04 Փետրվարի 2023 11:19
Առաջիկա 3-4 տարում Անդրանատոլիական գազատարով (TANAP) գազի արտահանումը Եվրոպա կկրկնապատկվի և կհասնի 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։
Այս մասին լրագրողներին հայտնել է՝ այցով Ադրբեջանում գտնվող Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը։
Նա նշել է, որ TANAP-ով գազի արտահանման ավելացումը կնպաստի ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովմանը.
«Մեր համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ էներգետիկայի ոլորտում չի սահմանափակվում TANAP նախագծով։ Առաջիկա ժամանակաշրջանում Ադրբեջանը խոշոր ներդրումներ է ծրագրել իր տարածքում հողմային էներգիայի ներուժը գնահատելու համար, հատկապես Կասպից ծովի ափին։ Մեր քննարկվող թեմաներից է հանդիսանում նաև վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների՝ որը կարտադրվի այստեղ, Թուրքիայի տարածքով տարանցումը դեպի Եվրոպա»։

03 Февраля 2023 20:03
В ближайшие 3-4 года экспорт газа в Европу по Трансанатолийскому газопроводу (TANAP) увеличится вдвое и достигнет 20 млрд кубометров.
Как сообщает Report, об этом заявил журналистам находящийся с визитом в Азербайджане министр энергетики и природных ресурсов Турции Фатих Дёнмез.
Он отметил, что увеличение экспорта газа по TANAP будет способствовать обеспечению энергетической безопасности как Турции, так и Европы:
«Наше сотрудничество с Азербайджаном в области энергетики не ограничивается проектом TANAP. В предстоящий период Азербайджан запланировал серьезные инвестиции для оценки потенциала ветроэнергетики на своей территории, особенно на побережье Каспийского моря. Транзит возобновляемых источников энергии, которые будут производиться здесь, через Турцию в Европу, также является одной из обсуждаемых нами тем».