This is how Azerbaijan celebrates Nowruz VIDEO by Euronews
Euronews TV channel has prepared a video report dedicated to the ancient holiday of Nowruz — a symbol of the arrival of spring, the awakening of nature, and the beginning of a new life cycle.
The video report features stunning footage of the vibrant and unique celebration of Nowruz in Azerbaijan.
The report conveys the entire atmosphere of the holiday, showcasing its colorful nature, rich traditions, and public festivities filled with music, dances, traditional games, and various entertainments.
The Euronews material emphasises that Nowruz in Azerbaijan is not just a family gathering, but a true folk festival, full of deep meaning, uniting generations, and reflecting the country’s rich cultural heritage.
The significance of this ancient holiday, rooted in Zoroastrianism, was elaborated on by Renа Nasirova-Mustafayeva, Deputy Head of the Administration of the State Historical and Architectural Reserve "Icheri Sheher."
"Nowruz is one of the oldest and most significant holidays in the Turkic world, as well as in the Middle East region as a whole. This holiday, with deep historical roots, marks the end of winter and the arrival of spring, the renewal of nature, and the beginning of a new life cycle. It is a time of joy when people come together to share the warmth and light of this special day. Nowruz is not just the celebration of the new year, but a holiday that emphasizes family and community values. For me, as for all of us, it is a source of pride and uniqueness," she said.