Զաուր Նագիև. Միջին միջանցքի շրջանակներում Ro-Pax չոր բեռնատար նավեր և լաստանավեր ձեռք կբերվեն
ASCO-ն մտադիր է ընդլայնել իր նավատորմը Կասպից ծովում և Կասպիից դուրս ավազաններում։ Այս առումով աշխատանքներ են տարվում ինչպես Միջին միջանցքի զարգացման, այնպես էլ Սև և Միջերկրական ծովերում նավերի քանակի ավելացման ուղղությամբ։
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է՝ Ադրբեջանի Caspian Shipping Company (ASCO) փոխնախագահ Զաուր Նագիևը։
Նրա խոսքով, դրա ճանապարհներից մեկը ASCO-ի պարտատոմսերի թողարկումն է. Մեր նավատորմի նորացման պլանը հաստատվել է: «Այստեղ խոսքը գնում է նոր և խոշոր նավերի գնման մասին: Միևնույն ժամանակ, մենք ունենք ռազմավարություն, որն ընդունվել է ASCO-ի Դիտորդ խորհրդի կողմից: Այս ռազմավարության շրջանակներում հաստատվել է մեր նավատորմի նորացման պլանը: Այն ներառում է նաև Միջին միջանցքը։ Միջին միջանցքի շրջանակներում ձեռք կբերվեն և շահագործման կհանձնվեն ինչպես չոր բեռնատար նավեր, այնպես էլ Ro-Pax տեսակի լաստանավեր։ Ինչպես գիտեք, նոր տարվա նախաշեմին պայմանագիր է կնքվել Բաքվի նավաշինական գործարանի հետ՝ Ro-Pax տիպի նավի կառուցման համար։
Անդրադառնալով շուրջ 50 միլիոն դոլարի լրացուցիչ պարտատոմսեր թողարկելու ASCO-ի ծրագրերին, Նագիևն ընդգծել է, որ իրականում ծրագրերը ներառում են 150 միլիոն դոլարի թողարկում. «Սակայն Դիտորդ խորհրդի հետ որոշվեց, որ պարտատոմսերի թողարկումը փուլային է լինելու, սկզբնական փուլում թողարկվելու են 100 մլն դոլարի պարտատոմսեր՝ կախված մեր նախագծերից, անհրաժեշտության դեպքում, մենք կկարողանանք թողարկել 50 մլն դոլարի պարտատոմսեր հաջորդ փուլում»։

Заур Нагиев: В рамках Среднего коридора будут закуплены сухогрузы и паромы типа Ro-Pax
ASCO намерен расширить флот в Каспийском море и внекаспийских бассейнах. В связи с этим ведется работа как по развитию Среднего коридора, так и по увеличению количества судов в Черном и Средиземном морях.
Об этом рассказал Report заместитель председателя ЗАО «Азербайджанское каспийское морское пароходство» (ASCO) Заур Нагиев.
По его словам, одним из способов для этого является выпуск облигаций ASCO: «Здесь речь идет о покупке новых и больших судов. В то же время у нас есть стратегия, принятая Наблюдательным советом ASCO. В рамках этой стратегии утвержден план обновления нашего флота. В ней учтен и Средний коридор. В рамках Среднего коридора будут закуплены и введены в эксплуатацию как сухогрузы, так и суда-паромы типа Ro-Pax. Как известно, накануне нового года был заключен контракт с Бакинским судостроительным заводом на строительство корабля типа Ro-Pax.
Касаясь планов ASCO о выпуске дополнительных облигаций на сумму около 50 млн долларов США, Нагиев подчеркнул, что в действительности в планах была эмиссия в размере 150 млн долларов США: «Однако совместно с Наблюдательным советом было решено, что выпуск облигаций будет поэтапным. На начальном этапе выпущены облигации на сумму 100 млн долларов США. В зависимости от наших проектов при необходимости мы сможем выпустить облигации на сумму 50 млн долларов США на следующем этапе».