց ամեն ինչում պետք է ինչ-որ չափ ու սահման լինի։ Պարզապե նրա համար, որպեսզի ցուցմունքը գոնե մի փոքր նմանվի ճշմարտության։ Կարող է, այդ ժամանակ հավատան և՛ լսողները, և՛ քննիչները։ Մենք նույնպես ամեն ինչ ուշադիր կլսենք, և անպայման մեր լսածով կկիսվենք ինչպես դոթրակցիների, այնպես էլ Զիմբաբվեի մեր ընկերների հետ։ Որովհետև կենսուրախ ծիծաղը և, ընդհանրապես, դրական էմոցիաները շատ չեն լինում։

А сапоги не свистели?
Находящийся полтора года под арестом экс-министр обороны Армении Давид Тоноян 1 августа принял участие в заседании парламентской следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны. Напомним, что суд разрешил ему с 1 по 2 августа участвовать в работе комиссии.
Это тот самый Тоноян, который в свое время грозил Азербайджану, мол, новая война - новые территории.
«…Мы готовы были отразить агрессию превосходящих в два, три раза сил, но мы не рассчитывали, это был наш недочет, что будет прямое вовлечение третьей страны, понятно, что я говорю о Турции. Мы не ожидали, что Турция примет непосредственное участие в войне». Это его слова, цитирую. Давид Тоноян говорит полуправду. Он скрывает информацию о дотракийской коннице и зимбабвийских наемниках, которые тоже принимали участие в войне на стороне Азербайджана.
Скажу более: именно зимбабвийские наемники сняли на телефон кадры, которые затем облетели весь мир, а именно – армянского военного, убегающего с унитазом. Единственная причина, по которой они не стали его преследовать, и, как следствие, не отловили – это гомерический смех. Мало кто знает, но после войны они, зимбабвийцы, отказались от гонорара, который им причитался, и высказались в духе «спасибо, мы вдоволь посмеялись, не надо денег, а если решите повторить – зовите нас снова, мы приедем с профессиональной съемочной аппаратурой». Так что я бы рекомендовал армянским следователям проверить показания Тонояна на «детекторе лжи». Если вспотеет – значит, врет. Но это была только присказка.
Далее г-н (гражданин, в смысле) Тоноян говорит следующее: «Армянская армия была недостаточно вооружена для ведения современной войны. Я уже говорил об этом публично. У нас никогда не было возможности полного обеспечения мобилизационных ресурсов ни вооружением и военной техникой, ни экипировкой. Необходимость доукомплектования мы дважды особо отмечали в нашей программе мероприятий - и в 2018, и в 2019 годах».
Тут он должен или надеть трусы, или снять крестик, как в том анекдоте, потому что «мы готовы были отразить агрессию превосходящих в два, три раза сил» и «у нас никогда не было возможности полного обеспечения мобилизационных ресурсов ни вооружением и военной техникой, ни экипировкой» могут ввести следствие в заблуждение. Сам себе противоречит, путается в показаниях, юлит и выкручивается. Может быть и «были готовы» до тех пор, пока кто-то не разворовал тушенку и не прикарманил выделенные на армянскую армию деньги. А вот как разворовали и прикарманили – тут то и появилась турецкая армия, дотракийцы и зимбабвийские наемники.
«Конфузия, государь» - закричал Шереметев («История Прутского похода», мемуары Вейде).
Ну и вишенка на пирожном: «Начальник Генштаба Оник Гаспарян на четвертый день войны на заседании Совета безопасности, состоявшемся 30 сентября, отметил необходимость прекращения боевых действий, и добавил, что в противном случае ресурсы Армении быстро иссякнут». Так я не понял, турецкие войска участвовали в войне с самого первого дня, они пришли только на четвертый, или они вообще не явились на войну, прислав вместо себя зимбабвийских наемников?
Кстати, никто не помнит, на какой день войны мир увидел те самые кадры с сантехникой? Правильно, это было уже после подписания перемирия, когда дотракийцы уже устали, а зимбабвийские наемники еще не уехали. А если серьезно (хотя как с такими оппонентами серьезность сохранять, коверные в цирке в сравнении с ними – вдумчивые и рассудительные люди) то я даже не говорю об одиннадцати тысячах дезертиров, которые нас обязательно бы победили, если бы мы их догнали. Я говорю о том, что, если бы в войне участвовала Турция, причем задействовав всего одну десятую своих военных возможностей, вся Армения уже находилась бы в Краснодарском крае. С авангардом в одиннадцать тысяч. Я, конечно, понимаю, что, во-первых, стыдно, во-вторых, нужно найти себе оправдание, в-третьих, «никогда так много не врут, как после войны», но во всем должна быть какая-то мера. Просто для того, чтобы показания хоть немного походили на правду. Может, тогда поверят и слушатели, и следователи. Мы тоже будем все внимательно слушать, и обязательно поделимся услышанным как с дотракийскими, так и с зимбабвийскими товарищами. Потому что жизнерадостного смеха, и, вообще, положительных эмоций много не бывает.