Լաչինի ճեղքը և հայկական վախերը Պավլովյան մեթոդը գործում է անթերի
Ղարաբաղում հայ անջատողականների մնացորդնիրի ճամբարից անընդմեջ գալիս է SOS ազդանշան, այն էլ նախօրոք, քանի դեռ աղետը դեռ տեղի չի ունեցել։ Խաղաղ տիեզերք են ներխուժում հիստերիկ աղաղակներ. «Ադրբեջանը պատրաստվում է փակե՜լ Լաչինի միջանցքը...» Եվ ճչում է բառացիորեն ողջ ավազակախումբը, կարծես անդադար ողբալու խնդիր է դրված, միայն այսպես, իբր, իմաստ կունենա, այսինքն օգնությունը կգա։
Հարց է առաջանում, այդ ինչո՞ւ եք այդքան նյարդացել, բոլորովին վատ պարոնայք։ Գիտե՞ք, ըստ երևույթին, ձեր դունչը փետրոտ է, հանցանքի հետքեր կան: Այո, դուք այսօր ախ անելու և սարսափելու առիթ ունեք, ինչպես հայտարարել է անջատողականների մնացորդի «արտգործնախարարի» պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը կդառնա հարձակում Ղարաբաղի վրա։ Եվ հետո հաջորդում են այս գաղափարը զարգացնելու փորձերը։ «Եթե Ադրբեջանը փորձի փակել Լաչինի միջանցքը, կամ փորձի արգելափակել մեքենաների մուտքն ու ելքը, դա շատ ծանր հետևանքներ կունենա, այդ թվում նաև աշխարհաքաղաքական։ Դա կլինի նաև սարսափելի հարված ռուս խաղաղապահներին, քանի որ խաղաղ կարգավորման ողջ տրամաբանությունը, որը դրվել է 2020 թվականին պատերազմից հետո, իրականում հողին կհավասարեցվի»,- տխուր հայտնել է Բաբայանը՝ ինչպես միշտ գլխիվայր շուռ տալով ամեն ինչ։
Այս թեմայով նյարդացած շուռ ու մուռ է եկել և ողբացել է ոչ միայն Բաբայանը։ Ձայն է հանել, օրինակ, այս հրոսակախմբի ևս մեկ սաստիկ ծիծաղելի գործող անձ՝ տնաբույծ «օմբուդսմեն» Գեղամ Ստեփանյանը։ Նա պնդում է, որ «Ադրբեջանը նետելով Լաչինի միջանցքը ռազմական նպատակներով օգտագործելու մասին մեղադրանքներ՝ հեռու չէ միջանցքը փակելու մտքից»։
Իսկ տես արդեն ինչ-որ հայ փորձագետ Գառնիկ Դավթյանը շտապում է ներդնել իր հինգ կոպեկը և հավատացնում է, որ Ադրբեջանը իբր ռազմական սադրանք է նախապատրաստում Լաչինի միջանցքի վրա վերահսկողություն սահմանելու և Զանգեզուրի միջանցքը ստանալու նպատակով։
Շրջադիտելով այս «առաքինների երգչախումբը», հասկանում ես, որ այն գործի է դրվել, իհարկե, ոչ առանց դիտավորության։ Ըստ երևույթին անջատողական անպետք մնացորդները վախենալու բան ունեն՝ սարսափից դողալով նրանք Ադրբեջանից համարժեք պատասխանին են սպասում իրենց կեղտոտ արկածախնդրությունների համար։ Չարաճչություն արած փոքրիկի պես ծայրահեղականների որջում կռահել են, որ ճակատագրական ժամը ահա վրա է հասնելու։
Դե ինչ արած, եթե դուք ինքներդ, առաջվա պես, հայկական ձևով, դեմ եք առնում ձեզ հետ վարքագծի արդեն հաստատված ալգորիթմին. հայտնի մեթոդի երկու բաղադրիչներից մեղրաբլիթը չգիտես ինչու բոլորովին չի աշխատում, փոխարենը չափազանց արդյունավետ գործում է մտրակը: Երբեմն ստիպված ես լինում շտապ կատարել վնասազերծում, ինչպես, օրինակ, Ֆարուխ լեռան վրա։
Անշուշտ, անջատողականներին ստիպել է ցնցվել և անհանգստանալ մի չափազանց սպառնալից նշան՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի վերջերս արած հայտարարությունը։ Այստեղ նրանց բոլորի մոտ գրեթե անմիջապես, ինչպես Պավլովի շան մոտ, գործել է դնչին բազմակի հարվածներով ձեռքբերովի ինքնապահպանման բնազդը՝ գերազանց գիտեն, որ ադրբեջանական կողմը խոսքերը ցրիվ չի տալիս։
Բայրամովի խոսքով, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությունում նշված են Լաչինի միջանցքի օգտագործման սկզբունքներն ու ուղղությունները։ Բայց այն օգտագործվում է դրանց հակասող նպատակներով՝ զենքի ու ականների տեղափոխման համար։ «Սրան պետք է վերջ տրվի։ Ադրբեջանական կողմը կձեռնարկի դրա համար անհրաժեշտ բոլոր անհրաժեշտ քայլերը։ Այդ կապակցությամբ մեր բանակցությունները կշարունակվեն ինչպես միջազգային հարթությունում, այնպես էլ մյուս գործընկերների հետ»,- ասել է Բայրամովը։
Եվ ահա առկա են Բայրամովի կոռեկտ արտահայտությունները և անջատողական պանոպտիկումի սադրիչ կեղծ վանկարկումները։ Ակնհայտ է, որ դժբախտ ոչխարներ ձևացող գայլերը հույս ունեն, որ եթե նրանք կեղծ աղաղակեն, թե Լաչինի ճանապարհի փակումը՝ հարձակում է ռուս խաղաղապահների վրա, ապա Ռուսաստանը անմիջապես կմիանա և կփրկի նրանց։ Դե, նախ՝ պետք չէ ցանկապատի վրա ստվեր գցել. Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահները հրավիրված անձինք են, և եթե նրանք անհարկի դառնան, Ադրբեջանը համառորեն կխնդրի համաձայն պայմանավորվածությունների՝ լքել այս տարածաշրջանը։ Այնպես որ, չափից դուրս մի գայթակղվեք:
Երկրորդը՝ կարող ենք վստահորեն հայտարարել, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ փակել Լաչինի ճանապարհը, այլ միայն ուժեղացնել հսկողությունը մարդկանց և ապրանքների փոխադրման վրա։ Կանոններով և պատվով, ինչպես ասում են։ Կստուգեն փաստաթղթերը, ապրանքների նպատակը և նշանակությունը։ Եվ եթե հայտնաբերվի, որ բեռը ունի գոնե ինչ-որ ռազմական նշանակություն, ձեր բոլոր անջատողական խաղալիքները անխնա կառգրավվեն, իսկ ուղեկցող անձինք կպատժվեն ադրբեջանական օրենսդրության ողջ խստությամբ։ Եթե պարզվի, որ Ղարաբաղ ժամանած անձը, անկախ իր քաղաքացիությունից, լինի դա խաղաղ օտարերկրյա զբոսաշրջիկ, հայ քաղաքական գործիչ, թե իրանցի հովիվ, չկարողանա հստակ բացատրել իր այցի նպատակը այս լեռնային շրջան՝ անմիջապես դեպի ելք։ Ցանկացած օտարերկրյա տականք, Ֆրանսիայից հայամետ պատգամավորների, կամ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ինչ-որ «ձախ» առաքելության նման մի բան, ովքեր Ադրբեջանին չեն տեղեկացրել իրենց այցի մասին և Ղարաբաղ են համեցել հստակ անջատողական տրամադրություններ հրահրելու և հակաադրբեջանական քարոզչություն անցկացնելու նպատակով՝ խնդրեմ, դեպի դուրս:
Ինչպես և ինչ ձևաչափով դա անել, մենք մեզ նեղություն չենք տա: Կարող ենք, օրինակ, ռուս խաղաղապահների հետ միասին, և եթե նրանք կամակորություն, քմահաչություն անեն, ապա և առանց նրանց: Ինչպես ֆեյսբուքում արձանագրել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովը, «Ղարաբաղում Հայաստանի զինված ուժերի կտորտանքների համար ՌԽՔ-ի կողմից զենքի և զինամթերքի մատակարարման մասին հայտնի դարձած փաստերը արդիականացրել են Լաչինում անցակետ տեղադրելու հարցը»։ Նրա կարծիքով, Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է գործի դնեն Աղդամի ռուս-թուրքական մոնիտորինգային կենտրոնի մեխանիզմը, որը կարող է «վերահսկողության տակ վերցնել, կամ ծայրահեղ դեպքում հետևել այնպիս զգայուն կետը, ինչպիսին է Լաչինի միջանցքի մուտքը»։ Սակայն, ինչպես ասում են, տեսնենք՝ դրանում, որ որոշակի միջոցներ կձեռնարկվեն, չարժե կասկածել։
Եվ հիմնավորված։ Պետք չէ հեքիաթներ պատմել, սարսափեցնող պատմություններ տարածել Ադրբեջանի մասին՝ Բաքուն միշտ կողմ է եղել Հայաստանի և Ղարաբաղի հայ ազգաբնակչության հումանիտար և մշակութային փոխանակմանը, դրանում ոչ մի վտանգ չտեսնելով։ Բայց միայն խաղաղ ուղղությամբ։ Իսկ Ղարաբաղում հաստատված անջատողականները և անձամբ Երևանը հաշվի չառան բարի մտադրությունները և սկսեցին չարաշահել Ադրբեջանի այս լայն ժեստը։ Եվ այս երկու տարվա ընթացքում ինչ ասես, որ չեն բերել նրանք այնտեղ... ՌԽՔ-ի ռուս խաբեբաների լուռ համաձայնությամբ։ Ինչ ասես միայն չեն հավաքել՝ զենք և հանդերձանք, շշմում ես նման լկտիությունից: Բաքուն, իհարկե, ունի համապատասխան ապացույցներ։ Նման բեռը մարդասիրական հաստատ չես անվանի: Այնպես որ, պետք չէ ստուգել Ադրբեջանի համբերությունը՝ այն անսահմանափակ չէ։
Եվ վերջում լավ լուր ղարաբաղյան թափթփուկների համար. դուք դեռ շանս ունեք, մենք դեռ հույս ունենք, որ ձեր ուղեղում կփայլի ողջամիտ կայծը և կծագի այն հասկացողությունը, որ Ադրբեջանը ցանկանում է բոլոր հարցերը լուծել հնարավորինս խաղաղ և անհիվանդագին: Պարզապես իրավիճակը մի հասցրեք ծայրահեղության, կատաղած շների համար հոսանքի միջոցով պավլովյան մեթոդներին։

Лачинская брешь и армянские страхи
Из стана недобитых армянских сепаратистов в Карабахе непрерывно идет сигнал SOS, причем загодя, пока бедствие еще не случилось. В мирный космос несутся истеричные вопли: «Азербайджан собирается закрыть Лачинский коридор!..» И голосит буквально вся бандитская шайка, словно ей поставили задачу – причитать беспрестанно, только так, мол, будет толк, то есть придет помощь.
Спрашивается, что ж вы так занервничали, господа совсем нехорошие? Знаете видимо рыльце у вас в густом-прегустом пушку? Да, ахать и ужасаться у вас сегодня повод имеется: как заявил и.о. «министра иностранных дел» сепаратистского огрызка Давид Бабаян, закрытие Азербайджаном Лачинского коридора станет нападением на Карабах. И далее идут попытки развить эту мысль. «Если Азербайджан попытается закрыть Лачинский коридор или попытается заблокировать въезд и выезд автомобилей, это будет иметь очень тяжелые последствия, в том числе геополитические. Это будет также ужасным ударом по российским миротворцам, поскольку вся логика мирного урегулирования, заложенная в 2020 году после войны, фактически будет нивелирована», - сокрушенно сообщил Бабаян, как всегда, перевернув все с ног на голову.
Нервно заерзал и запричитал на эту тему не только Бабаян. Подал голос, например, еще один уморительный персонаж из этой шайки - доморощенный «омбудсмен» Гегам Степанян. Он утверждает, что «Азербайджан, бросаясь обвинениями по поводу использования Лачинского коридора в военных целях, недалек от идеи закрытия коридора».
А вот уже некий армянский эксперт Гарник Давтян спешит внести свои пять копеек и уверяет, что Азербайджан якобы готовит военную провокацию с целью установить контроль над Лачинским коридором и заполучить Зангезурский коридор.
Обозревая этот «хор праведников», понимаешь, что завелся он, конечно, неспроста. Есть, видимо, чему опасаться сепаратистскому отребью – трясясь от ужаса ждет оно от Азербайджана адекватного ответа за свои грязные авантюры. Как нашкодивший младенец смекнули в гнезде экстремистов, что роковой час вот-вот грянет.
Что ж поделать, если вы сами по-прежнему, по-армянски, нарываетесь на уже устоявшийся алгоритм поведения с вами: из двух компонентов известного метода пряник почему-то совсем не работает, зато весьма эффективно действует кнут. Порой приходится срочно осуществлять обезвреживание, как, например, на горе Фаррух.
Безусловно, заставил встрепенуться и забеспокоиться сепаратистов весьма грозный знак – недавнее заявление главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова. Тут у всех у них почти одномоментно, как у собаки Павлова, сработал приобретенный путем многократных тычков инстинкт самосохранения - отлично знают, что азербайджанская сторона словами не разбрасывается.
По словам Байрамова, в Трехстороннем заявлении от 10 ноября 2020 года указаны принципы и направления использования Лачинского коридора. Но он используется в противоречащих им целях - для транспортировки оружия и мин. «Этому должен быть положен конец. Азербайджанская сторона предпримет для этого все необходимые шаги. Наши переговоры в связи с этим будут продолжены как в международной плоскости, так и с другими партнерами», - сказал Байрамов.
И вот налицо корректное высказывание Байрамова, и провокационно лживые распевы сепаратистского паноптикума. Очевидно, надеются прикидывающиеся несчастными овечками волки, что если будут лживо вопить, что закрытие Лачинской дороги – это нападение на российских миротворцев, то Россия незамедлительно подключится и будет их спасать. Ну, во-первых, не надо наводить тень на плетень: российские миротворцы в Карабахе – лица приглашенные, и коли станут без надобности, Азербайджан настойчиво попросит согласно договоренностям покинуть этот регион. Так что особо не обольщайтесь.
Во-вторых, можем уверенно заявить, что Азербайджан не намерен закрывать Лачинскую дорогу, а лишь усилить контроль за перевозкой людей и грузов. По правилам и по чести, как говорится. Будут проверяться документы, цель и назначение грузов. И если обнаружится, что груз имеет хотя бы какое-то военное назначение, все ваши сепаратистские игрушки будут беспощадно изыматься, а лица его сопровождающие наказываться по всей строгости азербайджанского закона. Если выяснится, что прибывший в Карабах, независимо от его гражданства, будь то мирный иностранный турист, армянский политический деятель или иранский пастух, не сможет внятно объяснить цель своего визита в этот горный край - немедленно на выход. Всякая чужеземная шушера, типа проармянских депутатов из Франции или какой-то там «левой» миссии ЮНЕСКО, не поставившие Азербайджан в известность о своем визите и пожаловавшие в Карабах явно с целью разжигать сепаратистские настроения и вести антиазербайджанскую пропаганду – милости просим, на выход.
Как и в каком формате это делать – особо заморачиваться не станем. Можем, например, на пару с российскими миротворцами, а если они заартачатся, закапризничают, то и без них. Как констатировал в Facebook депутат Милли Меджлиса Расим Мусабеков, «ставшие известными факты доставки РМК оружия и боеприпасов для ошметков армянских вооруженных сил в Карабахе актуализировали вопрос установки контрольно-пропускного пункта в Лачине». По его мнению, азербайджанским властям стоит задействовать механизм российско-турецкого мониторингового центра в Агдаме, который мог бы «взять под контроль или по крайней мере под наблюдение такую чувствительную точку, как вход в Лачинский коридор». Однако, как говорится, посмотрим – то, что определенные меры будут приняты, сомневаться не стоит.
И обоснованно. Не надо рассказывать сказки, распространять страшилки про Азербайджан – Баку всегда был за гуманитарный и культурный обмен между Арменией и армянским этническим населением Карабахского региона, никакой угрозы в этом не усматривая. Но только в мирном направлении. А сепаратисты, засевшие в Карабахе, и сам Ереван не учли добрых намерений и начали злоупотреблять этим широким жестом Азербайджана. И что только за эти два года туда не навезли… с молчаливого согласия российских молодцов из РМК. Чего только не понабирали - оружие и амуниция - диву даешься от такой наглости. Баку, конечно же, располагает соответствующими доказательствами. Гуманитарным такой груз точно не назовешь. Так что не надо испытывать терпения Азербайджана – оно не безгранично.
И напоследок хорошая новость для карабахского охвостья: у вас еще есть шанс, мы все еще надеемся, что в вашем мозгу сверкнет здравая искра и возникнет понимание того, что Азербайджан хочет решать все вопросы максимально мирно и безболезненно. Просто не доводите ситуацию до крайности, до павловских методов с током для озлобленных псов.