Շվերդ Ռասմուսը՝ Ադրբեջանի հետ պատերազմի արահետում
Սկանդինավիա։ Հետխորհրդային տարածքի շատ բնակիչների համար այն, հիրավի, սոցիալ-տնտեսական զարգացման և հանդարտության առումով ամենագրավիչ տարածաշրջան է ոչ միայն Հին Աշխարհում, այլ., հավանաբար, աշխարհում։ Բարձր աշխատավարձերը, թոշակները, սոցիալական նպաստները, և, բնական է, կենսամակարդակը սկանդինավյան երկրները դարձնում է բնակության համար լավագույներից մեկը։ Մինչդեռ, չնայած բարձր կենսամակարդակին և տնտեսությանը՝ սկանդինավյան պետությունները (նրանցից որոշ մասը նույնիսկ լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ) կարողացել են պահպանել համաշխարհային ուժերի կենտրոններից, օրինակ Բրյուսելից և Ստրասբուրգից հեռավորություն, կարծես թե զերծ մնալով աշխարհում կարևորագույն քաղաքական գործընթացներից։
Սակայն, չնայած դրան, հատկապես այստեղից, խաղաղ Սկանդինավիայից է վերջին տարիներին անցկացվում է Ադրբեջանի դեմ փիառ-արշավ։ Հատկապես շվեդական Ստոկհոլմից, որտեղից ձգվում է Blankspot անվան ներքո ծովահրեշի երկար շոշափուկը։ Այդ հրատարակությանն է ամուր պատկանում Ադրբեջանի վրա տեղեկատվական հարձակումների առաջնության արմավենին։ Օրինակների և ապացույցների համար հեռու չենք գնա և ընթերցողներին առաջարկում ենք Google-ի որոնողական համակարգում մուտքագրել հրատարակության անունը՝ Blankspot.se-ն. 391 հազար արդյունքներից՝ Ադրբեջանը երրորդ տեղում է։ Որոնողական համակարգի ալգորիթմին ծանոթ ընթերցողները կհասկանան, թե ինչ ինչոց է։ Պարզաբանենք. որոնման սկզբում դուրս են գալիս առավել կարևոր էջեր, և Blankspot.se-ի դեպքում մենք տեսնում ենք, որ սույն կայքը մեր երկրին նվիրել է մի քանի տասնյակ նյութեր։
Գործնականում դրանք բոլորը՝ սադրիչ և կեղծ բնույթի են։ Արագ վերև ներքև մենք հայտնաբերեցինք անմիջապես նման ուղղվածությամբ 43 հոդվածներ։
Իսկ ինչո՞վ է պայմանավորված Ադրբեջանի նկատմամբ շվեդական Blankspot.se-ի այդչափ «հուզումնալից» վերաբերմունքը։
Պատճառը թաքնված է տվյալ հրատարակության խմբագրական կոլեկտիվում, որտեղ խցկվել է ոմն Ռասմուս Կանբյոկը (Rasmus Canbäck)։ Կանբյոկը բազմիցս անօրինականորեն այցել ել է այդ ժամանակ օկուպացված ադրբեջանական տարածքներ։ Blankspot.se կայքում հակաադրբեջանական հրապարակումների բացարձակ մեծամասնությունը հենց այս լրագրողի գրչից է։ Իսկ ինչո՞վ է Ադրբեջանը նրան դուր չի եկել։ Այս հարցի պատասխանի համար անհրաժեշտ է վերադառնալ մի քանի տարի հետ։
Հայաստանում Լևոն Տեր Պետրոսյանի օրոք կար այսպիսի արտաքին գործերի նախարար՝ Ալեքսանդր Արզումանյան։ Այնուհետև «ղարաբաղյան կլանը» 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետ կապված նրա դեմ քրեական գործ հարուցեց, ինչը, ի միջի այլոց, Սերժ Սարգսյանին չի խանգարել 2017 թվականին նրան նշանակել Դանիայում Հայաստանի դեսպան։ Արդեն նոր կառավարության օրոք Արզումանյանը նշանակվել է նաև Շվեդիայում Հայաստանի դեսպան, դրանով հանդերձ նա շարունակել է դեսպանի պարտականությունները կատարել Դանիայում և Նորվեգիայում։ Caliber.Az-ի խմբագրության ստացած տեղեկությունների համաձայն՝ դեռ Դանիայում աշխատելու ժամանակ Արզումանյանը ծանոթացել է ծագումով դանիացի Կանբյոկի հետ։ Ազգային անվտանգության խորհրդի առաջարկով Հայաստանի դեսպանը լրագրողին ներգրավել է վճարովի հիմունքներով սերտ համագործակցության։ Շուտով լրագրողը ներկայացվեց Շվեդիայի լրատվական դաշտ, և նրա գրչից սկսեցին հակաադրբեջանական նյութեր դուրս գալ (ինչպես նաև ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի աշխատակիցների գրչից, բայց արդեն Կանբյոկ ազգանվան ներքո): Ըստ մեր տեղեկությունների, Կանբյոկի «աշխատանքները» առատաձեռնորեն վճարում է ոչ միայն Շվեդիայում Հայաստանի դեսպանատունը, այլև այդ երկրում բնակվող «GN Tobacco Sweden»-ի սեփականատեր Գևորգ Նալբանդյանը։
Ինչպես հայտնի է, Արևմուտքում խիստ հետևում են իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ֆինանսային թափանցիկությանը։ Ահա և մեր «հերոս» Ռասմուսը իր տարեկան եկամուտը հայտարարագրում է 20 000 եվրոյից ոչ ավել չափսով։ Այս ոչ մեծ (սկանդինավյան երկրների չափանիշներով) գումարը այնուամենայնիվ նրան թույլ է տալիս ոչ միայն բարեկեցիկ ապրել Շվեդիայում, այլ նաև անօրինական ճանապարհորդություններ կատարել Ղարաբաղ, գիրք հրատարակել հայերի և ադրբեջանական տարածքների նկատմամբ նրանց հավակնությունների մասին։ Ղարաբաղ ուղևորությունների մասին կխոսենք մի փոքր ուշ, բայց առայժմ ընդհանուր պատկերը կլրացնենք այն փաստով, որ հայկական կողմից ֆինանսավորվող Կանբյոկը շաբաթական ընդմիջմամբ մի քանի տասնյակ հակաադրբեջանական կեղծ հոդվածներ է հրապարակում Blankspo»-ում։ Առավել ևս, սոցցանցերի նրա հետևորդների մեծ մասը ազգությամբ հայեր են։ Ըստ Կանբյոկի շրջապատի, ինքը լրագրողն պարծենում էր իր ծանոթներով, որ օլիգարխ Նալբանդյանը պայմանագրային հիմունքներով իրեն պատվիրում է ամսվա մեջ առնվազն երկու հակաադրբեջանական հրապարակում, վճարում է Շվեդիայում Ադրբեջանի դեսպանատան գործունեությանը հետևելու և Ադրբեջանի դիվանագիտական առաքելության գործընկերների վրա ճնշում գործադրելու համար։
Իսկ հիմա՝ Ղարաբաղ նրա այցերի մասին։ Ինչպես ինքն է նշում Twitter-ի իր էջում, դանիա-շվեդական լրագրողն իր առաջին ուղևորությունը Ադրբեջանի այն ժամանակ օկուպացված Ղարաբաղի մարզ կատարել է 2016 թվականին։ Երկրորդը՝ 2017-ին. Երրորդը՝ 2019-ին. «Ես մեքենա է վարձում, որպեսզի կարողանամ ավելի ազատ տեղաշարժվել, և մի քիչ երկար մնացի։ Նախորդ երկու այցերը ստիպեցին ինձ ավելի շատ ուսումնասիրել պատերազմի հետևանքները: Ես գնացել եմ Աղդամի (այո, անվտանգ չէ), Մարտակերտի (Աղդերե - խմբ.) ծայրամասերը և հանդիպել եմ մարդկանց հետ»,- գրել է նա։
Չորրորդ այցը, Կանբյոկը կատարել է արդեն 2021 թվականին։ «Մի քանի ամիս ծրագրելուց հետո ինձ հաջողվեց ֆուտբոլային ամսագրից ֆինանսավորում ստանալ, գրքի պայմանագիր և մի փոքր լրագրողական աշխատանք Ղարաբաղ մեկնելու համար: Մարտ ամսին ես եկա Ստեփանակերտ (Խանքենդի- խմբ.) լուսանկարիչ Արեգ Բալայանի հետ աշխատելու համար։ Մենք եղել ենք Թաղավերդեում, Մարտունիում (Խոջավենդ) և Մարտակերտում (Աղդերե)»,- գրել է նա Twitter- իր էջում։
Վերջին գրառումը պետք է հիշել։ Չէ որ ընթերցողներից որևէ մեկը կարող է առարկել, որ մենք սուտ մեղադրանք ենք բարդում մի ազնիվ լրագրողի վրա, ով պարզապես ուզում է անկանխակալ գրել Ղարաբաղի մասին։ Ի սկզբանե ադրբեջանական կողմն էլ վստահ չէր Հայաստանի համար Կանբյոկի՝ հոնորարային հիմունքով աշխատելու հարցում։ Ինչպես հայտնի է, Ղարաբաղի ազատագրումից հետո Բաքուն կազմակերպում է օտարերկրյա լրագրողների, հասարակական, քաղաքական և մշակութային գործիչների ուղևորություններ դեպի ազատագրված տարածքներ՝ նրանց տեղերում օկուպացիայի հետևանքներին ծանոթացնելու նպատակով։ Ղարաբաղ այցելելելու առաջարկ է արվել նաև մի խումբ շվեդ լրագրողներին։ Այդ թվում նաև՝ Կանբյոկին։ Չէ որ, եթե ուզում ես անաչառ լուսաբանել հակամարտությունը, ապա պետք է հաշվի առնես երկու կողմերի կարծիքները, միամտորեն կարծում էին Ադրբեջանում։ Սակայն Կանբյոկը ոչ միայն հրաժարվեց այցելելուց, այլև կատարեց մանր և ոչ բարոյական արարք՝ հրապարակեց Շվեդիայի ադրբեջանական սփյուռքից ստացված հրավերը, ինչպես նաև դատապարտեց իր այն գործընկերներին, ովքեր համաձայնվել էին մեկնել Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզ։ «Ինչպես է կարելի է - վրդովվել է նա։ - Լրագրողները կարող են հակամարտությունների գոտիներ մեկնել կա՛մ խմբագրության, կա՛մ սեփական միջոցներով, որպեսզի զեկույց գրելիս ձեռքերն ազատ լինեն։ Իսկ այստեղ այցի համար լիովին վճարում է Ադրբեջանը»։ Տարօրինակ դիրքորոշում։ Եթե սկանդինավցի լրագրողը սկզբնական կողմնակալություն չունի հակամարտող կողմերից մեկի նկատմամբ, ապա, ընդհակառակը, պետք է այցելի վերջին հակամարտության երկու կողմերին՝ նախ իր, իսկ հետո՝ ընթերցողների մոտ օբյեկտիվ կարծիք կազմելու համար։
Բայց Ռասմուսն ընկավ անհեթեթ հերյուրանքների մեջ՝ միաժամանակ մոռանալով այն, ինչ գրել էր ավելի վաղ. «Մի քանի ամիս ծրագրելուց հետո ինձ հաջողվեց ֆինանսավորում ստանալ ֆուտբոլային ամսագրից, գրքի պայմանագիր և մի փոքր լրագրողական աշխատանք Ղարաբաղ մեկնելու համար»: Քանի՞ ֆուտբոլային կամ սպորտային ամսագրեր գիտենք, որոնք պատրաստ են վճարել լրագրողի ճանապարհորդության համար՝ Ղարաբաղից քաղաքական կողմնակալ զեկույց գրելու համար։ Առկա է հայերի կողմից վճարաված այցը «ֆուտբոլային ամսագրի պատվերով» քողարկելու փորձ։ Այո, և այս «ամսագիրը» բավականին աղքատ չէ, եթե հաշվի առնենք, որ այս պատմության հերոսը և՛Հայաստանում, և՛ Խանքենդիում «լյուքս» կարգի հյուրասենյակներ է վարձել, դեռ նույնիսկ իր կնոջն էլ է իր հետ տանել ճամփորդությունների։ 20000 եվրո տարեկան եկամու՞տի, ըստ հայտարարագրի։ Ֆուտբոլային ամսագի՞ր։
Միաժամանակ, բոլոր ապացույցներով հանդերձ, համառորեն հերքում է հայկական լոբբիի և հատուկ ծառայությունների հետ իր սերտ կապերը։ Երբ անցյալ տարվա նոյեմբերին Ռասմուսն շվեդ լրագրողների Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզ հրավիրելու հետ բաժակում փոթորիկ նախաձեռնեց, համացանցում հայտնվեց մի ծաղրանկար, որտեղ նա մի ձեռքով հայկական լոբբիից գումար է ընդունում, իսկ մյուսով դրա մի մասը փոխանցում է Blankspot-ին։ Ակնարկն առավել քան ակնհայտ է, բայց ծաղրանկարի տակ անմիջապես հայտնվեցին հայ օգտատերերի մեկնաբանությունները, որոնք սկսեցին սպիտակեցնել իրենց «կուռքին», նրան ներկայացնելով որպես «ադրբեջանական քարոզչության դեմ անկոտրում մարտիկի»։
Իսկ ինչո՞ւ հայկական հատուկ ծառայությունները ի սկզբանե իրենց ուշադրությունը սևեռեցին Կանբյոկի, որպես խոստումնալից օբյեկտի վրա։ Լրագրողին ճանաչող մարդիկ նրան բնութագրում են որպես թունդ իսլամաֆոբ, և հատկապես այս հատկանիշով է նա ժամանակին գրավել Ալեքսանդր Արզումանյանի և Գևորգ Նալբանդյանի ուշադրությունը։ Մինչդեռ, ինչպես մեզ հայտնել են Շվեդիայի լավատեղյակ աղբյուրները, հենց հրատարակությունը, որում նա հայերի փողերի դիմաց հակաադրբեջանական բովանդակությամբ նյութեր է հրապարակում, կապեր է պահպանում Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների հետ (առնվազն մինչև Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմից առաջ): Այստեղ բավական է նշել, որ Blankspot-ի գլխավոր խմբագիր Մարտին Շիբբին նախկինում ակտիվորեն աշխատել է «Հեղափոխական կոմունիստական երիտասարդության»-ում, կազմակերպություն, որը սերտորեն կապված է ՌԴ-ի հատուկ ծառայությունների հետ։ Սակայն նաև Կանբյոկը հաճախ է նշում, որ սկսել է ուսումնասիրել ռուսաց լեզուն և մշակույթը, որպեսզի «ավելի լավ հասկանա «հետխորհրդային տարածքում հակամարտությունները»։ Թե՞, որպեսզի հեշտ հասկանալա Հայաստանի և ՌԴ-ի հատուկ ծառայություններից իր հայ և ռուս կուրատորների պատվերները։
Ահա մեզ մոտ այսպիսի շիլափլավ է ստացվում ռուսամետ և հակաադրբեջանական շվեդական հրատարակությունից և հայամետ «ճշմարտասեր» լրագրողից։ Սակայն, եթե նման դժվարին պայմաններում, որում այսօր հայտնվել են և՛ Ռուսաստանը, և՛ Հայաստանը, նրանց ներկայացուցիչները չեն կարողանում ավելի լավ օգտագործել իրենց առանց այն էլ սուղ ֆինանսները, ապա, բնականաբար, դա մեզ ամենաքիչը պետք է անհանգստացնի։ Ինչպես ասում են, ցանկացած քմահաճույք քո փողերի դիմաց։

Шведский Расмус на тропе войны с Азербайджаном
Скандинавия. Для многих жителей постсоветского пространства это, пожалуй, один из самых привлекательных с точки зрения социально-экономического развития и спокойствия регион не только Старого Света, но, наверное, мира. Высокие зарплаты, пенсии, социальные пособия, и, естественно, жизненный уровень, делают скандинавские страны одними из лучших для проживания. Впрочем, несмотря на высокий уровень жизни и экономику, скандинавские государства (некоторые из них даже будучи членами НАТО) сумели сохранить дистанцию от мировых центров силы, например, Брюсселя и Страсбурга, держась как бы поодаль от важнейших политических процессов в мире.
Однако, несмотря на это, именно отсюда, из тихой Скандинавии, в последние годы ведется активная пиар-кампания против Азербайджана. А именно из шведского Стокгольма, откуда тянутся длинные щупальца спрута под названием Blankspot. Этому изданию прочно принадлежит пальма первенства по информационным атакам на Азербайджан. Не будем ходить далеко за примерами и доказательствами и предложим читателям ввести в поисковой системе Google название издания - Blankspot.se: из 391 тысячи результатов на третьем месте - Азербайджан. Разбирающиеся в алгоритме поисковых систем читатели поймут, что к чему. Поясним: в начале поиска выходят наиболее важные страницы сайта, и в случае с Blankspot.se мы видим, что данный сайт посвятил нашей стране не один десяток материалов.
Практически все они - провокационного и фейкового характера. Навскидку мы обнаружили сразу 43 статьи подобной направленности.
Чем же вызвано столь «трепетное» отношение шведского Blankspot.se к Азербайджану?
Причина кроется в коллективе редакции данного издания, куда затесался некий Расмус Канбёк (Rasmus Canbäck). Канбёк неоднократно незаконно посещал оккупированные на тот момент территории Азербайджана. Абсолютное большинство антиазербайджанских публикаций на сайте Blankspot.se вышло как раз из-под пера этого журналиста. Чем же ему не приглянулся Азербайджан? Для ответа на этот вопрос необходимо вернуться на несколько лет назад.
В Армении при Левоне Тер-Петросяне был такой министр иностранных дел - Александр Арзуманян. Потом «карабахский клан» возбудил против него уголовное дело по событиям 1 марта 2008 года, что, впрочем, не помешало в 2017 году Сержу Саргсяну назначить его послом Армении в Дании. Уже при новой власти Арзуманян был также назначен послом Армении в Швеции, при этом он продолжил исполнять обязанности посла в Дании и Норвегии. По полученным редакцией Caliber.Az данным, еще работая в Дании, Арзуманян познакомился с датчанином по происхождению Канбёком. По рекомендации СНБ посол Армении привлек журналиста к тесному сотрудничеству на платной основе. Вскоре журналист был внедрен в медиаполе Швеции, и из-под его пера (а также из-под пера сотрудников пресс-центра СНБ, но уже под фамилией Канбёка) стали выходить материалы антиазербайджанского характера. По нашей информации «труды» Канбёка щедро оплачиваются не только посольством Армении в Швеции, но и проживающим в этой стране владельцем компании GN Tobacco Sweden Геворгом Налбандяном.
Как известно, на Западе строго следят за финансовой прозрачностью юридических и физических лиц. Вот и наш «герой» Расмус декларирует свой годовой доход в размере не более 20 000 евро. Эта небольшая (по меркам скандинавских стран) сумма тем не менее позволяет ему не только безбедно жить в Швеции, но и совершать незаконные поездки в Карабах, выпускать книгу об армянах и их претензиях на азербайджанские территории. О поездках в Карабах мы поговорим чуть ниже, пока же дополним общую картину тем фактом, что финансируемый армянской стороной Канбёк с недельным интервалом опубликовал на Blankspot несколько десятков фейковых статей антиазербайджанской направленности. Более того, большая часть его подписчиков в социальных сетях - армянской национальности. По данным из окружения Канбёка, сам журналист хвастался своим знакомым, что олигарх Налбандян на договорной основе заказывает ему минимум две антиазербайджанские публикации в месяц, оплачивает слежку за деятельностью посольства Азербайджана в Швеции и оказание давления на партнеров азербайджанского диппредставительства.
А теперь о его поездках в Карабах. Как он сам указывает на своей странице в Твиттере, первую поездку в оккупированный тогда Карабахский регион Азербайджана датско-шведский журналист совершил в 2016 году. Вторую - в 2017-м. Третью - в 2019-м. «Я арендовал машину, чтобы иметь возможность более свободно передвигаться, и остался немного дольше. Две предыдущие поездки заставили меня больше исследовать последствия войны. Я ездил на окраину Агдама (да, небезопасно), Мартакерт (Агдере - ред.) и встречался с людьми», - написал он.
Четвертую поездку Канбёк совершил уже в 2021 году. «После нескольких месяцев планирования мне удалось получить финансирование от футбольного журнала, контракт на книгу и небольшие журналистские работы для поездки в Карабах. В марте я приехал в Степанакерт (Ханкенди - ред.) для работы с фотографом Арегом Балаяном. Мы побывали в Тагаверде, Мартуни (Ходжавенд) и Мартакерте (Агдере)», - написал он у себя в Твиттере.
Последнее написанное нужно запомнить. Ведь кто-то из читателей может возразить, что мы возводим напраслину на честного журналиста, который просто хочет непредвзято написать о Карабахе. Первоначально и азербайджанская сторона не была уверена в работе Канбёка на Армению на гонорарной основе. Как известно, после освобождения Карабаха Баку организовывает поездки зарубежных журналистов, общественных, политических и культурных деятелей на освобожденные территории с целью их ознакомления на местах с результатами армянской оккупации. Поступило предложение посетить Карабах и группе шведских журналистов. В том числе - Канбёку. Ведь если ты хочешь непредвзято освещать конфликт, то должен учитывать мнение обеих сторон, наивно полагали в Азербайджане. Однако Канбёк не только отказался от поездки, но и совершил мелочный и неэтичный поступок - опубликовал поступившее ему от азербайджанской диаспоры Швеции приглашение, а также осудил тех своих коллег, кто согласился поехать в Карабахский регион Азербайджана. «Как так можно? - возмущался он. - Журналистам ездить в зоны конфликта можно либо за счет редакции, либо за свой собственный счет, дабы иметь руки развязанными при написании репортажа. А тут всю поездку оплатил Азербайджан». Странная позиция. Если у скандинавского журналиста нет изначальной предвзятости к одной из сторон конфликта, то он, наоборот, должен посетить обе стороны недавнего конфликта, чтобы сформировать сначала у себя, а затем и у своих читателей объективное мнение.
Но Расмус ударился в нелепые измышления, забыв при этом написанное им ранее: «После нескольких месяцев планирования мне удалось получить финансирование от футбольного журнала, контракт на книгу и небольшие журналистские работы для поездки в Карабах». Много ли мы знаем футбольных или спортивных журналов, готовых оплатить поездку журналиста для написания политически ангажированного репортажа из Карабаха? Налицо попытка замаскировать оплаченную армянами поездку под «заказ футбольного журнала». Да и «журнал» этот довольно небедный, если учесть, что герой данного повествования и в Армении, и в Ханкенди снимал номера класса «люкс», да еще и брал с собой в поездки свою супругу. 20 000 евро годового дохода, согласно декларации? Футбольный журнал?
При этом он, при всей очевидности, упорно отрицает тесные связи с армянским лобби и спецслужбами. Когда в ноябре прошлого года Расмус инициировал бурю в стакане с приглашением группы шведских журналистов в Карабахский регион Азербайджана, в сети появилась карикатура, на которой он одной рукой принимает деньги от армянского лобби, а другой передает ее часть в издание Blankspot. Намек более чем очевидный, однако под карикатурой сразу же появились комментарии армянских пользователей, которые стали обелять своего «кумира», рисуя его «несгибаемым борцом с азербайджанской пропагандой».
Почему же армянские спецслужбы изначально обратили свой взор на Канбёка в качестве перспективного объекта? Знающие журналиста люди характеризуют его как прожженного исламофоба, и именно этой чертой он в свое время привлек внимание Александра Арзуманяна и Геворга Налбандяна. Между тем, как сообщили нам осведомленные источники в Швеции, само издание, в котором он за деньги армян публикует материалы антиазербайджанского содержания, поддерживает контакты со спецслужбами России (как минимум, до начала российской войны против Украины). Здесь достаточно отметить, что главред Blankspot Мартин Шибби ранее активно работал в «Революционной коммунистической молодежи» - организации, которая тесно связана со спецслужбами РФ. Впрочем, и сам Канбёк часто упоминает, что стал изучать русский язык и культуру, чтобы «лучше понимать конфликты на постсоветском пространстве». Или, чтобы легче понимать заказы своих армянских и российских кураторов из спецслужб Армении и РФ?
Вот такой у нас получается винегрет из пророссийского и антиазербайджанского шведского издания и проармянского журналиста-«правдолюба». Впрочем, если в столь сложных условиях, в которых сегодня оказались и Россия, и Армения, их представители не могут найти лучшего применения и без того скудным финансам, то нас это, естественно, должно волновать меньше всего. Как говорится, любой каприз за ваши деньги.