Հիշողություն՝ ապագայի հորիզոններ անցյալի դասերի պրիզմաի միջով Էմին Գալալայի մտորումները
Մենք հեռու ենք ճանապարհի վերջից։ Ավելի ճիշտ, էապես անվերջ ճանապարհորդության կարևոր փուլի ավարտից։ Մենք տեսնում ենք փշեր, բայց չգիտենք, թե արդյոք աստղեր կան: Հարեւանները փորձում են «հայկական ճլորթի» խաղալ «մեկ քայլ առաջ, երկու քայլ հետ» սկզբունքով, չցանկանալով հասկանալ, որ իրենց կողմից ճոճվող կառույցը անհուսալի է։ Պարանները փտել են, հիմքը մեկ էլ տեսար կպոկվի, կամակոր կճզմի նրանց, ովքեր արագացնում են վազքաթափը։ Եվ, որ ամենակարեւորն է, մենք վաղուց արդեն այդ ճլորթու վրա չենք։
2020 թվականի նոյեմբերից։ Այն պահից, երբ Ադրբեջանը ազատեց մեզ 30 տարի առաջ կապած անջատողականության փշալարից։ Մեր հայրենիքի երեք հազար որդիները իրենց կյանքով վճարեցին այդ ազատագրման համար։ Մի քանի հազարը վիրավորվեցին։ Մեզ մարտի դաշտում դիմակայելուն անընդունակ ուսադիրներով հայ ավազակները սպանեցին տասնյակ խաղաղ բնակիչների՝ հռթիռահրետանային հարվածների ենթարկելով ռազմաճակատից հեռու գտնվող քաղաքները։ Բայց մենք դա արեցինք, որքան էլ դժվար, իսկ երբեմն էլ անհնար էր թվացել այս խնդիրը բոլորին։
Այսօր մենք խաղաղության կոչ ենք անում։ Հենց դեպի այդ ուղին ես նկատի ունեի ճանապարհորդություն ասելով։ Ամեն ինչ բարդ է, բայց թունելի վերջում աղոտ լույս է նշմարվում։ Մեր պաշտպանության նախարարության կողմից կազմակերպված առողջ դատողության ինտենսիվ դասընթացներից հետո, Հայաստանի ղեկավարները գնալով ավելի բարձրաձայն են հայտարարում խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու իրենց ձգտումների մասին։ Իրենց բոլոր տատանումներով հանդերձ, նրանք կարծես թե պատրաստ են ընդունել տարրական ճշմարտությունները: Մենք մեկնաբանություններ ենք լսում Մոսկվայից, Վաշինգտոնից, Բրյուսելից, Երևանից, Թեհրանից և այլն։ Մոսկվայի մեկնաբանությունները՝ Վաշինգտոնի ու Բրյուսելի մեկնաբանություններին։ Երևանի մեկնաբանությունը՝ Թեհրանի և Մոսկվայի կողմից ասվածներին։ Եվ հակառակը։ Եվ խաչաձև: Եվ ուղղահայաց: Անցկացվել են տարբեր մակարդակներով տասնյակ հանդիպումներ՝ Սոչի, Պրահա, Բրյուսել, Մոսկվա։ Բորբոքվում են տեղեկատվական «թարախապալարիկներ»։ Մերթ Կրեմլը փորձում է Երևանը պահել ռոմանտիկ-ստիպողական սիրո գրկում, մերթ չալմայով մարդիկ հերթական անգամ ցույց են տալիս իրենց վերաբերմունքը հարևանների նկատմամբ։ Այս ամենին հետևաում է մեզ համար կայուն եղբայրական և դաշնակից Թուրքիան, որի հետ գործընկերության հիմքում դրված է ժողովուրդների եղբայրությունը և աշխարհաքաղաքական շահերի դաշնակցային ընդհանրությունը։
Պատկերացրեք, որ առողջ դատողությունը գերակայում է: Որքան էլ դա դժվար լինի հայերի համար՝ ինքնապահպանման բնազդը կհաղթահարի այս ժողովրդի կողմից իր վրա ինքնասպանության կարմայի պես դրված հավերժ ատելության անեծքը։ Այս երկրի բնակչության մեծամասնությունը կցանկանա և կկարողանա գիտակցել և ընդունել Ադրբեջանի հետ համագոյակցության այլընտրանքի բացակայությունը և մեր երկրի նույնիսկ պստիկ կտորը խլելու պլանների անհուսալիությունը։ Հետո ի՞նչ։
Ո՞նց թե ինչ, կհարցնի կողմնակի դիտորդը: Ձեզ համար ապրեք առանց պետությունների միջև թշնամության: Հաճույք վայելեք պտուղներով՝ առաջին հերթին տնտեսական: Եվ հետո, մեկ էլ տեսար, և մյուսներով: Երաժշտության նման մի բան է հնչում մեր ականջների համար, ինչպես կասեին անգլիախոս բարեկամները։ Բայց ամեն ինչ այդքան էլ պարզ չէ։ Խաղաղ համագոյակցության և նորմալ հարաբերությունների նմանության հեռանկարը չափազանց դժվար է ոչ միայն հետեղեռնային թուրքական ատելության հարյուրամյակով թունավորված հայերի համար, որոնց երևակայական ցավերը սաստկացել են արցախյան Օլիմպի անկմամբ և Հայաստանի ֆինանսական ու քաղաքական անմխիթար վիճակով։ Ադրբեջանական հասարակությունը նույնպես հեռու է վարդագույն դրացիական հավաքույթները «յաբախտի» ընդունելուց և «յան»-ով վերջացող ազգանուններով մարդկանց հետ հարաբերություններում «քիրվա-ջան»-ին վերադառնալուց։ Մենք Տեսել ենք-գիտենք: Կաթով բերան այրողը ջուրը փչելով կխմի։ Մենք փչում ենք։ Ամբողջ ուժով։ Այնպես, որ հայերի գլխարկները թռչում են։ Կամ զինվորական սաղավարտներ: Հատկապես եռանդունների մոտ՝ գլուխների հետ միասին:
Այո, Ադրբեջանում նաև կան մարդիկ, որոնց համար հայերի հետ ցանկացած հարաբերությունների գաղափարը անընդունելի է։ Ոչ ոք իրավունք չունի նրանց մեղադրել։ Նրանք 80-ականների վերջի և 90-ականների սկզբի ցավի ու սարսափի միջով անցած ավագ սերնդի հազարավոր ներկայացուցիչներ են։ Դա երիտասարդության մի մեծ մասն է, որը մեծացել է տներից վտարված հայրերի ու մայրերի, տատիկների ու պապիկների հոգնած ցավի վրա։ Դա մեզանից յուրաքանչյուրն է, ում սրտում բաբախում է Խոջալուի և Ղարաբաղի տասնյակ այլ բնակավայրերի մոխիրը, որտեղ դաժան հայ մսագործների ձեռքով անմեղ մարդիկ զոհվել են։ Մենք կարող էինք Խոջալուի համար հայերին հատուցել այդ նույն մետաղադրամով, և Ամենաբարձրյալն վկա է, որ դրա համար մենք մեկ կամ երկու հնարավորություն չէ, որ ունեցել ենք։ Մենք չենք արել: Մենք մեր հաշիվները մաքրեցինք մարտի դաշտում, փոխհատուծեցինք վերադիրով։ Սակայն, կարող ենք լրացուցիչ վճարել, եթե ինչ-որ մեկը դժգոհ է:
Բայց թող շատ ադրբեջանցիների մոտ ավելանա «մենք նրանց հետ դեռ չենք վերջացրե՜լ» զայրույթը, և մենք Երևանը միանգամայն լուրջ ենք կոչում իր իսկական՝ Իրավան անունով, մենք խաղաղություն ենք ուզում։ Համենայն դեպս, ադրբեջանցիների մեծ մասն անխուսափելի չի համարում ևս մեկ պատերազմը։ Հիմնական պայմանը հայերի ադեկվատ պահվածքն է և նրանց ազատվելը թաց միացումային բառերից։ Շիզոիդ վտարանդիներին չհաշված։ Նրանց համար հայերը կարող են չանհանգստանալ՝ եթե մեկը հաչի, Իրավանի շների հաչոցը մեր սահմանին չի հասնում։ Իսկ հենց որ փորձեն կծել, ապա կներեք։ Կատաղած շներին չենք բուժելու։ Բայց կրակելով սատկացնել երաշխավորված է։ Չի երաշխավորվում միայն ցավազրկում սատկացրածի համար։
Եվս մի անգամ. Ինչ անել ստուգման ժամանակ անապացուցելի թեորեմա դուրս եկած սիրելի. «ատել թուրքին=շնչել» աքսիոմայից Հայաստանի հեռանալու փաստագրված պատրաստակամության դեպքում։ Այս հարցի պատասխանը նույնքան կարևոր և բարդ է, ինչպես 2020 թվականի հաղթանակի բաղադրատոմսը։ Այստեղ նույնքան էլ թաքնված հոսանքներ ու նուրբ կողմեր կան, ոչ պակաս, և գուցե կարող է և ավելի շատ արտաքին ազդեցության կենտրոններ։ Այստեղ բախվում են նաև բազմաթիվ գլոբալ խաղացողների շահերը։
Ոչ ոք և ոչինչ չպետք է մոռացվի։ Պետք չէ բղավել «ինքնի՜ն»: 20-րդ դարի սկզբից հետո, երբ դաշնակների հրոսակախմբերը մահ ու քաոս սերմանելով սպանում ու թալանում էին՝ մեր նախնիները նույնպես վստահ էին, որ չենք մոռանա։ Մոռացանք։ Ներեցինք։ Ընդունեցինք։ Հայերի մոտ այդ հաշվով կա իրենց, հայկական ճշմարտությունը, բայց պետք է խոստովանենք՝ նրանք ոչ միայն չեն մոռացել, այլ առավել ևս, բոլորի համար սարսափելի ավելի քան հարյուր տարի վաղեմության իրադարձությունների հիման վրա ստեղծեցին ցեղասպանության մասին առասպել և ամեն թուրքա-ադրբեջանականի նկատմամբ ատելության ոգով դաստիարակեցին ցեղակիցների մի քանի սերունդ։
«Երկաթե բռունցքը» պետք է անընդհատ կատարելագործել՝ ռազմական ուժից մինչև հայ հասարակության ըմբռնումը։ Անհրաժեշտ է իմանալ թշնամուն, որպեսզի հաջողությամբ պայքարել նրա դեմ: Եվ, հավանաբար, հաջորդ փուլերից մեկում հեռանալ ակտիվ թշնամանքից: 2020 թվականից հետո հայերի մոտ արթնացել է հետաքրքրությունը մեր լեզվի նկատմամբ։ Մեզ էլ է հարկավոր պատրաստել ոչ միայն հայերեն լեզվին, այլ նաև աշխարհայացքի կատեգորիաներին տիրապետող մասնագետներ՝ գիտեմ, հնչում է ինչպես միաժամանակ սովորել չինարեն և արաբերեն, գումարած պատրաստվել անօրգանական քիմիայի քննությանը, բայց դա մեզ անհրաժեշտ է։ Ինչու՞ չստեղծել ռադիոալիք, որը հեռարձակվում է հայերենով այն տարածքում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են խաղաղապահները։ Ի՞նչն է խանգարում բացել կայք, որի միջոցով նույն տարածքներում բնակվող ազգությամբ հայ Ադրբեջանի քաղաքացիները կարող են տալ իրենց հետաքրքրող հարցեր։
Իսկ ի՞նչ է գրվելու Հայաստանի մասին մեր վաղվա պատմության գրքերում։ Նոր պատմության որոշակի մասը նրանց մեջ պետք է մնա ընդմիշտ անփոփոխ՝ 1988 թվականին հայկական քաղաքականության կողմից պաշտոնապես հռչակված և մինչ այդ համաշխարհային հայության կողմից խնամքով հասունացրած դավաճանության և բարբարոսության պատմությունը։ Եվ 2020 թվականի պատժի պատմությունը և Հայաստանին իրողություններին խելամիտ ռացիոնալ մոտեցման մղելու ջանքերը։ Իսկ եթե՞ մղենք: Ի՞նչ է լինելու նորագույն պատմության մեջ։ Որտե՞ղ է այն սահմանը, որը հանցավոր բարեհոգությունը բաժանում է հարեւանի նոր ստորության պատրաստակամությունից։ Խաղաղության ձգտումները նոր ագրեսիայի համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու՞ց: Եթե խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի, Ո՞վ կդառնա մեզ համար Հայաստանը՝ գրեթե մահացու հիվանդությունից ապաքինվող, կյանքի և մահվան եզրին դեռ հավասարակշռություն պահպանող, բայց կամաց-կամաց ապաքինվող հիվանդ, թե՞ ինչ որ ներարկումների և սրսկումների հաշվին ընդամենը իր կյանքը երկարացնող հոսփիսի դատապարտված պացիենտ։
Ես շատ հարցեր եմ տալիս, և դրանց մեծամասնությունը կառաջացնի հակասական արձագանք։ Ես պատասխաններ չունեմ։ Բայց մենք պարտավոր ենք դրանք տալ, և առաջին հերթին ինքներս մեզ։ Մենք հայերից սովորել ենք ատելություն։ Մենք պետք է պահպանենք նախկինում մեզ ազգային մասշտաբով անհայտ այս շնորհը։ Բայց սերնդեսերունդ փոխանցելով անջատողականների և մանկասպանների ատելությունը և ադրբեջանցիների գենետիկ հիշողության մեջ փորագրելով մարդկանց դավաճանությունը, ում մենք լավ բարեկամներ էինք համարում, մենք չպետք է անենք այն, ինչ արեցին հայերը։ Մենք չպետք է թույլ տանք, որ ատելությունը դառնա մեր գոյության իմաստը։ Դա հատկապես այն է, ինչ տեղի է ունեցել հայերի հետ, և դա է կանխորոշել նրանց այսօրվա ճակատագիրը։ Ես գիտեմ, որ հերպենտոլոգիայում այդպես չի աշխատում, բայց մեր դեպքում, եթե իժի խայթոցից հետո քո արյան մեջ մի քիչ թույն կա, ապա դա քեզ կնախապատրաստի նրա նմանների հետ հանդիպմանը և կտա պատասխանելու հնարավորություն։ Բայց եթե քո ամբողջ արյունը թույն է՝ իսկ հենց այդպես էլ ապրել են հայերը, ապա դու դատապարտված ես մահ և քաոս սերմանելուն։
Առավել ևս, դու ինքդ դատապարտված ես մահվան։ Օձերը երբեմն իրենք իրենց են կծում, և հատկապես դա ենք մենք այսօր նկատում հարևան Հայաստանում։ Ճիշտ է, օձերի մոտ լինում է իրենց թույների նկատմամբ իմունիտետ։ Ժողովուրդների մոտ նմա իմունիտետ չկա։ Ուզու՞մ եք օրինակ։

Память - горизонты будущего через призму уроков прошлого
Мы далеки от конца пути. Вернее, от завершения важного этапа по сути бесконечного путешествия. Мы видим тернии, но не знаем, есть ли звезды. Соседи пытаются играть в «армянские качели» по принципу «шаг вперед, два шага назад», не желая понимать, что раскачиваемая ими конструкция ненадежна. Веревки сгнили, основания того и гляди слетят с креплений, норовя раздавить тех, кто ускоряет разбег. И, что самое главное, нас на этих качелях давно уже нет.
С ноября 2020 года. С момента, когда Азербайджан освободился от колючей проволоки сепаратизма, связавшей нас 30 лет назад. Три тысячи сыновей нашего Отечества заплатили за это освобождение своими жизнями. Несколько тысяч получили ранения. Неспособные противостоять нам на поле боя, армянские бандиты в погонах убили десятки мирных жителей, подвергнув ракетно-артиллерийским ударам города вдали от линии фронта. Но мы сделали это, какой бы сложной, а порой и невозможной, не казалась всем эта задача.
Сегодня мы призываем к миру. Именно путь к нему я имел ввиду под путешествием. Все сложно, но в конце туннеля брезжит слабый свет. Поумневшие после интенсивных курсов здравого смысла, организованных нашим Министерством обороны, лидеры Армении все громче заявляют о стремлении подписать мирный договор. При всех их шатаниях, прописные истины они вроде бы готовы принять. Мы слышим комментарии из Москвы, Вашингтона, Брюсселя, Еревана, Тегерана и так далее. Комментарии Москвы на комментарии Вашингтона и Брюсселя. Толкование Ереваном сказанного Тегераном и Москвой. И наоборот. И перекрестно. И перпендикулярно. Проведены десятки встреч разного уровня – Сочи, Прага, Брюссель, Москва. Вспыхивают информационные «гнойнички». То Кремль пытается удержать Ереван в объятьях романтически-принудительной любви, то люди в чалмах в очередной раз демонстрируют отношение к соседям. За всем этим наблюдает стабильно братско-союзническая нам Турция, в фундаменте партнерства с которой братство народов и союзническая общность геополитических интересов.
Представим, что здравый смысл возьмет вверх. Как бы сложно это не было для армян, инстинкт самосохранения победит проклятье вечной ненависти, наложенное этим народцем на себя по подобию суицида кармы. Большинство населения этой страны захочет и сможет осознать и принять безальтернативность сосуществования с Азербайджаном и глухую безнадежность планов урвать даже малюсенький кусочек нашей страны. И что?
Как что, спросит сторонний наблюдатель? Живите себе без вражды между государствами. Наслаждайтесь плодами – в первую очередь экономическими. А потом, глядишь, и другими. Звучит подобно музыке для наших ушей, как сказали бы англоговорящие друзья. Но не все так просто. Перспектива мирного сосуществования и подобие нормальных отношений крайне сложна не только для отравленных столетием постгеноцидального турконенавистиничества армян, фантомные боли которых усугублены падением с арцахского олимпа и плачевным финансово-политическим состоянием Армении. Азербайджанское общество тоже далеко от принятия «на ура» радужных соседских посиделок и возвращения к «кирве – джан» в отношениях с людьми с фамилиями на «ян». Видели – знаем. Обжегшись на молоке, будешь дуть на воду. Мы дуем. Со всех сил. Так, что у армян слетают шапки. Или армейские каски. У особо ретивых – вместе с головами.
Да, в Азербайджане тоже есть люди, для которых сама мысль о каких-либо отношениях с армянами недопустима. Никто не вправе их винить. Это тысячи представителей старшего поколения, прошедших боль и ужас конца 80-х и начала 90-х. Это немалая часть молодежи, выросшая на усталой боли изгнанных из своих домов отцов и матерей, бабушек и дедушек. Это каждый из нас, в сердце которого бьется пепел Ходжалы и десятков других населенных пунктов в Карабахе, где от рук озверевших армянских мясников гибли невинные люди. Мы могли отплатить армянам за Ходжалы той же монетой, и Всевышний свидетель, что у нас была не одна и не две возможности для этого. Мы не стали. Мы расквитались на поле боя, и расквитались с лихвой. Впрочем, можем доплатить, если кто неудовлетворен.
Но пусть у многих азербайджанцев пробивается гневное «мы с ними еще не закончили!» и мы абсолютно серьёзно, называем Ереван исконным именем – Иреван, мы хотим мира. Во всяком случае, большинство азербайджанцев не считает еще одну войну неизбежной. Главным условием является адекватное поведение армян и их избавление от влажных миацумных снов. Шизоидные маргиналы не в счет. О них армяне могут не беспокоиться – если кто тявкнет, до нашей границы лай собак из Иревана не доносится. А коли укусить попробуют, то пардоньте. Бешеных собак лечить не будем. Зато отстрел гарантируется. Не гарантируется только безболезненность для отстреливаемого.
Еще раз: что делать в случае документально подтвержденной готовности Армении уйти от любимой аксиомы, на поверку оказавшейся недоказуемой теоремой: «ненавидеть турка = дышать». Ответ на этот вопрос так же важен и сложен, как рецепт победы 2020 года. Здесь столько же скрытых течений и деликатных аспектов, не меньше, а может быть, и больше центров внешнего влияния. Здесь так же сталкиваются интересы многих глобальных игроков.
Никто и ничто не должно быть забыто. Не надо кричать «само собой!». После начала 20 века, когда банды дашнаков убивали и грабили, сея смерть и хаос, наши предки были так же уверены, что не забудем. Забыли. Простили. Приняли. У армян на этот счет своя, армянская правда, но мы должны признать – они не то что не забыли, а более того, создали на базе страшных для всех их участников событий более чем столетней давности миф о геноциде и воспитали в духе ненависти ко всему турецко-азербайджанскому несколько поколений соплеменников.
«Железный кулак» нужно постоянно совершенствовать, от военной силы до понимания армянского общества. Необходимо знать врага, чтобы успешно с ним бороться. И, возможно, уйти от активной вражды на одном из последующих этапов. После 2020 года у армян проснулся интерес к нашему языку. И нам нужно готовить специалистов, владеющих не только армянским языком, но и их категориями мировосприятия – знаю, звучит как одновременно изучать китайский и арабский плюс готовиться к экзамену по неорганической химии, но нам это необходимо. Почему не создать радиоканал, вещающий на армянском на территорию, где временно находятся миротворцы? Что мешает запустить сайт, посредством которого граждане Азербайджана армянской национальности, проживающие на тех же территориях, могут задавать интересующие их вопросы?
А что будет написано про Армению в наших завтрашних учебниках истории? Определенная часть из новой истории должна остаться в них неизменной навечно – история предательства и варварства, официально провозглашенного армянской политикой в 1988 и до того тщательно вынашиваемого мировым армянством. И история наказания 2020 года и последующих усилий склонить Армению к разумному рациональному подходу к реалиям. А если склоним? Что будет в новейшей истории? Где грань, которая отделит преступное благодушие от готовности к новым подлостям соседа? Стремление к миру от создания благоприятных условий для новой агрессии? Если мирный договор будет подписан, кем станет для нас Армения – выздоравливающим после почти смертельной болезни больным, все еще балансирующим на грани жизни и смерти, но потихоньку идущим на поправку, или обреченным пациентом хосписа, всего лишь продлившим себе жизнь за счет каких-то переливаний и инъекций?
Я задаю много вопросов, и большинство из них вызовет неоднозначную реакцию. У меня нет ответов. Но мы обязаны задавать их, и в первую очередь сами себе. Мы научились у армян ненависти. Мы должны сохранить этот ранее неведомый нам в национальном масштабе дар. Но передавая ненависть к сепаратистам и детоубийцам из поколения в поколение и выгравировав в генетической памяти азербайджанцев вероломство людей, которых мы считали добрыми друзьями, мы не должны сделать то, что сделали армяне. Мы не должны допустить превращения ненависти в смысл нашего существования. Это именно то, что случилось с армянами, и это предопределило их сегодняшнюю участь. Я знаю, в герпентологии это так не работает, но в нашем случае если в твоей крови есть немного яда после укуса гадюки, то он подготовит тебя к встрече с ей подобным и даст возможность ответить. Но если вся твоя кровь яд – а именно так и жили армяне – то ты обречен сеять смерть и хаос.
Более того, ты и сам обречен на смерть. Змеи порой кусают себя сами, и именно это мы и наблюдаем сегодня в соседней Армении. Правда, у змей бывает иммунитет к своему яду. У народов такого иммунитета нет. Хотите пример?