Հայկական սադրանքները սահմանին. ավանդույթները անփոփոխ են
Ամերիկյան Արլինգթոնում ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների վերջին փուլը կրկին անգամ հաստատեց՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու և համապարփակ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու Հայաստանի ձգտումների բացակայությունը։ Չնայած վերջին շրջանում ի դեմս Վաշինգտոնի, Մոսկվայի և Բրյուսելի միջնորդների ակտիվացմանը և կողմերի միջև վստահությանը նպաստելու նրանց ջանքերին՝ Երևանը շարունակում է ոչ միայն դանդաղեցնել բանակցային գործընթացը, այլ նաև սադրանքներ է ձեռնարկում Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին։
Ուրեմն, մայիսի 10-11-ը Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները Բասարքեչարի շրջանի Զոդի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ինտենսիվ կրակ են բացել ադրբեջանական բանակի դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով խոշոր տրամաչափի հրանոթներ և ականանետեր, ինչպես նաև իրանական արտադրության կամիկաձե դրոններ։ Այսինքն՝ բրյուսելյան բանակցություններից առաջ Հայաստանը ավանդաբար դիմել է սահմանին զինված սադրանքների։ Փաստորեն, այդպես է տեղի ունեցել ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի գրեթե 30 և հետպատերազմյան ավելի քան երկու տարիների ընթացքում։ Հայաստանը չի ուզում ընդունել փոխված իրողությունները՝ իրեն մխիթարելով դրսից ինչ-որ անհայտ օգնության հույսով։
Անշուշտ, միջնորդները՝ ի դեմս Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի, այնքան էլ անշահախնդիր չեն գործում, նրանցից յուրաքանչյուրը ձգտում է դառնալ Հարավային Կովկասի իրադարձությունների առանցքային կարգավորիչ՝ այդպիսով տարածաշրջանում ձեռք բերելով ազդեցություն և կշիռ։ Եվ հետագայում նման կերպով իրագործելով սեփական շահերը։ Բայց ահա պարադոքս՝ միջնորդ երկրներին հարկավոր է խաղաղություն տարածաշրջանում, իսկ ինքնին Հայաստանին՝ ստացվում է, պետեք չէ։ Չնայած նրան, որ նրա տնտեսությունը սարսափելի անկում է ապրում, իսկ օգնության արցունքոտ կոչերին արդեն ոչ ոք չի արձագանքում, նույնիսկ հարազատ հայկական սփյուռքը՝ չափազանց շատ են եղել հուդայական արցունքներ և իրավիճակը շտկելու խոստումներ:
Բայց, ըստ երևույթին, գործը տեղից չի շարժվում. Հայաստանի ղեկավարությունը չի կարող ոչ մի նոր բան հնարել՝ այդ նույն սահմանային սադրանքներ, և նույն ծիծաղելի պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Օրինակ, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը այս օրերին լրագրողներին հայտնելով Արլինգթոնի հանդիպման արդյունքների մասին, կրկին կենտրոնացել է՝ միայն իրեն հայտնի որոշ «անվտանգության մեխանիզմների» վրա, որոնցով հայկական կողմն անընդհատ փորձում է շահարկել։
«Բանակցություններում գործում է հայտնի սկզբունքը՝ քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ, ոչինչ համաձայնեցված չէ։ Այո, հնարավոր է, որոշ հարցերում եղել է առաջընթաց, բայց դրանք հիմնարար չեն։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք Ղարաբաղի հետ կապված մեր մոտեցման մասին, այն մասին, որ պետք է ստեղծվի միջազգային մեխանիզմ, «Ստեփանակերտը (Խանքենդի-Խմբ.) և Բաքուն կարող էին քննարկել իրավունքների և անվտանգության հարցերը»,- մեծախոսել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Գրիգորյանի հայտարարություններից հետեւում է, որ Երեւանը շարունակելու է շահարկել «Ղարաբաղի հայերի իրավունքների եւ անվտանգության» հարցը եւ մտադիր է բանակցային գործընթացի առաջիկա փուլերում հավատարիմ մնալ այս խելահեղ գաղափարին, որպես հիմնական փաստարկներից մեկի։ Զուգահեռաբար հայկական կողմը Բաքվին անհիմն մեղադրում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը ոտնձգելու, ղարաբաղցի հայերի էթնիկ զտումներ իրականացնելու մտադրության մեջ, և նրանում, որ հենց այդ նպատակով է ստեղծվել սահմանային անցակետը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Հասկանալի է, որ Երևանի այս բոլոր զրպարտությունները իրականության հետ ոչ կապ չունեն, բայց, ցավոք, երբեմն գործում են՝ մոլորեցնում են միջազգային հանրության մի մասին, որը գտնվում է այն համոզմունքում, որ Բաքուն խախտում է բոլոր նախկին պայմանավորվածությունները և ամեն կերպ խուսափում է խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուց։
Հենց նման մեղադրանքով է Պրահայի Տրանսատլանտյան հարաբերությունների կենտրոնում հանդես եկել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով մինչև այդ ասել է անհեթեթություններ այն մասին, որ, իբր, Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ պայմանագիրը չի հաջողվում ստորագրել այն պատճառով, որ փաստաթղթի նախագծում Ադրբեջանը չի ճանաչում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, և ընդհանրապես առայժմ չեն մշակվել՝ ապագա պայմանագրի տեքստի մեկնաբանության հարցում տարաձայնությունները հաղթահարելու համար մեխանիզմներ։
Հատկանշական է, որ վարչապետը ոչ մի անգամ չի հիշեցրել այն մասին, որ Հայաստանը փաստացի ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Ղարաբաղի հետ միասին, թեև ինքը անձամբ այս թեզը մեկ անգամ չէ, որ բարձրաձայնել է Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում կրած պարտությունից հետո։ Այդ մասին, մասնավորապես, նա հայտարարել էր 2022 թվականի նոյեմբերին՝ Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում, իսկ ոչ այնքան վաղուց, այս տարվա ապրիլին, ելույթ ունենալով երկրի խորհրդարանում, ևս մեկ անգամ հիշեցրել է, որ Հայաստանը՝ համաձայն Մադրիդյան սկզբունքներին՝ Ղարաբաղը ճանաչել է որպես Ադրբեջանի մաս։
«Չկա այնպիսի երկիր, որը չճանաչի Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, և պետք չէ պատրանքներ ունենալ»,- հայտարարել է Հայաստանի վարչապետը։ Բայց, չնայած դրան, Հայաստանը բանակցություններում հերթական չեմուչում է արել, ինչը վկայում է, գոնե մոտ ապագայում Բաքվի պայմանները ընդունելու պլանների բացակայության մասին, փոխարենը՝ Մոսկվայից և Բրյուսելից որոշակի քաղաքական և տնտեսական նախապատվությունների հույս կա։ Այնպես որ, լիովին կարելի է ենթադրել, որ առաջիկա հանդիպումներում հայկական կողմը կփորձի 2020 թվականի նոյեմբերի կոնկրետ պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունների սաբոտաժը արդարացնել՝ հետևելով վերջին երկու տարիներին մշակված արտաքին ռազմավարությանը։ Իսկ Բրյուսելի բանակցություններում Հայաստանը հերթական անգամ կձգտի վերակենդանացնել այսպես կոչված «Ղարաբաղի հայերի անվտանգության եւ նրանց պաշտպանության միջազգային մեխանիզմների ստեղծման» խնդիրը։
Հետևաբար չի բացառվում, որ Արլինգթոնի հանդիպման արդյունքներից հայկական կողմի դժգոհությունը կապված է այդ թվում նաև նրա հետ, որ նրան չի հաջողվել այդ հարցերը մղել ամերիկյան բանակցային ուղի։ Ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանը կրկին հույսը դնում է Ֆրանսիայի վրա՝ հաշվարկելով եվրոպական բանակցային հարթակին նրա ազդեցության վրա։ Ինչպես գիտեք, Փաշինյան-Ալիև-Միշել առաջիկա հանդիպումը կկայանա առանց Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցության, սակայն մոտ երկու շաբաթ անց կանցկացվեն նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ քննարկումներ։ Ի դեպ, հայկական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով Եվրամիության բարձրաստիճան պաշտոնյային, գրում են, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների բրյուսելյան հանդիպումը անհնար կլիներ, եթե կողմերը Վաշինգտոնում չհասնեին առաջընթացի։
Հարկ է նշել, որ Բաքուն նույնպես բավական դրական է վերաբերվել՝ Վաշինգտոնի օժանդակությամբ կայացած բանակցությունների արդյունքներին։ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովի խոսքով, Վաշինգտոնում չորս օր շարունակ անցկացվել են բավականին ինտենսիվ քննարկումներ, որոնց ընթացքում ձեռք են բերվել խաղաղ պայմանագրի կետերի շուրջ պայմանավորվածություններ։ Բաքուն պատրաստ է Երևանի հետ առարկայական բանակցությունների և մտադիր է առաջիկայում ևս պաշտպանել իր օրինական իրավունքները՝ հիմնվելով Ադրբեջանի շահերի վրա և հավատարիմ մնալով՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը նպաստող իր ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը։ Եվ դա կանի ոչ միայն դիվանագիտական մեթոդներով, այլ բոլոր օրինական միջոցներով...

Армянские провокации на границе: традиции неизменны В Брюсселе будет жарко
Недавний раунд армяно-азербайджанских переговоров в американском Арлингтоне при посредничестве США вновь подтвердил отсутствие у Армении стремления к нормализации отношений с Азербайджаном, и к подписанию всеобъемлющего мирного соглашения. Несмотря на активизацию в последнее время посредников в лице Вашингтона, Москвы и Брюсселя и их усилия способствовать доверию сторон, Ереван продолжает не только тормозить переговорный процесс, но и предпринимать провокации на условной границе с Азербайджаном.
Так, 10-11 мая подразделения вооруженных сил Армении с позиций в Зодском направлении Басаркечярского района подвергли интенсивному обстрелу позиции азербайджанской армии, используя крупнокалиберные орудия и минометы, а также дроны-камикадзе иранского производства. То есть Армения перед брюссельскими переговорами традиционно прибегла к вооруженным провокациям на границе. Собственно, так происходило практически 30 лет оккупации азербайджанских земель и уже два с лишним года послевоенного периода. Армения не хочет принять изменившиеся реалии, теша себя надеждой на какую-то неведомую помощь со стороны.
Безусловно, посредники в лице Европы, США и России действуют не столь уж бескорыстно – каждый из них стремится стать ключевым регулятором событий на Южном Кавказе, обретя таким образом в регионе влияние и вес. А впоследствии реализуя таким образом собственные интересы. Но вот парадокс – странам-посредникам нужен мир в регионе, а самой Армении он, получается, ни к чему. Несмотря на то, что ее экономика в жесточайшем упадке, а на слезные призывы помочь уже никто не откликается, даже родная армянская диаспора – слишком много было иудиных слез и обещаний исправить ситуацию.
Но воз, как видно, и ныне там: ничего нового армянское руководство придумать не может – те же пограничные провокации, и те же смехотворные претензии к Азербайджану. К примеру, секретарь Совбеза Армении Армен Григорян на днях, сообщая журналистам об итогах арлингтонской встречи, опять делал упор на каких-то только ему ведомых «механизмах безопасности», которыми армянская сторона постоянно пытается манипулировать.
«На переговорах действует известный принцип – пока не согласовано все, не согласовано ничего. Да, возможно, в некоторых вопросах был достигнут прогресс, но они не основополагающие. Мы множество раз заявляли о нашем подходе в связи с Карабахом, о том, что должен быть создан международный механизм, «Степанакерт» (Ханкенди – Ред.) и Баку могли бы обсуждать вопросы прав и безопасности», - разглагольствовал секретарь Совбеза.
Из заявлений Григоряна следует, что Ереван продолжит спекулировать вопросом «прав и безопасности армян Карабаха» и намерен придерживаться этой бредовой идеи на предстоящих раундах переговорного процесса как одного из основных аргументов. Параллельно армянская сторона безосновательно обвиняет Баку в намерении посягнуть на территориальную целостность Армении, осуществить этнические чистки карабахских армян, и в том, что именно с этой целью был создан погранично-пропускной пункт на армяно-азербайджанской границе.
Понятно, что все эти наговоры Еревана не имеют ни малейшего отношения к действительности, но, к сожалению, порой работают – вводят в заблуждение часть международного сообщества, которая пребывает в уверенности, что Баку нарушает все прежние договоренности и всячески избегает подписания мирного договора.
Именно с таким обвинением в Центре трансатлантических отношений в Праге выступил армянский премьер Никол Пашинян, который договорился до того, что, мол, мирный договор между Ереваном и Баку не удается подписать из-за того, что в проекте документа Азербайджан не подтверждает признание территориальной целостности Армении, и вообще пока не выработаны механизмы преодоления разногласий в толковании текста будущего соглашения.
Что любопытно, премьер ни разу не упомянул о том, что Армения фактически признала территориальную целостность Азербайджана вместе с Карабахом, хотя самолично не раз озвучивал этот тезис после поражения во Второй Карабахской войне. В частности, об этом он заявлял в ноябре 2022 года в эфире Общественного телевидения Армении, а не так давно, в апреле этого года, выступая в парламенте страны еще раз напомнил, что Армения, согласно Мадридским принципам, признала Карабах частью Азербайджана.
«Нет такой страны, которая не признает Карабах частью Азербайджана, и не надо питать иллюзий», - заявил армянский премьер. Но вопреки этому Армения устроила очередное брыкание на переговорах, что свидетельствует об отсутствии у нее планов, по крайне мере на ближайшее время, принять условия Баку, зато есть надежда на определенные политические и экономические преференции от Москвы и Брюсселя. Так что вполне можно предположить, что на предстоящих встречах армянская сторона попытается оправдать саботаж своих обязательств, предусмотренных конкретным соглашением от ноября 2020 года, следуя наработанной за последние два с лишним года внешней стратегии. А на переговорах в Брюсселе Армения постарается в очередной раз реанимировать так называемую проблему «безопасности армян Карабаха и создания международных механизмов их защиты».
Поэтому не исключено, что недовольство армянской стороны итогами арлингтонской встречи связано в том числе с тем, что ей не удалось протолкнуть эти вопросы на американском переговорном треке. Скорей всего Армения вновь уповает на Францию, рассчитывая на ее влияние на европейской переговорной площадке. Как известно, предстоящая встреча Пашинян - Алиев – Мишель состоится без участия президента Франции, однако примерно через две недели пройдут обсуждения с участием президента Эммануэля Макрона и канцлера Германии Олафа Шольца. Кстати, армянские СМИ со ссылкой на высокопоставленного чиновника Евросоюза пишут, что брюссельская встреча глав Азербайджана и Армении была бы невозможна, если бы стороны не добились прогресса в Вашингтоне.
Следует отметить, что в Баку тоже достаточно позитивно отнеслись к результатам переговоров, состоявшихся при содействии Вашингтона. По словам главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова, в Вашингтоне в течение четырех дней проходили достаточно интенсивные обсуждения, на которых были достигнуты договоренности по отдельным пунктам мирного соглашения. Баку готов к предметным переговорам с Ереваном и намерен впредь отстаивать свои законные права, основываясь на интересах Азербайджана и оставаясь приверженным к выполнению взятых на себя обязательств, способствующих прочному миру в регионе. И будет это делать не только дипломатическими методами, но и всеми легитимными способами…