Նոր խաղաղություն՝ հին պայմաններով Երեւանի խաղերը պայմանագրի շուրջ
Անցյալ շաբաթ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտնել է, որ հայկական կողմը ստացել է խաղաղ պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի հերթական առաջարկները և ուսումնասիրում է դրանք։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ընդգծել է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքները պետք է շարունակվեն, և դա շատ կարևոր է։ Իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ամփոփելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ փակ հանդիպման արդյունքները, որտեղ հենց քննարկվել են խաղաղության կանխատեսվող կնքման հետ կապված Ադրբեջանի վերջին դատողությունները՝ հայտարարել է Թուրքիայի հետ, որքան հնարավոր է շուտ բանակցություններն ավարտելու և հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտության մասին։
Այն մասին, որ Հայաստանը աշխատում է խաղաղության պայմանագրի տեքստի վրա և մոտ ժամանակում այն կփոխանցի Բաքվին, օրերս հայտարարել է նաև Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։ Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն այդ առնչությամբ արդեն անցկացրել են բանակցություններ՝ Բրյուսելում, Պրահայում և Սոչիում։
Իսկ ահա հինգշաբթի Հայաստանի կառավարության նիստում, ինչպես հայտարարել է Փաշինյանը՝ «Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության մասին պայմանագրի վերջնական նախագիծը»։ Եվ ընդգծել է, որ, նրա կարծիքով, խաղաղության մասին վերջնական փաստաթուղթը պետք է պարունակի զսպումների և հակակշիռների գործունյա մեխանիզմներ, որոնք կբացառեն երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության խախտման ցանկացած սցենար։
Թե ինչ և ինչպես է Երևանը նշել համաձայնագրի իր նոր տարբերակում, դեռ հայտնի չէ, թեև դժվար թե նոր բան լինի՝ գործնականորեն ժամանակ առ ժամանակ կրկնվում են դրա պահանջներն ու պայմանները։ Բաքուն նույնպես բազմիցս հայտարարել է խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու իր պատրաստակամության մասին, բայց որպես պայման դրել է՝ հարաբերությունների նորմալացման հինգ հիմնարար սկզբունքների ներառումը, որոնք կանխատեսում են պետությունների կողմից ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչում, միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության և ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու պարտավորության հաստատում, ինչպես նաև ուժի կիրառման սպառնալիքներից հրաժարվել: Որ առաջին հերթին պետք է իրականացվի սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում, տրանսպորտային և այլ հաղորդակցությունների բացում:
Սակայն, դատելով Հայաստանի իշխանությունների հռետորաբանությունից, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները նորմալացնելու կապակցությամբ Երեւանի քաղաքականությունը լիովին հակասում է Բաքվի հիմնարար սկզբունքներին եւ շրջանցում է միջազգային իրավունքի օրենքները։ Այդ մասին են մատնանշում նաև Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի վերջերս արած հայտարարությունները, որտեղ նա պնդում է՝ միջազգայնորեն տեսանելի մեխանիզմի շրջանակներում Խանքենդիի և Բաքվի միջև բանակցությունների անցկացման մասին, որը հնարավոր է հիշատակվել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրում։
«Այդ մեխանիզմը կարող է դիտարկվել խաղաղության պայմանագրում, որի շուրջ անցկացվում են բանակցությունները։ Դա կարող են լինել այլ միջազգային կառույցներ կամ այլ ձևաչափ։ Սա քննարկման առարկա է»,- ասել է Գրիգորյանը։
Ի դեպ, անցյալ տարվա դեկտեմբերին լրագրողների հետ զրույցում Գրիգորյանն հայտնել է, որ կա խաղաղության պայմանագրի տեքստի երկու տարբերակ, որոնք առանձին առաջարկվել են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի կողմից, և որ խմբագրված տարբերակը շուտով կհանձնվի Բաքվին։
«Ադրբեջանը փոխանցել է խաղաղության պայմանագրի տեքստը, հայկական կողմը մանրամասն մշակել է այդ փաստաթուղթը և Ադրբեջանին պատասխանել է Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ընթացքում։ Դրանից հետո Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել իր վերամշակած տարբերակը։ Հայաստանն այժմ աշխատում է այդ տեքստի վրա, իսկ պատասխանները՝ լրացումներով կամ փոփոխություններով, շուտով կփոխանցվեն Ադրբեջանին»,- հավաստիացրել է Ա.Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ Երևանը հանդես է գալիս անվտանգության երաշխիքների ստեղծման օգտին։
Այսինքն, ակնհայտ է, որ «միջազգային մեխանիզմ» ստեղծելու պատրվակով հայկական կողմը փորձում է խաղաղության պայմանագրի տեքստի մեջ մտցնել «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության մասին» կետերը, որոնց վրա Հայաստանը պնդում է Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման պահից ի վեր։
Իհարկե, Բաքուն կտրականապես դեմ է այսպես կոչված «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների քննարկման միջազգային մեխանիզմ» ստեղծելու տարբերակի շուրջ Հայաստանի առաջարկին, քանի որ դա նշանակում է անմիջական միջամտություն Ադրբեջանի ներքին գործերին։ Նախ, որովհետև Ղարաբաղը հանդիսանում է Ադրբեջանի անբաժանելի մասը՝ համապատասխանաբար այս տարածաշրջանում ապրող հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը կապահովվեն Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն։ Երկրորդը՝ հայ բնակչության վերաինտեգրման գործընթացը կրկին Ադրբեջանի ներքին խնդիրն է, իսկ այստեղ Հայաստանի միջամտությունը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին։ Երրորդը՝ երկկողմ խաղաղության պայմանագրի նախագծում Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայերի իրավունքների և անվտանգության միջազգային մեխանիզմի մասին դրույթը ներառելու Հայաստանի փորձերը հակասում են Պրահայի և Սոչիի համաձայնագրերին, որոնց համաձայն՝ երկրները փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը։
Հինգշաբթի՝ փետրվարի 16-ին, ելույթ ունենալով կառավարության նիստում վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը երեկ ավարտել է՝ խաղաղության և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հաստատման մասին պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի վրա աշխատանքը, և որ հայկական կողմի առաջարկները փոխանցվել են Ադրբեջանին։
«Փոխանցվել է մեր առաջարկներով պայմանագրի վերջնական, ամբողջական տարբերակի նախագիծը»,- ասել է Փաշինյանը՝ հայտնելով, որ փաստաթուղթը փոխանցվել է նաև Ռուսաստանին, Ֆրանսիային և ԱՄՆ-ին։
«Մենք պայմանագրի նախագծի վրա աշխատում ենք հետևյալ տրամաբանության շրջանակներում՝ ստանալ այնպիսի փաստաթուղթ, որը ցանկացած պահի պատրաստ ենք ստորագրել։ Հասկանալի է, որ այդ փաստաթուղթը պետք է ընդունելի լինի նաեւ Ադրբեջանի համար։ Եվ մենք հույս ունենք, որ բանակցությունների երեք փուլերի արդյունքում արձանագրված առաջընթացը կարող է զարգանալ»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ փաստաթուղթը պետք է պարունակի զսպումների և հակակշիռների այնպիսի արդյունավետ մեխանիզմներ, որոնք կբացառեն երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության խախտման ցանկացած սցենարը։
Դժվար չէ կռահել, որ խոսելով արդյունավետ մեխանիզմների մասին՝ Հայաստանի վարչապետը նկատի ունու բոլորովին ոչ թե կողմերի կողմից միջազգային իրավունքի սկզբունքների պահպանումը, այլ ավելի շուտ հաշվի է առել միայն բուն Հայաստանի շահերը։ Փաստորեն, դա է հաստատում նաև Երեւանի կողմից «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության քննարկման միջազգային մեխանիզմի» ստեղծման մասին Երևանի կողմից առաջարկված դրույթը։
Մյուս կողմից, կա հավանականություն, որ Հայաստանը կցանկանար խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերջնականապես կարգավորելու և հայ-թուրքական սահմանը որքան հնարավոր է շուտ բացելու համար։ Սակայն դրա համար Երևանը ստիպված կլինի այս կամ այլ ձևով ընդունել Բաքվի հինգ հիմնարար սկզբունքները և ամբողջությամբ հրաժարվել Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելուց։ Արդյո՞ք Երևանը պատրաստ է դրան՝ հռետորական հարց...

Новый мир со старыми условиями
На минувшей неделе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сообщил, что армянская сторона получила очередные предложения Азербайджана по мирному договору и изучает их. Глава армянского внешнеполитического ведомства сделал акцент на том, что работа над мирным договором должна продолжаться и что это очень важно. А вот премьер Никол Пашинян, подводя итоги закрытой встречи с представителями правящей партии «Гражданский договор», где как раз обсуждались последние суждения Азербайджана в связи с предполагаемым заключением мира, заявил о необходимости скорейшего завершения переговоров и урегулирования отношений с Турцией.
О том, что Армения работает над текстом мирного договора и в ближайшее время передаст его Баку, заявлял на днях и секретарь Совбеза Армен Григорян. Как известно, лидеры Армении и Азербайджана уже провели переговоры по этому поводу - в Брюсселе, Праге и в Сочи.
И вот на заседании армянского правительства в четверг, как объявил Пашинян, «Армения передала Азербайджану окончательный проект соглашения о мире». И подчеркнул, что, по его мнению, окончательный документ о мире должен содержать действенные механизмы сдержек и противовесов, которые исключат любой сценарий нарушения долгосрочного мира и стабильности.
Что и как указал Ереван в своей новой версии договора, пока не известно, хотя вряд ли будет что-то новое – практически из раза в раз его требования и условия повторяются. Баку тоже неоднократно заявлял о готовности к подписанию мирного соглашения, но выдвинул условием включение в него пяти базовых принципов нормализации отношений, предполагающих взаимное признание государствами суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности границ, подтверждение отсутствия территориальных претензий друг к другу и обязательства не предъявлять подобные претензии в будущем, а также отказ от угроз применения силы. Что для начала должно реализоваться в делимитации и демаркации границ и установлении дипломатических отношений, открытии транспортных и других коммуникаций.
Однако судя по риторике армянских властей, политика Еревана относительно нормализации отношений с Азербайджаном полностью противоречит базовым принципам Баку и идет в обход законов международного права. На это указывают и недавние заявления секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна, где он настаивает на проведении переговоров между Ханкенди и Баку в рамках международно-видимого механизма, который может быть упомянут в мирном договоре с Азербайджаном.
«Этот механизм может быть рассмотрен в мирном договоре, по которому ведутся переговоры. Это могут быть другие международные структуры или другой формат. Это предмет обсуждения», - сказал Григорян.
К слову, в декабре прошлого года в беседе с журналистами Григорян сообщил, что имеются два варианта текста мирного договора, предложенных в отдельности Россией и Азербайджаном, и что отредактированный вариант вскоре будет передан Баку.
«Азербайджан передал текст мирного договора, армянская сторона доработала данный документ и ответила Азербайджану в ходе встречи в Вашингтоне. После этого Азербайджан передал Армении свой доработанный вариант. Армения сейчас работает над этим текстом, а ответы, с дополнениями или изменениями, вскоре будут переданы Азербайджану», – заверил А. Григорян, добавив, что Ереван выступает за создание гарантий безопасности.
То есть очевидно, что под предлогом создания «международного механизма» армянская сторона пытается протолкнуть в текст мирного договора пункты о «правах и безопасности армян Карабаха», на которых настаивает Армения с момента урегулирования Азербайджаном карабахской проблемы.
Разумеется, Баку категорически против предложенного Арменией варианта по созданию так называемого «международного механизма обсуждения прав армян Карабаха», поскольку это означает прямое вмешательство во внутренние дела Азербайджана. Во-первых, потому что Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана, соответственно, права и безопасность проживающего в этом регионе армянского населения будут обеспечены в соответствии с Конституцией Азербайджанской Республики. Во-вторых, процесс реинтеграции армянского населения – это опять же внутренний вопрос Азербайджана, и вмешательство здесь Армении идет вразрез с нормами и принципами международного права. В-третьих, попытки Армении включить в проект двустороннего мирного соглашения положение о международном механизме по правам и безопасности армян, проживающих в Карабахском регионе Азербайджана, противоречат Пражскому и Сочинскому соглашениям, согласно которым страны взаимно признают территориальную целостность и суверенитет друг друга.
Выступая на заседании правительства в четверг, 16 февраля, премьер-министр Пашинян заявил, о том, что Армения вчера завершила работу очередного этапа проекта соглашения о мире и установления отношений с Азербайджаном и что предложения армянской стороны переданы Азербайджану.
«Передан проект окончательного, полного варианта соглашения с нашими предложениями», - сказал Пашинян, сообщив, что, документ передан также России, Франции, США.
«Мы работаем над проектом соглашения в рамках следующей логики - получить такой документ, который в любой момент готовы подписать. Понятно, что этот документ должен быть приемлемым и для Азербайджана. И мы надеемся, что прогресс, зафиксированный в результате трех этапов переговоров, возможно будет развить», - заявил Пашинян, отметив, что документ должен содержать такие действенные механизмы сдержек и противовесов, которые исключат любой сценарий нарушения долгосрочного мира и стабильности.
Нетрудно догадаться, что, говоря о действенных механизмах, армянский премьер вовсе не имел в виду соблюдение сторонами принципов международного права, а скорее учитывал только интересы самой Армении. Собственно, подтверждает это и выдвинутое Ереваном положение о создании «международного механизма по обсуждению прав и безопасности армян Карабаха».
С другой стороны, есть вероятность, что Армения хотела бы заключить мирное соглашение с Азербайджаном ради окончательной нормализации отношений с Турцией и скорейшего открытия армяно-турецкой границы. Однако для этого Еревану придется так или иначе принять пять базовых принципов Баку и полностью отказаться от вмешательства во внутренние дела Азербайджана. Готов ли Ереван на это, вопрос риторический…