Կալ-ի-դոր Էմին Գալալիի մտորումները
Հայաստանի հետ հարաբերությունները մեզ համար եղել և մնում են շատ արդիական։ Նույնիսկ «արխիկարևոր», ինչպես ասում էր արդեն ավելի քան մեկ տասնյակ տարիներ Կարմիր հրապարակում պառկած քեռին։
Պատճառները թվարկելու կարիք չկա։ Եթե հակիրճ, ապա 30-ից ավել տարի առաջ ադրբեջանցիների համար անանցանելի ցավի աղբյուր դարձած Ղարաբաղը, այսօր հպարտության ու ինքնավստահության առարկա է վառ վշտի երանգով նրանց մասին, ովքեր դրա համար վճարեցին իրենց կյանքի գնով։
Սա ընդարձակ երկ չէ: Դրանում պակասություն չկա, ինչը նույնպես զարմանալի չէ։ Ղարաբաղ։ Բառափոխելով դասականը, այս ձայնի մեջ ադրբեջանական սրտի համար որքան շատ է ձուլվել, որքան շատ բան է նրանում արձագանքվել։ Սա մեր Հայրենիքի առանձնահատուկ մասն է։ Նրա յուրաքանչյուր անկյունը անկրկնելի է ու հրաշալի, բայց հենց Ղարաբաղի հողի վրա մենք ստիպված եղանք պաշտպանել արժանի ապագայի իրավունքը։ Խոսքս ուրիշ բանի մասին է։ Չափազանց շատ վարկածներ, վերլուծություններ և այլն: Փորձենք կենտրոնանալ չոր մնացորդի վրա։
Երկու երկրների մոտ եղել է տարածքային վեճ։ Մեկը ներկայացրել է պահանջ նրա հիման վրա, որ մորական և հորական կողմից քեռու պապիկի հոր նախատատը ժամանակին կարծես թե ապրել է այնտեղ, որտեղ հարևանների հյուրասենյակն է։ Գործը խաղաղությամբ չի ավարտվել։ Այո, և չէր կարող, ինչը պարզ էր արկածխնդրության հեղինակների համար։ Լկտի «նվաճողները» վտարեցին հարեւաններին, չնայած նրանց փաստաթղթերը բոլորովին կարգին էին։ Ինչը հաստատել են բնակշահագործման գրասենյակը, և թաղային ոստիկանը, և նույնիսկ սանիտարահամաճարակային կայանը՝ ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն և նրանց համախոները:
Հեքիաթը արագ է ասվում, բայց գործերն արագ չեն արվում։ 30 տարվա ընթացքում չգտնվեց մի դատական կատարածու, ով կկարողանար ազդել «կամայականների» վրա։ Եվ «ինքնաճարպիկների» համար մի ոչ հրաշալլի օր, արևից ու թափառումներից հոգնած «կամքից հակառակ վերաբնակները» լկտիներին դուրս շպրտեցին։ Կողերը ջարդեցին, քացով խփեցին, և զուգարանակոնքերը թևատակին (թե՞ կատվի տակին) ուղարկեցին, որտեղ թագավորները ոտքով են գնում։ Եվ սկսեցին մաքրել, որովհետև մյուսները 30 տարի անչափ կեխտոտել էին։ Սակայն, մի զույգ ուշացած «հյուրեր» մնացին օգնության հասած «դրուժինիկների» հովանավորության տակ, ինչին տերերը համաձայնվեցին։ Բայց մի պայմանով, որ նրանք իրենց հանգիստ կպահեն ու կդադարեցնեն անջատողական անհեթեթությունները։ Հարևան ցանկապատի հետևում ապրող նրանց հարազատներին սանձահարեցին և զգուշացրին, որ ոտների տակ չընկնեն։ Նրանք առաջին իսկ օրվանից սկսեցին ստոր դեր խաղալ այս տխուր պատմության մեջ։
Միայն «ապօրինաշենների» (թեև կառուցել չգիտեին, բացի ականապատ դաշտերից) երեխաները չեն հանդարտվում։ Փորձում են ինչ-որ բան ապացուցել, պահանջել։ Բղավում են բնաջնջման սպառնալիքի մասին, պատմում են մարդասիրական աշխատողների համար ոգեշնչված նպաստների մասին հեքիաթներ, միապաղաղ խոսում են արգելափակված «մարդասիրական միջանցքի» մասին։ Նրանք անսարք խյումիդորի մասին էլ կպատմեին, և դա էլ կկապեին պահանջների հետ։ Ինձ անկեղծորեն հետաքրքրում է, թե անձամբ իրենք ինչպես են տեսնում իրադարձությունների հետագա զարգացումը։
Մենք՝ 2020 թավականի սեպտեմբերից սկսած ազատագրված տարածքներից Ադրբեջանի հեռանալու տարբերակը չենք դիտարկում։ Հայ հարևանները դրա համար շնորհակալ կլինեին... մի երկու ամիս, հետո կսկսեին խոսել արդեն Գյանջայի մասին, և այնտեղ կարելի է Բաքվին էլ հավակնել։ Եվ չէ որ հավակնել են։ Իսկ Աղրըդաղը գրավում է Նժդեհի երկրպագուներին։ Դե թող շարունակեն նժդել։ Կարող են գնալ «պո նուժդե»։
Հիմա ես հասկացա, թե ինչ է նկատի ունեցել հայ ժուռնալիստիկան, խնդրահարույց հարցնելով, թե երբ է բացվելու «կալ-ի-դորը»։ Բոլորը գիտեն, որ կալը (ռուսերեն) աղիների պարունակությունն է, որն արտազատվում է արտաթորման ժամանակ: Հայ անջատողականները երեսուն տարի վարժվում էին մեր հողի վրա արտաթորանքով, իսկ մենք ստիպված ենք մաքրել ավգյան ախոռները։ Հայերին խորհուրդ եմ տալիս հետաքրքրվել Ավգիոսի ճակատագրով։ Իսկ եթե առանց ակնարկների, ապա՝ խայտառակ:
Բոլորը, այդ թվում նաև այս տողերի հեղինակը, բազմիցս դիմել են Լաչինի ճանապարհին բողոքների։ Բայց որքան էլ կարևոր լինի մեր բնական ռեսուրսների թալանը և շրջակա միջավայրին հասցված վնասը կանխելու թեման, սա միայն հարցի մի մասն է։ Արմատներն ավելի խորն են։ Մենք չենք պատրաստվում անվերջ սպասել, մինչև հայերի մոտ խելք հերիքի կատարել այն պայմանները, որոնց վրա մեր բանակը կանգ առավ Խանքենդիի մատույցներում։ Հայկական օձը ազատ է ոլորվել ինչքան ուզում է, ճանապարհին կծելով յուրայիններին և ցույց տալով մեզ հիմնականում փտած ատամները, մենք օձաբուծությամբ զբաղվելու ցանկություն չունենք։ Ռուբիկը ընդդեմ փաշիկի, վալերիկը ընդդեմ ռուբիկի, շարիկը ընդդեմ բոբիկի՝ մենք դեմ չենք թատերական ինքնագործունեությանը, բայց ոչ Ադրբեջանի քաղաքացիների համբերության հաշվին, այդ թվում նաև հայկական ծագումով։ Նրանք, երևի, նույնպես սպասում են, մինչև մենք նրանց ազատենք նյարդայնացնող թունավոր սողուններից։
Հանրահավաքները ու պիկետները, պատերը և աֆտա-պատերը, խնդրագրերը և դիրքափոխությունը՝ հիանալի է, միայն նախ հեռացեք մեր հողից, «բռնոցի» Հայաստանում կխաղաք։ Այնտեղ էլ կարող եք երկրորդ հայկական պետություն ստեղծել։ Անունը դրեք «արցախ 2»։ Կարելի է Ֆրանսիայում։ Ֆրանսիացիները դե՞մ են։ Տարօրինակ է, նրանք մեզ դրա կոչ են անում, բայց իրենք մի քիչ նեղվել չեն ուզում։ Նրանց մոտ չէ որ հայերը նույնպես քիչ չեն...Եվ հողն էլ ավելի շատ է։ Ինչու՞ բաջիշկաների հետ չկիսվել: Եվ համահնչյուն անուններ էլ կան։ Պա դե Կալե…
Մինչեւ ե՞րբ ենք խաղալու հայ «գեղեցկուհիների» «նազով»։ Մեզ համար նրանց հմայքը զուգահեռ է տոտալին (սա ֆրանսիակա՜ն չէ), այսինքն միևնույն է։ Չափազանց շատ խայտառակություն է քաշում: Միգուցե՞ ժամանակն է նորից նրանց հիշեցնել թնդանոթային հիվանդության մասին։ Պարզաբանում եմ անտեղյակների համար՝ սա, երբ գնդակոծումների ժամանակ լցնում են շալվարը։ Անվախ հայ առյուծներին այդ հիվանդությունը լավ ծանոթ է։ Այստեղից էլ Հայաստանի ճանապարհներին կղանքի կանգուն հոտ։ Դե նաև գումարած ուղիղ աղիքի արցախը, որպես ստանդարտ հայկական հիվանդություն։

АНАЛИТИКА  29 Декабря 2022 - 10:04
Отношения с Арменией для нас были и остаются весьма актуальными. Даже «архиважными», как говаривал дяденька, уже не один десяток лет лежащий на Красной площади.
Нет нужды перечислять причины. Если вкратце, то Карабах, 30 с лишним лет назад ставший для азербайджанцев источником неизбывной боли, сегодня предмет гордости и веры в свои силы с оттенком светлой скорби о тех, кто заплатил за это ценой жизни.
Это не пространный опус. В них недостатка нет, что тоже неудивительно. Карабах. Перефразируя классика, как много в этом звуке для сердца азербайджанского слилось, как много в нем отозвалось. Это особая часть нашей Родины. Каждый ее уголок неповторим и прекрасен, но именно на земле Карабаха нам пришлось отстаивать право на достойное будущее. Я о другом. Слишком много гипотез, анализов и т.д. Попробуем сконцентрироваться на сухом остатке.
У двух стран имел место территориальный спор. Одна предъявила претензии на основании того, что прабабушка отца деда дяди с мамапапиной стороны когда-то вроде жила там, где гостиная соседей. Миром дело не кончилось. Да и не могло, что было ясно авторам авантюры. Нахрапистые «завоеватели» выгнали соседей при том, что документы у тех были в полном порядке. Что подтверждал и ЖЭК, и участковый, и даже санэпидемстанция – ООН, ОБСЕ и иже с ними.
Быстро сказка сказывается, да не быстро дело делается. За 30 лет не нашлось судебного пристава, который мог бы повлиять на «самоуправцев». И в один не прекрасный для «самохватовых» день утомленные солнцем и скитаниями «переселенцы поневоле» вышвырнули наглецов. Бока намяли, пинков надавали, и отправили с унитазами подмышкой (или под кошкой?), куда короли пешком ходят. И принялись убирать, потому как нагадили те за 30 лет немерено. Впрочем, парочка задержавшихся «гостей» осталась на попечении подоспевших «дружинников», на что хозяева согласились. Но при условии, что те будут себя вести смирно и прекратят сепаратистскую ерунду. Их родичей, живущих за соседним забором, приструнили и предупредили, чтобы не путались под ногами. Те с первого дня сыграли паскудную роль в этой печальной истории.
Только дети «нахалстроя» (хоть строить они не умели, разве что минные поля) все не уймутся. Чего-то пытаются доказывать, требовать. Орут об угрозе истребления, рассказывают сказки, вдохновленные пособиями для гуманитарных работников, талдычат о блокированном «гуманитарном коридоре». Они бы о неисправном хюмидоре рассказали, и это тоже связали с требованиями. Мне искренне любопытно, как они сами видят дальнейшее развитие событий.
Вариант ухода Азербайджана со своих территорий, освобожденных начиная с сентября 2020 года, мы не рассматриваем. Армянские соседи были бы за него благодарны…месяца два, а потом заговорили бы уже о Гяндже, а там и на Баку претендовать можно. И ведь претендовали же! И Агрыдаг манит служителей культа Нжде. Ну, пусть нждут дальше. Могут сходить по нужде.
Теперь я понял, что имела ввиду армянская журналистка, пытливо выспрашивавшая, когда откроется «кал-и-дор». Всем известно, что кал – это содержимое кишечника, выделяемое при испражнении. Армянские сепаратисты упражнялись в испражнениях на нашей земле тридцать лет, и нам приходится убирать авгиевы конюшни. Армянам советую осведомиться о судьбе Авгия. По секрету скажу – незавидная. А если без обиняков, то дерьмовая.
Все, в том числе автор этих строк, неоднократно обращались к протестам на лачинской дороге. Но как бы ни важна была тема предотвращения разграбления наших природных богатств и нанесения ущерба экологии, это всего лишь часть вопроса. Корни глубже. Мы не собираемся до бесконечности ждать, пока у армян хватит ума выполнить условия, на которых наша армия остановилась на подступах к Ханкенди. Армянская змея вольна извиваться сколько угодно, попутно кусая своих и показывая нам по большей части сгнившие зубы, мы не желаем заниматься серпентарием. Рубик против пашика, валерик против рубика, шарик против бобика – мы за театральную самодеятельность, но не за счет терпения азербайджанских граждан, в том числе и армянского происхождения. Они, небось, тоже ждут, пока мы их избавим от надоедливых ядовитых гадов.
Митинги и пикеты, пати и афта-пати, петиции и смена позиции – прекрасно, только сначала свалили с нашей земли, в «салочки» будете в Армении играть. Там же можете второе армянское государство создавать. Назовите его «арцах 2». Можно во Франции. Французы против? Странно, нас они к этому призывают, а сами чутка потесниться не хотят. У них ведь тоже армян немало…И земли побольше. Почему с баджишками не поделиться? И названия созвучные есть. Па-де-Кале…
До каких пор мы будем играть «назом» армянских «красотуль»? Нам их чары параллель тотале (это не французский!), то есть глубоко безразличны. Слишком дерьмецом тянет. Может, пришло время вновь заставить их вспомнить о пушечной болезни? Для несведущих поясню – это когда делают в штаны при артобстреле. Бесстрашным армянским львам эта болезнь хорошо знакома. Отсюда стойкий запах кала на армянских дорогах. Ну и плюс арцах прямой кишки как стандартное армянское заболевание.