Վերջակետ պետք է դրվի հենց այսպես
Ղարաբաղի հարցը վերջնականապես փակված է։ Այն այլևս չկա։ Պետության ղեկավարը դրեց բացականչական նշան՝ բարձրացնելով մեր դրոշը Խանքենդիում, Խոջալիում, Աղդերեում, Խոջավենդում, Ասկերանում և Սարսանգի ջրամբարի մոտ։ Նման նշանը՝ նշան է բոլոր նշանների համար, որովհետև պատերազմները ավարտվում են հատկապես այս կերպ։
Հարևանների խնդիրը նրանում է, որ նրանք ենթադրում են, որ գտնվում են թշնամիների օղակում: Նրանք միգուցե և պատրաստ են սպանել և՛ մեզ, և՛ վրացիներին, և՛ քրդերին, և՛ Թուրքիայի քաղաքացիներին, և ամեն ինչը հանուն կենսատարածության, բայց մի պայմանով, որ բոլորը կանգնեն խրամատի երկայնքով, ցանկալի է ձեռքերը կապած, իսկ հայկական բանակը ունենա անսահմանափակ քանակությամբ փամփուշտներ։ Մինչդեռ այն փաստը, որ նրանք այնքան հայեր չունեն, որ բնակեցնեն բոլորիցս հիպոթետիկորեն ազատագրված այս հողերում՝ նրանց չի անհանգստացնում։ Սա սխալ հաշվարկ է, հարեւանիկներ, սա սխալ հաշվարկ է, ընդ որում սխալ հաշվարկ՝ հղի հերթական թռիչքով չգիտես որտեղ։ Գիտեք, պատմության մեջ արդեն եղել է նման նախադեպ՝ Գեբելսը և նրա ելույթը նացիստական Գերմանիայի վերնախավի առաջ, դա եղել է 1943 թվականի փետրվարի կեսերին։ Ինքը՝ Գեբելսը, հավատում էր իր ասածին, և դրանում է, թերևս, եղել նրա ամենագլխավոր սխալը։ Նա բղավել է, ինչպես ասել է Վիսոցկին, «գունատ գործարանից», և խփել է իր ներս ընկած կրծքին. դուք ուզու՞մ եք համընդհանուր պատերազմ։ Նա սա գոռացել է՝ ևս մեկ անգամ, նացիստական Գերմանիայի վերնախավին, և չաղլիկ հորեղբայրներն ու մորաքույրները վարակվելով այս հիստերիայից և պատասխանել են. «Այո, այո, այո, մենք ուզում ենք, մենք ուզում ենք համընդհանուր պատերազմ, մենք ուզում ենք, մենք շատ ենք ուզու՜մ»: Սատկած ֆաշիստի հանդեպ ամենայն անհարգալից վերաբերմունքով հանդերձ՝ սա հիստերիկ հռետորաբանության փոքրիկ օրինակ է, ինձ համար դժվար է այն վերարտադրել, ես էմոցիոնալ եմ միայն կանանց հետ, և, հետևաբար, ես պարզապես մեջբերումներ եմ անում։ Նա Բեռլինի մարզապալատում հավաքվածներին դիմել է այսպես. «Ես ձեզ հարցնում եմ։ Ես ձեզ հարցնում եմ ութերորդ անգամ։ Ես ձեզ հարցնում եմ իններորդ անգամ։ Ես ձեզ հարցնում եմ տասներորդ և վերջին անգամ. դուք արդյո՞ք ուզում եք համընդհանուր պատերազմ։ Արդյո՞ք դա ուզում եք, եթե պետք է, ավելի համընդհանուր ու ավելի արմատական, քան մենք այսօր կարող ենք պատկերացնել»։ Այո, այո, այո՝ ճչել է ամբոխը: Բայց և՛ Գեբելսը, և՛ նրա ունկնդիրները շատ դաժանորեն կոտրվեցին այն պարզ պատճառով, որ նրանք համընդհանուր պատերազմ էին ուզում ԽՍՀՄ-ի, ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի, այլ ոչ թե իրենց համար։ Նրանք պատրաստ չէին հանուն դրան ամեն ինչ զոհել, նրանք կարծում էին, որ համընդհանուր պատերազմը՝ երբ Մեծ Բրիտանիան կփլուզվի շրջափակումից, ԽՍՀՄ-ը ամբողջությամբ կցամաքվի արյունից, իսկ ԱՄՆ-ն պարզապես չեն հասցնի։ Բայց խաղաքարտերն այլ կերպ դասավորվեցին, և այս անգամ նույնպես խաղաքարտերը այլ կերպ կդասավորվեն, պարզապես այն պատճառով, որ դուք պատրաստ չեք համընդհանուր պատերազմի: Եվ ոչ ոք, բացի բոլորովին ցրտահարված այլանդակներից, Մարսելից, Ստավրոպոլի երկրամասից կամ Լոս Անջելեսից չի գա Հայաստան, որպեսզի արագ մահանա մեր անօդաչու թռչող սարքերի տակ։ Իսկ եթե ընկնեն, ապա մեր անօդաչու թռչող սարքի «Իթի Գովան» մոդելի անունը հերթական անգամ կարդարացնի իրեն։
Ես մահ չեմ ուզում, բայց անձամբ ես չեմ վախենում դրանից, քանի որ ես, և ոչ միայն ես, այլ բոլորը, ցանկացած մարդ մահանում է միայն այն ժամանակ, երբ դա նախանշում է Ամենաբարձրյալը: Եվ, եթե արդեն ամենայն անկեղծությամբ՝ ես ձեզ էլ մահ չեմ ցանկանում։ Ես գիտեմ, որ ձեր մեջ կան այնպիսիք, ովքեր ընդհանրապես չեն վախենում մահից, բայց ես ուղղակի խորհուրդ կտամ մտածել այդ մասին։ Կարդացեք խելացի գրքեր. շիկահեր սատանաներն էլ համընդհանուր պատերազմ էին ուզում, բայց այդ սրիկաների համար ամեն ինչ վերջացավ դենացիֆիկացիայով։ Մի հասցրեք մինչև դեդաշնակացնելուն, չնայած ես անձամբ կարծում եմ, որ սա հիանալի գաղափար է: Ավելի լավ է դեն նետեք ձեր մասին, աշխարհում ձեր արժեքի և ձեր տեղի մասին այս ֆանտաստիկ և ուռճացված պատկերացումները: Պետք չէ մեզ ատամներ ցույց տալ, նույնիսկ մի փորձեք: Եվ երբեք մի մոռացեք այն, ինչ մի անգամ Դոն Կիխոտն ասել է Սանչոյին.
- Իհարկե, իմ բարեկամ Սանչո, քեզ համար դժվար է, և քեզ հաճախ են թակում, բայց փոխարենը քեզ պետք չէ համարձակ լինել: Այնպես որ՝ ավելի լավ է մի փորձեք համարձակ լինել: Հասկանալու հույս ունեմ: Թե ոչ, հույս չունեմ:
Իսկ ինչ վերաբերում է վերաինտեգրմանը, ապա կա հետևյալ կարծիքը. նրանք, Ադրբեջանում ապրել ցանկացողները պետք է ոչ միայն ուղակի ստանան Ադրբեջանի քաղաքացիություն, նրանք, ովքեր ցանկանում են, պետք է երկար ու համառորեն բացատրեն, թե ինչու են նրանք Ադրբեջանում մեզ հարկավոր։ Ոչ թե «արա, մատաղ քեզ, չէ որ սովետի ժամանակ մենք հաշտ ու համերաշխ էինք ապրում» մակարդակով, այլ «մենք այլևս երբեք այդպես չենք անի ու անպայման օգտակար կլինենք ձեզ»։ Դրան հետևող ցուցակով, թե կոնկրետ ինչում կկայանա այդ օգտակարությունը:
Պետության ղեկավարի բոլոր մտքերը պետք է ստորադասվեն միայն երկու մտահոգության. պատերազմին և սահմանների պաշտպանությանը։ Սա Մաքիավելին է։ Չգիտես ինչու, իմ տեսանկյունից, նրան բոլորովին անարդարացիորեն համարում են քաղաքական ցինիկ, բայց նա պարզապես պրագմատիզմը դոգմայի աստիճանի հասցնող պրագմատիկ էր։ Լավ, այս բոլորը լիրիկա է, բայց դուք հիանալի հասկացաք, թե կոնկրետ ինչ ես ի նկատի ունեմ:

Точки нужно ставить именно так
Карабахский вопрос окончательно закрыт. Его больше нет. Глава государства поставил восклицательный знак, подняв наш флаг в Ханкенди, Ходжалы, Агдере, Ходжавенде, Аскеране и над Сарсангским водохранилищем. Такой знак – это всем знакам знак, потому что войны заканчиваются именно таким образом.
Проблема соседей в том, что они полагают, что находятся в кольце врагов. Они может быть и готовы убивать и нас, и грузин, и курдов, и граждан Турции, и все во имя жизненного пространства, но при условии, если все будут стоять вдоль рва, желательно со связанными руками, а у армянской армии будет неограниченное количество патронов. Причем тот факт, что им не хватит армян, чтобы заселить эти гипотетически освобожденные от всех нас земли, их не волнует. Это просчет, соседушки, это просчет, причем просчет, чреватый очередным залетом. Знаете, в истории уже был подобный прецедент - Геббельс и его речь перед элитой фашистской Германии, это было в середине февраля 1943-го года. Геббельс сам верил в то, что говорил, и в этом, пожалуй, была его самая главная ошибка. Он кричал, как говорил Высоцкий, «от завода бледня», и стучал себя по впалой груди: вы хотите тотальной войны? Это он кричал - еще раз - элите фашистской Германии, и толстые дяди и тети заражались этой истерикой, и отвечали: «Да, да, да, мы хотим, мы хотим тотальной войны, мы хотим, мы очень хотим!»  При всем неуважении к дохлому фашисту — это образчик риторики истерика, мне сложно это воспроизвести, эмоционален я только с женщинами, а потому просто процитирую. Он обращался к собравшимся в Берлинском дворце спорта так: «Я спрашиваю вас. Я спрашиваю вас в восьмой раз. Я спрашиваю вас в девятый раз. Я спрашиваю вас в десятый и в последний раз: хотите ли вы тотальной войны? Хотите ли вы её, если надо, тотальней и радикальней, чем мы её себе можем сегодня представить?» Да, да, да - ревела толпа. Но и Геббельс, и его слушатели очень жестко обломались по той простой причине, что они хотели тотальной войны для СССР, США и Великобритании, а не для себя. Они не были готовы пожертвовать всем ради этого, они думали, что тотальная война - это когда Великобритания загнется от блокады, СССР будет совершенно обескровлен, а США просто не успеют. Но карты легли иначе, и карты лягут иначе и в этот раз просто потому, что вы не готовы к тотальной войне. И никто, кроме совершенно отмороженных уродов, не приедет в Армению из Марселя, Ставропольского края или Лос-Анджелеса, чтобы пасть смертью быстрых под нашими БПЛА. А если и падут - то наименование нашей модели БПЛА «Ити гован» себя в очередной раз оправдает.
Я не хочу смерти, но лично я ее и не боюсь, потому что я, да и не только я, а все, любой человек умирает только тогда, когда это предписывает Всевышний. И, если уж совсем начистоту - я не желаю смерти и вам. Я знаю, что среди вас есть те, кто смерти не боится вообще, но я просто посоветовал бы вам подумать. Читайте умные книжки: белокурые бестии тоже хотели тотальной войны, а все закончилось для этой сволочи денацификацией. Не доводите до дедашнакизации, хотя лично по мне так это прекрасная идея. Лучше отбросьте эти фантастические и раздутые представления о себе, своей ценности и своём месте в мире. Зубов нам показывать не надо, даже не пытайтесь. И никогда не забывайте того, что Дон Кихот как-то раз сказал Санчо:
— Конечно, мой друг Санчо, тебе трудно и тебя частенько колотят, но зато тебе не надо быть смелым. Так что – лучше не пытайтесь быть смелыми. Надеюсь на понимание. Или нет, не надеюсь.
Что же касается реинтеграции, то есть следующее мнение: желающие жить в Азербайджане должны не просто получить гражданство Азербайджана, желающие должны долго и упорно объяснять, зачем они нам в Азербайджане нужны. Не на уровне «ара, матах, мы же в советское время душа в душу жили», а «мы больше никогда так не будем и обязательно будем вам полезны». С последующим списком, в чем именно эта полезность будет заключаться.
Все мысли главы государства должны быть подчинены только двум заботам: войне и охране границ. Это Макиавелли. Его почему-то, с моей точки зрения, совершенно несправедливо считают политическим циником, а он просто на просто был прагматиком, который возвел прагматизм в ранг догмы. Ладно, это всё лирика, но вы прекрасно поняли, что именно я имею в виду.