Մակրոնի «մարդասիրական» խաղերը Դռնից դուրս են քշում, իսկ նա պատուհանից է խցկվում...
Հարավային Կովկասում սեփական խաղը սկսելու, անկախ դերակատարի դերում տարածաշրջան խցկվելու Ֆրանսիայի համառ փորձերը դատապարտված են ձախողման։ Սակայն Բաքվից պարբերաբար բացասական պատասխան ստանալով, Փարիզը, այնուամենայնիվ, չի հրաժարվում այդ փորձերից։ Նախագահներ Ալիևի և Մակրոնի վերջին զրույցը ևս մեկ անգամ ապացուցում է ասվածը։ Խաղաղապահ ջանքերի և խաղաղության կոչերի տեսքով Փարիզը փորձում է առաջ մղել տարածաշրջանում հավասարակշռության խախտմանը սպառնացող իր քաղաքական օրակարգը՝ և սրանում է ֆրանսիական նախաձեռնությունների հիմնական վտանգը։ Բայց Բաքուն հստակ հասկացրել է, որ տարածաշրջանը նման կասկածելի օգնության կարիքը չունի։
Դատելով Ադրբեջանի նախագահի հետ զրույցի ընթացքում Մակրոնի հայտարարություններից՝ Փարիզի վարժաձևերն ու մեթոդները որոշ չափով փոխվել են, քանի որ Ադրբեջան և Հայաստան առաքելություն ուղարկելու ֆրանսիական նախորդ նախաձեռնությունը ձախողվել է (Բաքուն, ինչպես հիշում ենք, հրաժարվել է իր տարածքում նման առաքելությունից՝ հայտարարելով, որ առաքելության հետ համագործակցության հարցերը կլուծի աշխատանքային կարգով, այնքանով, որքանով դա կվերաբերվի մեզ), այժմ Մակրոնի գործունեությունը ուղղված է՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններ ուղարկելու գաղափարին մղմանը։ Կեղծ մտահոգություն հայտնելով Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ՝ Փարիզը դա օգտագործում է որպես պատրվակ նրա համար, որպեսզի առաջ մղի «մարդասիրական առաքելության» մասին իր գաղափարը։ Սակայն Մակրոնի հետ զրույցում Ադրբեջանի նախագահը հստակ ուրվագծել է հայկական ֆեյքերի ողջ էությունը՝ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ մեր տարածքում ապրող քաղաքացիների համար Լաչինի ճանապարհը քաղաքացիական և մարդասիրական նպատակներով օգտագործելուն ոչ մի խոչընդոտ իրականում չկա, ինչպես նաև ապահովված է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) տեղական գրասենյակի բժշկական մեքենաների անցումը։ Ինչու՞ ստեղծել խնդրի տեսք այնտեղ, որտեղ այն չկա։
Միանգամայն ակնհայտ է, որ Փարիզի հերթական «խաղաղապահ» արկածախնդրությունը տեսանելի է ինչպես ձեռքի ափի մեջ, նոր նախաձեռնությունների տեսքով Ֆրանսիան փորձում է խցկվել Հարավային Կովկաս, մասնավորապես՝ ներթափանցել ադրբեջանական Ղարաբաղ: Մեր երկրի տարածքում իր ազդեցությունը մտցնելու ֆրանսիական այս ծրագիրը հնարավորինս աննրբանկատ է և անխոհեմ։ Փարիզը, մասնավորապես, չարաշահում է ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերով Կանոնադրության դրույթները, որտեղ նշված է, որ նման բնույթի առաքելությունը կարող է ցանկացած երկրի տարածք ուղարկվել միայն այդ պետության իշխանությունների համաձայնությամբ։ Իսկ մեր երկիրը կտրականապես դեմ է իր տարածքում որեւէ առաքելությունների առկայությանը։ Այստեղ նույնպես հարկավոր է հետևողականորեն բացահայտել հայ-ֆրանսիական քարոզչության ֆեիքերի մի ամբողջ շղթան, որն այժմ հիմք է հանդիսանում մարդասիրական առաքելություններ ուղարկելու մասին գաղափարների ուռճացման համար։
Այսպիսով, հայկական կողմի հայտարարությունն այն մասին, որ Ղարաբաղի մարզում «հումանիտար ճգնաժամից տանջվում է մոտ 120 հազար մարդ», հանդիսանում է հորինվածք՝ Ղարաբաղում հայերի հաշվարկների համաձայան՝ բազմապատիկ պակաս է. 25-30 հազարից ոչ ավել։ Եթե ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող տարածքներում բնակվող Ադրբեջանի հայազգի քաղաքացիները բախվեն որևէ մարդասիրական դժվարությունների, ապա Ադրբեջանը ի վիճակի է լուծել իր քաղաքացիների խնդիրները և այդ մասին բազմիցս հայտարարել է։
Դրա համար մեր երկիրն ունի բոլոր ռեսուրսներն ու հնարավորությունները։ Ինչպես ասում են՝ գլուխ կհանենք առանց ֆրանսիացիների։
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում մարդասիրական կազմակերպությունների աշխատանքին՝ դրա հետ նույնպես խնդիրներ չկան, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն Խանքենդիում ունի իր ներկայացուցչությունը, Բաքուն մշտական կապի մեջ է այդ կազմակերպության հետ, իսկ Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի հատվածում, այն ճանապարհին, որտեղ ներկա ժամանակ անցկացվում է քաղաքացիական ակցիա, ապահովված է ԿԽՄԿ-ի և շտապօգնության մեքենաների անխոչընդոտ տեղաշարժը, որոնք լուծում են բնակչության բժշկական աջակցության հետ բոլոր անհետաձգելի խնդիրները։ Որևէ այլ կազմակերպությունների կամ մարդասիրական առաքելությունների օգնությունը այստեղ անհարկի է՝ ամեն ինչ հսկողության տակ է, և պետք չէ իրարանցում ուռճացնել։
Միջնորդության, խաղաղապահ գործունեության քողի տակ Հարավային Կովկաս ներթափանցելու Փարիզի հերթական փորձերը տեսանելի են անզեն աչքով։ Սակայն Բաքուն կտրականապես չի ընդունում նման «ֆրանսիական սոուսի» ներքո Փարիզի բոլոր նախաձեռնությունները. նրա միակողմանի, հայկական շահերի հստակ արտահայտված լոբբինգի հետևանքով այստեղ նրան արդեն ցույց են տվել դուռը։ Փարիզում միամտորեն կարծում են, որ Բաքվում մոռացել են, թե ինչպես էր Ֆրանսիան, որպես «հանգուցյալ» ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, տասնյակ տարիների ընթացքում առաջ էր տանում հայկական շահերը՝ դրանով հանդերձ անտեսելով միջազգային իրավունքը և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Սակայն, չնայած Ֆրանսիայի ողջ միակողմանիությանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, այնուամենայնիվ, Մակրոնին «ուղղվելու» հնարավորություն տվեց՝ համաձայնելով Պրահայում հանդիպելուն։ Եվ ինչ, Պրահայի հանդիպումից մեկ շաբաթ էլ չանցած՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը իր հարցազրույցում քննադատեց Ադրբեջանին և մեր երկրին մեղադրեց նրանում, ինչ մենք չենք արել։ Իսկ հետո հաջորդեցին Ֆրանսիայի Սենատի ու Ազգային ժողովի հակաադրբեջանական բանաձեւերը, հարձակումներ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի միջոցով։
Ադրբեջանի նախագահը նոյեմբերի վերջին ևս մեկ անգամ հստակ արտահայտել է Ֆրանսիական «խաղաղապահության» հարցի իր տեսլականը։
«Ֆրանսիան չի կարող մասնակցել խաղաղության գործընթացին։ Եվ դա ոչ թե մեր, այլ նրանց մեղքն է, քանի որ ոչ ԱՄՆ-ը, ոչ Ռուսաստանը երբեք պաշտոնական մակարդակով ոչ մեկի կողմ չեն բռնել»,- ասել է նախագահ Ի.Ալիևը։
Եվ այս հաշվով Փարիզի մոտ ոչ մի պատրանքներ չպետք է լինեն՝ մեր տարածաշրջանում նրա համար և՛ դռները, և՛ պատուհանները փակ են։

«Гуманитарные» игры Макрона
Настойчивые попытки Франции затеять свою игру на Южном Кавказе, влезть в регион в роли самостоятельного актора обречены на провал. Однако, периодически получая от Баку «от ворот поворот», Париж тем не менее этих попыток не оставляет. Недавний разговор президентов Алиева и Макрона еще раз доказывает сказанное. Под видом миротворческих усилий и призывов к миру Париж пытается протолкнуть свою политическую повестку, угрожающую нарушить баланс в регионе – и в этом главная опасность французских инициатив. Но Баку четко дал понять, что регион в подобной сомнительной помощи не нуждается.
Судя по заявлениям Макрона, прозвучавшим в ходе разговора с азербайджанским президентом, приемы и методы Парижа несколько изменились – поскольку предыдущая французская инициатива об отправке миссии в Азербайджан и Армению потерпела фиаско (Баку, как мы помним, от подобной миссии на своей территории отказался, заявив, что будет решать вопросы сотрудничества с миссией в рабочем порядке, в той мере, в какой это будет нас касаться), теперь активность Макрона направлена на проталкивание идеи направить на территорию Карабахского региона Азербайджана международные гуманитарные организации. Высказывая наигранную озабоченность ситуацией на лачинской дороге, Париж использует ее как повод для того, чтобы протащить свою идею о «гуманитарной миссии». Однако в ходе разговора с Макроном президент Азербайджана ясно обозначил всю суть армянских фейков - Ильхам Алиев подчеркнул, что препятствий для использования гражданами, проживающими на наших территориях, лачинской дороги в гражданских и гуманитарных целях в действительности нет, также обеспечен проезд медицинских автомобилей по линии местного офиса Международного Комитета Красного Креста. Зачем создавать видимость проблемы там, где ее нет?
Совершенно очевидно, что очередная «миротворческая» авантюра Парижа видна как на ладони – под видом новых инициатив Франция пытается протиснуться на Южном Кавказ, в частности, просочиться в азербайджанский Карабах. Этот французский план по внедрению своего влияния на территории нашей страны максимально бестактен и бесцеремонен. Париж, в частности, злоупотребляет положениями Устава ООН по гуманитарным вопросам, где отмечено, что миссия такого рода может быть направлена на территорию любой страны только с согласия властей данного государства. А наша страна категорически против присутствия каких-либо миссий на своей территории. Здесь также следует последовательно разоблачить целую цепь фейков армяно-французской пропаганды, что сейчас служат основой для раздувания идей об отправке гуманитарных миссий.
Так, заявление армянской стороны о том, что в Карабахском регионе «от гуманитарного кризиса страдают порядка 120 тыс. человек» является вымыслом – согласно подсчетам армян в Карабахе в разы меньше: не более 25-30 тысяч. Если же азербайджанские граждане армянского происхождения, проживающие на территориях в зоне временной ответственности РМК, столкнутся с какими-либо гуманитарными трудностями, то Азербайджан способен решить проблемы своих граждан и неоднократно заявлял об этом. Для этого у нашей страны есть все ресурсы и возможности. Как говорится, обойдемся без французов.
Что касается работы гуманитарных организаций в регионе – с этим тоже нет проблем, у Международного комитета Красного Креста имеется свое представительство в Ханкенди, Баку в постоянном контакте с этой организацией, а на участке дороги Лачин-Ханкенди, где в настоящее время проходит гражданская акция, обеспечено беспрепятственное движение автомобилей МККК и машин скорой помощи, которые решают все срочные вопросы с медицинской поддержкой населения. Помощь каких-либо других организаций или гуманитарных миссий тут без надобности – все под контролем и не надо раздувать ажиотаж.
Очередные попытки Парижа внедриться на Южный Кавказ под видом посреднической, миротворческой деятельности видны невооруженным глазом. Однако Баку категорически не приемлет все инициативы Парижа под подобным «французским соусом»: здесь ему уже было указано на дверь, вследствие его односторонней позиции, ярковыраженного лоббирования армянских интересов. В Париже наивно полагают, что в Баку забыли, как Франция в роли сопредседателя «усопшей» МГ ОБСЕ на протяжении десятилетий продвигала армянские интересы, игнорируя при этом международное право и территориальную целостность Азербайджана. Впрочем, несмотря на всю однобокость Франции, президент Азербайджана Ильхам Алиев все же дал Макрону шанс на «исправление», согласившись на встречу в Праге. И что же, меньше чем через неделю после встречи в Праге президент Франции Макрон в своем интервью раскритиковал Азербайджан и обвинил нашу страну в том, чего мы не совершали. А потом последовали антиазербайджанские резолюции Сената и Национальной ассамблеи Франции, атаки через саммит франкофонии.
Свое видение вопроса французского «миротворчества» в конце ноября еще раз ясно высказал президент Азербайджана.
«Франция не может принимать участие в мирном процессе. И это не наша, а их вина, так как ни США, ни Россия никогда на официальном уровне не принимали чью-то сторону» - заметил президент Алиев.
И на этот счет у Парижа не должно быть никаких иллюзий – и двери, и окна для него в нашем регионе закрыты.