Yerevan.Today-ի գլխավոր խմբագիրը նայել է Caliber.Az-ի սյուժեն և ընկել դեպրեսիայի մեջ Հայաստանի ԶՈՒ հենակետերի ամոթալի վիճակը
15 Հունվարի 2022 14:18
Հայկական Yerevan.Today կայքի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է Caliber.Az ռազմավերլուծական նախագծի YouTube ալիքի Լաչինի շրջանում պատրաստված «Գարագյոլից Քիլսելիդաղ. Caliber-ն այնտեղ է, ուր առաջադիմել են Ադրբեջանի Զինված ուժերը» հատուկ ռեպորտաժով, որը հրապարակվել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 9-ին, ինչպես նաև իր վերաբերմունքն է հայտնել հայ զինվորականների ծառայության պայմաններին:
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ հայկական կայքի գլխավոր խմբագիրն իր գրառման մեջ նշում է, որ YouTube-ի մեր ալիքի պատրաստած տեսանյութը դիտելուց հետո «ցավ, նվաստացում ու ամոթ է ապրել»։ Սևակ Հակոբյանը գրում է, որ չէր ցանկանա անդրադառնալ նման ցավոտ թեմային, բայց էլ անհնար է:
«Ադրբեջանցիները Լաչինում գնացել են, մոտեցել են հայկական մարտական հենակետերին ու ցույց են տալիս, թե ինչ պայմաններում են մեր զինվորները դիրք պահում։ Սա է, ժողովուրդ, հայկական հենակետը, պատերազմի ավարտից մեկ տարի անց, խաղաղություն խոստացող Նիկոլի օրոք․ իրար վրա դրված մի քանի քար, որոնց արանքից անգամ պարզ երևում են ամեն պահի զոհվելու համար հարմար կանգնած մեր զինվորները։ Ինչ-որ ժեշտերով ծածկված են հենակետերը, ակնհայտ է, որ դրանք չեն պաշտպանում առհասարակ ոչնչից։ Հայ զինվորը այս պայմաններում պետություն է պաշտպանում», - գրում է հայ լրագրողը։
Սևակ Հակոբյանը նշում է, որ հայ հասարակությունը քաջ գիտակցում է, որ հայկական բանակի հենակետերը կահավորված չեն, իսկ զինծառայողները ծառայում են ծանր պայմաններում։
«Վերջերս Կապանի (Գաֆանի-խմբ.) շրջանից մեր զինվորները հրապարակեցին իրենց ծանր պայմանների մասին տեսանյութ, ռազմական ոստիկանությունը գնաց հետևներից, թե՝ թշնամուն ցույց եք տալիս, պետական գաղտնիք եք բացահայտում։ Իսկ Նիկոլը ԱԺ ամբիոնից հոխորտում էր, թե՝ ինչի՞ եք ասում դիրքերը կահավորված չեն, թշնամուն եք ինֆորմացիա տալի՞ս։
Նիկոլ, էդ ամենը թուրքը տեսնում է շատ ավելի պարզ ու լավ, որովհետև դու արգելել ես լրատվամիջոցներին դիրքեր գնալ, բայց ադրբեջանցիները մեր զինվորներից հեռու են ընդամենը 70-80 մետր․ նրանք մեզանից լավ են տեսնում, որ մեր զինվորին դու պահում ես խայտառակ պայմաններում ու ի դեպ ոչ միայն տեսնում են, այլև աչքներս են մտցնում՝ «Հայաստանի ղեկավարությունը չի մտածում իր զինվորների մասին», - գրում է Սևակ Հակոբյանը։
Այնուհետև իր գրառման մեջ լրագրողը, դիմելով ՀՀ իշխանություններին, հարցնում է՝ 44-օրյա պատերազմից հետո քա՞նի դիրք եք կահավորել, քա՞նի զինվոր է զոհվել հենց այն պատճառով, որ դուք դիրք չեք կահավորել, հունվարի 11-ի զոհերը ի՞նչ պատճառով էին:
«Դուք էդ զինվորների անվտանգության մասին մտածելու փոխարեն ընդամենը նրանց կենացն եք խմել ցուցադրաբար, գնում եք դիրքեր ու փոխանակ հարց լուծեք, քեֆ-ուրախություն եք կազմակերպում, հետները պարում, նկարում, որ ձեր հ1-ներով ցույց տաք, թե տեսեք ամեն բան կարգին է, խաղաղություն է, զինվորները սաղ օր քեֆերի մեջ են, իսկ գուցե հենց այդ քեֆի մասնակից զինվորը զոհվում է երկու օր անց։
Դուք որևէ մարտական հենակետ չեք կահավորել, բայց էդ ընթացքում ճոխ պարգևատրել եք ՊՆ աշխատակազմին, պարգևատրել եք պատգամավորներին, պարգևատրել եք նախարարներին, մարզպետներին, որ ձեր համար ձայներ էին ապահովում, շքեղ ավտոմեքենա եք առել ԱԺ նախագահի համար։ Էս դիրքերի կահավորման համար փող չկա, բայց փող կա վարչապետի Սևանի դաչան ռեմոնտ անելու համա՞ր։
Զինվորին էս վիճակի մեջ դրած գերագույն գլխավորն ու պաշտպանության նախարարը գիտե՞ք ինչով են զբաղված․ ասեմ՝ հարսանիքներով․ Նիկոլը պատրաստվում է տղու հարսանիքին, Սուրեն Պապիկյանը՝ սեփական հարսանիքին։ Իսկ դու, զինվոր ջան, պետք է երեկ զոհված 19-20 տարեկան մեր տղերքի՝ Վահանի, Ռուդիկի ու Արթուրի (2022 թ. հունվարի 11-ին ոչնչացվել են Ադրբեջանի ԶՈՒ պատժիչ գործողությունների ժամանակ-խմբ.) պես քո կյանքով ապահովես Նիկոլի անվտանգ խնջույքները», - գրում է Yerevan.Today-ի գլխավոր խմբագիրը։
Սևակ Հակոբյանը համարում է, որ սա ազգային արժանապատվության հարց է:
Դիտումներ: 1138
Հայաստանը ԵՄ-ի և Ռուսաստանի միջև Մեծ խաղ՝ խոշոր խաղադրույքներ
04 Դեկտեմբերի 2025 15:26
«Մեծ վերադարձ». Հորովլու գյուղ է վերադառնում 18 ընտանիք
05 Դեկտեմբերի 2025 15:55
Յաշար Սարըն՝ արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի ապահովման մասին
05 Դեկտեմբերի 2025 18:24
Երևանը տրամադրել է արխիվները Նավթալինի հոտ կառավարության գրասենյակից
04 Դեկտեմբերի 2025 10:41
Հովհաննեսի բենեֆիսը «Հին աշխարհի հիստերիաները»
03 Դեկտեմբերի 2025 09:19
Էջմիածինը՝ ցարական Ռուսաստանի քաղաքական խաղում «Դժվար պատմություն» Ռիզվան Հուսեյնովի հետ
05 Դեկտեմբերի 2025 17:38
Բրյուսելը՝ Մոնթե Մելքոնյանի ստվերի տակ ԵՄ-ն աջակցո՞ւմ է ահաբեկիչների հերոսականացմանը
06 Դեկտեմբերի 2025 15:53
ԵՄ լրտեսական առաքելությունը կշարունակի իր «գործողությունները» Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին
03 Դեկտեմբերի 2025 18:05
Ջեյհուն Ջալիլով. Զանգեզուրի միջանցքը որոշում է տարածաշրջանի ապագա տնտեսական լանդշաֆտը
04 Դեկտեմբերի 2025 11:04
«Բաքուն Բրյուսելից սպասում է գործողություններ, այլ ոչ թե գեղեցիկ խոսքեր» Փորձագետները՝ Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ ԵՄ-ի նոր նախաձեռնության մասին

Главред Yerevan.Today посмотрел сюжет Caliber.Az и впал в депрессию
Главный редактор армянского сайта Yerevan.Today Севак Акопян поделился на своей странице в Facebook специальным репортажем военно-аналитического проекта YouTube-канала Caliber.Az из Лачинского района «От Qaragöl до Kilsəlidağ: Caliber там, куда продвинулись ВС Азербайджана», который был подготовлен нашим военкором Hans Kloss и опубликован 9 декабря 2021 года, а также выразил свое отношение к условиям, в которых служат армянские военные.
Как сообщает Caliber.Az, в своей записи главред армянского сайта пишет, что после просмотра видеосюжета, подготовленного нашим YouTube-каналом, он «испытал боль, унижение и стыд». Севак Акопян пишет, что не хотел касаться столь болезненной темы, но был вынужден это сделать.
«Азербайджанцы приехали в Лачин, приблизились к армянским боевым опорным пунктам и показали, в каких условиях наши солдаты обороняют позиции. Это опорный пункт армянской армии, через год после окончания войны, при обещающим мир Николе (имеется в виду премьер-министр Армении - Ред.): груда камней, наваленных друг на друга, из-за них видны наши солдаты, которые в любой момент могут погибнуть. Опорные пункты покрыты какими-то жестяными листами, и очевидно, что они вообще ни от чего не защищают. Армянский солдат в таких условиях защищает государство», - пишет армянский журналист.
Севак Акопян отмечает, что армянское общество хорошо знает о том, что опорные пункты армянской армии не оборудованы и военнослужащие несут службу в тяжелейших условиях.
«Недавно наши солдаты из Капанского (Гафанского - Ред.) района опубликовали видеоматериал о том, что они служат в тяжелых условиях. Так за ними пришла военная полиция из-за того, что они «все показывают врагу, раскрывают государственную тайну». А Никол с трибуны Национального собрания задавался вопросами: «Почему вы говорите, что позиции не оборудованы? Почему вы предоставляете информацию врагу?».
Никол, все это турки и так хорошо видят. Ты запретил СМИ посещать боевые позиции, но азербайджанцы стоят от наших солдат на расстоянии всего лишь 70-80 метров: они лучше нас видят, что ты содержишь нашего солдата в позорных условиях. И, кстати, они не только видят, но и суют нам в глаза - «Армянскому правительству плевать на своих солдат», - пишет Севак Акопян.
Далее в своей записи журналист, обращаясь к властям Армении, задает вопросы: сколько позиций было оборудовано после 44-дневной войны, сколько армянских солдат погибло именно по той причине, что не были оборудованы позиции, и по какой причине у армянской стороны были потери 11 января этого года?
«Вместо того, чтобы думать о безопасности наших солдат, вы всего лишь демонстративно пьете за их здоровье, едете на позиции и вместо того, чтобы решать наболевшие вопросы, устраиваете там пиршества, танцуете вместе с ними, рисуетесь, чтобы показать, мол, смотрите, все в порядке, наступил мир. А может, именно солдат-участник этого пиршества погибает через два дня?
Вы не оборудовали ни один боевой опорный пункт, но за это время наградили аппарат Минобороны, наградили депутатов, наградили министров, губернаторов, которые обеспечивали для вас голоса, купили шикарный автомобиль для председателя Национального собрания. Для оснащения боевых позиций денег у вас нет, но они есть для ремонта дачи премьер-министра на берегу Севана.
А знаете, чем заняты верховный главнокомандующий и министр обороны, поставившие нашего солдата в такое положение? Я вам скажу - они заняты свадьбами: Никол готовится к свадьбе сына, а Сурен Папикян - к своей собственной свадьбе. А солдаты, подобно нашим погибшим 20-летним сыновьям Ваану, Рудику и Артуру (уничтожены в ходе карательной операции ВС Азербайджана 11 января 2022 года - Ред.), должны своими жизнями обеспечивать безопасность пиршеств Никола», - пишет главред армянского сайта.