ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը՝ հայկական լոբբիի մոտ կերակրման վրա Կոնյակի դիվանագիտությունը իր ամբողջ հմայքով
16 Մարտի 2023 14:55
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար, «Rasmussen Global» լոբբիստական կազմակերպության հիմնադիր Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը Երևան կատարած այցի ընթացքում՝ Ադրբեջանի հասցեին մի շարք սադրիչ հայտարարություններ է հնչեցրել՝ կոչ անելով «Բաքվի վրա ճնշում գործադրել Լաչինի միջանցքը բացելուց հրաժարվելու համար»։
Ի դեպ, սա նրա առաջին այցը չէ Երևան, նա 2012 թվականի սեպտեմբերին Հայաստան արդեն այցելել էր՝ լինելով դաշինքի գլխավոր քարտուղար։ Եվ նույնիսկ այդ ժամանակ Ռասմուսենը հանդես էր եկել՝ իբր Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների սրմամբ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ծայրահեղ մտահոգության մասին ոչ միանշանակ դեկլարատիվ հայտարարություններով։ Մինչդեռ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական հողերի շուրջ 30 տարվա օկուպացիայի ընթացքում այս կազմակերպության շտաբակայանը գոնե մի անգամ չի նախատել Երևանին՝ հարևան երկրի դեմ ագրեսիայի համար, մտահոգություն չի հայտնել խաղաղ ադրբեջանցիների նկատմամբ էթնիկ զտումների առնչությամբ։ Փոխարենը հիմա ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը չի ամաչում մտահոգություն հայտնել իբր Բաքվի մեղքով առաջացած «մարդասիրական ճգնաժամով», և կարծես թե փորձելով «կանխել հումանիտար աղետը»...
«Մենք ընդհարվում ենք հումանիտար ճգնաժամի հետ, որը կարող է վերածվել հումանիտար աղետի։ Այս շրջափակումը անօրինական է, Ադրբեջանը պարտավոր է միջանցքը բացել ազատ տեղաշարժի համար»,- թափ է առել ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը։
Ինքստինքյան, դա Ռասմուսենի կողմից տխրահռչակ երկակի ստանդարտների կիրառման անվիճելի փաստ է, որը խթանվում և կերակրվում է հայկական լոբբիի հզոր ֆինանսական ներարկումներով։ Ռասմուսենը, ով հինգ տարի գլխավորել է ՆԱՏՕ-ն, վաղուց հայտնի է իր բացահայտ հայամետ հայացքներով, թեև, նա այնուամենայնիվ, այդքան եռանդով պաշտպանում է Հայաստանի շահերը՝ հիմնականում նույն ֆինանսական աջակցության շնորհիվ: Իսկ դատելով իր կողմից Հայաստանում արած անհեթեթ հայտարարություններով, նախկին գլխավոր քարտուղարը փորձել է իր «հոնորարները» «աշխատավճարել» առանց միջազգային իրավունքի կողմը նայելով։ Այսինքն այն պարզապես անտեսելով։
Հետաքրքիրն այն է, որ Ռասմուսենը համարում է, որ Արևմուտքի և Հայաստանի միջև հնարավոր է ռազմական համագործակցություն, և որ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցությունը դրան չի խոչընդոտի: Այս փաստը փարատում է վերջին կասկածները այն մասին, որ նախկին գլխավոր քարտուղարի այցը պատահական է՝ չափազանց դիպուկ է ընտրվել այն պահը, երբ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի միջև հարաբերությունների սառեցումը արագ վերև է սլացել։ Հետևաբար, ամենայն հավանականությամբ, այս հարցը առանձին քննարկվել է Հայաստանի ղեկավարության հետ ՆԱՏՕ-ի բանագնացի հանդիպումներում։
Սկզբունքորեն, ՆԱՏՕ-ի հետ ռազմական համագործակցությունը Երեւանի համար միանշանակ ռիսկային քայլ է։ Առաջինը, որովհետև Ռուսաստանի Դաշնության և Արևմուտքի աշխարհաքաղաքական առճակատման պայմաններում դա Մոսկվայի կողմից կարող է գնահատվել որպես դավաճանություն իր մերձավոր դաշնակցի կողմից։ Մյուս կողմից, դժվար է պատկերացնել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը աչք կփակի Բրյուսելի կողմից տարածաշրջանի ռազմականացման վրա, որին նա համարում է իր սեփական շահերի ուղեծիր։ Հետևաբար Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև ռազմական համագործակցության հարցը, կարծում եմ, Ռասմուսենի կողմից հատուկ հնչեցվել է, որպեսզի էլ ավելի խորացնել հայ-ռուսական առանց այն էլ բարդ հարաբերությունները և Մոսկվային հիշեցնել այն մասին, որ Հարավային Կովկասը հանդիսանում է Արևմուտքի լուրջ շահերի գոտի։
Եթե ամփոփել այցի արդյունքները, ապա ընդհանուր առմամբ, Ռասմուսենը հայերին շատ բան է խոստացել՝ նրանց վստահեցնելով, որ կնպաստի Երևանի և Բրյուսելի մերձեցմանը և ջանքեր կգործադրի, որպեսզի աշխարհի ուշադրությունը հրավիրի Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վրա։ Առավել ևս, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը նա առանց ուշադրության չի թողել նաև Հայաստանում ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը։
Իսկ ինչ վերաբերում է Բաքվի վրա նրա սուր հարձակումներին, ապա ակնհայտ է, որ Ռասմուսենը բացահայտ գերագնահատել է իր սեփական լիազորությունները և ներկայիս՝ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարի կարգավիճակը։ Տարօրինակությունը նրանում է, որ իր ժամանակին այս նույն պարոնը, դեռ գտնվելով դաշինքի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում (2012 թվականի փետրվարին) և Բրյուսելի իր շտաբակայանում մամուլի ներկայացուցիչների համար ելույթ ունենալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ հայտարարությամբ՝ փրփուրը բերանին հավաստիացնում էր, որ ՆԱՏՕ-ն բարձր է գնահատում Ադրբեջանի հետ գործընկերությունը և իր երախտագիտությունն էր հայտնում այդ երկրի ղեկավարությանը։
«Մենք չափազանց երախտապարտ ենք այն ավանդի համար, որը Ադրբեջանը ներդնում է Աֆղանստանում։ Անվտանգության ոլորտում մեր շատ քաղաքական առաջնահերթություններն ու շահերը համընկնում են։ Մենք երկար տարիներ հաստատել ենք մեր համագործակցությունն ու երկխոսությունը, իսկ Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները ավանդ են ներդնում եվրոպական և եվրատլանտյան անվտանգության մեջ»,- այդ ժամանակ հաստատել է Ռասմուսենը՝ շնորհակալություն հայտնելով Ալիևին՝ Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի գործողություններում Ադրբեջանի ներդրած ավանդի համար:
Այսինքն՝ Ադրբեջանը, չնայած նրան, որ գտնվում էր Հայաստանի կողմից իր տարածքների օկուպացիայի տակ, շարունակում էր զգալի ներդրում ունենալ միջազգային անվտանգության ամրապնդման գործում։ Եվ դա լիովին ձեռնատու էր ՆԱՏՕ-ին: Սակայն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը միջազգային իրավունքի շրջանակներում հասավ իր տարածքների ապաօկուպացմանը, այն չգիտես ինչու Ռասմուսենի համար վերածվել է «ագրեսորի» և տարածաշրջանային սպառնալիքի։
Առկա են այդ նույն երկակի ստանդարտները։ Միայն թե Բաքվում սովոր չեն գործել դրսից հրահանգներով, հատկապես, եթե դա շոշափում է պետության ազգային շահերը։ Սկզբունքային որոշումներն ընդունվում են Բաքվում, պետք եղած ժամանակին և ուղղությամբ, և աշխարհը դրանում արդեն համոզվել է...

Экс-генсек НАТО на подкормке у армянского лобби Коньячная дипломатия во всей красе
Бывший генеральный секретарь НАТО, учредитель лоббистской организации Rasmussen Global Андерс Фог Расмуссен, в ходе визита в Ереван озвучил ряд провокационных заявлений в адрес Азербайджана, призывав «оказать давление на Баку за отказ открыть Лачинский коридор».
К слову, это не первый его визит в Ереван, он уже посещал Армению в сентябре 2012 года в бытность генсеком альянса. И уже тогда Расмуссен выступал с неоднозначными декларативными заявлениями о якобы крайней обеспокоенности Североатлантического блока обострением отношений между Ереваном и Баку. Между тем за без малого почти 30 лет оккупации Арменией азербайджанской земли в штаб-квартире этой организации ни разу даже не попеняли Еревану за агрессию против соседней страны, не выразили беспокойства по поводу этнических чисток в отношении мирных азербайджанцев. Зато теперь бывший генсек НАТО не стесняется выражать озабоченность «гуманитарным кризисом», вызванным якобы по вине Баку, и как бы пытаясь «предотвратить гуманитарную катастрофу»…
«Мы сталкиваемся с гуманитарным кризисом, который может перерасти в гуманитарную катастрофу. Эта блокада незаконна, Азербайджан обязан открыть коридор для свободного передвижения», - разошелся бывший генеральный секретарь НАТО.
Само собой, это бесспорный факт применения Расмуссеном пресловутых двойных стандартов, что стимулируется и подпитывается мощными финансовыми вливаниями армянского лобби. Расмуссен, который пять лет возглавлял НАТО, давно известен своими откровенно проармянскими взглядами, хотя, впрочем, столь рьяно ратует за интересы Армении во многом благодаря той же финансовой поддержке. А судя по абсурдным заявлениям, озвученным им в Армении, бывший генсек постарался «отработать» свои «гонорары» без оглядки на международное право. То есть попросту его игнорируя.
Что любопытно, Расмуссен считает, что между Западом и Арменией возможно военное сотрудничество и что членство Армении в ОДКБ тому не помеха. Данный факт рассеивает последние сомнения в том, что визит экс-генсека случаен – слишком прицельно выбран момент, когда охлаждение отношений Армении с ОДКБ бурно рвануло вверх. Поэтому, скорее всего, этот вопрос отдельно обсуждался на встречах натовского посланца с руководством Армении.
В принципе, военное сотрудничество с НАТО - определенно рискованный шаг для Еревана. Во-первых, потому что в условиях геополитического противостояния РФ и Запада оно может быть расценено Москвой как предательство со стороны ближайшего союзника. С другой стороны, сложно представить, что РФ закроет глаза на милитаризацию Брюсселем региона, который она считает орбитой собственных интересов. Поэтому вопрос военного сотрудничества Армении и НАТО, думается, был специально озвучен Расмуссеном, чтобы еще более усугубить и без того не простые армяно-российские отношения и напомнить Москве о том, что Южный Кавказ является зоной серьезных интересов Запада.
Если подводить итоги визита, то в целом Расмуссен много чего наобещал армянам, заверив их, что будет содействовать сближению Еревана и Брюсселя и приложит усилия, чтобы обратить внимание мира на ситуацию в Карабахе. Более того, на встрече с секретарем Совета безопасности Арменом Григоряном он не обошел вниманием и деятельность гражданской миссии ЕС в Армении.
Что же касается его резких выпадов в сторону Баку, то очевидно, что Расмуссен явно переоценил собственные полномочия и нынешний статус – бывшего генсека НАТО. Парадокс в том, что в свое время этот же господин, еще находясь на посту генсека альянса (в феврале 2012 года) и выступая в его штаб-квартире в Брюсселе с совместным с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявлением для представителей прессы, с пеною у рта заверял, что НАТО высоко ценит партнерство с Азербайджаном и выражает благодарность руководству этой страны.
«Мы чрезвычайно благодарны за вклад, который Азербайджан вносит в Афганистане. Многие наши политические приоритеты и интересы в области безопасности совпадают. Мы долгие годы налаживали наше сотрудничество и диалог, а отношения Азербайджана и НАТО вносят вклад в европейскую и евроатлантическую безопасность», - утверждал тогда Расмуссен, выражая признательность Алиеву за вклад Азербайджана в операции, проводимые НАТО в Афганистане.
То есть Азербайджан, вопреки тому, что находился в условиях оккупации Арменией своих территорий, продолжал вносить существенный вклад в укрепление международной безопасности. И это полностью устраивало НАТО. Однако после того, как Азербайджан добился деоккупации своих территорий в рамках международного права, он почему-то превратился для Расмуссена в «агрессора» и региональную угрозу.
Налицо все те же двойные стандарты. Только вот в Баку не привыкли действовать по указке извне, особенно если это затрагивает национальные интересы государства. Принципиальные решения принимаются в Баку в нужное время и в нужном русле, и в этом мир уже убедился…