Մոդեստ Կոլերով. Ռուսաֆոբիան Երևանում շարունակում է աճել
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հոկտեմբերի 3-ին ասել է ռուսաստանցի քաղաքագետ Մոդեստ Կոլերովը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացումը, որը պահանջում է Վլադիմիր Պուտինի արտահանձնումն ու կալանավորումը։
«Երևանի սուտը այն մասին, թե դա Պուտինին չի վերաբերում, ոչ այլ ինչ է, քան սուտ. Եվ սա գիտի Երևանը։ Եվ նա միտումնավոր հանգավորում է այս որոշումը՝ ՀԱՊԿ-ից հայտարարված դուրս գալու և Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների հասցեին հնչեցրած իր մեղադրանքների հետ»,- նշել է նա։
Նա նշել է, որ դա հնարավոր է դարձել՝ հաշվի առնելով, որ «Փաշինյանը նախ՝ 2020 թվականի պարտությունից հետո, 100 հազար հայ է բնակեցրել Ղարաբաղում, պատանդ դարձրել նրանց, իսկ հիմա այնտեղից վտարել է նրանց»։
«Ռուսաֆոբիան Երևանում կաճի. Բայց դա նորություն չէ»,- հավելել է Կոլերովը։
Հայաստանի խորհրդարանը հոկտեմբերի 3-ին վավերացրել է՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը։ Այժմ փաստաթուղթը պետք է ստորագրի Հայաստանի նախագահը, որից հետո այն ուժի մեջ կմտնի 60 օրից հետո:

Модест Колеров: Русофобия Еревана продолжает расти
Как передает Caliber.Az, об этом российский политолог Модест Колеров заявил 3 октября, комментируя ратификацию парламентом Армении Римского статута Международного уголовного суда, требующего выдачи и ареста Владимира Путина.
«Ложь Еревана о том, что это не касается Путина, — не более, чем ложь. И Ереван это знает. И сознательно рифмует это решение с анонсированным выходом из ОДКБ и со своими обвинениями против российских миротворцев в Карабахе», — отметил он.
Он обратил внимание, что это стало возможно при том, что «Пашинян сначала, после поражения 2020 года, заселил в Карабах 100 тысяч армян, сделал их заложниками, а теперь выселил их оттуда».
«Русофобия Еревана будет расти. Но это не новость», — добавил Колеров.
3 октября парламент Армении ратифицировал Римский статут Международного уголовного суда. Теперь документ должен подписать президент Армении, после чего он вступит в силу через 60 дней.