Փաշինյանը վերջապես գտավ վերջինը... Ի՞նչ չես անի հանուն իշխանության
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննչական հանձնաժողովի երեկվա նիստում մի քանի ամպագոռգոռ հայտարարություններ է արել։ Մասնավորապես, ադրբեջանական Շուշա քաղաքը հայկական օկուպացիայից ազատագրելու փաստի վերաբերյալ։ Անվիճելի է, ռազմավարական նշանակություն ունեցող քաղաք-ամրոցի նկատմամբ Հայաստանի կողմից վերահսկողության կորուստը մեծապես որոշեց պատերազմի ելքը։
Փորձելով արդարանալ՝ Փաշինյանը վստահեցրեց, որ իր բոլոր հրամաններում համառել է, որպեսզի Շուշան պահեն, և դա իրեն երդմամբ խոստացել են։
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ինձ ասաց, որ Ադրբեջանի պայմանը (Շուշա քաղաքը հայկական վերահսկողության տակ մնալու համար) կայանում է նրանում, որպեսզի ադրբեջանցի փախստականները, որոնք, ադրբեջանական կողմի տվյալներով, կազմել են քաղաքի բնակչության 90%-ը՝ վերադառնան Շուշա»,- ասել է Փաշինյանը, հավելելով, որ Ռուսաստանին այդ առաջարկը թվում էր ընդունելի։
«Բացի Շուշա քաղաքից, այդ ժամանակ Հայաստանին առաջարկված Բաքվի հետ զինադադարի պայմանների մեջ եղել է Մեղրիում ռուս խաղաղապահների տեղակայումը, որպեսզի նրանք ապահովեն՝ Ադրբեջանը Նախչըվանի հետ կապող միջանցքի անվտանգությունը»,- ասել է նա՝ նշելով, որ մինչ Եռակողմ Հայտարարության ստորագրումը նրան հայտնել են, որ Շուշայի մի մասը դեռ հայ զինվորականների վերահսկողության տակ է։
Առավել ևս, նրա խոսքով, նա «Շուշայի անկման մասին» իմացել է միայն հաջորդ օրը, նրանից հետո, երբ ստորագրել է այդ հայտարարությունը և դուրս է եկել աշխատանքի։
«Այն բանից հետո, երբ երկու օր անց վերադարձա աշխատանքի, ինձ ասացին, որ մենք Շուշայում ոչ մի զինվորական չունենք»,- հայտարարել է Հայաստանի վարչապետը՝ հավելելով, որ այդ իրադարձությունը (ազատագրումը հայկական օկուպացիայից – խմբ.) դարձավ շրջադարձային։
«Կարևորը այստեղ ոչ միայն քաղաքի խորհրդանշական, այլ նաև ռազմավարական նշանակությունն էր»,- ասել է Փաշինյանը՝ բացատրելով, թե ինչու է հատկապես նոյեմբերի 9/10-ին ստորագրել Եռակողմ հայտարարությունը։ «Շուշա քաղաքի անկումից հետո հարվածի տակ կհայտնվեր Ստեփանակերտը (Խանքենդի - խմբ.), և որ ամենակարևորն է՝ շրջապատման մեջ կարող էին հայտնվել շուրջ 25 հազար զինվորներ»,- արդարացել է նա՝ հիշեցնելով, որ 2020 թվականի նոյեմբերին եղել է պատերազմը դադարեցնելու արդեն հինգերորդ փորձը։
Իսկ ընդհանրապես, Հայաստանի վարչապետի ծավալուն պարզաբանումներից ավելի քան պարզ է դառնում, որ Փաշինյանը ձգտում է «Շուշայի հանձնման» համար պատասխանատվությունը տեղափոխել իր միակ և դեռ ամենամոտ դաշնակցի՝ Ռուսաստանի վրա։ Եվ դրանով հանդերձ նրա մտահաղացումները հետեւյալն են։ Առաջին հերթին, վերականգնվել հայ հանրության աչքում և, որքան դա հնարավոր է ներողություն մուրալ։ Երկրորդը, կառավարության ղեկավարը, ըստ երեւույթին, ցանկացել է ներքին լսարանին համոզել, որ արյունահեղության փաստացի շարունակությունը կարող էր Հայաստանի համար ավարտվել առհասարակ պետականության կորստով։ Եվ սա բավականին ծանրակշիռ ու ահռելի փաստարկ է պատերազմում պարտված կողմի համար։
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի պետականության կորստին, ապա այն այսօր էլ արդիական է, քանի որ երկրի ղեկավարությունը պատշաճ եզրակացություններ չի արել տեղի ունեցածից, այլ շարունակում է խոչընդոտել տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը` արգելափակելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության կնքումը։ Դրա հետ մեկտեղ, ի տարբերություն բուն Հայաստանում ռևանշի կոչ անող ապակառուցողական ուժերի, և Ղարաբաղի անջատողականների, ովքեր չեն հրաժարվում տարածաշրջանում լարվածությունը սրելու փորձերից՝ Փաշինյանը հասկանում է իրավիճակի փխրունությունը, որում հայտնվել է երկիրը։ Դրա մասին են վկայում նաև Ղարաբաղի վերաբերյալ նրա հայտարարությունները, մասնավորապես, Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս ճանաչելու Երևանի պատրաստակամության մասին, էլ չասած Երևանի կողմից գործնականորեն կայացած մեր երկրի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը։
Անշուշտ, կան նաև Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմում հայերի պարտության օբյեկտիվ պատճառներ։ Այս պատերազմը հստակ ցույց տվեց Ադրբեջանի ԶՈւ-ի հզորությունը՝ հայկական բանակի անկարողության, և ամենակարևորը, ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ ընդհանրապես քաղաքացիական հասարակության մեջ հայրենասիրության և ազգային պարտքի բացակայության ֆոնին։ Բավական է հիշել, թե ինչպես էին հայ զինվորները փախչում անմիջապես մարտի դաշտից՝ թողնելով սպառազինությունն ու տեխնիկան։ Այնպես որ միանգամայն օրինաչափ է, որ հետագայում մարտի դաշտում հայ դասալիքների թողած զինտեխնիկայի մի զգալի մասը հայտնվեց Բաքվի հենց կենտրոնում Ռազմական ավարի պուրակում։
Եվ դատելով ամեն ինչից, Երեւանում նախընտրում են քրքրել անցյալը և փնտրել մեղավորներին՝ թշնամության էջը փակելու ու վերջապես ժողովրդի, այլ ոչ սեփական բարիքի մասին մտածելու փոխարեն։

Пашинян нашел-таки крайнего… Чего не сделаешь ради власти
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на вчерашнем заседании следственной комиссии Национального собрания по расследованию обстоятельств 44-дневной войны сделал несколько громких заявлений. В частности, по факту освобождения от армянской оккупации азербайджанского города Шуша. Бесспорно, утрата Арменией контроля над стратегически важным городом-крепостью во многом определила исход войны.
Пытаясь оправдаться, Пашинян заверял, что во всех своих приказах настаивал, чтобы Шушу удержали, и ему это клятвенно обещали.
«Президент России Владимир Путин сказал мне, что условие Азербайджана (для того, чтобы город Шуша оставался под армянским контролем) состояло в том, чтобы азербайджанские беженцы, которые, по данным азербайджанской стороны, составляли 90% населения города, вернулись в Шушу», - сказал Пашинян, добавив, что России это предложение казалось приемлемым.
«Кроме города Шуша, в предложенных тогда Армении условиях перемирия с Баку было размещение российских миротворцев в Мегри, чтобы они обеспечивали безопасность коридора, соединяющего Азербайджан с Нахчываном», - сказал он, отметив, что до подписания Трехстороннего заявления ему сообщали, что часть Шуши еще под контролем армянских военных.
Более того, по его словам, «о падении Шуши» он узнал только лишь на следующий день после того, как подписал это заявление и вышел на работу.
«После того, как через два дня я вернулся на работу, мне сказали, что у нас нет ни единого военного в Шуше», - заявил армянский премьер, добавив, что (освобождение от армянской оккупации - ред.) это событие стало переломным.
«Значительным здесь было не только символическое значение города, но и стратегическое», - сказал Пашинян, объясняя, почему подписал Трехстороннее заявление именно 9/10 ноября. «После падения города Шуша под ударом оказался бы Степанакерт (Ханкенди - ред.) и самое главное – около 25 тыс. солдат могли оказаться в окружении», - оправдывался он, напомнив, что в ноябре 2020 года была уже пятая попытка остановить войну.
Вообще же из пространных объяснений армянского премьера более чем ясно, что Пашинян старается переложить ответственность за «сдачу Шуши» на своего единственного и все еще ближайшего союзника - Россию. И соображения у него при этом следующие. Во-первых, реабилитироваться в глазах армянской общественности и, насколько это возможно, вымолить снисхождение. Во-вторых, глава правительства, видимо, хотел убедить внутреннюю аудиторию, что фактическое продолжение кровопролития могло бы закончиться для Армении попросту потерей государственности. А это достаточно веский и грозный аргумент для проигравшей войну стороны.
Что же касается потери государственности Армении, то она и сегодня актуальна, так как руководство страны не сделало должных выводов из случившегося, а продолжает препятствовать установлению стабильности в регионе, тормозя заключение мира с Азербайджаном. Вместе с тем, в отличие от деструктивных сил в самой Армении, призывающих к реваншу, и сепаратистов Карабаха, которые не оставляют попыток нагнетать напряженность в регионе, Пашинян понимает всю зыбкость положения, в котором оказалась страна. Об этом свидетельствуют и его заявления по Карабаху, в частности о готовности Еревана признать Карабах частью Азербайджана, не говоря уже о практически состоявшемся признании Ереваном территориальной целостности нашей страны.
Само собой, есть и объективные причины поражения армян во Второй карабахской. Эта война отчетливо показала мощь ВС Азербайджана на фоне несостоятельности армянской армии, а главное, отсутствие патриотизма и национального долга как у военнослужащих, так и в целом в гражданском обществе страны. Достаточно вспомнить, как армянские солдаты убегали прямо с поля боя, бросая вооружение и технику. Так что вполне закономерно, что позже немалая часть военной техники, оставленной армянскими дезертирами на ратном поле, оказалась в Парке военных трофеев в самом центре Баку.
И судя по всему, в Ереване предпочитают ворошить прошлое и искать виноватых, вместо того чтобы закрыть страницу вражды и задуматься наконец о благе людей, а не собственной власти.