Հակաադրբեջանական բանաձեւ Եվրախորհրդարանում Թելերը տանում են դեպի...
Այսօր Եվրախորհրդարանը հակաադրբեջանական բնույթի բանաձեւ է ընդունել։ Փաստաթուղթը տեղադրված է կազմակերպության պաշտոնական կայքում։ Փորձենք այն պարզաբանել:
Ներածականում, ինչպես լինում է, «հաշվի առնելով...» -է: Այնուհետև հաջորդում են ստոր զրպարտումներով և նույնիսկ Ադրբեջանի հասցեին անմիջական մեղադրանքներով հինգ կետեր, որտեղ «մերկացվում է» նրա քաղաքականությունը Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ։ Հատուկ նշվում է, որ Բաքուն, իբր, բոլորովին հավատարիմ չէ խաղաղության գործընթացին։ Իսկ հետո հնչում են համապատասխան բնույթի կոչեր ու պահանջներ՝ կանգ առնել, դադարեցնել, վտանգի չենթարկել և այլն։ Եվ, ինքստինքյան Եվրախորհրդարանը պնդում է, որ Ադրբեջանը «հարգի և կյանքի կոչի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությունը և նորից բացի Լաչինի միջանցքը ապահովելու համար…»:
Փաստաթղթում ընդգծվում է նաև համապարփակ խաղաղության պայմանագրի անհրաժեշտությունը, որը կոչված է երաշխավորել «Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը»։
Այսքանով, սակայն մեղադրանքները չեն ավարտվում. Եվրախորհրդարանը դատապարտում է նաև «ռուս «խաղաղապահների» անգործությունը», ինչպես նաև պնդում է նրանց՝ ՄԱԿ-ի մանդատով ԵԱՀԿ միջազգային խաղաղապահներով փոխարինումը։ Հետաքրքիր դետալ. ռուս խաղաղապահների հիշատակման մեջ չակերտները օգտագործել է ոչ թե խմբագրությունը՝ նրանք հատկապես այդպես են արտացոլված Եվրախորհրդարանի բանաձեւում։ Հետագա մի շարք կետերը առաջարկում են միջազգային կազմակերպությունների համար անսահմանափակ մուտք դեպի Ղարաբաղ, ԵԱՀԿ առաքելության տեղակայում Լաչինի ճանապարհին, ինչպես նաև առանց նախապայմանների՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիման վրա ադրբեջանա-հայկական բանակցությունների վերսկսում։ Դե և փոքրիկ բալը տորթի վրա. կոչ ԵՄ-ին՝ լինել ակտիվորեն ներգրավված նրա համար, որպեսզի Ղարաբաղի բնակիչները «այլևս չլինեն Բաքվի ակտիվության, Ռուսաստանի ապակառուցողական դերի և Մինսկի խմբի անգործության պատանդը»։
Հարկ է նշել, որ հետաքրքիր, լավագույն ճիզվիտական ավանդույթներով կազմված փաստաթուղթ է։ Մի կողմից, Ադրբեջանին կոչ անելով ապահովել «Լեռնային Ղարաբաղի» հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը», Եվրախորհրդարանը այդ տարածքը աներկբա ճանաչում է որպես Ադրբեջանի իրավասության ներքո, սակայն բանաձեւի մնացած ողջ բովանդակությունը բացահայտում է Ադրբեջանին այդ իրավասությունը մերժելու ձգտում։ Համենայն դեպս, Ղարաբաղի մասին ցանկացած հիշատակմանը նախորդում է «Լեռնային» սահմանումը։ Առդիմելով նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի ինքնավարության հին անվանմանը՝ եվրոխորհրդարանականները պնդում են այս տարածքի որոշակի սուբյեկտիվության վրա։
Կետերի մի ամբողջ շարք հետապնդում է՝ Ղարաբաղը տարբեր առաքելություններով, ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական ողողելու նպատակը, որպեսզի տարածքը դե ֆակտո դուրս բերել Ադրբեջանի իրավասությունից։ Այս լույսի ներքո ԵԽ-ն գործում է հին հայկական դիսկուրսի ոգով, որ նրանք չեն վիճարկում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այլ պնդում են հայ բնակչության անվտանգության խնդրի քննարկման վրա։ Դրանով հանդերձ լռում է, որ նման նարատիվը հանդիսանում է Ղարաբաղի որոշակի «հատուկ կարգավիճակի» հարցը բարձրացնելու քողարկված ձգտում։ Պատահական չէ նաև Հելսինկյան ակտին հղումը։ Այստեղ Եվրախորհրդարանի դիրքորոշման համատեքստում Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ամենևին դիմում են ոչ թե սահմանների անձեռնմխելիության և պետությունների տարածքային ամբողջականության (համապատասխանաբար III և IV գլուխներ), այլ իրավահավասարությանը և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու ժողովուրդների իրավունքին ( Գլուխ VIII): Այն մասին, որ հայ ժողովուրդը իր տերերի ջանքերով Ադրբեջանի պատմական հողերի վրա (նկատի ունենք ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքը) վաղուց արդեն տնօրինել է իր ճակատագիրը՝ մենք հավանաբար ստիպված կլինենք ավելի ու ավելի համառորեն հիշեցնել։ Այժմ մշակման փուլում գտնվող Արևմտյան Ադրբեջանի հողեր վերադառնալու ադրբեջանցիների «Վերադարձի հաեցակարգի» ուսումնասիրությունը շուտով կզբաղեցնի եվրոպացի պաշտոնյաների աշխատաժամանակի զգալի մասը։
Դե և վերջապես, տրտնջալով ի տեր հանգուցյալ Մինսկի խմբի անգործության համար (26 տարի որտե՞ղ էիք), եվրոխորհրդարանականները այդպիսով ձգտում են Հարավային Կովկասում իրենց ներկայության աստիճանը մոդերատորից բարձրացնել մինչև կարգավորիչի։
Եվրախորհրդարանի բանաձեւը գիտակցաբար եւ անամոթաբար անտեսում է այն փաստը, որ խաղաղ բանակցությունները՝ փոխադարձ գործընթաց են։ Անհիմն Ադրբեջանի վրա բարդացնելով բանակցային գործընթացի խաթարման մեղքը՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հայկական կողմից հեռացնում են պատասխանատվությունը, որի բոլոր գործողություններն ուղղված են՝ ինչպես 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունը, այլ նաև ընդհանրապես խաղաղության բանակցությունները խաթարելու վրա։ Աջակցելով հայկական դիսկուրսին, Եվրախորհրդարանը այդպիսով փաստորեն գրավել է Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի անբաժան մաս չճանաչելու դիրքորոշում։
Վերը նշվածները մեզ թույլ են տալիս եզրակացնել, որ այս փաստաթուղթը կրում է Ադրբեջանի նկատմամբ բացահայտ թշնամական բնույթ։ Ադրբեջանում ազգային սգո օրվա՝ հունվարի 20-ի նախօրեին դրա ընդունումը, ակնհայտորեն երանգավորում են այդ թշնամությունը: Այս գործողությամբ ԵԽ-ն վերջնականապես ցույց է տալիս իր անտեղյակությունը համաշխարհային քաղաքական օրակարգի, հավասարապես նաև այն մասին, թե ինչ է ներկայացնում իրենից ժամանակակից Ադրբեջանը։ Հուսով ենք, որ ԵՄ գործադիր իշխանությունը՝ ի դեմս Եվրահանձնաժողովի, կպահպանի ողջախոհություն և չի պաշտպանի խորհրդարանի նախաձեռնությունը, որը խաթարում է Բաքվի վստահությունը Հին աշխարհի նկատմամբ։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղում միջազգային առաքելություններին, ապա դրանց գործուղման համաձայնությունը պետք է տա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը։ Մեզ միանգամայն տրամաբանական է թվում, որ Ռուսաստանն ու Չինաստանը նման դեպքում կօգտվեն վետոյի իրենց իրավունքից։ Ոչ թե Ադրբեջանի հանդեպ մեծ սիրուց ելնելով, այլ՝ ելնելով իրենց ազգային շահերից, ինչպես նաև հասկանալով Ադրբեջանի աճող դերը համաշխարհային ասպարեզում։
Իրադարձությունների ընթացքը ցույց է տալիս, որ մեզ, հնարավոր է, պետք է մտածել այն մասին, թե արժե՞ արդյոք շարունակել ԵՄ միջնորդությամբ բանակցային գործընթացը։ Բրյուսելը կարծես շատ է շտապում Փարիզից հետո լքել այս հարթակը։ Միգուցե Եվրախորհրդարանի պատգամավորների հարձակումը՝ մի տեսակ խորամանկ քայլ է, որպեսզի ծլկեր անհարմար դաշտից:
Ի դեպ, Իլհամ Ալիևի չինական «CGTN» հեռուստաալիքին երեկվա հարցազրույցը, որը նա տվել է Դավոսում գտնվելու ժամանակ, իր ուղերձով «խփում է» Եվրախորհրդարանի ցանկացած մամռոտ նախաձեռնությանը։ Կարծես առաջ անցնելով մեր որոշ եվրոպացի գործընկերների ոչ ադեկվատ քայլերը՝ Ադրբեջանի ղեկավարն ասել է հետևյալը (ընթերցողների հուզական ներգրավվածությունն ուժեղացնելու համար մեջբերում ենք չինացի լրագրողի միջանկյալ դիտողությամբ հատվածը հարցազրույցից)։
Նախագահ Իլհամ Ալիև․․․ «Նշեմ, որ հիմնական խնդիրները, որոնց հետ այժմ բախվում է աշխարհը, չունեն լեգիտիմ հիմքեր։ Ամեն ինչ կառուցվում է ենթադրությունների, հավակնությունների, այսպես կոչված վերացական լիդերության համար պայքարի վրա»։
Թղթակից. «Ինձ դուր եկավ, թե Դուք ինչպես ձևակերպեցիք դա»:
Նախագահ Իլհամ Ալիև. «Նման լիդերությունը հնարավոր չէ չափել, այն վերացական է: Այն կարող են ստեղծել լրատվամիջոցները, որոնք գտնվում են ձեր վերահսկողության տակ, այն կարող են ստեղծել ՈԿԿ-ները, որոնց դուք վերահսկում եք, բայց դուք չեք կարող ապացուցել ձեր առաջնորդությունը, այսպես կոչված մրցակցության մեջ։ Հետևաբար թող նրանք, ովքեր զբաղվում են դրանով, թող վայր դնեն իրենց զենքերը։ Թող կենտրոնանան մարդկության կարիքների վրա, աղքատության վրա, թերսնման վրա, այն բանի վրա, որ շատ երկրներ չունեն խմելու ջուր, էլեկտրականություն ստանալու հնարավորություն: Սրանք են աշխարհի հիմնարար խնդիրները»։
Ճիշտ եզրակացությու՜ն։ Ժամանակն է, որպեսզի Եվրոպան գիտակցի, որ իր առաջնորդությունը շատ բանում կրում է վերացական բնույթ: ԵՄ-ն դանդաղ, բայց հաստատապես դառնում է ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ եվրոպական քաղաքական գործընթացների ծայրամասը: Եվրոպական բյուրոկրատիան գործում է իներցիայով։ Ինքնին բանաձեւի տեքստը վկայում է եվրոպական քաղաքական մտքի խորը ճգնաժամի մասին։ Օգտագործելով 90-ականների մամռոտ հռետորաբանությունը՝ իր «ոսկե դարի», ԵԽ-ն հրաժարվում է տեսնել նոր իրականությունը։ Բանը նրանում չէ, որ մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները հնացել են։ Բանը նրանում է, որ նրանք արժեզրկվել են արևմտյան տերությունների կողմից իրենց տափակ իմպերիալիստական քաղաքականությունը առաջ տանելու համար դրանցով երկար տարիների մանիպուլյացիաների ընթացքում։ Հիմա էլ, երբ աշխարհում փոխվել է ուժերի դասավորվածությունը, այս գործիքի օգտագործումը անճաշակ տեսք ունի: Կարծես թե տնտեսական առումով Հայաստանը ԵՄ-ին չի հետաքրքրում։ Կարծես թե միջազգային իրավունքը Ադրբեջանի կողմն է։ Ինչո՞ւ Եվրոպայից մեր նկատմամբ թշնամանքի նման բացահայտ ակտ։
Ակնհայտ է, որ եվրոպացի պատգամավորների մի մասը, այն էլ զգալի մասը, աշխատում է Ադրբեջանի դեմ։ Ինչպես հայտնի է, ԵԽ-ն ունի 33 հոգուց բաղկացած Հայաստանի բարեկամության խումբ։ Եվ մենք բոլոր հիմքերն ունենք ենթադրելու, որ նրանք ներգրավված են տարբեր կեղտոտ սխեմաների մեջ։ Ինչպիսի՞։ Օրինակ, լինելով հնազանդ պտուտակ Եվրոպայի արդարության և Ժողովրդավարության հայկական Ֆեդերացիայի ղեկավար, միլիարդատեր մաֆիոզ Կասպար Կարապետյանի լոբբիստական գործունեության մեջ, ով արդեն դարձել է մեր հրապարակումների հերոսը։ Ի դեպ, չնայած նրան, որ այս հոդվածը հրապարակվել է այդ թվում նաև Caliber.Az-ի անգլերեն խմբագրության կողմից, այնուամենայնիվ, հայ հանցագորի, Կարապետյանի հետ եվրոպացի պատգամավորներից մի քանիսի սերտ միահյուսման վերաբերյալ եվրոպացի իրավապահների կողմից որևէ հետաքննության մասին չենք լսել։ Փողը հոտ չունի՞։
Եվս մեկ պահ, որի վրա կցանկանայի հրավիրել մեր ընթերցողների ուշադրությունը։ ԵԽ-ում Ադրբեջանի գլխավոր քննադատներից մեկն է հանդիսանում էստոնացի քաղաքական գործիչ Մարինա Կալյուրանդը, ով նույնիսկ մեկ տարի ղեկավարել է Էստոնիայի ԱԳՆ-ն։ ԵԽ-ում գտնվելու առաջին օրերից նա սկսեց թշնամական դիրքորոշում գրավել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ կտրականապես հրաժարվելով մեր երկրի հետ աշխատելուց։ Թեև, թվում է, թե Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով ԵԽ պատվիրակության ղեկավարի դիրքորոշումը ենթադրում է չեզոք վերաբերմունք տարածաշրջանի բոլոր երեք պետությունների նկատմամբ։ Բայց ոչ, Կալջուրանդի դեպքում չեզոքության ու հավասարության հոտ չկա։ Իսկ սա արդեն դրա հստակ նշանն է, որ նա գործում է իր հովանավորների ցուցումներով։ Եվ նրանց թվում է ոչ միայն Կարապետյանը (Կալյուրանդը նույնպես հանդիսանում է ԵԽ-ի հայկական բարեկամության խմբի անդամ)։ Թող նթերցողներին չխաբի թուրքաֆոբ եվրոպացի պատգամավորի բալթիական ազգանունը։ Նրա օրիորդական ազգանունը՝ Ռաևսկայա է։ Այո և նա ինքը իրեն էստոնացի չի համարում։ Այն ժամանակ, երբ Եվրոպայի մի մասը ձգտում է ավելի սերտ հարաբերությունների Ադրբեջանի հետ՝ էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին մեր երկիրը տեսնելով որպես վստահելի էներգետիկ գործընկեր, որոշ եվրախորհրդարանականներ կաշվից դուրս են գալիս, որպեսզի տարաձայնություններ մտցնել այդ հարաբերություններում: Ո՞վ կարող է շահագրգռված լինել Ադրբեջանին էներգետիկ ուղու վրա վարկաբեկելու մեջ։ Պատասխանն ակնհայտ է, ինչպես ակնհայտ է նաև այս երկրի որոշ կառույցների սերտ համագործակցությունը Կալյուրանդի նման որոշ եվրոպացի պատգամավորների հետ։
Այնուամենայնիվ, այս բանաձեւի ընդունման հարցում եվրոպացի պատգամավորների մեծ մասի համերաշխության համար դեռևս կան պատճառներ. աշխարհաքաղաքական՝ Միջերկրական ծովում իր ներկայությունը ընդլայնող և գազային հանգույց դառնալու ծրագրեր իրականացնող մեր ամենամոտ դաշնակից Թուրքիայի ուժեղանալ չցանկանալը, և գաղափարախոսական պատճառը՝ ընդհանրապես թուրքական և իսլամական պետությունների ուժեղանալ չցանկանալը, առանձին վերցրած քրիստոնեական երկրում և, հնարավոր է, ընդհանրապես ավանդական քրիստոնեական աշխարհում իշխանությունը պահպանելու ցանկությունը: Մեզ թվում է, որ այս տարբերակներում կարգը բավականին հակադարձված է։
Չէի ցանկանա հավատալ, բայց, ամենայն հավանականությամբ, եվրոպական էլիտաների մի մասը, երբեմն նույնիսկ անգիտակցաբար, դեռևս գտնվում է քրիստոնեական քաղաքակրթության հատուկ առաքելության, թուրքաֆոբիայի և իսլամաֆոբիայի ամբարտավան գաղափարների գերության մեջ։ «Վիեննայի մոտ գտնվող թուրքի» կերպարը կարծես փակում է նրանց աչքերը և թույլ չի տալիս օբյեկտիվորեն գնահատել իրականությունը։ Եթե դա այդպես է, ապա ես կցանկանայի պարոններին հիշեցնել աստվածաշնչյան մեկ դրվագ։
Մատթեոսի Ավետարանում Հիսուսն ասում է փարիսեցիներին. «Միթե՞ դուք Գրքերում երբեք չեք կարդացել, որ այն քարը, որը շինարարները մերժեցին, դարձել է անկյունի գլուխը..»:
Պետք է կույր լինել, որպեսզի չտեսնել, որ նոր աշխարհակարգի անկյունաքարերից մեկը դառնում են մինչ այժմ արևմտյան նեոգաղութատիրության ջանքերով դեպի ծայրամաս նետված թուրքական աշխարհի ներկայացուցիչները։ Եվրամիության քաղաքական և տնտեսական հզորությունը կարող է պահպանվել միայն նրա հետ դաշինքով, այլ ոչ մի կերպ առճակատման միջոցով։
Ով ականջ ունի, այո կլսի։
Նույնպես, ի դեպ, մի մեջբերում Ավետարանից։
P.S. Այնուամենայնիվ, շունը հաչում է, քարավանը առաջ է գնում։ Մինչ Եվրախորհրդարանում շփոթում էր հայանպաստ բանաձեւի շուրջ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը գտնվում է Դավոսում, որտեղ նա հաջող հանդիպումներ է անցկացնում ինչպես պետական ղեկավարների, այնպես էլ աշխարհի խոշորագույն կորպորացիաների ղեկավարների հետ: Սա է գլխավորը, այլ ոչ թե վերավճարված ու միակողմանի բանաձեւը, որը վաղը արդեն մոռանալու են։

Антиазербайджанская резолюция в Европарламенте
Сегодня Европейский парламент принял резолюцию антиазербайджанского характера. Документ размещен на официальном сайте организации. Попробуем его разобрать.
В преамбуле, как водится, «принимая во внимание…». Далее идут пять пунктов с гнусными инсинуациями и даже прямыми обвинениями в адрес Азербайджана, где «изобличается» его политика в отношении армянского населения Карабаха. Особо отмечается, что Баку якобы совсем не привержен мирному процессу. А следом идут призывы и требования соответствующего характера – остановить, прекратить, не подвергать опасности и пр. Ну и само собой Европарламент настаивает, чтобы Азербайджан «уважал и претворял в жизнь Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г. и снова открыл Лачинский коридор для обеспечения…».
В документе также подчеркивается необходимость всестороннего мирного соглашения, призванного гарантировать права и безопасность армянского населения «Нагорного Карабаха».
На этом, однако, обвинения не заканчиваются – ЕП осуждает и «бездействие российских «миротворцев»», а также настаивает на их замене на международных миротворцев ОБСЕ под мандатом ООН. Интересная деталь: в упоминании российских миротворцев кавычки использовала не редакция – именно так они отражены в резолюции Европарламента. Ряд последующих пунктов предлагает неограниченный доступ международных организаций в Карабах, размещение миссии ОБСЕ на лачинской дороге, а также возобновление без предусловий азербайджано-армянских переговоров, базирующихся на Хельсинкском Заключительном акте. Ну и вишенка на торте: призыв к ЕС быть активно задействованным для того, чтобы жители Карабаха «больше не являлись заложниками активности Баку, деструктивной роли России и бездействии Минской группы».
Любопытный, надо заметить, документ, составленный в лучших иезуитских традициях. С одной стороны, призывая Азербайджан обеспечить права и безопасность армянского населения «Нагорного Карабаха» ЕП недвусмысленно признает эту территорию как состоящую под юрисдикцией Азербайджана, но все остальное содержание резолюции обнаруживает стремление в этой юрисдикции Азербайджану отказать. Во всяком случае, любое упоминание Карабаха предваряется определением «Нагорный». Апеллируя к старому названию автономии бывшей Азербайджанской ССР, евродепутаты настаивают на некой субъектности этой территории.
Целая череда пунктов преследует цель наводнить Карабах различного рода миссиями как гражданского, так и военного характера с тем, чтобы де-факто увести территорию из-под юрисдикции Азербайджана. В этом свете, ЕП действует в духе старого армянского дискурса о том, что они-де не оспаривают территориальную целостность Азербайджана, однако настаивают на рассмотрении вопроса безопасности армянского населения. При этом умалчивается, что подобный нарратив является всего лишь завуалированным стремлением поднять вопрос о некоем «особом статусе» Карабаха. Неслучайным является и отсылка к Хельсинкскому Акту. В контексте позиции ЕП здесь евродепутаты апеллируют вовсе не к нерушимости границ и территориальной целостности государств (главы III  и IV соответственно), а к равноправию и праву народов распоряжаться своей судьбой (глава VIII). О том, что армянский народ, усилиями своих господ, давно уже распорядился своей судьбой на исторических землях Азербайджана (имеем ввиду территорию нынешней Республики Армения), нам, видимо, придется напоминать все настойчивее. Штудирование находящейся сейчас на стадии разработки «Концепции возвращения» азербайджанцев на земли Западного Азербайджана скоро займет немалую часть рабочего времени европейских чиновников.
Ну и наконец, сетуя на бездействие почившей в бозе Минской группы (где вы были 26 лет?!), европарламентарии таким образом стремятся повысить градус своего присутствия на Южном Кавказе с модераторского до регламентирующего.
Резолюция Европарламента осознанно и беспардонно игнорирует тот факт, что мирные переговоры – процесс обоюдный. Голословно взваливая на Азербайджан вину за срыв переговорного процесса, евродепутаты уводят из-под ответственности армянскую сторону, все действия которой направлены как на срыв заявления от 10 ноября 2020 г, так и мирных переговоров в целом. Поддерживая армянский дискурс, ЕП таким образом фактически занял позицию непризнания Карабаха составной частью Азербайджана.
Все вышесказанное позволяет нам сделать вывод, что данный документ носит откровенно враждебный Азербайджану характер. Принятие его в преддверии дня общенационального траура в Азербайджане – 20 января явственно оттеняет эту враждебность. Этим действием ЕП окончательно демонстрирует свое незнание мировой политической повестки, равно как и того, что из себя представляет современный Азербайджан. Надеемся, что исполнительная власть ЕС в лице Еврокомиссии сохранит здравый рассудок и не поддержит инициативу парламента, которая подрывает доверие Баку к Старому свету.
Что же до международных миссий в Карабахе, то согласие на их отправку должен дать Совет Безопасности ООН. Нам представляется вполне логичным, что Россия и Китай воспользуются в таком случае своим правом вето. Не из большой любви к Азербайджану, а исходя из своих национальных интересов, а также в виду понимания возрастающей роли Азербайджана на мировой арене.
Ход событий показывает, что нам, возможно, следует подумать над тем, стоит ли продолжать переговорный процесс при посредничестве ЕС. Брюссель, похоже очень торопится покинуть, вслед за Парижем, эту площадку. Может быть, выпад евродепутатов - это такой хитроумный ход, чтобы ретироваться с некомфортного поля?
Кстати, вчерашнее интервью Ильхама Алиева китайскому телеканалу CGTN, данное им в ходе своего пребывания в Давосе, «бьет» своим посылом любые замшелые инициативы ЕП. Словно опережая неадекватные шаги некоторых наших европейских партнеров, глава Азербайджана сказал следующее (приводим отрывок из интервью вместе с промежуточной репликой китайского журналиста для усиления эмоционального вовлечения читателей):
Президент Ильхам Алиев: …«Замечу, что основные проблемы, с которыми сейчас сталкивается мир, не имеют легитимной базы. Всё строится на предположениях, амбициях, борьбе за так называемое виртуальное лидерство».
Корреспондент: «Мне понравилось, как вы это сформулировали».
Президент Ильхам Алиев: «Такое лидерство невозможно измерить, оно виртуально. Его могут создать СМИ, которые находятся под вашим же контролем, его могут создать НПО, которые вы контролируете, но вы не можете доказать своё лидерство в так называемом соревновании. Поэтому пусть те, кто этим занимается, сложат своё оружие. Пусть они сосредоточатся на нуждах человечества, на бедности, на недоедании, на том, что многие страны не имеют доступа к питьевой воде, электричеству. Это фундаментальные проблемы мира».
В яблочко! Европе пора осознать, что ее лидерство во многом носит виртуальный характер. ЕС медленно, но верно становится периферией как мирового, так и европейского политического процесса. Европейская бюрократия действует по инерции. Сам текст резолюции свидетельствует о глубоком кризисе европейской политической мысли. Используя замшелую риторику 90-х, своего «золотого века», ЕП отказывается видеть новую реальность. Дело не в том, что принципы гуманитарного права устарели. Дело в том, что они обесценены в ходе долгих лет манипулирования ими со стороны западных держав для продвижения своей банальной империалистической политики. Теперь же, когда расклад сил в мире изменился, использование этого инструмента выглядит как дурновкусие. Казалось бы, экономически Армения не представляет для ЕС никакого интереса. Казалось бы, международное право на стороне Азербайджана. Почему такой акт оголтелой враждебности к нам со стороны Европы?
Очевидно, что часть евродепутатов, причем немалая, работает против Азербайджана. Как известно, в ЕП имеется Армянская группа дружбы, состоящая из 33 человек. И у нас есть все основания полагать, что они замешаны в различных грязных схемах. Каких? Например, являясь послушными винтиками в лоббистской деятельности главы Европейской армянской федерации за справедливость и демократию (ЕАФЖД), миллиардера-мафиози Каспара Карампетяна, который уже становился героем наших публикаций. Кстати, несмотря на то, что статья эта была опубликована в том числе и английской редакцией Caliber.Az, тем не менее, о каком-либо расследовании европейских правоохранителей относительно тесного переплетения части евродепутатов с армянским криминальным деятелем Карампетяном мы так и не услышали. Деньги не пахнут?
Еще один момент, на который хотелось бы обратить внимание наших читателей. Одним из главных критиков Азербайджана в ЕП является Марина Кальюранд - эстонский политик, которая даже в течение года возглавляла МИД Эстонии. С первых дней пребывания в ЕП она стала высказывать враждебную позицию по Азербайджану, категорически отказавшись работать с нашей страной. Хотя, казалось бы, положение главы делегации СЕ по отношениям с Южным Кавказом подразумевает нейтральное отношение ко всем трем государствам региона. Ан нет, нейтралитетом и равноудаленностью в случае с Кальюранд и не пахнет. А это уже явный признак того, что действует она по установкам от своих покровителей. И среди них не только Карампетян (Кальюранд также является членом Армянской группы дружбы в ЕП). Пусть читателей не обманывает балтийская фамилия евродепутата-тюркофоба. Девичья фамилия ее – Раевская. Да и сама она себя считает не эстонкой. В то время, как часть Европы стремится к более тесным отношениям с Азербайджаном на фоне энергетического кризиса, видя в нашей стране надежного энергетического партнера, некоторые евродепутаты из кожи вон лезут, чтобы внести раздор в эти отношения. Кто может быть заинтересован в дискредитации Азербайджана на энергетическом треке? Ответ очевиден, как очевидна и тесная кооперация определенных структур этой страны с некоторыми евродепутатами, вроде Кальюранд.
Впрочем, есть еще причины солидарности большей части евродепутатов в вопросе принятия этой резолюции: геополитическая – нежелание усиления нашего ближайшего союзника, Турции, расширяющей свое присутствие в Средиземноморье и осуществляющей планы стать газовым хабом, и идеологическая причина – нежелание усиления тюркских и исламских государств в целом, стремление сохранить авторитет в отдельно взятой христианской стране, и возможно, в традиционном христианском мире в целом. Нам представляется, что порядок в этих версиях скорее обратный.
Не хотелось бы верить, но, по всей вероятности, часть европейских элит, подчас даже неосознанно, все еще находятся в плену высокомерных идей особой миссии христианской цивилизации, тюркофобии и исламофобии. Образ «турка под Веной», похоже, застилает им глаза и мешает объективно оценивать реальность. Если это так, то хотелось бы напомнить господам один библейский эпизод.
В Евангелии от Матфея Иисус говорит фарисеям: «Неужели вы никогда не читали в Писании: камень, который отвергли строители, тот самый сделался главою угла?..»
Нужно быть слепым, чтобы не видеть, что одним из краеугольных камней нового миропорядка становятся доселе отброшенные на периферию стараниями западного неоколониализма представители тюркского мира. Сохранить политическую и экономическую мощь Евросоюза можно только в союзе с ним, а никак не посредством конфронтации.
Имеющий уши, да услышит.
Тоже кстати, цитата из Евангелия.
P.S. Впрочем, собака лает, караван идет. Пока в ЕП шла возня вокруг проармянской резолюции, президент Азербайджана Ильхам Алиев находится в Давосе, где проводит успешные встречи как с лидерами государств, так и с главами крупнейших мировых корпораций. Это и есть главное, а не проплаченная и односторонняя резолюция, о которой забудут уже завтра.