Օմբուդսմենը՝ Խոջալուի հերթական զանգվածային գերեզմանի մասին
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան մեկնաբանել է Խոջալիում հերթական զանգվածային թաղման վայրի հայտնաբերումը։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են ՄԻՊ գրասենյակից։
Օմբուդսմենը նշել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում պարբերաբար հայտնաբերվող զանգվածային գերեզմանները բացահայտում են Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի ժամանակ Հայաստանի կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացված ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների հետքերը։
«Խոջալու քաղաքի տարածքում հերթական զանգվածային գերեզմանն է հայտնաբերվել, սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է Հայաստանի անմարդկային գործողությունները, որոնք նա փորձում է հերքել։ Այսպես, փետրվարի 21-ին Խոջալու քաղաքում հողային աշխատանքների ժամանակ հերթական զանգվածային թաղման վայր է հայտնաբերվել։
Մարդկային մնացորդները, որոնք ի սկզբանե հայտնաբերվել են տարածքում դեռևս շարունակվող պեղումների արդյունքում, հիմնականում պատկանում են կանանց և երեխաների: Այն, որ նրանց ձեռքերը կապված են եղել և որ նրանց սպանել են խոշտանգումներով, վկայում է ադրբեջանցիների նկատմամբ Հայաստանի վարած ատելության և ցեղասպանության քաղաքականության, մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների մասին։ Սարսափելի փաստերից մեկն էլ կապված է այն բանի հետ, որ դրանք երեխայի մնացորդներ են՝ ենթադրաբար 4-5 տարեկան։ Եվս մեկ անգամ ուզում եմ հիշեցնել, որ Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած մոտ 4000 ադրբեջանցիների, այդ թվում՝ Խոջալուի ցեղասպանության ժամանակ գերեվարված ու պատանդ վերցված 150 հոգու ճակատագիրը դեռևս անհայտ է:
Ցավոք, հայկական կողմը երկար տարիներ խուսափում էր անհայտ կորածների մասին տեղեկություններ տրամադրելուց, այդ թվում՝ զանգվածային գերեզմանների կոորդինատները և միայն միջոցառումների շնորհիվ, որոնք Ադրբեջանի համապատասխան պետական մարմինների կողմից իրականացվել են ազատագրված տարածքներում հայտնաբերված զանգվածային գերեզմաններում մարդկային մնացորդների նույնականացման ուղղությամբ, պարզվել է մի քանի անհայտ կորածների ճակատագիրը:
Հաշվի առնելով դա՝ կոչ եմ անում մարդու իրավունքների ոլորտում գործող բոլոր միջազգային կազմակերպություններին անտարբեր չմնալ նման փաստերին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ պատասխանատվության ենթարկելու ադրբեջանցիների դեմ էթնիկ ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների մեղավորներին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Омбудсмен об очередном массовом захоронении в Ходжалы
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева прокомментировала обнаружение еще одного массового захоронения в Ходжалы.
Об этом сообщили Trend в аппарате омбудсмена.
Омбудсмен отметила, что массовые захоронения, регулярно обнаруживаемые на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики, выявляют следы военных преступлений и преступлений против человечности, совершенных Арменией против азербайджанцев во время Первой Карабахской войны.
«На территории города Ходжалы найдено очередное массовое захоронение, это еще раз доказывает бесчеловечные действия Армении, которые она пытается отрицать. Так, 21 февраля в городе Ходжалы при проведении земляных работ было обнаружено очередное место массового захоронения. Человеческие останки, первоначально найденные в ходе раскопок, которые все еще продолжаются в этом районе, в основном принадлежат женщинам и детям. То, что их руки были связаны и их убили с применением пыток, свидетельствует о политике ненависти и геноцида Армении против азербайджанцев, о преступлениях, совершенных ею против человечества. Один из страшных фактов связан с тем, что в том числе это останки, принадлежащие ребенку, предположительно, в возрасте 4-5 лет. Еще раз хочу напомнить, что до сих пор неизвестна судьба около 4000 азербайджанцев, пропавших без вести во время Первой Карабахской войны, в том числе 150 человек, взятых в плен и в заложники во время Ходжалинского геноцида. К сожалению, армянская сторона на протяжении многих лет уклоняется от предоставления нашей стране информации о пропавших без вести лицах, в том числе координат массовых захоронений, и лишь благодаря мерам, предпринятым соответствующими государственными структурами Азербайджанской Республики по идентификации человеческих останков, найденных в массовых захоронениях на освобожденных территориях, судьба нескольких пропавших без вести была прояснена. Учитывая это, призываю все международные организации, действующие в области прав человека, не относиться к таким фактам равнодушно, предпринять необходимые шаги для привлечения к правосудию виновных в этих преступлениях против азербайджанцев на почве этнической ненависти», - говорится в заявлении.