Արմյագեդոն, կամ խեղճ հայեր Էմին Գալալիի մտորումները
Հայ հարեւանների նկատմամբ որոշակի անբարյացակամությունը դարձել է ադրբեջանցիների ազգային բնավորության հատկանիշ։ Նրանցից շատերին մենք չենք սիրում, սրտանց եմ ասում։
Մենք չենք կարող մոռանալ հայկական չարաճճիությունները։ Հիշաչար ենք դարձել։ Հայերը չէ որ մեր հողը վերածել են ծաղկած այգու։ Ականների այգի, մահացու բերքի, բայց ի՞նչ վատ բան կա դրա մեջ։ Ինչպե՞ս, ինչպե՞ս: Դուք ասում եք, նրանք մեր խաղաղ մարդկանց են սապանե՞լ։ Դե, հարևանության մեջ շատ բաներ են պատահում: Այդ ամենը անհեթեթություն է, ի՜նչ մի չտեսնված բան է: Պետք է մտածել ապագայի մասին։
Ձեզ տհաճություն է պատճառում հարցի դրվածքը: Բնականաբար, այն ոչ հարգալից է։ Բայց չէ որ որոշ խաղաղության «աղավնիները» հենց այսպես էին ուզում ստիպել մեզ վերաբերվել Ղարաբաղին։ Ծուղրուղու անելու մեջ նրանք վարպետ են, բայց «խաղաղությունը» նրանց չի անհանգստացնում, քանի որ նրանք չէին կարող չիմանալ, որ խաղաղությունը անհնար է առանց հարցի արդարացի լուծման։ Նրանց նպատակն էր ստիպել Ադրբեջանին հաշտվել։ Չստացվեց:
Այն մասին լիառատ տեղեկություններով հանդերձ, թե ինչ է կատարվում ամենահնագույն, ամենաիմաստուն և ամենաքաջերի երկրում, ինձ թվում է, որ մենք լիովին չենք հասկանում նրանց դրության ողբերգությունը: Առավել ևս, նրանց մեծ մասն էլ անտեղյակության մեջ են։ Մասամբ ակնհայտ ճշմարտությունների ժխտման պատճառով։ Հայաստանը ու «արցախի» տեսքով նրա գարշահոտ զղկռտոցը ջախջախվեցին մարտի դաշտում։ Ռազմական պարտությունը նշանավորեց գաղափարական և հոգևոր ֆիասկո։ Պարզվեց որ հզորության և սրբության մասին սրբազան հմայությունները վարագույր էին հիմարացնելու համար: Սև կատուն վազեց հայության, հայաստանյան ու ղարաբաղյան մնացորդների միջև, գումարած սփյուռքը։ Մեղադրանքներ են հնչում՝ հայկական գործի ուխտադրժության և դավաճանության, վախկոտության և օտարերկրյա կյանքի հարմարավետության մեջ նստած ուրիշի կուզի վրա դրախտ գնալու ցանկության մեջ։ Այո, այստեղ ոչ թե կատու, այստեղ առյուծների մի ամբողջ փրայդ է վազել։ Սև գույնի։ Չնայած սև առյուծներ չկան։ Եվ «հայ առյուծները» (Հայաստանում նրանց այդպես էին մեծարում մինչև 2020 թվականի աշունը) մեջքին խաչերով, ստուգմանը պարզվեց, որ վախկոտ շնագայլեր են։
Հայաստանում խառնաշփոթությունը վերելք է ապրում։ Ե՛վ իշխանության գլուխ կանգնածները, և՛ նրանց ընդիմախոսները անհեթեթ բուք ու բորան են անում։ Ներկաները կրծոտում են ներկաներին, նախկինները նախկիններին, գումարած եռապատկված ուժերով՝ միմյանց հետ։ Չեմ կարծում, որ աշխարհում կա մեկ այլ գործող պետության ղեկավար, որին այդքան հաստատունաբար մեղադրում են օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների վրա աշխատելու մեջ, ինչպես Փաշինյանի դեպքում։ Եթե հավատալ հայկական աղբյուրներին՝ Նիկոլին վճարում են և՛ադրբեջանական, և՛թուրքական, և՛արևմտյան, և նույնիսկ՝ միանվագ «պայմանագրերի» հիման վրա՝ ռուսական հատուկ ծառայությունները։ Նա մերթ մերկացնում և մեղադրում է, մերթ հայտարարում է պատի մոտ կանգնելու պատրաստակամության մասին, եթե ժողովուրդը պահանջի։ Նրա ցանկացած շարժումը. արտասահման այցը, ելույթը խորհրդարանում կամ պարզապես հասարակական վայրում հայտնվելը առաջացնում է ազգայնականների ոռնոցը: «Փաշիկը թուրք է», «Մահ դավաճանին», «Վայր գցել հայ ժողովրդի թշնամու՜ն».
Ինչ-որ տեղ (հեռու, բայց այնուամենայնիվ) նույնիսկ ցավում եմ Փաշինյանի համար։ Ընդ որում ինձ համար հետաքրքիր է. մի պահ պատկերացնենք, թե ինչ որ ճարպկությամբ Փաշինյանին փոխարինել է Ռոբիկը։ Եվ նա ի՞նչ է անելու։ Ի՞նչ, հարցնում եմ, կանի քաղաքացի Քոչարյանը։ Հոնքերը կկիտի, սպասելով, որ ադրբեջանցիները երկյուղ կրե՞ն։ Առ քեզ կծիր: Սերժիկի մասին ընդհանրապես չեմ խոսում։ Նրան Խոջալիով պարծենալու համար մենք կարղ ենք խեղդել՝ առանց դիտավորության։ Հետո, ճիշտ է, պետք է երկար ժամանակ ձեռքերը լվանալ։
Հայ պատգամավորները (պատգամավորուհիները) սիրահարվում են խորհրդարանի ամբիոնին։ Այնքան, որ նույնիսկ ստիպված են պահակներին կանչել և նրանց պոկել բաղձալի ամբիոնից: Խորհրդարանի խոսնակը թքում է իրեն վիրավորած քաղաքացու երեսին։ Վերջինիս պահում են նրա (խոսնակի) թիկնապահները։ Ընդդիմադիր պատգամավորը բռունցքով հարվածում է առարկելի կարծիք արտահայտած իշխանական պատգամավորի դեմքին։ Իսկ հետո սրընթաց փախչում է խորհրդարանի միջանցքներով, այնպես, որ թվում է, թե նրանում մահացել է մի մեծ արագավազորդ։
Ի դեպ, միջանցքների։ Նրանք չէ որ «կարիդորներ» են։ Եթե հավատանք հայ զավզակներին, ապա Ադրբեջանի կողմից «կյանքի ճանապարհի» փակման արդյունքում անմեղ նորածինների և անօգնական ծերերի դիակները պետք է արդեն դարսակույտերով շարվեին։ Բայց դիակների սարերը չեն երևում։ Դարսակույտերը մենք ենք շարում։ Քաղաքացիական բնակչության և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների համար նույն ճանապարհով հայերի ներկրած ականներից։ Թեև, միգուցե, Ղարաբաղի հայերի համար զենքն ու ականները և կա՞ն առաջին անհրաժեշտության իրեր։ Բայց եթե այդպես է, ապա նրանք ստիպված կլինեն վերանայել կարիքները։ Թե չէ, ինչ որ ձևով դրանք, մեղքս ինչ թաքցնեմ, նրանց բաժին կլինեն։
Սրընթաց վազում են (ծլկում են՝ կարճ ասած՝ ցատկում են) ոչ միայն պատգամավորները, այլ նաև հասարակ քաղաքացիները։ Զանգվածաբար։ Պոկում են ճիրանները։ Թեև շարքային քաղաքացիներն էլ այնքան հետեւողական չեն։ Հայերը մերթ ուզում են մեզ հետ բարեկամություն անել, մերթ փորձում են պաշտպանել՝ մեզ սպանել շարունակելու իրավունքը։ Նրանք մի ձեռքով փառաբանում են թուրք դիվանագետների մարդասպաններին, իսկ մյուսով երկչոտ թակում են թուրքական դռները՝ «համերաշխ ապրելու» և թուրքական երկնքում թռչելու կոչով։ Հնարամիտ հայկական երգչախմբում կան ինչպես խորը արհամարհանք, և ատելություն՝ նրանց կարծիքով, իրենց դավաճանած Ռուսաստանի նկատմամբ, այնպես էլ Կրեմլի հանդեպ անսահման սիրո հավաստիացումներ։ Նրանք դրանով հանդերձ համարում են, որ իրենց դավաճանել է նաև Եվրոպան, որը չկանգնեց «իսկապես ժողովրդավար հայերի» կողքին և նրանց հանձնեց «չար նավթագազային Ադրբեջանին»։
Հայկական դիվանագիտությունը ՀԱՊԿ-ից սլանում է ԵՄ և հակառակ ուղղությամբ։ Ի դեպ, մի քանի խոսք դրա մասին։ Այն չկա։ Ես ոչ մի կերպ չեմ նսեմացնում Հայաստանի արտաքին քաղաքական ծառայության առանձին ներկայացուցիչների վնասակարությունը։ Հայերի խնդիրը նրանում է, որ չկա որպես այդպիսին միասնական ծառայություն, կան իրենց հայտարարությունների առաջնահերթություններ և տոնայնություն ինքնուրույն որոշող առանձին դեսպանատներ։ Ոմանք ուժասպառության մեջ են, ոմանք կառուցողական են, իսկ ոմանք անզոր կատաղության նոպաներում, խախտում են դիվանագիտական տարրական արձանագրությունները։ Կոպտում և խուլիգանություն են անում միջազգային միջոցառումների ժամանակ, տարակուսանք և դատապարտում առաջացնելով՝ նույնիսկ հայկական արարքների նկատմամբ ավանդաբար բարեհոգի համաշխարհային դիվանագիտական հանրության մոտ:
Հայերը վառում են դրոշներն ու կտրատում դրանք՝ մարդկային կերպարանքով պիրոմաններին ու շրեդերներին փառաբանելով միայն նրա համար, որպեսզի հետո նրանց հալածանքի ենթարկել «խայտառակում են հանրապետությունը»-ի համար՝ հիշեք «Միմինոն»։ Կուբիկ-ռուբիկները սուզվում են «արցախի» ճահիճի մոլեգին ջրերի մեջ, միայն որպեսզի դուրս գան տիղմով ու գորտերով լի բերանով և նորից կռկռալ անկյունում։
Մենք մեր վրայից պատասխանատվությունը չենք գցում։ Մենք մասամբ մեղավոր ենք հարևանների այդչափ հիստերիկ պահվածքի համար։ Հենց մեր հաջողությունների շարանն է, հենց հետպատերազմյան ժամանակում ուժային բնույթի մի քանի դմբուզների (որպեսզի չմոռանան) հետ միասին դիվանագիտական հաղթանակների համադրությունն է հայկական օձաձկանը ստիպում շուռումուռ գալ թավայի մեջ։ Ի դառնություն «սյուների» հետևում թաքնված ֆրանսիական «բաջիների»։ Լավ ազգանուն նախարարի համար։ Նա պետք է գնա Կոլոմնա: Բառախաղ կստացվեր։ Հիշեցնում է Ջերոմ Կ Ջերոմին։ Պատերազմում յուրաքանչյուր երկրի (տվյալ դեպքում Հայաստանի) զինվորները՝ միշտ ամենաքաջերն են աշխարհում։ Թշնամական երկրի զինվորները միշտ դավաճան են ու նենգ՝ ահա ինչի համար են նրանք երբեմն հաղթում։ Ինձ չի հետաքրքրում, թե ինչ են մտածում հայերը մեր հաղթանակի պատճառների մասին։ Մենք հաղթել ենք, և նորից կհաղթենք, քանի որ մենք ուժեղ ենք միասնության մեջ և միասնական ենք այս ուժը պահպանելու մեր վճռականության մեջ։
Չեմ կարող չնշել, որ, եթե Հեյդար Ալիևը, ում հարյուրամյակը այսօր նշում է ողջ երկիրը, կարողանար տեսնել այն աշխատանքի պտուղները, որոնք նա սկսեց 90-ականների կեսերին՝ անհույս թվացող հանգամանքներում, նա հպարտ կլիներ: Իրենով, որովհետև նա գործեց ժամանակի միջով տեսնող հանճարի պես: Բայց միևնույն ժամանակ նաև իր տեղում իր գործը ազնվորեն կատարող մեզանից յուրաքանչյուրով։
Ուրեմն, հայերն իրենց վատ են զգում։ Կրկին դիմենք Ջերոմին. մենք արդյո՞ք պետք է ասենք այն, ինչ ենք մտածում և մտածենք, թե ինչ ենք ասում, ինչպես հարցրել է նրա ստեղծագործություններից մեկը: Ես կասեմ այն, ինչ մտածում եմ. մենք հայերի տխրությունից չենք տխրում։ Կարտահայտեմ Տոլստոյի ներողամտության տեսակետից էլ ավելի խռովարար միտք. մենք նույնիսկ ուրախ ենք։ Իհարկե, ավելի ուրախ կլինեինք, եթե հարեւանները խելքները հավաքեին և սկսեին իրենց պահել մարդավարի, այլ ոչ թե պահանջատիրությամբ ու հանցավոր հակումներով հավերժ դժգոհ մարդկանց պես։ Իսկ եթե ոչ, ապա հայերը սրընթաց մոտեցնում են իրենց դատաստանի օրը, ընդ որում իրենք անձամբ կկայացնեն դատավճիռ և կիրականացնեն այն։

Армягеддон, или Бедные армяне Размышления Эмина Галалы
Определенная неприязнь к армянским соседям стала чертой азербайджанского национального характера. Не любим мы многих из них, положа руку на сердце.
Не можем мы забыть армянские шалости. Стали злопамятными. Армяне ведь превратили нашу землю в цветущий сад. Сад минный, урожай смертельный, но что тут такого? Как, как? Вы говорите, они наших мирных людей убивали? Ну, в соседстве всякое случается. Это все пустяки, эка невидаль. Надо думать о будущем!
Вас коробит от постановки вопроса? Естественно, она кощунственна. А ведь именно так хотели заставить нас относиться к Карабаху некоторые «голуби» мира. Кукарекать они мастаки, но «мир» их не заботит, потому что не могли не знать, что мир без справедливого решения вопроса невозможен. Их целью было заставить Азербайджан смириться. Не вышло.
При всем обилии информации о том, что творится в краю древнейших, мудрейших и храбрейших, мне кажется, мы не полностью понимаем трагизм их положения. Более того, большинство из них тоже в неведении. Отчасти в силу отрицания очевидных истин. Армения и ее зловонная отрыжка в виде «арцаха» были разгромлены на поле боя. Поражение военное ознаменовало идеологически-духовное фиаско. Сакральные заклинания о мощи и святости оказались ширмой для одурачивания. Черная кошка пробежала между кусками армянства, армянским и карабахским, плюс диаспорой. Сыплются обвинения в отступничестве и предательстве армянского дела, трусости и желании ехать в рай на чужом горбу, сидя в комфорте забугорной жизни. Да тут не кошка, тут целый львиный прайд пробежал. Черного цвета. Хотя черных львов не бывает. И «армянские львы» (как их величали в Армении до осени 2020 года) с крестами на спинах оказались на поверку трусливыми шакалами.
Бардак в Армении идет по нарастающей. И власть предержащие, и их оппоненты несут несусветную пургу. Нынешние грызутся с нынешними, бывшие с бывшими, плюс с утроенной силой - друг с другом. Не думаю, что в мире есть другой действующий глава государства, которого с таким постоянством обвиняют в работе на иностранные спецслужбы как в случае с Пашиняном. Если верить армянским источникам, Николу платят и азербайджанская, и турецкая, и западные, и даже – на основании разовых «контрактов» – российские спецслужбы. Он то обличает и обвиняет, то заявляет о готовности встать к стенке, если потребует народ. Любое его движение: зарубежная поездка, выступление в парламенте или просто появление в общественном месте вызывает вой националистов. «Пашик турок», «Смерть предателю», «Сбросить врага армянского народа!».
Мне где-то (далеко, но все же) даже жаль Пашиняна. Причем мне интересно: представим на секунду, что каким-то стремным фортелем Пашиняна сменил Робик. И что он сделает? Что, я спрашиваю, сделает гражданин Кочарян? Насупит брови, ожидая, что азербайджанцы заробеют? Накося, куся, выкуси. О Сержике вообще не говорю. Его за бахвальство за Ходжалы мы и придушить можем ненароком. Потом, правда, руки мыть долго.
Армянские депутаты (депутатши) влюбляются в трибуну парламента. Да так, что даже охрану приходится вызывать и отцеплять их от вожделенной трибуны. Спикер парламента плюет в лицо оскорбившему его гражданину. Последнего придерживают его (спикера) телохранители. Депутат от оппозиции бьет в морду высказавшего неугодное мнение депутата от власти. А потом дает стрекоча по коридорам парламента, да так, что кажется, что в нем умер великий спринтер.
Кстати, коридорах. Они же «калидоры». Если верить армянским горлопанам, то в результате закрытия Азербайджаном «дороги жизни» трупы невинных младенцев и беспомощных стариков должны были бы уже складывать штабелями. Но гор трупов не видно. Штабеля складываем мы. Из мин, ввезенных армянами по той самой дороге для гражданских лиц и товаров первой необходимости. Хотя, может быть, для армян Карабаха оружие и мины и есть предметы первой необходимости? Но, коли так, им придется пересматривать потребности. А то, как бы их, грешным делом, самих не потребили.
Стрекоча дают (сматывают удочки – соскакивают, короче) не только депутаты, но и простые граждане. Массово! Рвут когти. Хотя и простые граждане не очень последовательны. Армяне то хотят с нами дружить, то пытаются отстаивать право убивать нас дальше. Они одной рукой воспевают убийц турецких дипломатов, а другой робко стучат в турецкие двери с призывом «жить дружно» и летать в турецком же небе. В затейливом армянском хоре звучит как глубокое презрение и ненависть к предавшей их – по их мнению – России, так и заверения в бесконечной любви к Кремлю. Они при этом считают, что их предала и Европа, не ставшая подле «истинно демократических армян» и сдавшая их «злобно нефтегазовому Азербайджану».
От ОДКБ до ЕС и обратно мечется армянская дипломатия. Кстати, пару слов о ней. Ее нет. Я никоим образом не принижаю зловредность отдельных представителей армянской внешнеполитической службы. Проблема армян в том, что нет единой службы как таковой, есть отдельные посольства, самостоятельно определяющие приоритеты и тональность своих заявлений. Некоторые пребывают в прострации, некоторые конструктивны, а некоторые в приступах бессильной злобы нарушают базовые дипломатические протоколы. Хамят и хулиганят на международных мероприятиях, вызывая недоумение и осуждение даже у традиционно благодушной к армянским проделкам мировой дипломатической тусовки.
Армяне сжигают флаги и разрезают их, возвеличивая пироманов и шредеров в людском обличье только для того, чтобы потом подвергнуть их остракизму за «хайтаракумен республика» - вспомните «Мимино». Кубики-рубики ныряют в бурные воды «арцахского» болотца только чтобы вынырнуть с полным тины и лягушек ртом и снова квакать в углу.
Не будем снимать с себя ответственности. Мы частично повинны в столь истеричном поведении соседей. Именно череда наших успехов, именно сочетание дипломатических побед в поствоенное время вкупе с несколькими мощными тумаками силового характера (чтобы не забывались) заставляют армянского угря вертеться на сковородке. К огорчению французских «баджышек», прячущихся за «колонна»ми. Неплохая фамилия для министра! Ей бы в Коломну съездить. Каламбурчик бы получился! Вспоминается Джером К. Джером. На войне солдаты каждой страны (в данном случае Армении) - всегда самые храбрые в мире. Солдаты враждебной страны всегда вероломны и коварны - вот почему они иногда побеждают. Мне по барабану, что думают армяне о причинах нашей победы. Мы победили, и победим вновь, потому что мы сильны единством и едины в решимости сохранить эту силу.
Не могу не отметить, что, если бы Гейдар Алиев, чье столетие отмечает сегодня вся страна, мог бы увидеть плоды тех трудов, которые он начинал при, казалось бы, безнадежных обстоятельствах в середине 90-ых, он был бы горд. Собой – потому что он действовал как гений, видящий сквозь время. Но в то же время и каждым из нас, честно делающим свое дело на своем месте.
Итак, армянам плохо. Опять к Джерому: должны ли мы говорить, что думаем, и думать, что говорим, как вопрошало одно из его произведений? Скажу, что думаю: нам от грусти армян не грустно. Выскажу еще более крамольную с точки зрения толстовского всепрощения мысль: мы даже рады. Конечно, было бы радостнее, если бы соседушки взялись за ум и стали вести себя как люди, а не как вечно недовольный люд с претензиями и криминальными наклонностями. А если нет, то армяне стремительно приближают свой судный день, причем вынесут приговор и приведут его в исполнение они же сами.