Ադրբեջանը արագացնում է Ղարաբաղի տարածաշրջանում ջրային ենթակառուցվածքի զարգացման աշխատանքները Caliber.Az-ի ակնարկը
30 Օգոստոսի 2022 14:02
Ադրբեջանի ազատագրված հողերում տրանսպորտային, էներգետիկ և այլ կոմունալ ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ ավելի քան քսան ամիս իրականացված լայնածավալ աշխատանքը քայլ առ քայլ մոտեցնում է երկրի քաղաքացիների իրենց հարազատ օջախներ մեծ վերադարձը։ Այս հարցի իրագործման ամենակարևոր նպատակը Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների ջրամատակարարման և ոռոգման համակարգերի կառուցումն ու վերակառուցումն է, որտեղ անցած ժամանակահատվածում «Ազերսու» ԲԲԸ-ի և «Մելիորացիա և ջրային տնտեսություն» ընկերության ջանքերով 400-ից ավելի օբյեկտներ ապահովված են խմելու ջրով, արդիականացվում են ջրամբարները, հորատվում են արտեզյան հորեր և այլն։ Տարածաշրջանի ջրամատակարարման աշխատանքներն արագացնելու համար «Ազերսու»-ն ներգրավում է կապալառուներին. օրերս մրցույթի հաղթող է հայտարարվել «Az Graft Construction» ՍՊԸ-ն։
Ադրբեջանը, որն ավելի քան մեկ տասնամյակ բախվում է անապատացման գլոբալ խնդրին, 2019-2021 թվականներին Քուռ և Արազ գետերի ավազանների ծանծաղացման պատճառով ոռոգման լուրջ ճգնաժամ ապրեց։ Ոռոգման ջրի սակավության հետ կապված իրավիճակը որոշակիորեն կայունացել է 2022 թվականի անձրևոտ գարնանը, այնուամենայնիվ Ադրբեջանում խոնավության պակասության կայուն հաղթահարումը հնարավոր է միայն նոր ջրամբարների կառուցումից, ոռոգման ջրանցքների արդիականացումից և ոռոգման խնայող համակարգերի կիրառումից հետո։ Ոռոգման ջրի սակավության խնդրի լուծման համար մեծ նշանակություն է տրվում Փոքր Կովկասի ջրառատ տարածաշրջանի գետերի և ջրամբարների պաշարների ներգրավմանը։
Սա բոլորովին էլ հեշտ խնդիր չէ, քանի որ Ղարաբաղի և նրան հարակից ադրբեջանական յոթ շրջանների երեսուն տարիների օկուպացիայի ընթացքում հայ ագրեսորները տարածաշրջանի ջրային ենթակառուցվածքները դարձրել են ամբողջովին ա ոչ պիտանի։ Առավել ևս, անջատողական ռեժիմը ջրային ռեսուրսներն օգտագործում էր, որպես Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու գործիք։ Վերահսկելով Փոքր Կովկասի ավազանի գետերն ու ջրամբարները, որտեղ ձևավորված է հանրապետության ողջ ջրային պոտենցիալի քառորդ մասից ավելին՝ գրավելով Արազ գետի զգալի հատվածը, անջատողականները իրականացրել են իսկական էկոլոգիական ահաբեկչություն։ Գյուղատնտեսության ոլորտի համար վճռորոշ գարուն-ամառ ժամանակահատվածում փակվում էր Սարսանգի և Սուգովուշանի ջրամբարներից ջուրը, ինչը հանգեցնում էր հանրապետության կենտրոնական հատվածի մի շարք շրջաններում արհեստական երաշտի, իսկ ձմռանը ջուրը դիտավորյալ ավելցուկով էր արտանետվում, առաջացնելով հեղեղումներ Թերթերչայ գետի վրա և վնաս հասցնելով հարթավայրային գյուղատնտեսական հողատարածքներին:
Այսօր, օկուպանտների վտարումից հետո, Ադրբեջանը լիովին վերահսկում է տարածաշրջանի բոլոր առանցքային գետերի և ջրամբարների ջրահոսքերը և ի վիճակի է երկարաժամկետ հիմունքներով ծրագրել և իրականացնել ջրային ենթակառուցվածքների արդիականացման նախագծերը։ Սա չափազանց կարևոր հեռանկարային պահ է, քանի որ, համաձայն ՄԱԿ-ի և մի շարք այլ միջազգային վերլուծական կենտրոնների կանխատեսումների, արդեն մինչև 2040 թվականը մոլորակի վրա գլխավոր սակավային ռեսուրսը կդառնա խմելու և ոռոգման ջուրը։ Փաստորեն, ջրային ռեսուրսների և դրանց բաշխման շուրջ վեճերն ու հակամարտությունները տասնամյակներ շարունակ հանգեցրել են աշխարհի երկրների միջև քաղաքական տարաձայնություններին։ Ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների՝ ավելի քան 260 համաշխարհային գետերի ավազանները բաժանված են մի քանի երկրների միջև, և վերջին 50 տարիների ընթացքում այդ պատճառով տեղի է ունեցել 21 «ջրային» պատերազմ, էլ չասած Աֆրիկայի, Մերձավոր Արևելքի, Հնդկաչինի, Կենտրոնական և Հարավ-Արևելյան Ասիայի երկրների միջև 500-ից ավելի փոքր հակամարտությունների մասին: Ջրային հակամարտությունները նկատվում են նաև հետխորհրդային տարածքում. բավական է հիշել Ուկրաինայի կողմից՝ 2014 թվականին օկուպացված Ղրիմի ջրամատակարարման դադարեցումը, կամ Ղրղզստանի և Տաջիկստանի միջև Ակ-Սուու սահմանային գետի ջրաբաշխման կետի շուրջ անցյալ տարվա արյունալի բախումները:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա 2020 թվականի Հայրենական պատերազմում նրա հաղթանակը ապահովել է հանրապետության ռազմավարական նշանակություն ունեցող ջրային ռեսուրսների լիակատար վերահսկողությունը։ Մասնավորապես, խոսք է գնում սահմանամերձ Արազ գետի ներուժի մասին, որտեղ Իրանի հետ ավելի քան 1,6 միլիարդ խորանարդ մետր տարողությամբ Խուդաֆերինի ջրամբարի համատեղ օգտագործման շնորհիվ մատչելի կդառնա երկրի հարավ-արևմտյան մասում 260 հազար հեկտար վարելահողեր ոռոգումը: 5,9 միլիոն խորանարդ մետր տարողությամբ Սուգովուշանի ջրամբարը երկրի տնտեսական շրջանառություն վերադարձնելու արդյունքում այսօր կարգավորվում է դեպի Թերթերչայ հոսքերի հավասարաչափությունը, և արդեն լուծվել են ոռոգման խնդիրները Թերթերի, Գերանբոյոյի, Բարդայի և Եվլախի շրջաններում։ Իսկ ազատագրված Քելբեջարի և Լաչինի շրջաններում կան Ղարաբաղի մարզի 10 առանցքային գետերի լեռնային ակունքներ, այդ թվում նաև այնպիսի ջրառատ գետեր, ինչպիսիք են Հաքարին, Թերթերչայը, Բազարչայը, Խաչընչայը։ Հատկապես այս գետերն են ձևավորում Փոքր Կովկասի տարածաշրջանի հիմնական ջրահեռացումը՝ խոնավությամբ սնուցելով այդ թվում նաև 560 մլն խմ տարողությամբ Սարսանգի ջրամբարը։ Տարածաշրջանի ամենամեծ Սարսանգի ջրամբարի նկատմամբ վերահսկողությունը նույնպես մոտավորապես մինչև 2025 թվականը կանցնի Ադրբեջանին։
Փոքր Կովկասի լեռնաշղթայի հսկայական ջրային պոտենցիալի առկայությունը հսկայական պլյուս է Ադրբեջանի համար և թույլ կտա ապահովվել ջրամատակարարումն և ոռոգումը ոչ միայն ազատագրված տարածքների համար, այլև կլրացնի ոռոգման ջրի պակասը երկրի հարավ-արևելքում։ Ներկայումս «Մելիորացիա և ջրային տնտեսություն» ԲԲԸ-ն մշակում է Լաչինի շրջանում հոսող Հաքարի գետի վրա 90 մլն խմ տարողությամբ «Հաքարիչայ» ջրամբարի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորում (ՏՏՀ), ինչի հաշվին մաքուր խմելու ջրով կապահովվի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ, ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանի 14 շրջանների երեք միլիոն մարդ բնակչությունը՝ ներառյալ հեռավոր Մասալլին։ Եվ սա նման բնույթի բոլովորվին էլ միակ նախագիծը չէ. արդեն սկսվել են ընդհանուր համակարգում ընդգրկված Քյոնդելենչայ-1, Քյոնդելենչայ-2 և Աշաղը Քյոնդելենչայ ջրամբարների վերանորոգման աշխատանքները, և այդ ջրային ռեսուրսների օգտագործումը թույլ կտա ոռոգել Ֆիզուլիի շրջանի 6,2 հազար հա. ցանքատարածությունները։ Ընդհանուր առմամբ, վերադարձված տարածքներում նախատեսվում է զրոյից վերականգնել կամ կառուցել 9 ջրամբար՝ այդ թվում նաև Աղդամքենդի, Խաչընչայի և Բարգուշադի։ Քննարկվում են նաև Թերթերչայ գետի Սոլ Սահիլ ջրանցքի վերակառուցման ծրագրերը, վերականգնման աշխատանքներ են նախատեսվում նաև Աղդամի, Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի, Զանգիլանի և Գուբադլիի շրջանների ջրային տնտեսությունում, ապահովելով Ադրբեջանի ապագա ամբարի հուսալի ջրամատակարարումը։ .
Սակայն, անհրաժեշտ է վերապահում անել, որ ջրային ծրագրերի իրականացումը չափազանց կապիտալ ծախսարար գործընթաց է, և դրա իրականացումը կպահանջի մի քանի տարի։ Իրավիճակը բարդացված է նրանով, որ ադրբեջանական քաղաքների և գյուղերի հիմնարար ոչնչացման հետ միասին, անջատողական վարչակարգը օկուպացիայի երկար տարիների ընթացքում հիմնովին ավերել է ջրամատակարարման համակարգը, հիդրոհանգույցները և պոմպակայանները, արտեզյան հորերը, տասնամյակներ շարունակ չվերանորոգված ոռոգման ջրանցքները լրիվ խարխլվել են, ջրամբարների մեծ մասը մինչև կրիտիկական մակարդակը ծանծաղել են:
Ղարաբաղի տարածաշրջանի ջրային և ոռոգման ենթակառուցվածքների ոչնչացման մասշտաբները շատ մեծ են, այնուամենայնիվ այստեղ արդեն որոշակի հաջողություններ գրանցվել են։ Ռազմական գործողությունների դադարեցումից գրեթե անմիջապես հետո «Ազերսու» ԲԲԸ-ի և «Մելիորացիա և ջրային տնտեսություն» ՓԲԸ-ի մասնագետների ջանքերով մեկնարկեց օկուպացիայից ազատագրված տարածքների ջրային տնտեսության վերականգնման աշխատանքը՝ մասնավորապես, մինչև այս տարվա գարնան սկիզբը անխափան ջրամատակարարմամբ են ապահովվել է ավելի քան 400 օբյեկտ, որոնք հիմնականում տեղակայված են Շուշա քաղաքում, ինչպես նաև Քելբեջարում, Զանգիլանում և Հադրութ բնակավայրում։ Ջրային ենթակառուցվածքների վերականգնման գործընթացը ակտիվորեն շարունակվում է Աղդամ քաղաքում, հարակից չորս գյուղերում և մոտակայքի արդյունաբերական գոտում։ Այսպիսով, Աղդամի շրջանի տարածքում սկսվել է խողովակաշարային ցանցի անցկացումը, հորատվել են երեք հետախուզական հորեր, և ընդհանուր առմամբ բնակչությանը բարձրորակ խմելու ջրով կայուն ապահովելու համար կհորատվեն 24 ենթարտեզյան հորեր։ Ենթարտեզյան հորերից արդյունահանվող ջուրը կկուտակվի շրջանի ռելիեֆի ամենաբարձր կետում գտնվող ջրամբարներում և խողովակներով ինքնահոս կմատակարարվի Աղդամ և այլ բնակավայրեր։ Այնպես նաև «Ağıllı su» նախագծի շրջանակներում մշակվել է Աղդամի ապագա բաշխիչ ջրամատակարարման ցանցի և կոյուղու և անձրևաջրերի սանիտարական համակարգի նախագիծ, որի վերահսկումն ու կառավարումը կիրականացվի ավտոմատացված «SCADA» համակարգով։ Հետագայում կեղտաջրերը՝ օրական 30 հազար խորանարդ մետր ջրատարողությամբ կենսաբանական տիպի կայանքներում մաքրվելուց հետո կօգտագործվեն ոռոգման համար։
Ջրամատակարարման համակարգի զարգացման համանման ծրագրեր են մշակվում նաև Ջաբրայիլի շրջանում, որտեղ արդեն անցկացվում է արդյունաբերական գոտու ձևավորում, շուտով կսկսվի բնակարանաշինությունը։ Ընթացիկ տարում Ջաբրայիլում աշխատանքներ են սկսվել նաև ոռոգման ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ. վերականգնվում են հիդրոտեխնիկական մեխանիզմները, տիղմից մաքրվում են ոռոգման կոլեկտորները և ջրանցքները, սկսվել է 5 պոմպակայանների աշխատանքը, ինչի շնորհիվ շրջանում իրագործվում է շուրջ 4810 հա ցանքատարածքի ոռոգումը։
Ղարաբաղի տարածաշրջանի ջրային և ոռոգման ենթակառուցվածքների լայնածավալ վերակառուցումը դառնում է կատալիզատոր, որն ապահովում է շինանյութ արտադրողների, նախագծող և կապալառու ընկերությունների աշխատանքը։ Այսպես, օրերս «Ազերսու»-ն որոշել է օկուպացիայից ազատագրված տարածքների խմելու ջրի մատակարարման բարելավմանն ուղղված անհետաձգելի աշխատանքների մրցույթի հաղթողին։ Դա «Az Graft Construction» ՍՊԸ-ն է, որի հետ կնքվել էր 8,074 մլն մանաթի պայմանագիր։ Մրցութային առաջադրանքի կատարման ժամկետները նշված են՝ դա 2025 թվականի վերջն է։

Азербайджан форсирует работу по развитию водной инфраструктуры в Карабахском регионе
Реализуемые уже свыше двадцати месяцев масштабные работы по восстановлению транспортной, энергетической и иной коммунальной инфраструктуры на освобожденных от оккупации землях Азербайджана шаг за шагом приближают великое возвращение граждан страны к родным очагам. Важнейшей целью в этом свершении обозначены строительство и реконструкция систем водоснабжения и ирригации Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических регионов, где за минувший период усилиями ОАО «Азерсу» и «Мелиорация и водное хозяйство» обеспечено питьевой водой свыше 400 объектов, модернизируются водохранилища, бурятся артезианские скважины и т.д. Для ускорения работ по водоснабжению региона «Азерсу» привлекает подрядчиков: на днях объявлен победитель тендера - ООО «Az Graft Construction».
Азербайджан, уже не первое десятилетие сталкивающийся с глобальной проблемой опустынивания, в 2019-2021 годы пережил серьезный ирригационный кризис в связи с обмелением бассейнов Куры и Араза. Ситуация с нехваткой поливной воды несколько стабилизировалась дождливой весной 2022 года, тем не менее устойчивое преодоление дефицита влаги в Азербайджане возможно только после строительства новых водохранилищ, модернизации оросительных каналов и применения экономных систем полива. Колоссальное значение для решения проблемы дефицита поливной воды отводится привлечению ресурсов рек и водохранилищ водоизбыточного региона Малого Кавказа.
Задача эта далеко не простая, так как за тридцать лет оккупации Карабаха и прилегающих к нему семи азербайджанских районов армянские агрессоры привели в полную негодность водную инфраструктуру региона. Более того, сепаратистский режим использовал водные ресурсы в качестве инструмента давления на Азербайджан. Контролируя реки и водохранилища бассейна Малого Кавказа, где формируется свыше четверти всего водного потенциала республики, захватив значительный участок реки Араз, сепаратисты осуществляли настоящий экологический террор. В решающий для аграрного сектора весенне-летний период перекрывалась вода из Сарсангского и Суговушанского водохранилищ, что приводило к искусственной засухе в ряде районов центральной части страны, а зимой вода намеренно сбрасывалась в избыточном количестве, вызывая паводки на реке Тертерчай и нанося ущерб расположенным в низменности сельхозугодиям.
Сегодня, после изгнания оккупантов, Азербайджан полностью контролирует водостоки всех ключевых рек и резервуаров региона и в состоянии на долгосрочной основе планировать и реализовывать проекты по модернизации водной инфраструктуры. Это крайне важный момент на перспективу, так как, согласно прогнозам ООН и ряда других международных аналитических центров, уже к 2040 году главным дефицитным ресурсов на планете станет питьевая и поливная вода. Собственно говоря, споры и конфликты вокруг водных ресурсов и их распределении уже не одно десятилетие приводили к политическим разногласиям между странами мира. По данным ООН, бассейны более чем 260 мировых рек разделены между несколькими странами, и за последние 50 лет по этой причине произошла 21 «водная» война, не говоря уже о свыше 500 мелких конфликтов между странами Африки, Ближнего Востока, Индокитая, Центральной и Юго-Восточной Азии. Водные конфликты наблюдаются и на постсоветском пространстве: достаточно вспомнить прекращение Украиной водоснабжения оккупированного в 2014 году Крыма или прошлогодние кровопролитные столкновения между Кыргызстаном и Таджикистаном из-за водораспределительного пункта на пограничной реке Ак-Суу.
Что касается Азербайджана, то его победа в Отечественной войне 2020 года обеспечила полный контроль над стратегически важными водными ресурсами республики. В частности, речь идет о потенциале пограничной реке Араз, где благодаря совместному с Ираном использованию Худаферинского водохранилища емкостью свыше 1,6 миллиарда кубометров станет доступно орошение 260 тысячи гектаров пахотной земли на юго-западе страны. В результате возвращения в хозяйственный оборот страны Суговушанского водохранилища емкостью в 5,9 миллиона кубометров сегодня регулируется равномерность стоков в Тертерчай и уже решены ирригационные проблемы в Тертерском, Геранбойском, Бардинском и Евлахском районах. А в освобожденных Кяльбаджарском и Лачинском районах расположены горные истоки 10 ключевых рек Карабахского региона, в том числе таких полноводных, как Хакари, Тертерчай, Базарчай, Хачынчай. Именно эти реки и формируют основной водосток в регионе Малого Кавказа, питая влагой в том числе Сарсангское водохранилище емкостью в 560 млн куб/м. Контроль над крупнейшим в регионе Сарсангским резервуаром также перейдет к Азербайджану ориентировочно к 2025 году.
Наличие огромного водного потенциала горного массива Малого Кавказа колоссальный плюс для Азербайджана и позволит обеспечить водоснабжение и ирригацию не только освобожденных территорий, но и восполнит нехватку поливной воды на юго-востоке страны. В настоящее время ОАО «Мелиорация и водное хозяйство» разрабатывает технико-экономическое обоснование (ТЭО) строительства водохранилища «Хакаричай» объемом в 90 млн кубометров на протекающей в Лачинском районе реке Хакари, за счет чего чистой питьевой водой будут обеспечены освобожденные от оккупации районы, в целом трехмиллионное население 14 районов Азербайджана, включая отдалённые Масаллы. И это далеко не единственный проект подобного рода: уже начаты ремонтные работы на водохранилищах Конделанчай-1, Конделанчай-2 и Ашагы Конделанчай, включенных в общую систему, и использование этих водных ресурсов позволит орошать 6,2 тыс. га посевных площадей в Физулинском районе. В общей сложности на возвращенных территориях планируется восстановить или построить с нуля 9 водохранилищ, в том числе Агдамкендское, Хачынчайское и Баргушадское. Рассматриваются также планы по реконструкции канала Сол Сахиль реки Тертерчай, восстановительные работы предусмотрены и в водном хозяйстве Агдамского, Физулинского, Джебраильского, Зангиланского и Губадлинского районов, обеспечив надежное водоснабжение будущей житницы Азербайджана.
Необходимо, однако, оговориться, что реализация водных проектов весьма капиталоемкий процесс и его осуществление потребует не одного года. Ситуация осложнена тем, что вместе с уничтожением до основания азербайджанских городов и сел сепаратистский режим за долгие годы оккупации полностью разрушил водопроводную систему, гидроузлы и насосные станции, артезианские колодцы, пришли в полную негодность не ремонтируемые десятилетиями оросительные каналы, обмелело до критического уровня большинство водохранилищ.
Масштабы разрушения водной и ирригационной инфраструктуры Карабахского региона весьма велики, тем не менее здесь уже достигнуты определенные успехи. Практически сразу после прекращения боевых действий усилиями специалистов ОАО «Азерсу» и «Мелиорация и водное хозяйство» стартовали работы по восстановлению водного хозяйства освобожденных от оккупации территорий, в частности уже к началу весны текущего года бесперебойное водоснабжение было обеспечено для более чем 400 объектов, в основном расположенных в городе Шуша, а также в Кяльбаджаре, Зангилане и населенном пункте Гадрут. Процесс восстановления водопроводной инфраструктуры активно продолжается в городе Агдам, четырех близлежащих селах и расположенной рядом промышленной зоне. Так, на территории Агдамского района начата прокладка трубопроводной сети, осуществлена проходка трех разведывательных скважин, а в целом будет пробурено 24 субартезианские скважины для устойчивого обеспечения населения качественной питьевой водой. Добытая из субартезианских скважин вода будет накапливаться в водохранилищах, расположенных на наивысшей точке рельефа района и передаваться в Агдам и другие населенные пункты самотеком по трубам. Также в рамках проекта «Ağıllı su» разработан проект будущей распределительной водопроводной сети Агдама и системы санации сточной и дождевой воды, контроль и управление которыми будет осуществляться автоматизированной системой SCADA. В дальнейшем сточные воды станут использоваться в целях ирригации после их очистки на установке биологического типа производительностью в 30 тысяч кубометров воды в сутки.
Аналогичные проекты по развитию системы водоснабжения разрабатываются и в Джебраильском районе, где уже ведется формирование промзоны, а вскоре начнется строительство жилья. В текущем году в Джебраиле также стартовали работы по возрождению ирригационной инфраструктуры: восстанавливаются гидротехнические механизмы, очищаются от ила оросительные коллекторы и водоканалы, начата работа 5 насосных станций, благодаря чему в районе осуществляется орошение порядка 4810 гектаров посевных земель.
Масштабная реконструкция водной и ирригационной инфраструктуры Карабахского региона становится катализатором, обеспечивающим работу производителей строительных материалов, проектных и подрядных компаний. Так, на днях «Азерсу» определило победителя тендера по проведению неотложных работ с целью улучшения снабжения питьевой водой освобожденных от оккупации территорий. Им стало ООО «Az Graft Construction», с которым подписан договор на сумму 8,074 млн манатов. Сроки выполнения тендерного задания обозначены - это конец 2025 года.