«Վարչա» և «վարդա». ի՞նչ կասեն պայծառատեսները Էմին Գալաիի մտորումները
Մահկանացուներին տրված չէ իրենց նմանների մտքերի մեջ թափանցելու հնարքը: Եվ թող ոմանք հիշեն Վոլֆ Մեսինգին (հիմա ամեն ինչ միայն Լիոնել Մեսսիի մասին է, բայց մեզ մոտ բացառություն է), ես թերահավատորեն եմ վերաբերվում էքստրակարողություններին։ Կարծում եմ, որ բացառությամբ առանձին դեպքերի, մենք գործ ունենք զանգվածային հիմարացման հետ։
Պայծառ տեսնելու ունակությունը, էլ չասած այն մասին, որպեսզի ուրիշների մտքում տեղի ունեցածը կարդալ ինչպես էկրանի վրա՝ վեր է մարդկային հնարավորություններից: Ինչպես ասել է հայտնի կատակերգության հերոսը՝ մութ առարկա է, հետազոտության ենթակա չէ։ Բայց կոնկրետ մարդկանց մտքերը հասկանալը՝ դա անդրշիրիմյան գիտությունները չեն։ Սա վերլուծության, ինտուիցիայի և գիտակցության սինթեզ է:
Ամեն ինչ նրա մասին։ Ավելի ճիշտ՝ նրանց մասին։ Մի զույգ կերպարների, որոնց մասին կարծես թե ամեն ինչ ասված է։ Վերլուծված, շարված է: Բայց ամբողջության մեջ չշփոթել «ամբողջության» հետ, անպարկեշտ է արժանի հասարակության մեջ՝ Նիկոլ Փաշինյանին ու Ռուբեն Վարդանյանին չենք զննել։ Իզուր։ Նրանցից յուրաքանչյուրը ինքնին հետաքրքրաշարժ է, բայց ոլորվելով շչական կծիկի մեջ զուգավորվող օձերի պես՝ Նիկոլն ու Ռուբենն էլ ավելի հետաքրքիր են:
Փաշինյանը կենսակայունության վարպետ է։ Նրա դուրս պրծնելու կարողությունը բավականեցրել է, որպեսզի 2020 թվականի պատերազմից հետո մնալ վարչապետի աթոռին։ Պատերազմը, որին հանգեցրեց նրա սադրիչ հռետորաբանությունը և աշխարհում ու տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները հասկանալու անկարողությունը։ Հենց իշխանության պահպանմանն են ուղղված հայ ժողովրդի շահերից բխող համարձակ որոշումների դիմաց «վարչապետի» (համայն հայության առաջնորդի) հեռանալու պատրաստակամության մասին զոհաբերական հայտարարությունները։ Դրան են ծառայում նաև «մեկ քայլ առաջ, երկու քայլ հետ» մարտավարությունը։ Նիկոլը մոռանում է, որ միայն հայտարարությունները՝ ընդունման և իրականացման հետ կապված առաջընթացի բացակայության դեպքում, վտանգավոր են: Իսկ հետ սողալով առաջ շարժումը ընդօրինակելու փորձը կհանգեցնի ինչպես յուրաինների, այնպես էլ հարևանների աքացիի: Մեր համբերությունն անսահման չէ, ինչը ցույց է տալիս Լաչինի ճանապարհին բողոքի ակցիան։
Փաշինյանը չի կարող չհասկանալ, որ «կուբիկ Ռուբիկի» (Վարդանյանի) նախագիծը մշակվել է մեկ նպատակով՝ հայությանը առաջարկել վարչապետին այլընտրանք։ Միջին թմրեցված հայ անհատի համար Վարդանյանը գրավիչ տեսք ունի։ Հաջողակ գործարար, ով չի սահմանափակվել միայն հայտարարություններով ու նույնիսկ ֆինանսական օժանդակությամբ, այլ շտապել է փրկել հայկական սրտին թանկագին «արցախը»։ Նա իրենց արատավորած Քոչարյանն ու Սարգսյանը չէ։ Նոր կերտվածքի առաջնորդ։ Արևմտական Կրեմլի՜ց։ Կեցցե։ Բի՛ս։
Վարդանյանը «Հեշտասիրական վարդ» սերիալի պրոդյուսերների կողմից կանչվել է խաղալ համախմբող փրկիչի դերում։ Արայիկի դողդոջուն ձեռքերից վերցնելով «միացումի» հանգչող ջահը՝ նա պետք է ներխուժի Հայաստանի քաղաքական Օլիմպոս։ Ինչու՞ վարդը, այն էլ հեշտասիրական: «Վարդան»-ը՝ «Վարդանուշ»-ի արական տարբերակն է, իսկ նա հենց այդպես է թարգմանվում։ Վարդ։ Փշոտ, թեև ավելի շուտ «փետրած»։
Ես մանրամասն գրել եմ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ Վարդանյանի խանդավառ կոչի մասին, բայց չեմ հիշատակել մի կարևոր մանրամասնություն։ Վարդանյանը գիտեր, որ բոլորը թքած ունեն նրա խոսքերի վրա։ Նպատակը եղել է «համահայկական առաջնորդ» կոչման համար ընտրարշավ սկսելը։ Հատկապես դրանով են թափանցված մամուլի համար նրա հայտարարությունները և հայերին պատերազմին պատրաստ լինելու կոչով «պետնախարարի» կարգով «ցլանալու» նրա փորձերը։
Այսպիսով, մի կողմից՝2 020 թվականի դասերը քաղած և Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմական հզորության առջև հայության անզորության մեջ համոզված Փաշինյանն է։ Որքանն էլ նա դես ու դեն ընկնի և փորձի ինչ որ տարօրինակ բան անել, որոշակի ճշմարտություններ նրա համար բացահայտվել են։ Մենք դրանք նրա համար լայն բացել ենք։
Մյուս կողմից, Վարդանյանն է, ով դիմում է հայ հասարակության ռեւանշիստական և տատանվող հատվածներին՝ քարոզելով «մայր Հայաստանի» եղբայրների կողմից լքված «արցախի» կերպարը, որը սուրբ է և ուր հոսում են հայկականության սուրբ գետերը։ Առանց որի Տիմբուկտուից մինչև Գվադելուպա հայերը պարզապես չեն կարող։ Նա հիմար չէ, և հենց այդ ճշմարտությունները նույնպես լավ հայտնի են նրան։ Պարզապես այսպիսին է իշխանության գալու նրա բանաձեւը։
Իմ կարծիքով, Ռուբենը Նիկոլայի մոտ ոչ մի ջերմ զգացմունքներ չի առաջացնում։ Ոչ թե նրա համար, որ Վարդանյանը հայերին վստահորեն տանում է դեպի նոր անդունդ (Նիկոլն արդեն արել է նույնը), այլ որովհետև, երթը դեպի անդունդ կործարար է անձամբ Նիկոլի համար։ Արայիկը հաշիվներում չկա, ջարդոնված է։ Ինչպես և Բեգլարյանը, ով «պետնախարարի» աթոռը տվեց Վարդանյանին և ուղևորվեց ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակ։ Ես խորհուրդ կտաի նաեւ հացադուլ հայտարարել։ Միգուցե դա կօգնե՞ր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ստիպել տեսնել չարագործ ադրբեջանցիների «ցեղասպան» մտադրությունները։ Նրանք ընդհանրապես ՄԱԿ-ին շատ չեն բողոքում Ղարաբաղի հարցերում։ Հավանաբար այն պատճառով, որ այս կազմակերպությունը 30 տարվա ընթացքում չի կարողացել համոզել հայերին կատարել Անվտանգության խորհրդի որոշումները։ Ես նույնիսկ չեմ ասում, որ մեղադրանքներն անհեթեթ են, բայց Արտակը ումի՞ց է աջակցություն ակնկալում։ Նրանցի՞ց, որոնց որոշումները 30 տարի անտեսել է «արցախ» կոչվող օպերետը։ Ինչ որ բան այնպես չէ։
Դե Աստված Բեգլարյանի հետ։ Վերադառնանք «Վար»-ներին՝ վարդանյանին ու վարչապետին։ Ռուբենն էլ Փաշինյանին՝ ոչ այնքան, գիտեք։ Նրանց միջեւ փաստորեն ոչ մի շփում չկա։ Համենայն դեպս՝ հրապարակային, բայց ես ենթադրում եմ, որ հետկուլիսայինը նույնպես։ Խոսելու ոչինչ չկա: Հիմնականում վարչապետի շրջանցնող Ադրբեջանի ընդերքի թալանից հոսքը կարևոր է Ռուբենի համար, բայց Նիկոլին չի ուրախացնում։ Սա կամակոր ռևանշիստների ֆինանսական զարկերակն է, ում հիմարությունը կարող է հանգեցնել նոր պատերազմի: Իսկ Հայաստանն այն չի կարող տանել առանց էլ ավելի սարսափելի կորուստների։ Նիկոլը դա գիտի այնպես, ինչպես ոչ ոք: Հռետորաբանության հետ Ռուբենի մոտ վատը չի ստացվում։
Համոզված ենք, որ հայ հանդիսատեսի համար «Կաշպիրովսկին հայկական ձևով»-ի (էքստրասենս) սեանսների («Բարի գիշեր, երեխաներ»-ի տեղական տարբերակը) հետ մեկտեղ՝ նրա գործակալները հայկական սփյուռքի հետ միասին, մոլեգնորեն փորձում են Արևմուտքի որոշ շրջանակների ապացուցել, որ ինքը ոչ թե կասկածելի համբավով կրեմլամետ գաստրոլյոր է, այլ ժողովրդավարության և զարգացման պատվար։ Կարծում է կհավատա՞ն: Թե՞ նա համարում է, որ կարող է գաղտնի պահել որոշ էջեր, որոնք Վաշինգտոնի, Բրյուսելի և Լոնդոնի պատկառելի քաղաքական գործիչներին կստիպեն քիթը փակել: Միայն թե Փարիզում համարձակորեն օծանելիքի փորձեր են անում, և գոմաղբի հոտն ընկալվում է առանց ծամածռության։ Եթե դա գալիս է քույր հայ ժողովրդից, իհարկե։ «Ասա ով է քո քույրը և փի՛շտ մեր խարույկից»։
Ի դեպ, քանի որ մենք նորից խոսում ենք կրակի մասին։ Վարդանյանը չի հասկանում, որ 2020 թվականին մարած «միացումի» ջահը չի կարելի վառել։ Ոչ նա, ոչ էլ ինքը՝ սատանան, չեն կարողանա կայծ գտնել մոխրատված մարզի սարսափելի կրակի համար։ Ֆրանսիայից (կամ Ռուսաստանից, դրանք նույնպես առկա են) կրակայրիչներ օգտագործելու փորձը կհանգեցնի այնպիսի փրփրուն «հրդեհի մարման», որ չես կարող թաքնվել թռչող հրշեջ պոմպերից: Մենք, թեև պայծառատես չենք, բայց պարզ տեսնում ենք։ Այդ թվում նաև տարբեր տեսակի նշանառուների միջոցով: Սա ռազմատենչ տենդ չէ և ոչ էլ հակառակորդներին անընդհատ վախեցնելու ցանկություն: Պարզապես որոշ հայեր ուրիշ փաստարկներով կարծես թե չեն էլ հասկանում: Ես ամենևին էլ չեմ փորձում համոզել, որ Փաշինյանն ավելի լավն է։ Պարզապես միտս եկավ անգլիական ասացվածքը սատանայի մասին, որը ինձ արդեն ծանոթ է: Նա ավելի լավ է, քան անծանոթ սատանիկը ռուսական ծխախոտատուփից։
Վարչա (պետ) և Վարդա (նյան): «Վար» ադրբեջաներեն նշանակում է կա։ Մի շփոթեք ֆուտբոլի տեսահսկողության համակարգի հետ: Ուրեմն այսպես, հայկական «վար»-ների՝ այդ երկուսի և բարբարոսների նման «յան» ազգանունով ուրիշ մարդկանց համար ավելի լավ է Ադրբեջանին չստիպել նրանց ծանոթացնել ոչ պակաս տարածված ադրբեջանական «յոխ» բառի հետ։ Ինչը նշանակում է ոչ։
Ի դեպ, երբեմն այս երկու բառերը ներդաշնակորեն համադրվում են այդպիսի հերթականությամբ։ Կհարցնեք, ի՞նչ խոսք է ստացվում։ Չեմ ասի։ Կցանկանայի, բայց չեմ կարող: Ինքներդ գուշակեք ընկերներ՝ այդ երկու՝ ադրբեջաներեն կա-ոչ բառերի կիրառմամբ։ Միայն թե սսս՜... Թե չէ գլխավոր խմբագիրը կբարկանա։

«Варча» и «варда»: что скажут ясно видящие?
Смертным не дано проникать в мысли им подобных. И пусть некоторым вспомнится Вольф Мессинг (сейчас все только о Лайонеле Месси, но у нас исключение), я к экстраспособностям отношусь скептически. Считаю, что за исключением единичных случаев, мы имеем дело с массовым одурачиванием.
Возможность ясно видеть, не говоря уже о том, чтобы читать – как на экране – происходящее в головах других лежит за пределами человеческих возможностей. Как говорил герой известной комедии, голова – предмет темный, исследованию не подлежит. Но понимать мысли конкретных людей — это не оккультные науки. Это синтез аналитики, интуиции и информированности.
Все о нем. Вернее, о них. О паре персонажей, о которых вроде бы все сказано. Проанализированы, по полочкам разложены. Но в совокупности – не путать с «совопукностью», неприлично в достойном обществе – Никола Пашиняна и Рубена Варданяна не рассматривали. Напрасно. Каждый занимателен сам по себе, но свившись в шипящий клубок, подобно спаривающимся змеям, Никол и Рубен еще более интересны.
Пашинян мастер выживания. Его умения выкручиваться хватило, чтобы усидеть в кресле премьер-министра после войны 2020 года. Войны, к которой привела его провокационная риторика и неумение понимать происходящие в мире и регионе процессы. Именно на сохранение власти направлены жертвенные заявления о готовности «варчапета» (вождя всех армян) уйти в обмен на смелые решения в интересах армянского народа. Этому же служит и тактика «шаг вперед, два назад». Никол забывает, что одни только заявления при отсутствии прогресса с принятием и исполнением чреваты. И попытка имитировать движение вперед с отползанием назад приведет к пинку и от своих, и от соседей. Терпение наше небезгранично, что показывает акция протеста на лачинской дороге.
Пашинян не может не понимать, что проект «кубик Рубика» (Варданяна) разработан с одной целью – предложить армянству альтернативу премьеру. Для среднеодурманенного армянского индивидуума Варданян выглядит привлекательно. Успешный бизнесмен, который не ограничился заявлениями и даже финансовой помощью, а бросился спасать дорогой хайскому сердцу «арцах». Это не запятнавшие себя Кочарян и Саргсян. Лидер новой формации! Западник из Кремля! Браво! Бис!
Варданян призван продюсерами сериала «Сладострастная роза» сыграть роль консолидирующего спасителя. Подхватив угасший факел «миацума» из трясущихся рук Араика, он должен ворваться на политический Олимп Армении. Почему роза, еще и сладострастная? «Вардан» - это мужской вариант «Вардануш», а оно именно так и переводится. Роза. Шипучий, хотя скорее «шипанутый».
Я подробно писал о пафосном воззвании Варданяна во время войны 2020 года, но не упомянул важную деталь. Варданян знал, что всем по барабану его слова. Целью было начало избирательной кампании за титул «всеармянского лидера». Именно этим пронизаны его заявления для прессы и попытки «быковать» в ранге «гозминистра», призывая армян быть готовыми к войне.
Итак, с одной стороны, Пашинян – усвоивший урок 2020 и убедившийся в бессилии армянства перед лицом политической и военной мощи Азербайджана. Как бы он ни юлил и ни пытался что-нибудь учудить, определенные истины ему открылись. Мы их для него распахнули.
С другой – Варданян, который взывает к реваншистской и колеблющимся частям армянского общества, продвигая имидж брошенного братьями из «матушки-Армении» «арцаха», который святой и где текут сакральные реки армянской армянскости. Без которых армянам от Тимбукту до Гваделупы ну просто никак. Он не дурак, и те самые истины ему тоже хорошо известны. Просто такова его формула прихода к власти.
Думаю, никаких теплых чувств Рубен у Никола не вызывает. Не потому, что Варданян уверенно ведет армян к новой пропасти (Никол уже сделал то же самое), а потому, что марш к бездне губителен для Никола лично. Араик не в счет, в утиль. Как и Бегларян, который отдал кресло «гозминистра» Варданяну и отправился к офису ООН в Ереване. Я бы порекомендовал и голодовку объявить. Может, поможет заставить Совбез ООН узреть «геноцидальные» намерения злобных азербайджанцев? Они вообще ООН не очень жалуют в вопросах Карабаха. Наверное потому, что эта организация за 30 лет не смогла убедить армян выполнить решения Совбеза. Я даже не говорю, что обвинения абсурдны, но от кого Артак ждет поддержки? От тех, чьи решения 30 лет игнорировала оперетка под названием «арцах»? Как бы не так.
Ну да Бог с Бегларяном. Вернемся к «Вар»ам – варданяну и варчапету. Рубен тоже Пашиняна не очень, знаете ли. Общения между ними фактически нет. По крайней мере, публичного, но предположу, что и закулисного тоже. Не о чем говорить. Протекающий в основном мимо «варчапета» поток от разграбляемых недр Азербайджана важен Рубену, но Никола не радует. Это финансовая артерия упрямых реваншистов, чья глупость может привести к новой войне. А ее Армении не пережить без еще более страшных потерь. Никол это знает как никто другой.
С риторикой у Рубена неплохо. Мы уверены, что наряду с сеансами «Кашпировского по армянски» (экстрасенс) для армянского зрителя (местный вариант «Спокойной ночи, малыши») его эмиссары на пару с армянской диаспорой исступленно пытаются доказать определенным кругам на Западне, что он не прокремлевский гастролер с сомнительной репутацией, а оплот демократии и развития. Думает, поверят? Или он считает, что сможет сохранить втайне кое-какие странички, которые заставят схватиться за нос приличных политиков в Вашингтоне, Брюсселе и Лондоне? Разве что в Париже смело экспериментируют с парфюмом, и запах навоза воспринимается без гримасы. Если исходит от сестринского армянского народа, конечно. «Скажи мне, кто твоя сестра и брысь от нашего костра».
Кстати, раз мы уж опять об огне. Варданян не понимает, что погасший в 2020 факел «миацума» не зажечь. Ни ему, ни самому дьяволу не найти искорки для страшного пламени, испепелившего регион. Попытка применить привезенные из Франции (или России – там они тоже имеются) зажигалки приведет к такому пенному «пожаротушению», что от летающих брандспойтов не спрятаться. Мы, хоть и не ясновидящие, но видим ясно. В том числе через прицелы самого разного рода. Это не милитаристский угар и не желание все время запугивать оппонентов. Просто иных аргументов некоторые армяне вроде как и не понимают. Я вовсе не пытаюсь убеждать, что Пашинян лучше. Просто вспоминается английская пословица о дьяволе, который мне уже знаком. Он лучше, чем неизвестный чертик из российской табакерки.
Варча(пет) и Варда(нян). «Вар» по-азербайджански значит есть. Не путайте с системой видеоконтроля для футбола. Так вот, армянским «варам» - этим двум, и другим похожим на варваров людям с фамилиями на «ян» лучше не заставлять Азербайджан знакомить их с не менее распространённым азербайджанским словом. «йох». Что значит нет.
Кстати, иногда эти два слова гармонично сочетаются в такой очередности. Спрашиваете, какое слово получается? Не скажу. Хотел бы, но не могу! Сами догадайтесь применительно этих двух товарищей – есть-нет по-азербайджански. Только тсс! А то главред осерчает.