Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարը հանդիպել է ալժիրցի իր գործընկերոջ հետ
Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը Գազ արտահանող երկրների ֆորումի (ԳԱԵՖ) VII գագաթնաժողովին մասնակցության շրջանակներում հանդիպել է Ալժիրի էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության նախարար Մոհամմադ Արկաբի հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են էներգետիկայի նախարարությունում, հանդիպմանը գոհունակություն է արտահայտվել ԳԱԵՖ-ի, ՕՊԵԿ+-ի շրջանակներում և երկկողմ ձևաչափով համագործակցության կառուցողական զարգացման կապակցությամբ։
Դիտարկվել է Ադրբեջանի և Ալժիրի միջև էներգետիկ համագործակցության ներկա վիճակը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արագացնել համատեղ աշխատանքային խմբի ստեղծման գործընթացը՝ համաձայն 2022 թվականին Ադրբեջանի և Ալժիրի միջև ստորագրված նավթագազային համագործակցության փոխըմբռնման հուշագրի։
Քննարկվել են նաև SOCAR և Sonatrach ընկերությունների միջև համագործակցության ընդլայնմանն ու միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր։

Глава Минэнерго Азербайджана встретился с алжирским коллегой
Министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов в рамках участия в VII саммите Форума стран-экспортеров газа (ФСЭГ) встретился с министром энергетики и горнодобывающей промышленности Алжира Мохаммадом Аркабом.
Как сообщили Report в Минэнерго, на встрече было выражено удовлетворение конструктивным развитием сотрудничества в рамках ФСЭГ, ОПЕК+ и двустороннем формате.
Было рассмотрено нынешнее состояние энергетического сотрудничества между Азербайджаном и Алжиром. Была достигнута договоренность ускорить процесс создания совместной рабочей группы в соответствии с Меморандумом о взаимопонимании по нефтегазовому сотрудничеству, подписанным между Азербайджаном и Алжиром в 2022 году.
Обсуждались также вопросы, связанные с расширением сотрудничества между SOCAR и компаниями Sonatrach и созданием межправительственной комиссии.