Լյուքսեմբուրգյան պալատը հայկական առասպելների գերության մեջ «Միացումը» փակ է, հիվանդներին կբուժեն կամ կտարհանեն
28 Ապրիլի 2023 11:17
Ֆրանսիայի Սենատը, որը հայտնի է իր բուռն հայանպաստ կողմնորոշմամբ, արդեն որերորդ անգամ աչքի է ընկել Ադրբեջանի դեմ թշնամական հարձակմամբ։ Նախօրեին «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար, սենատոր Բրունո Ռետայոն՝ Երևանում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է՝ Ֆրանսիայի Սենատում «Լեռնային Ղարաբաղի հարցերով» կոմիտե ստեղծելու մասին, որը, իբր «կաջակցի Ղարաբաղի հայերին»։
Ադրբեջանի կողմից վերջերս Լաչին-Խանքենդի ճանապարհին հսկիչ անցակետի օրինական տեղադրման պատճառով Հայաստանում համընդհանուր հիստերիայի ֆոնին՝ նման բան Ֆրանսիայի Սենատում միանգամային սպասելի էր։ Բավական է հիշել, որ հատկապես Ֆրանսիայի այս օրենսդիր մարմնի պատերի մեջ է մինչ օրս՝ «Լեռնային Ղարաբաղի անկախության մասին» բանաձեւ ընդունելու կոչեր հնչում։ Եվ զարմանալի չէ, որ սովորաբար հակաադրբեջանական գիծը տանող ֆրանսիացի սենատորը Գարեգին Երկրորդին խոստացել է, որ, իբր «միջազգային ատյաններում գործադրվելու են բոլոր ջանքերը, որպեսզի բարձրացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ազատ ու անկախ կյանքի իրավունքների պաշտպանության հարցը»:
Իսկ բառացիորեն նախօրեին, Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի պաշտոնական կայքում, Հայաստանում գտնվող Բրունո Ռատախոյի գլխավորած պատվիրակության (ապրիլի 22-ից 25-ը՝ «հայերի ցեղասպանության զոհերի հիշատակի» արարողություններին մասնակցելու համար) նախաձեռնությամբ հրապարակվել է նաև՝ «Լաչինի միջանցքի շրջափակում. Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կրակի մեջ են, իսկ համաշխարհային հանրության հայացքը ուղղված է այլ ուղղությամբ» վերնագրով կոչ-ուղերձ։
Սակայն, Ֆրանսիայի Սենատում հայկական շահերը առաջ մղելու համար քարոզիչների կողմից նման բովանդակությամբ կոչերը սովորական պրակտիկա է, թեև ամենևին էլ անշահախնդիր: Ուստի միանգամայն հիմնավոր է, որ գործի է դրվում՝ Ղարաբաղի մտացածին շրջափակման, ինչպես նաև գոյություն չունեցող՝ «Ղարաբաղի 120 հազար հայերի» հումանիտար ճգնաժամի մասին կեղծ հռետորաբանությունը։
Ի դեպ, հայկական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ այդ նույն կեղծ թեզը նախօրեին Բրունո Ռետայոն օգտագործել է՝ Տեխ (Դըղ-Խմբ.) համայնքի ղեկավարի և Սյունիքի մարզպետի նախորդ օրը Դըղ համայնքի ղեկավարի (Դըղ-Խմբ.) և Սյունիքի (Զանգեզուր-Խմբ.) մարզպետի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ իր ելույթում, փորձելով միջազգային հանրությունների ուշադրությունը պարտադրել «120 հազարի» մասին տափակ առասպելը։
Առավել ևս, Ռետայոն պահանջել է «ազատագրել 120.000 հայերին», որոնք, նրա խոսքով, հայտնվել են «սարսափելի պայմաններում», և նույնիսկ արտահայտել է մտահոգություն այն մասին, որ, իբր, «ադրբեջանական զորքերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ տանող նոր ճանապարհի մուտքի մոտ, Հաքարիի կամրջի վրա անցակետի ստեղծումը կարող է դառնալ ինչ-որ լայնածավալ գործողության նախերգանք, որը կհանգեցնի Լաչինի միջանցքի անշրջելի փակմանը»։
Հասկանալի է, որ Ռետայոն ընդամենը բարձրաձայնել է իր հայ հովանավորների դիրքորոշումը և, կոպիտ ասած, վաստակել է իր փողերը։ Բայց, ինչպես էլ, որ լինի, տարածաշրջանում խաղաղություն չցանկացող ապակառուցողական տարրերի՝ հայկական կողմի և նրա լոբբիստների մտավախություններն այնքան էլ անհիմն չեն։ Չէ որ անցակետի տեղադրմամբ վերջնականապես փակվում է «միացում» նախագիծը՝ կապելով Ղարաբաղում հայկական ավազակախմբերի մնացորդների ձեռքերը, և փաստորեն այժմ նրանք ունեն ընդամենը երեք ելք՝ հանձնվել Ադրբեջանի իշխանություններին, լքել Ադրբեջանի տարածքը, կամ լինել ոչնչացված։ Այսինքն՝ կամ բուժում, կամ տարհանում։
Մյուս կողմից, Հայաստանի «ավագ քույրը» փորձում է տարածաշրջանում ինչ-որ կերպ հայտարարել իր մասին։ Ուստի Փարիզը կաշվից դուրս է գալիս, Սենատում ստեղծելով անհասկանալի կոմիտեներ եւ ԵՄ-ից պահանջելով կոշտ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։ Եվ այս ամենը դրանով հանդերձ, որ Ղարաբաղի հարցում ԵՄ-ի դիրքորոշումը հանրածանոթ է։ ԵՄ-ն աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և նույնիսկ նրա հետ ունի Գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագիր։ Սա առաջինն է:
Երկրորդը, ԵՄ-ն հանդիսանում է Ադրբեջանում խոշոր օտարերկրյա ներդրող, իսկ մեր երկիրը, իր հերթին, որոշակի աստիճանով հանդես է գալիս որպես Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության երաշխավոր։ Եվ սրանք ինքնին բավականին ամուր փաստարկներ են, որոնք մատնանշում են այն, որ Ֆրանսիական Սենատի, կամ էլ այդ նույն Եվրոպական խորհրդարանի սահմաններից դուրս եկող Ռիտայոի և նրա նմանների հայամետ պրոպագանդիստների եսասիրական շահերը դատապարտված են ջախջախիչ ձախողման: Անշուշտ, հայկական ազդեցիկ լոբբիի առաջարկով՝ և՛ Սենատում, և՛ Եվրախորհրդարանում առաջիկայում ևս բոլոր տեսակի հակաադրբեջանական բանաձեւեր կընդունվեն։ Բայց այս բոլոր ջանքերը (և զգալի ֆինանսական ռեսուրսները) ի վիճակի չեն փոխել ինչպես ընդհանուր առմամբ ԵՄ-ի, այնպես էլ Հին աշխարհի առանձին երկրների արտաքին քաղաքականությունը։
Եվ վերջում, վերադառնալով՝ Լաչին-Խանքենդի ճանապարհին անցակետի տեղադրման պատճառով հայության հիստերիային, տեղին է Երևանին հիշեցնել այն մասին, որ Բաքուն լիովին և ամբողջությամբ իրավասու է իր տարածքում գործել իր հայեցողությամբ, նա առաջիկայում ևս հավատարիմ կլինի այս դիրքորոշմանը` հստակ դասավորելով տարածաշրջանում և միջազգային հարաբերությունների համակարգում իր պետական առաջնահերթությունները՝ հակառակ աշխարհի ցանկացած կետում հայ քարոզիչների ջղաձգումներին։

Люксембургский дворец в плену у армянских мифов «Миацум» закрыт, пациентов вылечат или эвакуируют
Сенат Франции, известный своей ярой проармянской направленностью, в который уже раз отличился враждебным выпадом в сторону Азербайджана. Накануне руководитель фракции «Республиканцы» сенатор Брюно Ретайо во время встречи с Католикосом всех армян Гарегином II в Ереване сообщил о создании в Сенате Франции комитета «по вопросам Нагорного Карабаха», который, мол, будет «поддерживать армян» Карабаха.
На фоне всеобщей истерии в Армении из-за недавней и правомерной установки Азербайджаном контрольно-пропускного пункта на дороге Лачин-Ханкенди нечто подобное во французском Сенате было вполне ожидаемо. Достаточно вспомнить, что именно в стенах этого законодательного органа Франции и по сей день озвучиваются призывы принять резолюцию «О независимости Нагорного Карабаха». И не удивительно, что французский сенатор, привычно гнущий антиазербайджанскую линию, пообещал Гарегину II, что, мол, «в международных инстанциях будут приложены все усилия, чтобы поднять вопрос о защите прав армян Нагорного Карабаха на свободную и независимую жизнь».
А буквально накануне на официальном сайте верхней палаты парламента Франции по инициативе делегации, находящейся в Армении во главе с Брюно Ратайо (с 22 по 25 апреля для участия в церемониях «поминовения жертв геноцида армян»), был еще и опубликован призыв-обращение под заголовком «Блокада Лачинского коридора: Армения и Нагорный Карабах в огне, а взгляд мирового сообщества направлен в другую сторону».
Впрочем, для проталкивания армянских интересов пропагандистами во французском Сенате призывы такого содержания – обычная практика, хоть и вовсе небескорыстная. Поэтому вполне резонно, что в ход пускается лживая риторика о выдуманной блокаде Карабаха, а также о якобы гуманитарном кризисе, в котором оказались несуществующие «120 тысячах армян Карабаха».
К слову, армянские СМИ сообщают, что этот же лживый тезис в своей речи использовал накануне Брюно Ретайо во время совместной пресс-конференции с главой общины Тех (Дыг- Ред.) и губернатором Сюникской области (Зангезур- Ред.), пытаясь навязать вниманию международного сообщества избитый миф о «120 тысячах».
Более того, Ретайо потребовал «освободить 120 000 армян», оказавшихся, по его словам, «в ужасных условиях», и даже озвучил опасения в том, что, мол «создание КПП азербайджанскими войсками при въезде на новую дорогу, ведущую в Нагорный Карабах, на мосту Хакари, может стать прелюдией к какому-то широкомасштабному действию, что приведет к необратимому закрытию Лачинского коридора».
Понятно, что Ретайо всего лишь озвучил позицию своих армянских спонсоров и, грубо говоря, отработал свои деньги. Но, как бы то ни было, страхи деструктивных элементов, не желающих мира в регионе - армянской стороны и ее лоббистов - не так уж беспочвенны. Ведь установка КПП окончательно закрывает проект «миацум», связывая руки остаткам армянских бандформирований в Карабахе, и фактически теперь у них всего три выхода – сдаться азербайджанским властям, покинуть территорию Азербайджана или быть уничтоженными. То есть, либо лечение, либо эвакуация.
С другой стороны, «старшая сестра» Армении пытается хоть каким-то образом заявить о себе в регионе. Поэтому Париж буквально из кожи вон лезет, создавая непонятные комитеты в Сенате и требуя от Евросоюза применения жестких санкций против Азербайджана. И все это при том, что позиция ЕС по Карабаху общеизвестна. ЕС поддерживает территориальную целостность Азербайджана и даже имеет Соглашение с ним о партнерстве и сотрудничестве. Это, во-первых.
Во-вторых, ЕС является крупным иностранным инвестором Азербайджана, а наша страна, в свою очередь, выступает в определенной степени гарантом энергетической безопасности Европы. И это уже сами по себе достаточно сильные аргументы, указывающие на то, что шкурные интересы проармянских пропагандистов - наподобие Ротайо и ему подобных, выходящие за пределы французского Сената, или того же Европейского парламента, обречены на сокрушительный провал. Безусловно, с подачи влиятельного армянского лобби, и в Сенате, и в Европарламенте будут и впредь приниматься всевозможные антиазербайджанские резолюции. Но все эти усилия (и немалые финансовые средства) не способны изменить внешнеполитический курс как ЕС в целом, так и отдельных стран Старого света
И напоследок, возвращаясь к истерии армянства из-за установки КПП на дороге Лачин – Ханкенди, уместно напомнить Еревану о том, что Баку целиком и полностью правомочен действовать на своей территории по своему усмотрению, он будет и впредь придерживаться этой позиции, четко расставляя свои государственные приоритеты в регионе и в системе международных отношений, вопреки потугам армянских пропагандистов в любой точке мира.