Բանալի և կողպեք Իլհամ Ալիեւի Լաչին կատարած ուղեւորության արդյունքներով
Անկախության, Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության 105-ամյակի օրը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը Լաչինում հանդես է եկել ծրագրային ելույթով։ Դա տեղի է ունեցել քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։ Հիշեցնենք, որ հայրենի հողից 31 տարվա հարկադիր բաժանումից հետո, քսան ընտանիքներ նախօրեին վերադարձել են քաղաք: Հանդիպման ժամանակ նախագահը վերաբնակեցված ընտանիքներին հանձնել է նոր տների բանալիները։ Այս վերաբնակեցումը դարձել է նվեր ոչ միայն Լաչին վերադարձած ընտանիքների, այլ նաև այս օրը անկախության ավանդույթով, 44-օրյա պատերազմում տարած մեծ հաղթանակով, Լաչինի և ազատագրված Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի վերածնունդով խորհրդանշականորեն ամրացված ողջ ադրբեջանական ժողովրդի համար։
Պետք է ասել, որ Ալիևի հայտարարությունները ավանդաբար արվում են ոչ թե փակ նիստերի ժամանակ, այլ ժողովրդի ներկայացուցիչների հետ անկաշկանդ հանդիպումների մթնոլորտում, ինչը, անպայման, կարևոր դեր է խաղում ինչպես պետության ղեկավարի և ժողովրդի միջև երկխոսության ապահովման, այնպես էլ հասարակության մեջ բաց լինելու ընդհանուր մթնոլորտի համար։
Նախագահը լաչինցիներին շնորհավորել է Անկախության օրվա և հարազատ վայրեր վերադառնալու առթիվ։ Ի.Ալիևի ելույթի լեյտմոտիվն է դարձել՝ շուրջ երեսուն տարվա ընթացքում, իր տարածքային ամբողջականությունը պլանաչափորեն վերականգնել նախապատրաստած մեր պետության հզորության մասին թեզերը։
Բնականաբար, Ադրբեջանի ղեկավարը, ինչպես և նախկինում, այս առիթը օգտագործեց նրա համար, որպեսզի հերթական հաղորդագրություններ հղել հայկական կողմին ու նրա հովանավորներին։ Եվ այս համատեքստում իր վրա հատուկ ուշադրություն է գրավում այն, որ նախագահը երկու անգամ մատնանշել է մեր նորագույն պատմության իրադարձությունների ամսաթվերի համընկնման խորհրդանիշը։ Եկեք ուշադրություն դարձնենք հետևյալ մեջբերումներին.
«Մեր կողմից այս հանդիպումը մայիսի 28-ին կազմակերպելը ունի մեծ խորհրդանշական իմաստ։ Այսօր անկախ Ադրբեջանի պետությունը բավականաչափ ամրապնդել է իր դիրքերը համաշխարհային մասշտաբով, միաժամանակ, այսօր անկախ Ադրբեջանի պետությունը ի վիճակի է հասնել ցանկացած արդյունքի»։
Այնուհետև. «Տեսեք, Լաչինի ազատագրման և այսօր այստեղ մեր հանդիպման ամսաթվերը նույնպես խորհրդանշական իմաստ ունեն։ Մայիսին Լաչինը օկուպացվել էր և մայիսին լաչինցիները վերադարձան Լաչին»։
Եվ վերջապես. «1993 թվականի ապրիլին օկուպացվել էր Քելբեջարը... Ապրիլին ադրբեջանա-հայկական սահմանի Լաչինի ուղղությամբ տեղադրելով սահմանային անցակետ՝ մենք լիովին վերականգնեցինք մեր տարածքային ամբողջականությունը։ Այսինքն՝ այս ամսաթվերի միջեւ կապ կա»։
Մեզ տրամաբանական է թվում, որ ղեկավարության կողմից այս կամ այն իրադարձությունների և գործունեության խորհրդանշական ժամկետների ընտրության իմաստը կայանում է ոչ այնքան հաղթանակը խորհրդանշականորեն արձանագրելու, թշնամու քիթը տրորելու, նրա ինքնասիրությանը ավելի ցավոտ հարվածելու հասարակ ցանկության, որքան Հայաստանին և նրա հովանավորներին հասկանալի ու անզիջում ուղերձների մեջ է. մեր ռազմավարական պլանավորումն այնքան ուժեղ է, որ մենք նույնիսկ կարող ենք մեզ թույլ տալ իրադարձությունները զուգադիպեցնել նշանակալի ամսաթվերի հետ: Մենք կարող ենք մեր հայեցողությամբ դրանք մոտեցնել և հեռացնել: Մենք սահմանում ենք միջոցառումների ժամանակացույցը։ Հարավային Կովկասի քաղաքական և գործարար օրացույցը մեր ձեռքերում է։
Չենք սխալվի, եթե ասենք, որ հետկոնֆլիկտային շրջանում այս օրացույցում տեղում կոնֆիգուրացիան փոխելու համար կենտրոնական, առանցքային իրադարձություն է դարձել Լաչինի սահմանային անցակետի տեղադրումը։ «Ապրիլին ադրբեջանա-հայկական սահմանի Լաչինի ուղղությամբ սահմանային անցակետ տեղադրելով, մենք լիովին վերականգնեցինք մեր տարածքային ամբողջականությունը»։
Իրոք, սահմանային անցակետի տեղադրումը առաջնահերթ կարևոր իրադարձություն է։ Եթե 2020 թվականի աշնանը Հայաստանի պարտությունը կոտրեց հայկական բանակի ողնաշարը, ապա Լաչինում անցակետի տեղադրումը պայթեցրեց «միացումի» վերածննդի հայկական հույսերի հիմքը։ Մարդկանց, բեռների և գաղափարների անվերահսկելի անցումը այսուհետև արգելված է։ Այստեղ թույլատրելի է ենթադրել, որ եթե հայերը քսաներրորդ դարի վերջին չսկսեին այս ամբողջ պատմությունը, եթե նրանք ընտրեին ադրբեջանցիների հետ խաղաղ համագոյակցության ճանապարհը, ապա միգուցե ոչ մի անցակետ էլ չլիներ, իսկ Հարավային Կովկասը կլիներ մի տեսակ տարածաշրջանային Եվրամիություն՝ առանց սահմանների և մաքսակետերի։ Բայց, ավաղ, հայերը ընտրեցին առճակատման ուղին։
Լաչին քաղաքի ռազմավարական դիրքը նրան 1992 թվականին դարձրեց թիվ երեք թիրախ՝ Խոջալուից և Շուշայից հետո։ Լաչինի պարանոցի միջով էր անցնում Հայաստանից Ղարաբաղ ճանապարհը, որը ծայրահեղ կարևոր նշանակություն ուներ Հայաստանից զորքերի և զենքի տեղափոխման, ինչպես նաև անջատողականներին մնացած ամեն ինչով, այդ թվում նաև պարենի անխափան մատակարարման համար։ Այս ճանապարհի անվտանգ շահագործումն ապահովելու համար հայերի համար շատ կարևոր էր նրա շրջակայքի օպերատիվ տարածքների գրավումը, խոսքը Լաչինի և Քելբեջարի շրջանների ողջ տարածքի մասին է։ Պատահական չէ, որ օկուպացիայից հետո հաջորդած բանակցային ժամանակահատվածում հայկական կողմը առաջ էր մղում՝ նախկին ԼՂԻՄ-ի շուրջ օկուպացված յոթ շրջաններից միայն հինգը Ադրբեջանին վերադարձնելու տարբերակը՝ բացառելով Լաչինն ու Քելբեջարը։ Այդ մասին հիշատակել է նաև նախագահ Ի.Ալիևը. «Բանակցությունների ընթացքում եղել են տարբեր փուլեր, տարբեր պահեր։ Եղել են և՛ ճնշումներ, և՛ սպառնալիքներ, ոմանք մեծ ջանքեր էին գործադրում, որպեսզի մեզ ստիպել հաշտվել օկուպացիայի հետ։ Բայց մեր հաստատակամ դիրքորոշումը, անդրդվելի կամքը ջարդուփշուր արեցին այդ ջանքերը: Ես ասացի, որ ոչ մի զիջումներ չեն կարող լինել։ «Մեզ վերադարձնել հինգ շրջան և երկու շրջանը թողնել հայերի հավերժական վերահսկողության տակ՝ դա անհնար է»։
Նախագահը ընդգծել է նաև իր ավանդական հավատարմությունը բանակցություններին. «Դուք լավ գիտեք, որ երկար տարիների ընթացքում ես ձգտել եմ, որպեսզի մենք բանակցությունների միջոցով վերջ դնենք այս օկուպացիային»: Իսկապես, հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման գործիքաբանությանը նախապատվությունը հանդիսացել է Իլհամ Ալիևի ողջ քաղաքականության հավատամքը։ Նա ուժի կիրառման է դիմում միայն նրանից հետո, երբ բոլոր խաղաղ միջոցները սպառվել են։ Ահա հիմա էլ հերթը հասել է Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանում ինքնահռչակ իշխանությունների լուծարման հարցին։ Հաշվի առնելով կեղծ առաջնորդների հռետորաբանության մեջ աճող ագրեսիվությունը՝ տպավորություն է ստեղծվում, որ մի կողմից ինչ-որ մեկը դրդում է նրանց, իսկ մյուս կողմից՝ այդ առաջնորդները խելագարորեն փորձում են իրենց ճակատագրի անորոշության հաշվառմամբ ստեղծել խնդրի տեսիլք։ Որպեսզի վերջնական պարզություն մտցնել այս կեղծ պետական գործիչների ապագայի հարցում, նույնիսկ այժմ, ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում սահմանադրական կարգը վերականգնելու համար հակաահաբեկչական հատուկ գործողություն իրականացնելու լիարժեք իրավունք ունենալով՝ նախագահ Ալիևը շանս է տալիս այդ անձանց։ «Մենք պարզապես համբերություն ենք դրսևորում։ Թեեւ բոլորը քաջ տեղյակ են, որ այսօր մենք այդ տարածաշրջանում ցանկացած գործողություն իրականացնելու հնարավորություն ունենք։ Ուստի «խորհրդարանը» պետք է լուծարվի, իրեն «նախագահ» կոչող տարրը պետք է հանձնվի, բոլոր «նախարարները», «պատգամավորները» եւ մյուսները պետք է արդեն լքեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այս դեպքում նրանց նկատմամբ կարող է ներողամտություն ցուցաբերվել։ Միայն այս դեպքում կարելի է խոսել ինչ-որ համաներման մասին»,- հայտարարել է նախագահը։
Անշուշտ, հատկապես նախագահի կողմից առաջ քաշված կոնկրետիկան, շրջանակված պայմանները խոսում են ոչ միայն այդ մարդկանց ներելու հարցը քննարկելու Ադրբեջանի ղեկավարության պատրաստակամության, այլ նաև (և սա ամենակարևորն է) հատուկ գործողություն իրականացնելու լիովին վճռականության, այսինքն՝ ավելի լայն համատեքստում, Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանում Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերականգնման հարցը վերջնականապես լուծելու մասին։ Եկել է ժամանակը։ Հետհաշվարկը սկսվել է։ Կարելի է նույնիսկ ենթադրել, որ բանակցությունների շրջանակներում այս հետհաշվարկն սկսվել է ավելի վաղ։ Սա բխում է նախագահի հետևյալ խոսքերից. «Ուղղակի մեզ ուղարկված (միջազգային կազմակերպությունների կողմից - խմբ.) նոր հաղորդագրությունները այսպիսին են. իսկ ինչպիսի՞ն է լինելու այնտեղի «ղեկավարության» ճակատագիրը։ Արդյո՞ք նրանք կընկնեն համաներման տակ։ Ես էլ ասում եմ, որ տեսնենք»։ Այս համատեքստում շատ հետաքրքիր է, թե անօրինական կազմավորման կեղծ պաշտոնյաների մասին մտահոգությունը արդյոք հանդիսանում է արևմտյան միջնորդների նախաձեռնությունը, թե, ընդհակառակը, Ղարաբաղի վայ պաշտոնյաները փորձում են վերջինների միջոցով հասնել ներման։
Ի դեպ, պատմելով ղարաբաղցի անջատողականների ճակատագրով համաշխարհային հանրության վերոհիշյալ մտահոգության մասին՝ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ, ընդհանուր առմամբ, իր տարածքում անօրինական իշխանությունների առկայության առնչությամբ Ադրբեջանի անզիջողականությունը գործնականում չի հանդիպում միջազգային հանրության առարկությանը։ «Պետք է նաև ասեմ, որ վերջերս միջազգային կազմակերպությունները փաստորեն լիովին համաձայնվել են մեր դիրքորոշման հետ։ Ես սա արդեն տեսնում եմ տարբեր հանդիպումների ընթացքում։ Այսինքն ինչու են համաձայնվել: Որովհետև մենք իրավացի ենք, որովհետև ոչ մի քայլ չենք հեռանում մեր դիրքորոշումից։ Այդ իսկ պատճառով էլ այսօր ոչ ոք չի խոսում անկախության, ինքնավարության, կամ այլ բանի մասին»։
Այո, դեռ հինգ տարի առաջ միջազգային միջնորդները փորձում էին մեզ համոզել Ղարաբաղի համար պայքարի անհեռանկարության մեջ, իսկ հիմա խնդրում են ներել անջատողական ինքնակոչներին։ Զգում եք, այսպես ասած՝ տարբերությունը։ Այստեղ ինքնին մեզ համար շատ կարևոր է որսալ մեկ նրբերանգ։ Հարավային Կովկասում իրերի դասավորվածության մեջ նման փոփոխությունը հնարավոր դարձավ ոչ միայն վերջին երեսուն տարիների ընթացքում Ադրբեջանի տնտեսական և ռազմական զարգացման շնորհիվ։ Այս գործոնները, որքան էլ կարևոր չլինեն, հանդիսանում են գործիքներ, որոնք ապաշնորհ ձեռքերում չէին կատարի իրենց առաքելությունը։ Մեր հաջողության հիմնական գործոնը, և մենք չենք հոգնի դա կրկնել, հանդիսանում է երկրի ղեկավարության ռազմավարական մտածողության բարձր մակարդակը։ Ռազմավարական մտածողությունը, ի թիվս այլ տարրերի, ենթադրում է գործողությունների հստակ հաջորդականություն՝ հենց Իլհամ Ալիևի կողմից բազմիցս հնչեցրած «ինչ, ինչպես և երբ»-ը: Տարրական օրինակ՝ վերոհիշյալ վերջնագիրը անջատողականներին հնչել է միայն հիմա՝ սահմանին սահմանային անցակետի տեղադրումից հետո։ Մենք նախկինում արդյո՞ք ունեցել ենք այն առաջադրելու իրավունքը։ Անշուշտ ունեցել ենք, բայց միայն բարոյական իրավունք։ Նման վերջնագիր առաջադրելու և անջատողական կազմավորումների լիկվիդացման ավարտին հասնելու իրական հնարավորությունը հայտնվեց սահմանին սահմանային անցակետ տեղադրելուց, այսինքն Լաչինի ճանապարհը վերահսկողության տակ առնելուց հետո՝ դադարեցնելով անջատողականներին Հայաստանի կողմից սնուցումները։ Արդյո՞ք սահմանային անցակետի տեղադրումը պլանավորված է եղել 44-օրյա պատերազմի արդյունքներով։ Իհարկե եղել է։ Յուրաքանչյուր կարևոր քայլի համար անհրաժեշտ է հող նախապատրաստել ինչպես տեղում, այնպես նաև միջազգային ուղու վրա։ Հենց սա ռազմավարական մտածելակերպը։
Մի փոքր շեղում կատարելով, կցանկանայի նշել, որ Իլհամ Ալիևի և նրա թիմի քաղաքականությունը՝ ռազմավարական պլանավորման դիտողական պիտույք է ոչ միայն քաղաքական գործիչների, այլ ընդհանրապես բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են ռազմավարական չափադրում մտցնել իրենց կյանքում։
Լաչինի շրջան կատարած իր այցի ընթացքում նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է մի շարք միջոցառումների, ինչպես՝ Լաչին քաղաքի՝ Հեյդար Ալիևի, Հաղթանակի, Մայիսի 28-ի, Խոսրով բեյ Սուլթանովի, Զանգեզուրի փողոցներում ցուցանակների բացմանը, առաջին բազմաբնակարան բնակելի թաղամասի և օկուպացիայի ու հաղթանակի թանգարանային համալիրի հիմնարկեքին, մեր երկրում իրականացվող վերաբնակեցման, ինչպես նաև օկուպացիայից ազատագրված տարածքների ջրային էկոհամակարգի վերականգնման շրջանակներում՝ արևելակովկասյան քարայների և բազեների բնության մեջ բացթողմանը։
Լաչինի արագ վերածնունդը նշանավորում է ոչ միայն Ղարաբաղի վերածնունդը, այլ նաև մեր սահմանների անձեռնմխելիությունը, բոլոր նրանց, ովքեր երբևէ աչք դնեն մեր հողից գոնե մեկ թիզի վրա՝ ատամներին հարվածելու հաստատակամ վճռականությունը։ Եվ նույնիսկ ավելին,- նախագահ Իլհամ Ալիևը իր ելույթում ընդգծել է. «Այստեղից՝ Լաչինի շրջանից, որը նրանք (հայերը - խմբ.) երկար տարիներ շահագործում էին և որտեղ ապօրինի բնակություն էին հաստատել՝ ևս մեկ անգամ նրանց ասում եմ. ձեր գիրքը փակվել է։ «Միացումի» գիրքը փակվել է, անջատողականությանը վերջ է տրվել»։ Այս խոսքերը ուղղված են ոչ միայն հայերին։ Այս խոսքերն ուղղված են նաև այն արտաքին ուժերին, որոնք, օգտվելով հայ ժողովրդից, նրա մեջ սերմանելով խելահեղ ագրեսիվ գաղափարներ, փորձում են խանգարել Հարավային Կովկասը կայուն ու ծաղկող տարածաշրջանի վերածելուն։ Այսպիսով, Լաչինի կողպեքը փակում է ավերիչ դարավոր նախագիծը։ Այդ կողպեքի բանալիները մեր ձեռքում են։

Ключ и замок По итогам поездки Ильхама Алиева в Лачин
В День независимости, 105-летней годовщины создания АДР, президент Ильхам Алиев выступил с программной речью в Лачине. Произошло это на встрече с жителями города. Напомним, что накануне двадцать семей вернулись в город спустя 31 год вынужденной разлуки с родным краем. На встрече президент вручил переселившимся семьям ключи от новых домов. Этот переезд стал подарком не только для вернувшихся в Лачин семей, но и для всего азербайджанского народа, символически скрепленных в этот день традицией независимости, великой победой в 44-дневной войне, освобождением Лачина и возрождением освобожденных Карабаха и Восточного Зангезура.
Надо сказать, что заявления Алиева уже традиционно делаются не на закрытых заседаниях, а в атмосфере непринужденных встреч с представителями народа, что, безусловно, играет важную роль как в обеспечении диалога между главой государства и народом, так и для общей атмосферы открытости в обществе.
Президент поздравил лачинцев с Днем независимости и с возвращением в родные места. Лейтмотивом выступления Алиева стали тезисы о силе нашего государства, планомерно, в течение почти тридцати лет готовившегося восстановить свою территориальную целостность.
Естественно, глава Азербайджана, как и ранее, использовал этот случай для того, чтобы отправить очередные месседжи армянской стороне и ее покровителям. И в этом контексте особое внимание обращает на себя то, что президент два раза указал на символизм совпадения дат событий нашей новейшей истории. Обратим внимание на следующие цитаты:
«Организация нами этой встречи 28 Мая имеет большой символический смысл. Сегодня независимое Азербайджанское государство в достаточной степени укрепило свои позиции и в мировом масштабе, в то же время сегодня независимое Азербайджанское государство способно добиться любого результата».
Далее: «Посмотрите, даты освобождения Лачина и нашей сегодняшней встречи здесь также имеют символический смысл. В мае был оккупирован Лачин и в мае лачинцы вернулись в Лачин».
И наконец: «В апреле 1993 года был оккупирован Кяльбаджар...Установив в апреле погранично-пропускной пункт в Лачинском направлении азербайджано-армянской границы, мы полностью восстановили свою территориальную целостность. То есть между этими датами есть связь».
Нам представляется логичным, что смысл выбора руководством символических дат для тех или иных событий и мероприятий состоит не столько в простом желании символическим образом констатировать победу, утереть противнику нос, побольнее ударить по его самолюбию, сколько в ясном и бескомпромиссном послании Армении и ее покровителям: наше стратегическое планирование столь сильное, что мы даже можем позволить себе приурочивать события к знаменательным датам. Мы можем приближать и оттягивать их по своему усмотрению. Мы устанавливаем график событий. Политический и деловой календарь Южного Кавказа в наших руках.
Не ошибемся, если скажем, что центральным, ключевым для изменения конфигурации на земле событием в этом календаре в постконфликтный период стало возведение ППП «Лачин». «Установив в апреле погранично-пропускной пункт в Лачинском направлении азербайджано-армянской границы, мы полностью восстановили свою территориальную целостность».
Действительно, возведение ППП - это событие первостепенной важности. Если разгром Армении осенью 2020 года сломал хребет армянской армии, то установка ППП в Лачине взорвала фундамент армянских надежд на возрождение «миацума». Бесконтрольный проезд людей, грузов и идей отныне запрещен. Здесь допустимо предположить, что не начни армяне в конце двадцатого века всю эту историю, выбери они путь мирного существования с азербайджанцами, то возможно никакого контрольно-пропускного пункта и в помине не было бы, а Южный Кавказ был бы своего рода региональным ЕС – без границ и таможни. Но, увы, армяне выбрали путь конфронтации.
Стратегическое положение города Лачин сделало его в 1992 году целью номер три после Ходжалы и Шуши. Через Лачинский перешеек проходила дорога из Армении в Карабах, что было критически важным для переброски войск и вооружений из Армении, а также для бесперебойного обеспечения сепаратистов всем прочим, включая продукты. Для обеспечения же безопасного функционирования этой дороги армянам очень важно было захватить оперативные просторы вокруг нее, речь идет о всей территории Лачинского и Кяльбаджарского районов. Неслучайно, в последующий после оккупации переговорный период армянская сторона продавливала вариант с возвращением Азербайджану только пяти из семи оккупированных  вокруг бывшей НКАО районов, исключая Лачин и Кяльбаджар. Об этом упомянул и президент Алиев: «В ходе переговоров были различные этапы, различные моменты. Были и давление, и угрозы, некоторые прилагали большие усилия, чтобы заставить нас смириться с оккупацией. Но наша твердая позиция, несгибаемая воля разбили вдребезги эти усилия. Я говорил, что никаких уступок быть не может. «Вернуть нам пять районов и оставить под вечным контролем армян два района» - это невозможно».
Президент также подчеркнул свою традиционную приверженность переговорам: «Вам хорошо известно, что на протяжении многих лет я старался, чтобы мы положили конец этой оккупации путем переговоров». Действительно, предпочтение мирному инструментарию решения конфликтов является кредо всей политики Ильхама Алиева. Он прибегает к использованию силы только после того, как исчерпаны все мирные средства. Вот и сейчас подошел черед решения вопроса ликвидации самопровозглашенных органов власти в Карабахском экономическом районе. Учитывая возросшую агрессию в риторике фейковых вождей, складывается ощущение, что с одной стороны, их кто-то подначивает, а с другой – что эти вожди судорожно пытаются создать видимость проблемы в свете неопределенности своей судьбы. Чтобы внести окончательную ясность в вопрос будущего этих псевдогосударственных деятелей, даже сейчас, имея полное право провести контртеррористическую спецоперацию по восстановлению в зоне временной ответственности РМК конституционного порядка, президент Алиев дает этим лицам шанс. «Мы просто проявляем терпение. Хотя всем хорошо известно, что сегодня у нас есть все возможности провести любую операцию в том регионе. Поэтому «парламент» должен быть распущен, элемент, называющий себя «президентом», - должен сдаться, все «министры», «депутаты» и другие должны уже оставить свои посты. Только в этом случае им могут быть сделаны послабления. Только в этом случае может идти речь о какой-либо амнистии», - заявил президент.
Безусловно, именно конкретика, обрамляющая условия, выдвинутые президентом, говорит не  только о готовности руководства Азербайджана рассмотреть вопрос прощения этих лиц, но еще и (и это самое важное) о полной решимости провести спецоперацию, то есть, в более широком контексте, окончательно решить вопрос восстановления суверенитета Азербайджана над Карабахским экономическим районом. Время наступило. Пошел обратный отсчет. Можно даже предположить, что в рамках переговоров этот отсчет начался еще раньше. Это вытекает из следующих слов президента: «Просто поступающие нам (от международных организаций – ред.) последние месседжи таковы: а какой будет судьба тамошнего «руководства»? Попадают ли они под амнистию? Я же говорю, что надо посмотреть». В этом контексте очень любопытно, является ли забота о фейковых чиновниках незаконного образования инициативой западных посредников, или, наоборот, карабахские горе-чиновники пытаются добиться прощения через последних.
Кстати, рассказывая об упомянутой выше озабоченности мирового сообщества судьбой карабахских сепаратистов, Ильхам Алиев подчеркнул, что в целом, непримиримость Азербайджана по отношению к наличию на его территории незаконных органов власти практически не встречает возражений международного сообщества. «Должен также сказать, что в последнее время международные организации фактически полностью согласились с нашей позицией. Я уже вижу это в ходе различных встреч. То есть почему согласились? Потому что мы правы, потому что мы не делаем ни шагу в сторону от своей позиции. Поэтому сегодня никто уже не говорит ни о независимости, ни об автономии, ни о чем-то другом».
Да, еще лет пять назад международные посредники пытались убедить нас в бесперспективности борьбы за Карабах, а сейчас просят простить сепаратистских самозванцев. Почувствуйте, как говорится, разницу. Здесь нам самим очень важно уловить один нюанс. Такое изменение в раскладе вещей на Южном Кавказе стало возможно благодаря не только экономическому и военному развитию Азербайджана за последние тридцать лет. Эти факторы, сколь бы ни были важны, являются инструментами, которые в бездарных руках не исполнили бы свою миссию. Главным фактором нашего успеха, и мы не устанем это повторять, является высокий уровень стратегического мышления руководства страны. Стратегическое мышление предполагает в числе прочих элементов четкую последовательность действий, то самое «что, как и когда», не раз озвученное Ильхамом Алиевым. Элементарный пример – вышеупомянутый ультиматум сепаратистам прозвучал только сейчас, после того как был установлен ППП на границе. Было ли у нас право выдвигать его раньше? Безусловно было, но только моральное право. Реальная возможность выдвинуть подобный ультиматум и выйти на финишную прямую в ликвидации сепаратистских образований появилась после установления ППП, то есть после взятия под контроль лачинской дороги, прекращения подпитки сепаратистов со стороны Армении. Было ли возведение ППП спланировано по итогам 44-дневной войны? Разумеется, было. Для каждого важного шага необходимо подготовить почву как на месте, так и на международном треке. Это и есть стратегическое мышление.
Сделав небольшое отступление, хотелось бы отметить, что политика Ильхама Алиева и его команды - наглядное пособие стратегического планирования не только для политиков, но и вообще для всех, кто хочет привнести стратегическое измерение в свою жизнь.
В ходе своей поездки в Лачинский район президент Ильхам Алиев принял участие в ряде мероприятий, таких как: открытие вывесок на улицах Гейдара Алиева, Победы, 28 Мая, Хосров бека Султанова, Зангезур в городе Лачин, закладка в городе фундаментов первого многоквартирного жилого квартала и Комплекса музеев оккупации и Победы, впуск в природу восточно-кавказских туров и соколов в рамках реализуемых в нашей стране проектов реинтродукции, а также в рамках восстановления водной экосистемы на освобожденных от оккупации территориях .
Стремительное же возрождение Лачина знаменует собой не только возрождение Карабаха, но еще и нерушимость наших границ, твердую решимость дать в зубы всем тем, кто когда-либо позарится хотя бы на пядь нашей земли. И даже больше, - президент Ильхам Алиев в своем выступлении подчеркнул: «Отсюда, из Лачинского края, который они (армяне – ред.) многие годы эксплуатировали и где незаконно заселялись, еще раз говорю им: ваша книга закрылась. Книга «Миацума» закрылась, сепаратизму пришел конец». Эти слова обращены не только к армянам. Эти слова обращены также и тем внешним силам, которые, пользуясь армянским народом, взращивая в нем безумные агрессивные идеи, пытаются помешать Южному Кавказу превратиться в стабильный цветущий регион. Таким образом, лачинский замок закрывает разрушительный многовековой проект. Ключи от этого замка в наших руках.