Բաքուն և Նուր-Սուլթան նպատակադրվել են բեկման Ալիևն ու Տոկաևը պայմանավորվել են
Հետխորհրդային տարածքում ամենաբարդ աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին, ներմուծվող գնաճի բեռին, պարենային ճգնաժամին և այլ հետհամաճարակային ժամանակահատվածի այլ բացասական հետևանքներին հակառակ, Կասպից ծովի հարևաններ՝ Ադրբեջանը և Ղազախստանը կարողացան պահպանել զարգացման դինամիկան։ Այս տարի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը նշող երկու եղբայրական պետությունները նպատակադրվել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերը հասցնել որակապես նոր մակարդակի, ընդլայնել համագործակցությունը տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում, միջնաժամկետ հեռանկարում զգալիորեն ավելացնելով ապրանքաշրջանառությունը։ Երկու երկրների միջև տնտեսական և հումանիտար համագործակցության ընդլայնման կարևոր քայլ է դարձել՝ Ղազախստանի նախագահ Կասըմ-Ժոմարտ Տոկաևի այսօր պաշտոնական այցը Ադրբեջան։
Այս տարին ուղենշային դարձավ Կենտրոնական Ասիայի (ԿԱ) երկրների հետ Ադրբեջանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման և խորացման համար, հատկապես բիզնեսի և տրանսպորտային նախագծերի հիմնական գործընկեր Ղազախստանի հետ։ Դրական միտումները սկսեցին գերակշռել անցյալ տարվա վերջին, երբ Թուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրների մի քանի գագաթնաժողովների և նախարարական հանդիպումների ընթացքում մշակվեց Ադրբեջանի հետ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի տրանսպորտային, գործարար, ներդրումային ինտեգրումը խթանելու և Թուրքիայի հետ արտոնյալ առևտրական հարաբերություններն ընդլայնելու երկարաժամկետ ճանապարհային քարտեզ։ Դրա հետ մեկտեղ, ռուս-ուկրաինական պատերազմը և դրա հետ կապված Կենտրոնական Ասիայի երկրների և Եվրոպայի միջև ավանդական տրանսպորտային և լոգիստիկան կապերը կտրած արևմտյան պատժամիջոցները ձգանի դեր խաղացին՝ որոնք կտրեցին ավանդական տրանսպորտային և լոգիստիկ ուղիները Կենտրոնական Ասիայի երկրների և Եվրոպայի միջև, ձգանի դեր խաղացին՝ դրդելով բազմակի անգամ ընդլայնել մասնակցությունը «Միջին միջանցքի» տարանցիկ այլընտրանքում։
Ինչ վերաբերում է Ղազախստանին, ապա այս բացասական բախումները առավել սուր դրսևորվեցին Նովոռոսիյսկում տեղակայված Կասպյան խողովակաշարի կոնսորցիումի (ԿԽԿ) ծովային տերմինալի աշխատանքի հաճախակի դադարեցմամբ։ Տարեկան 67 միլիոն տոննա հումքի թողունակությամբ ԿԽԿ-ն ահռելի նշանակություն ունի Ղազախստանի համար, քանի որ 1511 կիլոմետր երկարությամբ այդ խողովակաշարով մատակարարվում է Ղազախստանի ամբողջ արտահանվող նավթի մոտ երեք քառորդը մասը, հիմնականում «Թենգիզ» և «Քաշաղան» հանքավայրերից։ Նման պայմաններում միանգամայն արդարացված է Ղազախստանի, որքան հնարավոր է Ադրբեջանի տարածքով դեպի վրացական նավահանգիստներ և Ջեյհանի նավթային տերմինալ էներգառեսուրսների տարանցումը ընդլայնելու ձգտումները։
Միևնույն ժամանակ, հոբելյանական օրը՝ Ղազախստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, նշանավորվեց մի շարք կառավարական այցերով, գործարար և հումանիտար ֆորումներով, այդ թվում նաև հուլիսին կայացած ադրբեջանա-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի 18-րդ նիստով։ Հենց այդ ժամանակահատվածում բարեկամ պետությունները սկսեցին պատրաստել մինչև 2026 թվականը համագործակցության զարգացման համապարփակ ծրագիր, ինչպես նաև Ղազախստան-Ադրբեջան գործարար խորհրդի ձևավորումը, այսինքն հարթակներ, որոնք կոչված են ուժեղացնել երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև երկխոսությունը, ամրապնդել առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցությունը ոչ նավթային հատվածում, ինչպես նաև տարածաշրջանային արդյունաբերական ինտեգրման չօգտագործված ներուժը։ Ընդհանուր առմամբ, այս միտումները վերջին տարիներին բավականին հաջող են զարգացել։ Երկրները տիրապետում են ընդարձակ պայմանագրային և իրավական բազային, որը թվով ավելի քան 120 միջպետական և միջկառավարական համաձայնագրեր են, և միևնույն ժամանակ, Ղազախստանի Կենտրոնական բանկի տվյալներով, 2005-2020 թվականներին Ղազախստանի տնտեսություն ներգրավված ադրբեջանական ներդրումների ծավալը կազմել է 306,5 միլիոն դոլար։ Իր հերթին, վերջին տարիներին ավելացել է ղազախական ընկերությունների ներդրումների ծավալը Ադրբեջանի տնտեսությունում. միայն 2018-2019 թվականներին ուղղվել է 75,7 միլիոն դոլար։ Հետհամավարակային ժամանակահատվածում երկրների միջև առևտրի էլ ավելի մեծ աճ է գրանցվել. 2021 թվականին այն կազմել է 300 միլիոն դոլար՝ ավելի քան կրկնապատկվելով ճգնաժամային 2020 թվականի համեմատ (140 միլիոն դոլար): Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ առևտրի ներկա մակարդակը ամբողջությամբ չի արտացոլում երկրներում առկա տնտեսական ներուժը, և անցյալ տարվանից կառավարությունների մակարդակով՝ գործարար կապերը առավելագույն չափով ընդլայնելու, դրանց կառուցվածքը՝ այդ թվում նաև ներդրումային համագործակցության աճի հաշվին դիվերսիֆիկացնելու ուղղությամբ աշխատանք է անցկացվում։
Վերջին շրջանում գործադրված ջանքերի տրամաբանական շարունակությունն է դարձել Ղազախստանի նախագահ Կասըմ-Ժոմարտ Տոկաևի պաշտոնական այցը Ադրբեջան, որի ընթացքում տեղի ունեցան արդյունավետ երկկողմ բանակցություններ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, ինչպես նաև հանդիպումներ ընդլայնված կազմով, որտեղ ստորագրվել են ադրբեջանա-ղազախական մի շարք փաստաթղթեր։ «Ուրախ եմ պաշտոնական այցով առաջին անգամ Ադրբեջան այցելել Ղազախստանի նախագահի պաշտոնում։ Այսօրվա բանակցությունների արդյունքում ստորագրվել են մի շարք պայմանագրեր, վստահ եմ, որ դրանք որակապես նոր մակարդակի կհասցնեն երկկողմ գործարար համագործակցությունը և միջպետական հարաբերությունները»,- ասել է նախագահ Տոկաևը։
Մասնավորապես, երկու երկրների ղեկավարները ստորագրել են «Ռազմավարական հարաբերությունների ամրապնդման և դաշնակցային համագործակցության խորացման մասին հռչակագիր և Ադրբեջանի ու Ղազախստանի միջև 2022-2026 թվականների համագործակցության զարգացման համապարփակ ծրագիրը»։ Երկկողմ գործարար համագործակցության խորացմանն ուղղված պայմանավորվածությունների թվում եղել է նաև առևտրատնտեսական համագործակցության մասին միջկառավարական համաձայնագիրը, ինչպես նաև փոխըմբռնման երեք հուշագիր՝ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության մասին; տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության փոխըմբռնման մասին; տարանցիկ բեռնափոխադրումների ոլորտում համագործակցության փոխըմբռնման մասին; ղազախա-ադրբեջանական գործարար խորհրդի ստեղծման մասին։ Չեն շրջանցվել նաև դիվանագիտական, մշակութային և հումանիտար հարաբերությունների ոլորտը։ Այս առումով պետք է նշել Ադրբեջանի և Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 2023-2024 թվականների համագործակցության ծրագրի ստորագրումը; 2022-2025 թվականների մշակութային համագործակցության ծրագրեր; Շուշա և Թուրքեստան քաղաքների, ինչպես նաև Մինգեչևիր և Ուրալսկ քաղաքների միջև քույր քաղաքների հարաբերությունների հաստատման մասին արձանագրությունը։ Ինչպես նաև ստորագրվել է՝ Ղազախստանի տեղեկատվության և հասարակական զարգացման նախարարության և Ադրբեջանի մամուլի զարգացման գործակալության միջև փոխըմբռնման մասին հուշագիրը։
Ղազախստանի նախագահի այցի շրջանակներում կայացել է նաև Ղազախա-ադրբեջանական գործարար խորհրդի առաջին նիստը, որտեղ ստորագրվել են երկու երկրների պետական գործակալությունների միջև համաձայնագրեր և համաձայնեցվել են որոշ կոնկրետ բիզնես նախաձեռնություններ։ Մասնավորապես, համագործակցության համաձայնագրեր են ստորագրվել մի կողմից Ղազախստանի Առևտրի պալատի և Ադրբեջանի արտահանման և ներդրումների խթանման գործակալության (AZPROMO), ինչպես նաև Ադրբեջանի ձեռներեցների համադաշնության միջև՝ մյուս կողմից։ Հաստատվել է Ադրբեջանի փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման գործակալության և «Food City Alliance»-ի միջև փոխըմբռնման հուշագիր Ղազախստանի «»QazTrade ԲԸ-ի հետ, գործընկերության մասին համապատասխան պայմանագրեր են ստորագրվել «ADY Container» ՍՊԸ-ի« և KTZ Express Hong Kong» ՍՊԸ-ի միջև:
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են Ադրբեջանում զարգանում արդյունաբերական գոտիները, որտեղ ձեռնարկատերերին տրվում են մեծ արտոնություններ և նախապատվություններ։ Մեր ընկերությունները շահագրգռված են Ադրբեջանի տարածքում լոգիստիկայի, էներգետիկայի, շինարարության, իսկ հետագայում նաև ֆինանսական հատվածում գործարարությամբ»,- ասել է Ղազախստանի արտաքին առևտրի պալատի վարչության նախագահ Այան Երենովը։
Ղազախա-ադրբեջանական գործարար խորհրդի նիստի ժամանակ Ղազախստանի առևտրի և ինտեգրման նախարար Սերիկ Ժումանգարինը նշել է, որ երկկողմ ապրապքաշրջանառության ընթացիկ դինամիկան լավատեսություն է ներշնչում. այս տարվա առաջին կիսամյակում ապրանքաշրջանառությունը հասել է 194 մլն դոլարի, և չի բացառվում, որ մինչև տարեվերջ կարող են ձեռք բերվել 2012 թվականի ռեկորդային, այսինքն՝ մոտ 480 մլն դոլարի ցուցանիշները։ Իսկ մոտ ապագայում նախատեսվում է ապրանքաշրջանառությունը հասցնել մեկ միլիարդ դոլարի։ Նման լավատեսական կանխատեսումները միանգամայն արդարացված են, այդ թվում նաև խորհրդի նիստի ընթացքում հնչեցվել է Ադրբեջանի և Ղազախստանի ձեռնարկատերերի կողմից 11 մլն դոլարի նոր պայմանագրերի կնքումը, այդ թվում նաև յուղի, յուղաճարպային ապրանքների մատակարարման, երկաթուղային վագոնների և այլնի շուրջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր հերթին բարձր է գնահատել ստորագրված ադրբեջանա-ղազախական փաստաթղթերը՝ նշելով դրանց դերը երկրների միջև գործարար համագործակցության հետագա ընդլայնման գործում, ինչպես նաև այլ ոլորտներում միջպետական կապերի զարգացման հեռանկարները։ «Ադրբեջանի և Ղազախստանի միջև բարեկամության և եղբայրության հարաբերությունները կհասնեն նոր բարձր մակարդակի, և երկրների միջև հարաբերությունները հետագայում ևս կմնան առաջնահերթային մեր երկրի արտաքին քաղաքականության մեջ»,- նշել է պետության ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ Ղազախստանի ղեկավարի Բաքու այցը էական ավանդ կներդնի երկու պետությունների փոխգործակցության ամրապնդման մեջ։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև երախտագիտություն է հայտնել Ղազախստանի նախագահ Կասըմ-Ժոմարտ Տոկաևի կողմից «Ալթըն Կիրան» շքանշանով պարգևատրելու համար՝ հայտարարելով, որ երկու երկրների ժողովուրդներին կապում են պատմությունը և ընդհանուր արմատները։ Ադրբեջանի ղեկավարը հատուկ ընդգծել է, որ այսօր երկու անկախ պետությունները վստահորեն շարժվում են անկախության ճանապարհով՝ իրականացնելով հաջող բարեփոխումներ, ցուցադրելով տնտեսական զարգացման բարձր տեմպեր, լուծելով սոցիալական հարցեր և ամրապնդելով պետությունների հեղինակությունը համաշխարհային ասպարեզում։ «Ես այս պարգևը դիտարկում եմ, որպես հարգանքի նշան ողջ ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ և հատկապես հպարտ եմ, որ այս պարգևը ստանում եմ Ձեր ձեռքից»,- ընդգծել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

Баку и Нур-Султан нацелились на прорыв
Вопреки сложнейшим геополитическим переменам на постсоветском пространстве, бремени импортируемой инфляции, продовольственному кризису и иному негативу постпандемической эпохи соседи по Каспию - Азербайджан и Казахстан смогли сохранить динамику развития. Отмечающие в этом году 30-летие установления дипломатических отношений два братских государства задались целью вывести двусторонние торгово-экономические связи на качественно новый уровень, расширить сотрудничество в транспортной и энергетической сферах, ощутимо увеличив товарооборот в среднесрочной перспективе. Важным шагом для расширения экономического и гуманитарного сотрудничества между двумя странами стал состоявшийся сегодня официальный визит в Азербайджан президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева.
Нынешний год оказался знаковым для расширения и углубления торгово-экономических отношений Азербайджана со странами Центральной Азии (ЦА), в особенности с ключевым партнером по деловым и транспортным проектам – Казахстаном. Положительные тенденции стали доминировать еще в конце прошлого года, когда в ходе нескольких саммитов и министерских встреч стран - членов Организации тюркских государств была разработана долгосрочная дорожная карта по продвижению транспортной, деловой, инвестиционной интеграции региона ЦА с Азербайджаном и расширения преференциальных торговых отношений с Турцией. Вместе с тем российско-украинская война и связанные с ней западные санкции, оборвавшие традиционные транспортно-логистические маршруты между странами ЦА и Европой, сыграли роль триггера, побуждая кратно расширить участие в транзитной альтернативе «Среднего коридора».
Применительно к Казахстану эти негативные коллизии наиболее остро проявились в неоднократной приостановке работы расположенного в Новороссийске морского терминала Каспийского трубопроводного консорциума (КТК). КТК  пропускной способностью в 67 млн тонн сырья в год имеет колоссальное значение для Казахстана, так как по этой магистрали протяженностью 1511 километров поставляется около трех четвертей всей экспортной казахстанской нефти, в основном с месторождений «Тенгиз» и «Кашаган». В таких обстоятельствах вполне оправданно стремление Казахстана как можно больше расширить транзит энергоресурсов по территории Азербайджана в грузинские порты и в нефтяной терминал в Джейхане.
Между тем юбилейную дату – 30-летие установления дипломатических отношений Казахстана и Азербайджана ознаменовали ряд правительственных визитов, деловых и гуманитарных форумов, в том числе состоявшееся в июле 18-е заседание азербайджано-казахстанской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Именно в этот период дружественные государства приступили к подготовке комплексной программы развития сотрудничества до 2026 года, а также формированию делового совета Казахстан – Азербайджан, то есть платформы, призванной усилить диалог бизнес-кругов двух стран, укрепить торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество в ненефтяной сфере, а также по неиспользованному потенциалу региональной промышленной интеграции. В целом эти тренды достаточно успешно развивались в последние годы. Страны обладают обширной договорно-правовой базой, насчитывающей свыше 120 межгосударственных и межправительственных соглашений, и в то же время, согласно данным Центробанка Казахстана, в 2005-2020 годы объем привлеченных в казахстанскую экономику азербайджанских инвестиций составил $306,5 млн. В свою очередь в последние годы увеличивался объем вложений казахстанских компаний в азербайджанскую экономику: только в 2018-2019 годы было направлено $75,7 млн. В постпандемический период наметился еще больший рост товарооборота между странами: в 2021 году он составил $300 млн, увеличившись в два с лишним раза относительно показателей кризисного 2020 года ($140 млн). Вместе с тем очевидно, что нынешний уровень торговли не в полной мере отражает имеющийся у стран экономический потенциал, и с прошлого года на уровне правительств ведется работа по максимальному расширению деловых связей, диверсификации их структуры, в том числе за счет роста инвестиционного сотрудничества.
Логическим продолжением предпринимаемых в последний период усилий стал официальный визит в Азербайджан президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, в ходе которого состоялись плодотворные двусторонние переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также встречи в расширенном составе, где был подписан ряд азербайджано-казахстанских документов. «Рад впервые посетить Азербайджан в качестве президента Казахстана с официальным визитом. По итогам сегодняшних переговоров подписан ряд соглашений, уверен, они выведут двустороннее деловое сотрудничество и межгосударственные отношения на качественно новый уровень», – заявил президент Токаев.
В частности, лидеры двух стран подписали «Декларацию об укреплении стратегических отношений и углублении союзнического взаимодействия и Комплексную программу развития сотрудничества между Азербайджаном и Казахстаном на 2022–2026 годы». В числе договоренностей, нацеленных на углубление двустороннего делового сотрудничества, было есть и межправительственное соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве, а также три меморандума - о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере информационно-коммуникационных технологий; взаимопонимании по сотрудничеству в области транспорта; взаимопонимании о сотрудничестве в области транзитных грузоперевозок; о создании казахстанско-азербайджанского делового совета. Не была обойдена и сфера дипломатических, культурно-гуманитарных отношений. В этом плане следует отметить подписание плана сотрудничества между МИД Азербайджана и Казахстана на 2023–2024 годы; программы по культурному сотрудничеству на 2022-2025 годы; протокола об установлении побратимских связей между городами Шуша и Туркестан, а также городами Мингячевир и Уральск. Был также подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством информации и общественного развития Казахстана и Агентством развития медиа Азербайджана.
В рамках визита президента Казахстана состоялось также первое заседание Казахстанско-азербайджанского делового совета, где были подписаны соглашения между госагентствами двух стран и согласованы некоторые конкретные деловые начинания. В частности, заключены соглашения о сотрудничестве между Внешнеторговой палатой Казахстана, с одной стороны, и Азербайджанским агентством по продвижению экспорта и инвестиций (AZPROMO), а также Конфедерацией предпринимателей Азербайджана – с другой. Утвержден меморандум о взаимопонимании между Агентством по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджана и «Food City Alliance» с казахстанским AO «QazTrade», соответствующие договоренности о партнерстве подписаны между ООО «ADY Container» и ООО «KTZ Express Hong Kong».
«Мы видим, как в Азербайджане развиваются промышленные зоны, где предпринимателям предоставляются большие льготы и преференции. Наши компании заинтересованы в ведении предпринимательства на территории Азербайджана в отраслях логистики, энергетики, строительства, а в перспективе и финансовом секторе», - сказал председатель правления Внешнеторговой палаты Казахстана Аян Еренов.
В ходе заседания Казахстанско-азербайджанского делового совета министр торговли и интеграции Казахстана Серик Жумангарин отметил, что текущая динамика двустороннего товарооборота вселяет оптимизм: в первую половину текущего года товарооборот достиг $194 млн, и не исключено что к концу года могут быть достигнуты показатели рекордного 2012 года, то есть порядка $480 млн. А в недалекой перспективе товарооборот планируется довести до миллиарда долларов. Подобные оптимистические прогнозы вполне оправданны, в том числе по итогам заседания совета было озвучено подписание предпринимателями Азербайджана и Казахстана новых контрактов на $11 млн, в том числе по поставкам масла, масложировой продукции, вагонов и т.д.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, в свою очередь, дал высокую оценку подписанным азербайджано-казахстанским документам, отметив их роль в дальнейшем расширении делового сотрудничества между странами, а также перспектив развития межгосударственных связей в других сферах. «Отношения дружбы и братства между Азербайджаном и Казахстаном выйдут на новый высокий уровень, и связи между странами и дальше будут находиться в приоритете во внешней политике нашей страны», - отметил глава государства, подчеркнув, что визит лидера Казахстана в Баку внесет значительный вклад в укрепление взаимодействия двух государств.
Президент Ильхам Алиев также выразил признательность за вручение ему президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым ордена «Алтын Кыран», заявив, что народы двух стран связывают история, общие корни. Глава Азербайджана особо отметил, что сегодня два независимых государства уверенно двигаются по пути независимости, реализуя успешные реформы, демонстрируя высокие темпы развития экономики, решая социальные вопросы и укрепляя авторитет государств на мировой арене. «Я рассматриваю эту награду как знак уважения ко всему азербайджанскому народу и особо горд тем, что получаю эту награду из ваших рук», - подчеркнул президент Ильхам Алиев.