Հայկական «օլիմպիոնիկ» Էմին Գալալիի մտորումները
Ոչ, ընթերցող, խոսքս հայ մարզիկների մասին չէ։ Եվ օլիմպիոնիկը չակերտների մեջ է, քանի որ խոսքը օլիմպիական խաղերի հաղթողի մասին չէ։ Թեեւ ինչ-որ իմաստով կարելի է հաղթող անվանել նրան։ Հայկական խաղ ու պարի հաղթող։
Կա իր ժամանակին խելագարորեն հայտնի իտալական կատակերգություն «Սինյոր Ռոբինզոն»՝ Ռոբինզոն Կրուզոյի մասին պատմության թարմացված տարբերակը։ Դրվագներից մեկում գլխավոր հերոսը՝ թերզարգացած քաղաքաբնակը, ով ակամա ճգնավոր է դարձել, գալիս է ծղոտից և բամբուկից կառուցված երևակայական կինոթատրոն, որտեղ ծովի տեսարանը ներկայացված է որպես երևակայական էկրան, և դահլիճում նույն երևակայական հարևանից քաղաքավարիությամբ հարցնում է, թե ինչի մասին է ֆիլմը։ Ձևացնելով, թե ինչ-որ մեկը պատասխանել է նրան, նա ծանր հառաչում է. դարձյալ ծովի մասին։
Այդ «դարձյալը» Հայաստանի ղեկավարության մասին է։ Տխրահռչակ Նիկոլ Փաշինյանի վրա շեշտադրումով։ Մի շարք պատճառներով Հայաստանի ղեկավարության գործողությունները գտնվում են մեր երկրի լարված ուշադրության ներքո։ Բա ոնց՝ հարևաններ են, այն էլ ինչպիսի՜։ Հատկապես նրա՝ հենց այդ ղեկավարության, արդյունավետ անգործությունը, բազմապատկված հանցավոր արարքներով և առատաձեռնորեն համեմված անձնապաստան ինքնագործունեությամբ՝ 2020 թվականի սեպտեմբերին մեր տարածաշրջանը նետեցին հակամարտության հորձանուտը։
Բայց ես կցանկանայի փորձել տեղի ունեցածը դիտարկել մի փոքր այլ, սովորականից տարբերվող տեսանկյունից։ Ես չեմ փորձում ինչ-որ բան բարդացնել և հեռու եմ Նիկոլին ներկայացնել որպես տարիներ առաջ քայլեր հաշվարկող և հասարակ մահկանացուների մտքից վեր կոմբինացիաներ կառուցող մեծ գրոսմայստերի: Ես միայն կանխագուշակում եմ, որ մեծ կոմբինատորի ճկուն միտքը գործում է իրավիճակային ալգորիթմով, որտեղ անկառավարելի թվացող գործընթացները իրականում նրան օգնում են հասնել իր ուզածին: Ավելի ճիշտ՝ նրան, ինչ մնացել է «ուզածից»։ Երազելով պատմության մեջ մտնել որպես բարեփոխիչ ժողովրդավար, անկախության առաջին տարիներին թոթափելով կոռուպցիայի և տեղայնության լուծը և դրանով հանդերձ բազմապատկելով իր նախորդների զավթողական հաջողությունները՝ Նիկոլը 2020 թվականի վերջին հայտնվեց կոտրված տաշտակի առաջ։ Եկեք նրան պատշաճ մատուցենք՝ նա սոսնձեց տաշտը, կարկատեց ու լցրեց նոր խմելիքով, դեպի որը դասավորված շարքերով ձգվեցին Հայաստանի քաղաքացիները։ Ձգվեցին ոչ թե «վարչապետի» մորուքի հանդեպ անբացատրելի սիրուց։ Եվ ոչ 80-ականների վերջի ՝ 90-ականների սկզբի սարսափելի սխալների ըմբռնման պատճառով: Ինչքան էլ պղտոր ու անհասկանալի թվա խմելիքը, հատկապես դրա մեջ հայերը տեսան այն, ինչին վաղուց էին ձգտում (մասամբ թաքցրած, մասամբ գիտակցաբար): Հնարավորություն, որ գոնե սկսես ապահովել ապագան քեզ, քո երեխաների և քո երկրի համար: Հատկապես այս ամենից էր Հայաստանի բոլոր հայերին, բացի պղտոր ջրում հաջողությամբ ձկնիկ, ձուկ և մի մեծ ձուկ բռնող օկուպացիայի պաշտոնյաների և արյան վրա բիզնեսմենների փոքր խմբին զրկել ղարաբաղյան արկածախնդրությունից։ Դրա ապացույցը ռազմաճակատում պարտված առաջնորդի քաղաքական հաղթանակն է։ Մարդկության պատմության մեջ նման դեպքեր քիչ են՝ նույնիսկ ամենահամարձակ միապետ-զորավարները պարտությունից հետո չեն կարողանում խուսափել ամբոխի զայրույթից։
Նորից ստանալով ժողովրդի վստահության մանդատը՝ Նիկոլը հայտնվեց աննախանձելի վիճակում։ Դեպի խաղաղություն ճանապարհին խոչընդոտներ սրբող Ադրբեջանի հզոր ճնշումը, և հայության մոտ՝ մեր երկիրը կանգնեցնելու առկա մեխանիզմներից որևէ մեկի անկարողությունը մի կողմից, Ադրբեջան-Թուրքիա ամրապնդվող գործընկերության ֆոնին Ռուսաստանի հետ բարդ հարաբերությունները մյուս կողմից, արևմտյան երկրների մոտեցման հարաբերական չեզոքությունն ու հավասարակշռվածությունը (ոչ թե ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը հարգելու և արդարության հանկարծակի արթնացած ծարավի, այլ Ադրբեջանի խելամիտ արտաքին քաղաքականության և տնտեսական քաղաքականության պատճառով), Փարիզի քրքիջների ապարդյունությունը, խառնակիչ մարդկանց աճող շրջանակը, օկուպացված տարածքներում հայերի բարբարոսության մասշտաբները հասկացող մարդկանց օրեցոր աճող շրջանակը, Ուկրաինայի պատերազմի լաբիրինթոսում մոլորված թափառող հայկական դիվանագիտությունը՝ փորձելով համատեղել անհամատեղելին։
Այս «բեռներից» յուրաքանչյուրը ծանր է, իսկ միասին վերցրած նրանք վերածվում են՝ դրանք գոնե մի քիչ բարձրացնել ցանկացողի համար երաշխավորված ճողվածքով, կամ նույնիսկ ավելի վատ բանով պարգևատրող բացարձակապես անտանելի բեռի։
Ահա այստեղ և մենք գալիս ենք իմ վարկածի էությանը: Նիկոլը ոչ թե պարզապես տեղավորվում է հայկական նոր իրողություններում տեղի ունեցող իրադարձությունների մեջ։ Նա փորձում է դրանցով այնպես ղեկավարել, որպեսզի և՛ սահմանին միջադեպերը, և՛ զայրույթից ցայտող ռևանշիստները, և՛շատ հեռու հայկական տառապանքներին հակվածության մեջ երբեմն փայլատակող արևմտյան գործիչները (նրանք գնալով քչանում են, բայց այնուամենայնիվ) և այլ «դերակատարները» իրենց բազմակողմանի գործողություններով Հայաստանին վերջնական արդյունքում դրդեն դուրս գալ ատելության լաբիրինթից, որտեղ նրան ներքաշել են այսպես կոչված «հայրենասերները»։
Խորը մտածեք՝ Հայաստանի վարչապետը կարո՞ղ էր հինգ տարի առաջ բացեիբաց կասկածի տակ առնել երկրի օրհներգում հայ ժողովրդի զոհաբերության մասին տողի առկայության իմաստությունը: Կամ քննադատել զինանշանը՝ նրա վրա երեք տարի առաջ օտար պետության տարածքը առկա լինելու համար։ Ես կասկածում եմ։ Գրողը տանի, եթե բոլորովին անկեղծ լինենք: Նիկոլը դա արեց։ Ո՞վ կարող էր 2020 թվականի սեպտեմբերի սկզբին հայերին ասել, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է, և չառաջացնել խելագարված ամբոխի կատաղի զայրույթը։ Այստեղ առանց լինչի դատաստանի չէր անցնի։ Փաշինյանական «քաշիհրի»-ն թափահարեց և թուլացրեց Ռուսաստանի ճիրանները, և, կարծես թե առաջին գիշերվա իրավունքի տարրերով անփոխարինելի թվացող վասալային ծառայությունը արդեն այնքան էլ անխուսափելի չի թվում։
Նիկոլի առոգանությամբ է հնչում նաև նրա թիմը։ Ոչ, ժամանակ առ ժամանակ նրանք բուռն կերպով արտահայտվում են հայկական ավանդական զառանցական գաղափարներով ու հայտարարություններով՝ ամեն ինչում մեղադրելով Ադրբեջանին գումարած ցանկացածին, բայց միայն ոչ իրենց։ Բայց հիշելով այն մասին, թե ինչով են նման հայտարարությունները կորցնում իրենց թնդությունը՝ գնալով ավելի հաճախ է թվում, որ հայկական թույնը թափվում է բնական ֆոն ստեղծելու նպատակով։
Եթե իմ ենթադրությունները ճիշտ են, ապա Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ակադեմիայի 2020 թվականի նոյեմբերի հրատարակության դասերը յուրացրած Փաշինյանը խաղում է հետաքրքիր խաղ, որի արդյունքները կարող են զարմանալիորեն շահավետ լինել և Հայաստանի (դրա համարժեք-ոչ զոհաբերական մասի համար, որը հասկացել է սահմանների բռնի վերափոխման ճիգերի անհեռանկարությունը և ցանկանում է պարզապես ապրել մարդկային կյանքով), և Ադրբեջանի, և ընդհանրապես տարածաշրջանի համար։
Բայց այդ խաղը որքան հետաքրքիր է, այնքան էլ վտանգավոր։ Բոլորին քաջ հայտնի է Նիկոլի գրեթե անվանակցի ճակատագիրը, ով շատ վատ ավարտ ունեցավ։ Մինչդեռ նրա տխուր վախճանին օգնեցին նրա նախկին հավատարիմ հպատակները, ովքեր այն աշխարհ ուղարկեցին իրենց առաջնորդին և նրա ընտանիքին: Այստեղ կարևորը խելամտորեն մանևրելն է։ Թե չէ Օլիմպոսից շատ երկար ու ցավալի է ընկնելը։
Համարձակ, օլիմպիոնիկ: Ի դեպ, օլիմպիադան իսկապե՞ս հույներն են հորինել։ Թե չէ ես սկսեցի կասկածել, որ այստեղ էլ առանց հայերի չի անցել...

Армянский «олимпионик»
Нет, читатель, я не об армянских спортсменах. И олимпионик в кавычках, потому что речь не о победителе Олимпийских игр. Хотя в некотором смысле его можно назвать победителем. Виктором армянских игрищ.
Была безумно популярная в свое время итальянская комедия «Синьор Робинзон» - обновленная версия истории о Робинзоне Крузо. В одном из эпизодов главный герой, инфантильный горожанин, ставший отшельником поневоле, приходит в построенный из соломы и бамбука воображаемый кинотеатр, в котором вид на море представлен в виде воображаемого экрана, и вежливо осведомляется у такого же воображаемого соседа по залу, о чем же фильм. Сделав вид, что ему кто-то ответил, он тяжело вздыхает: опять про море.
Это «опять» про армянское руководство. С ударением на пресловутого Никола Пашиняна. В силу ряда причин действия руководства Армении находятся под пристальным вниманием нашей страны. А как же – соседи, да какие! Именно его – этого самого руководства - действенное бездействие, помноженное на преступные деяния и щедро приправленное самонадеянной самодеятельностью, ввергли наш регион в пучину конфликта в сентябре 2020 года.
Но мне бы хотелось попробовать рассмотреть происходящее с несколько иной, отличной от привычной точки зрения. Я не пытаюсь что-либо усложнять и далек от намерения представить Никола великим гроссмейстером, просчитывающим ходы на годы вперед и выстраивающим неподвластные умам простых смертных комбинации. Я всего лишь предполагаю, что гибкий ум великого комбинатора действует по ситуативному алгоритму, в котором кажущиеся неуправляемыми процессы на самом деле помогают ему добиться желаемого. Вернее, того, что от «желаемого» осталось. Мечтавший войти в историю как реформатор-демократ, сбросивший гнет коррупции и местничества первых лет независимости и при этом преумножающий захватнические успехи предшественников, Никол оказался у разбитого корыта в конце 2020-го. Отдадим ему должное – он корыто склеил, подлатал и заполнил новым пойлом, к которому стройными рядами потянулась граждане Армении. Потянулись не из-за необъяснимой любви к бороде «варчапета». И не из-за прозрения на предмет страшных ошибок конца 80-ых – начала 90-ых. Каким бы мутным и непонятным не казалось пойло, именно в нем армяне увидели то, к чему уже давно (частично подспудно, частично осознанно) стремились. Возможность хотя бы начать обеспечивать будущее для себя, своих детей и своей страны. Именно этого всем армянам Армении, кроме небольшой группы успешно ловивших рыбку, рыбу и рыбину в мутной воде чиновников от оккупации и бизнесменов на крови, лишила карабахская авантюра. Доказательство тому политическая победа побежденного на фронте лидера. Таких случаев в истории человечества мало – даже самые отважные государи-полководцы не могут избежать гнева толпы после поражения.
Вновь получив мандат доверия народа, Никол оказался в незавидной ситуации. Мощный прессинг сметающего преграды на пути к миру Азербайджана и неспособность какого-либо из имеющихся у армянства в распоряжении механизмов остановить нашу страну с одной стороны, сложные отношения с Россией на фоне укрепляющегося партнерства Азербайджан – Турция с другой, относительная нейтральность и сбалансированность подхода западных стран (не по причине уважения к резолюциям Совбеза ООН и внезапно пробудившейся жажды справедливости, а в силу мудрой внешнеполитической и экономической политики Азербайджана), тщетность визга Парижа, ширящийся с каждым днем круг людей, понимающих масштабы варварства армян на оккупированных территориях, лабиринт войны в Украине, в котором потерянно плутает армянская дипломатия в попытках совместить несовместимое.
Каждый из этих «грузов» тяжеловат, а в совокупности они превращаются в абсолютно неподъемную ношу, гарантированно награждающую любого желающего их хотя бы приподнять грыжей, а то и чем похлеще.
Вот тут-то мы и приходим к сути моей гипотезы. Никол не просто встраивается в происходящие в новых армянских реалиях события. Он пытается дирижировать ими с тем, чтобы и инциденты на границе, и брызжущие злобой реваншисты, и временами мелькающие в прекрасном далеке охочие до армянских страданий западные деятели (их все меньше, но все же), и другие «акторы» своими разнонаправленными действиями в конечном итоге подталкивали Армению к выходу из лабиринта ненависти, в который ее завлекли так называемые «патриоты».
Задумайтесь – мог бы премьер Армении открыто подвергать сомнению мудрость наличия в гимне страны строк о жертвенности армянского народа лет пять назад? Или критиковать герб за наличие на нем территории иностранного государства тремя годами ранее? Сомневаюсь. Черта с два, если совсем уж честно. Никол это сделал. Кто мог бы сказать армянам в начале сентября 2020, что Карабах - это часть Азербайджана, и не вызвать яростный гнев ополоумевшей толпы? Тут без суда линча бы не обошлось. Пашиняновский «тянитолкай» расшатал и ослабил хватку России и, казалось бы, безальтернативным вассальское прислужничество с элементами права первой ночи уже не кажется столь неизбежным.
В тон Николу звучит и его команда. Нет, время от времени они разражаются традиционно армянскими бредовыми идеями и заявлениями, обвиняя во всем Азербайджан плюс кого угодно, но только не себя. Но помня о том, чем такие заявления разбавляются, все чаще кажется, что армянский яд заливается с целью создания естественного фона.
Если мои предположения верны, то усвоивший уроки Азербайджанской военно-политической академии выпуска ноября 2020 года Пашинян играет в интересную игру, результаты которой могут быть на удивление выгодны и Армении (ее адекватно-нежертвенной части, понявшей болезненную бесперспективность потуг насильственного передела границ и желающую просто жить человеческой жизнью), и Азербайджану, и региону в целом.
Но игра эта настолько же интересна, насколько опасна. Всем хорошо известна судьба почти тезки Никола, который очень плохо кончил. Причем помогли его минорной кончине его же бывшие верноподданные, которые отправили на тот свет и своего руководителя, и его семью. Тут главное с умом маневрировать. А то с Олимпа очень долго и больно падать.
Дерзай, олимпионик. Кстати, олимпиаду точно греки придумали? А то я стал подозревать, что и тут без армян не обошлось…