06 Հունիսի 2023 18:30
Վերջին 10 տարիների ընթացքում (2013-2022) Ադրբեջանում գազի արդյունահանումն աճել է 58,6%-ով, ամենամեծ աճը գրանցվել է արտասահմանյան ընկերությունների հետ իրականացվող նախագծերում։
Այս մասին հայտնում է APA-ն՝ SOCAR-ի տվյալներով կատարված հաշվարկների հիման վրա։
Տվյալների համաձայն՝ 2013 թվականին հանրապետությունում գազի արդյունահանումը կազմել է 29,5 մլրդ խմ, 2022 թվականին այդ ցուցանիշն արդեն կազմել է 46,8 մլրդ խմ, ինչը նաև հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցված առավելագույն ցուցանիշն է։
Նշենք, որ Ադրբեջանում գազի արդյունահանման զգալի մասը բաժին է ընկնում Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի նավթագազային հանքավայրերի բլոկի և «Շահդենիզ« գազակոնդենսատային հանքավայրի մշակման նախագծերին։

Азербайджан за последние 10 лет увеличил добычу газа более чем на 58 процентов
За последнее 10 лет (2013-2022 годы) добыча газа в Азербайджане выросла на 58,6%, наибольший рост зафиксирован по проектам, реализуемым с иностранными компаниями.
Об этом АПА сообщает на основании расчетов, проведенных по данным SOCAR.
Согласно данным, в 2013 году добыча газа в республике составила 29,5 млрд. кубометров, в 2022 году этот показатель составил уже 46,8 млрд. кубометров, что также является пиковым показателем, зафиксированным за отчетный период.
Отметим, что значительная часть добычи газа в Азербайджане приходится на реализуемые совместно с зарубежными компаниями проекты разработки блока нефтегазовых месторождений «Азери-Чираг-Гюнечли» и газоконденсатного месторождения «Шахдениз».