ԵԽԽՎ զեկուցողը հայտարարել է, որ ցանկանում է այցելել Լաչինի ճանապարհ
ԵԽԽՎ Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի հարցով զեկուցող, իռլանդացի պատգամավոր Փոլ Գավան այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ.
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, նա ասել է, որ վերջին ամիսներին երկու երկրների միջև լարվածությունն աճել է, կարևոր է, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը ավանդ ներդնեն խնդրի լուծմանը, որպեսզի կանխեն իրավիճակի վատթարացումը։
Պատգամավորն ասել է, որ իրավիճակի մասին պետք է առանց հապաղելու զեկույց պատրաստել, և նա մտադիր է մայիսի վերջին շաբաթվա ընթացքում այցելել Հայաստան և Ադրբեջան, այդ թվում՝ Լաչինի ճանապարհ։
«Պատրաստ եմ հանդիպել բոլոր համապատասխան զրուցակիցների հետ իմ այցի ընթացքում, որը կներառի ծանոթացում Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակին։ Չնայած վերջին օրերին լարվածության աճին, ես վստահ եմ, որ կարող եմ հույս դնել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համագործակցության, այդ երկրների բարի մտադրությունների վրա։ Իմ նպատակն է պատրաստել արդար, ճշգրիտ և ազնիվ հաշվետվություն»,- ասել է բանախոսը։

Докладчик ПАСЕ заявил, что хочет посетить Лачинскую дорогу
Докладчик ПАСЕ по ситуации на Лачинской дороге, ирландский депутат Пол Гаван сегодня выступил с заявлением.
Как сообщает британское бюро АПА, он сказал, что напряженность между двумя странами в последние месяцы возросла, для Азербайджана и Армении важно внести свой вклад в поиск решения, чтобы не допустить ухудшения ситуации.
Депутат сказал, что отчет о ситуации должен быть подготовлен безотлагательно, и что он намерен посетить в последнюю неделю мая Армению и Азербайджан, в том числе Лачинскую дорогу.
«Я готов встретиться со всеми соответствующими собеседниками во время моего визита, который будет включать в себя ознакомление с ситуацией на Лачинской дороге. Несмотря на вызывающую сожаление эскалацию напряженности в последние дни, я уверен, что смогу рассчитывать на сотрудничество как Армении, так и Азербайджана, на добрые намерения этих стран. Моя цель – подготовить справедливый, точный и честный отчет», - сказал докладчик.