Հայաստանը զոռով ուզում է բարեկամանալ Ղազախստանի հետ Աստանան անդրդվելի է
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը ցանկացած միջազգային միջոցառման ժամանակ արդեն ըստ ավանդույթի, խցկվում է ցանկացած սցենարի մեջ, որպեսզի, պաթետիկ հեկեկալով, տեղեկացնի իր ժողովրդի դժբախտ ճակատագրի մասին, որի վրա դարերի ընթացքում «անխնա ծաղրում են դաժան թուրքերը»։ Մե՛րթ թուրքական, մե՛րթ ադրբեջանական։ Մասնավորապես, ներկայումս այս երկիրը ներկայացնող քաղաքական գործիչներն ու պաշտոնյաները գեղատեսիլ կերպով պատկերում են «ադրբեջանական ագրեսիայի» պատճառով ոչնչացման եզրին գտնվող «անպաշտպան զոհին»։ Ինչպես ասում են, իրենք էլ, աղմուկի տակ սադրանքներ են ստեղծում, որպեսզի հետագայում ևս շարունակեն առաջ մղել տարածաշրջանում իրենց ապակառուցողական քաղաքականությունը։
Այսպես, այս օրերին այդ խաբեբայական մարտավարություն է կիրառել Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում հանդիպելով Ղազախստանի Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաևի հետ։ Սիմոնյանը, մասնավորապես, փորձել է Աշիմբաևին համոզել, որ ինչպես բուն Հայաստանում, այնպես էլ Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմից հետո իրավիճակը մինչև այսօր լարված է մնում բացառապես, հասկանալի բան է, Ադրբեջանի քաղաքական և տարածքային հավակնությունների պատճառով։ Իսկ որպես ապացույց նա բերել է վերջերս իր իսկ, հայկական, զինված ուժերի զինված սադրանքը Լաչինի ուղղությամբ։ Ըստ էության, ահաբեկչական գործողություն, որին ադրբեջանական կողմը, բնականաբար, հարկադրված է եղել կասեցնել։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 11-ին Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները Գյորուսի շրջանի Դըղ բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից տաբեր տրամաչափի զենքերից ինտենսիվ կրակի են ենթարկել ադրբեջանական բանակի դիրքերը Լաչինի շրջանի ուղղությամբ։ Հայկական ստորաբաժանումների սադրանքի հետևանքով կարճատև մարտում երկու կողմերն էլ կորուստներ են կրել։
Այն, որ Հայաստանի իշխանությունները անհույս կերպով խրվել են ստի ու կեղծիքի մեջ, որոնք նրանք համառորեն պարտադրում են ողջ միջազգային հանրությանը՝ ակնհայտ փաստ է։ Եվ այդ մասին գիտեն ինչպես բուն Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Սակայն իր ղազախ գործընկերոջ հետ զրույցում Սիմոնյանը կրկին վստահեցրել է, որ Հայաստանը «լի է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգը առաջ մղելու վճռականությամբ և այս առումով մեծ հույսեր ունի ակտիվորեն աշխատել միջազգային գործընկերների, մասնավորապես Ղազախստանի հետ»։ Այսինքն, Երևանը ձեռնարկում է Աստանան իր կողմը գրավելու և ընդհանրապես նրա հետ մերձեցման վրա խաղադրույք կատարելու խելահեղ փորձ։ Եվ կա սրա շատ ողջամիտ բացատրությունը։
Նախ, Ղազախստանը հանդիսանում է ՀԱՊԿ-ի առաջատար երկրներից մեկը, հետևաբար՝ Հայաստանը, ըստ երևույթին, հույս ունի նրա հետ կապերի ամրապնդման հաշվին բարելավել իր ներկայումս շատ անկայուն դիրքը այս ռազմական բլոկում։ Երկրորդը, ակնհայտ է, որ Երևանը՝ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում հույս է դնում Ղազախստանի աջակցության վրա, չգիտես ինչու դրանով հանդերձ մոռանալով, որ Աստանան այս հարցում ունի բոլորովին այլ կարծիք, քան Երևանը։ Չէ որ հայտնի է, որ Ղազախստանը ամբողջապես և լիովին աջակցում է ինչպես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, այնպես էլ նրա սահմանների անփոփոխությանը։ Երրորդը, ի վրդովմունք Հայաստանի իշխանությունների, Ղազախստանը Ադրբեջանի հետ ունի գործնականում դաշնակցային հարաբերություններ։ Ինչպես, այնուամենայնիվ, նաև ՀԱՊԿ-ի մյուս անդամների հետ, որոնք բոլորը միասին ղարաբաղյան հարցում աջակցում են Բաքվի, այլ ամենևին ոչ Երևանի դիրքորոշմանը, թեև հենց նա, այլ ոչ թե Բաքուն է հանդիսանում դաշինքում նրանց դաշնակիցը։ Ուստի Հայաստանը ամենուր ձգտում է ՀԱՊԿ-ի իր համախոհներին համոզել, որ հատկապես Երևանն է հավատարիմ խաղաղությանը, իսկ Բաքուն զրոյացնում է նրա բոլոր ջանքերը։
Բայց ահա կա մի հանելուկ՝ Ղազախստանն ու Ադրբեջանը վաղուց և սերտ համագործակցում են, ընդ որում նաև Ղարաբաղի ապաօկուպացված տարածքներում: Եվ հիմա, եթե նույնիսկ հաշվի առնենք միայն տնտեսական կողմը, ապա ղազախ եղբայրներին պետք չի, որպեսզի Ղարաբաղում խարխլելով խաղաղ ստեղծագործությունը՝ գործեն հայ անջատողականները։ Աստանան գործ ունի միայն Բաքվի հետ, և նրան հարավկովկասյան տարածաշրջանում սկզբունքայնորեն ոչ մի այլ «դաշնակիցներ» պետք չեն։
Հայկական կողմի համար այս խնդրահարույց նրբերանգը չի շրջանցել նաև Ալեն Սիմոնյանի ուշադրությանը։ Ինչպես փոխանցում են հայկական լրատվամիջոցները՝ ԱԺ-ի նախագահը մտահոգություն է հայտնել «պատերազմի արդյունքում Բաքվի վերահսկողության տակ անցած» տարածքներում Ղազախստանի ու Ադրբեջանի տնտեսական կապերի առնչությամբ։ Հիշեցնենք, որ այս տարվա մարտին Ղարաբաղի տարածաշրջանի Ֆիզուլի քաղաքում կայացել է՝ ղազախ կոմպոզիտոր Կուրմանգազիի անվան մանկական ստեղծագործության ապագա կենտրոնի հիմքնարկեքի արարողությունը։ Ներկա ժամանակ արդեն անցկացվում են հողային և նախապատրաստական աշխատանքներ, իսկ ղազախ և ադրբեջանցի շինարարները նախատեսում են նախագիծը շահագործման հանձնել մինչև 2023 թվականի վերջը։
Առավել ևս, այն մասին, որ Ղազախստանը պատրաստ է ընդլայնել իր մասնակցությունը Ղարաբաղի վերականգնման գործում՝ այս տարվա ապրիլին, ադրբեջանա-ղազախական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է՝ Ադրբեջանում այդ երկրի դեսպան Սերժան Աբդիքարիմովը ։ Ի դեպ, դեռ 2022 թվականի օգոստոսի վերջին Ղազախստանի նախագահ Կասըմ-Ժոմարտ Տոկաևի Ադրբեջան կատարած այցի շրջանակներում երկու երկրների ղեկավարները ստորագրել են՝ Ղարաբաղի ազատագրված տարածքներում Ղազախստանի կողմից անցկացվող վերականգնման աշխատանքների մասին փաստաթուղթ։ Դրանով հանդերձ, ղազախական կողմը կոչ է արել ամրապնդել մեր երկրի հետ գործարար կապերը ոչ միայն երկկողմ ձևաչափով, այլ նաև Թուրքական պետությունների կազմակերպության շրջանակներում։ Ուստի զարմանալի չէ, որ նման հանգամանքների շատ են նյարդացնում Հայաստանին, ում մոտ թուրքերի մասին միայն հիշատակումը առաջացնում է խուճապի նոպաներ և չար անզորություն։
Իհարկե, Հայաստանը չի կարող անտարբեր հետևել, թե ինչպես են երկու թուրքական պետությունները համատեղ իրականացնում խոշոր ծրագրեր, որոնք կապված են, մասնավորապես, Կասպից ծովի հատակի երկայնքով օպտիկամանրաթելային կապի գծի անցկացման հետ՝ այս նախաձեռնության ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան 50 միլիոն դոլար։ Զուգահեռաբար նախատեսվում և արդեն իրականացվում են էներգետիկ նախագծեր, այդ թվում նաև Ադրբեջանի տարածքով ղազախական նավթի մատակարարման հետ կապված։ Այս բոլոր փաստերը խոսում են այն մասին, որ ադրբեջանա-ղազախական կապերը հաշվարկված են երկարաժամկետ հեռանկարի վրա և կայուն զարգանալու են բոլոր ուղղություններով։ Չնայած Հայաստանի դժգոհությանը։
Կասկած չի հարուցում նաև այն, որ Ղազախստանին Ադրբեջանի «սադրիչ գործունեության» մեջ համոզելու Երեւանի փորձերը դատապարտված են ձախողման։ Այս առումով Սիմոնյանի միամիտ հայտարարությունները, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, հաշվարկված են ազատագրված Ղարաբաղի վերականգնման մեջ մասնակցելուն՝ ղազախական կողմի հրաժարվելու վրա, միայն ծիծաղ են առաջացնում։ Ակնհայտ է, որ ղազախների հետ բարեկամություն խնդրելով, հայերը հաշվարկում են, որ ինչ-որ պահի Ղազախստանը կզոհաբերի Ադրբեջանի շահերը՝ հանուն Հայաստանի։ Մեղմ ասած՝ միամիտ է, բայց չես կարող արգելել երազել…

Армения набивается в друзья к Казахстану Астана непреклонна
Как известно, Армения на любом международном мероприятии уже по традиции протискивается в какой бы то ни было сценарий, чтобы, патетически всхлипывая, поведать о несчастной доле своего народа, над которым на протяжении веков «безжалостно измываются жестокие тюрки». То турецкие, то азербайджанские. В частности, в настоящее время представляющие эту страну политики и чиновники картинно изображают «беззащитную жертву» на грани вымирания из-за «агрессии Азербайджана». Сами же, как говорится, под шумок устраивают провокации, чтобы и дальше продвигать в регионе свою деструктивную политику.
Так, на днях этой плутовской тактикой воспользовался председатель Национального собрания Армении Ален Симонян, встретившись со спикером Сената Казахстана Мауленом Ашимбаевым на пленарном заседании Межпарламентской ассамблеи СНГ в Санкт-Петербурге. Симонян, в частности, попытался внушить Ашимбаеву, что как в самой в Армении, так и в Карабахе ситуация после 44-дневной войны по сей день остается напряженной – исключительно, понятное дело, из-за якобы политических и территориальных притязаний Азербайджана. А в качестве доказательства привел недавнюю вооруженную провокацию своих же, армянских, ВС на Лачинском направлении. Террористическую, по сути, операцию, которую азербайджанская сторона, естественно, вынуждена была пресечь.
Напомним, что 11 апреля подразделения Вооруженных сил Армении с позиций, расположенных в направлении населенного пункта Дыг Горусского района, подвергли интенсивному огню из разнокалиберного оружия позиции армии Азербайджана в направлении Лачинского района. В результате провокации армянских подразделений обе стороны понесли потери в коротком бою.
То, что армянские власти безнадежно погрязли во лжи и обмане, которые они упорно навязывают всему международному сообществу, - очевидный факт. И знают об этом как в самой Армении, так и за ее пределами. Однако в беседе с казахстанским коллегой Симонян вновь уверял, что Армения «полна решимости продвигать мирную повестку в регионе и очень надеется в этой связи на активную работу с международными партнерами, в частности с Казахстаном». То есть Ереван предпринимает безумную попытку перетянуть Астану на свою сторону и вообще сделать ставку на сближение с ней. И этому есть весьма резонное объяснение.
Во-первых, Казахстан является одной из ведущих стран ОДКБ, поэтому Армения, судя по всему, надеется за счет укрепления с ним связей поправить свое весьма шаткое на сегодня положение в этом военном блоке. Во-вторых, очевидно, что Ереван рассчитывает на поддержку Казахстана в вопросе карабахского урегулирования, почему-то забывая при этом, что у Астаны на этот счет совсем другое, нежели у Еревана мнение. Ведь известно, что Казахстан целиком и полностью поддерживает как территориальную целостность Азербайджана, так и неизменность его границ. В-третьих, к досаде армянских властей, у Казахстана с Азербайджаном практически союзные отношения. Как, впрочем, и с другими членами ОДКБ, которые все как один поддерживают в разрешении карабахского вопроса позицию Баку, а вовсе не Еревана, хотя именно он, а не Баку является их союзником по блоку. Поэтому Армения и старается вовсю, чтобы убедить своих соратников по ОДКБ, что именно Ереван привержен миру, а Баку сводит на нет все его усилия.
Но вот загвоздка - Казахстан и Азербайджан давно и плотно сотрудничают, причем и на деоккупированных территориях в Карабахе. И теперь, даже если брать в расчет только экономическую сторону, то братьям-казахам ни к чему, чтобы в Карабахе орудовали, подрывая мирное созидание, армянские сепаратисты. Астана имеет дело только с Баку, и никакие другие «союзники» ей в южнокавказском регионе, в принципе, не нужны.
Этот проблемный для армянской стороны нюанс не обошел вниманием и Ален Симонян. Как сообщают армянские СМИ, председатель НС высказал озабоченность по поводу экономических связей Казахстана и Азербайджана на территориях, «перешедших под контроль Баку вследствие войны». Напомним, что в марте этого года в городе Физули Карабахского региона состоялась церемония заливки первого бетона в фундамент будущего Центра детского творчества имени казахстанского композитора Курмангазы. В настоящее время уже ведутся земляные и подготовительные работы, а сам проект казахстанские и азербайджанские застройщики планируют сдать в эксплуатацию к концу 2023 года.
Более того, о том, что Казахстан готов расширить свое участие в восстановлении Карабаха, заявлял в апреле этого года посол этой страны в Азербайджане Сержан Абдыкаримов во время азербайджано-казахстанского бизнес-форума. К слову, еще в конце августа 2022-го в рамках визита президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Азербайджан лидеры двух государств подписали документ о восстановительных работах, проводимых Казахстаном на освобожденных территориях Карабаха. При этом казахстанская сторона призывала к усилению деловых связей с нашей страной не только в двустороннем формате, но и в рамках Организации тюркских государств. Поэтому неудивительно, что такие обстоятельства немало раздражают Армению, у которой одно упоминание о тюрках вызывает панические атаки и злое бессилие.
Разумеется, в Армении не могут равнодушно наблюдать за тем, как два тюркских государства вместе реализуют крупные проекты, связанные, в частности, с прокладкой волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря - общая стоимость этой инициативы составляет более 50 млн долларов. Параллельно запланированы и уже осуществляются энергетические проекты, завязанные в том числе на поставках казахстанской нефти через Азербайджан. Все эти факты говорят о том, что азербайджано-казахстанские связи рассчитаны на долгосрочную перспективу и будут стабильно развиваться по всем направлениям. Вопреки недовольству Армении.
Не вызывает сомнений и то, что попытки Еревана убедить Казахстан в «провокационной деятельности» Азербайджана обречены на провал. В этой связи наивные заявления Симоняна, скорее всего рассчитанные на отказ казахстанской стороны от участия в восстановлении освобожденного Карабаха, вызывают лишь усмешку. Очевидно, что, напрашиваясь в друзья к казахам, армяне рассчитывают, что в какой- то момент Казахстан пожертвует интересами Азербайджана ради Армении. Мягко говоря, наивно, но мечтать не запретишь…