Վերադարձն ավելի դժվար կլինի, քան բախումը Սամիթ Ալիևի մտորումները
Հայաստանում դատարանը ադրբեջանցի զինծառայող Հուսեյն Ախունդովին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։ Նրան մեղադրում են Զանգեզուրում 57-ամյա պահակի «սպանության» մեջ։ Եվ մենք հիշում ենք, թե նա որքան դաժան ծեծի էր ենթարկվել։
Դե ինչ արած, կա հայելու սկզբունքի նման մի բան: Reciprocity principle։ Ձեր երկու կալանավորները կստանան ամբողջ ժամկետը՝ կարծում եմ մի քսանհինգ տարի, կամ ցմահ բանտարկություն։ Համաներման հնարավորությունը՝ հնարավոր է, բացառությամբ հատկապես վտանգավոր տարածքների ականազերծմանը մասնակցելուց հետո: Իմ կարծիքով, ձերոնք կամավոր կգան: Այնպես որ, մեր զինվորի այս դատաստանը թանկ կնստի ձեր վրա։ Դուք ամեն ինչի համար կվճարեք հաշիվներով: Ձեզ մոտ շատ պարտքեր են կուտակվել։ Լույս աշխարհի դիմաց։ Մենք անպայման ձեզանից կհարցնենք, իսկ դուք էլ ամեն ինչի համար պատասխան կտաք, քանի որ մենք խնամքով անցկացնում ենք մեր բոլոր կորուստների հաշիվը, և չենք պատրաստվում ինչ-որ բան մոռանալ, կամ ներել։ Ամեն ինչ իր ժամանակին, և՛ խոսքը, և՛ գործը։ Ինչպես ասել է ընկեր Պուշկինը.
Մուսաների ծառայությունը իրարանցում չի հանդուրժում
Գեղեցիկը պետք է վեհ լինի
Եվ մենք ամեն ինչ կանենք գեղեցիկ, ինչպես անցյալ անգամ։ Պարտքը կբռնագանձենք տոկոսների հետ։ Մեր մեկի դիմաց՝ ձեր տասնյակներով: Մեր կողմից որևէ զիջման այլևս հույս մի դրեք, մեր կողմից բարի կամքի դրսևորումը դուք ընկալում եք որպես թուլություն, իսկ դա անընդունելի է։ Վերադարձն ավելի դժվար կլինի, քան բախումը: Քանի դեռ դուք կշարունակեք Հայաստանի պետբյուջեից սուբսիդավորել անջատողականների մնացորդներին՝ ոչ մի խաղաղության մասին խոսք լինել չի կարող։ Մեզ պետք է Զանգեզուրի միջանցքը, և մենք ցանկացած դեպքում այն կստանանք։ Իսկ տես, Լաչինի սահմանային անցակետը չի բացվի, քանի որ մենք համարում ենք, որ ձեզ հետ հատկապես այդպես պետք է վարվել։ Դուք ինքներդ եք առիթ ստեղծել։ Դուք արդեն համոզվել եք, որ Լաչինի սահմանային անցակետի թեմայով միջազգային կառույցների որոշումները, կոչերը, պահանջները, այո և որոշ դատարանների որոշումները մեզ մոտ լավագույն դեպքում առաջացնում են թերահավատություն և թեթևակի հոգնած քմծիծաղ։ Ձեր զայրույթը ձեզ զգացմունքայնորեն հյուծում է, ինչը լավ է:
Խոստովանում եմ, որ ուրիշների սվինների վրա արյունոտ շիլափլավ սարքելը ձեզ մոտ շատ լավ է ստացվում։ Բայց այս ունակությունը բացարձակապես չի համապատասխանում՝ հաղթելու կամ գոնե ձեզ համար ընդունելի խաղաղության հասնելու կարողությանը։ Այսինքն, անկախ նրանից՝ գրավել եք ինչ-որ մեկի հողը, թե ոչ, դատապարտել եք մեր զինվորին, թե ոչ՝ դուք ռազմավարական պարտության մեջ եք։ Գոնե այն պատճառով, որ դուք՝ ձեր քթից մի փոքր հեռու տեսնելու ունակություն չունեք: Ձեզ մոտ Հայաստանում մարդիկ քիչ են, իսկ դուք հարեւանների հողերին սոված հայացքով եք նայում։ Կարդացե՞լ եք Բրեխտի «Կովկասյան կավճե շրջան»-ը: «Աշխարհում ամեն ինչ պետք է պատկանի նրան, ումից ավելի շատ օգուտ կա», և սա ակնհայտորեն ձեր մասին չէ: Ուրիշինը ճանկելու ձեր ցանկությունը բացատրելի է, սրտին չես հրամայի, բայց դա նաև պատժելի է, ձեր սրտին հրամայել՝ մենք, իհարկե, չենք կարող, բայց տես, ձեր ձեռքերին խփելը՝ ամենայն հաճույքով…

Обратка будет жестче наезда Размышления Самита Алиева
Суд в Армении приговорил азербайджанского военнослужащего Гусейна Ахундова к 20 годам тюрьмы. Его обвиняют в «убийстве» 57-летнего охранника в Зангезуре. И мы помним, как жестоко он был избит.
Что ж, есть такая штука, как принцип зеркальности. Reciprocity principle. Ваши двое задержанных получат на всю катушку, лет, думаю, двадцать пять, или пожизненное. Возможность амнистии – разве что после участия в разминировании особо опасных участков. Думаю, ваши вызовутся добровольно. Так что, это судилище над нашим солдатом вам дорого обойдется. Вы будете платить по счетам, за все. У вас накопилось очень много долгов. За белый свет. Мы обязательно с вас спросим, и вы ответите за всё, потому что мы тщательно ведем счет всем своим потерям, и не собираемся чего-либо забывать или прощать. Всему свое время, и слову, и делу. Как говорил товарищ Пушкин:
Служенье муз не терпит суеты
Прекрасное должно быть величаво
И мы сделаем все красиво, как и в прошлый раз. Взыщем задолженность с процентами. За одного нашего – с десяток ваших. На какие-либо уступки с нашей стороны больше не надейтесь, проявление доброй воли с нашей стороны вы воспринимаете как слабость, а это недопустимо. Обратка будет жестче наезда. Пока вы будете дотировать остатки сепаратистов из государственного бюджета Армении – ни о каком мире не может быть и речи. Нам нужен Зангезурский коридор, и мы его получим в любом случае. А вот ППП в Лачине не откроется, потому что мы считаем, что поступать с вами нужно именно так. Сами напросились. Вы уже убедились, что резолюции международных организаций, призывы, требования, да и решения каких-то там судов на тему лачинского ППП вызывают у нас в лучшем случае скепсис и слегка усталую ухмылку. Ваша истерика вас эмоционально истощает, и это хорошо.
Признаю, что способностей устроить кровавую кашу на чужих штыках у вас хоть отбавляй. Но эта способность совершенно не соответствует умению победить или хотя бы, достичь мира, приемлемого именно для вас. Т.е, вне зависимости, вы оккупировали чью-либо землю или нет, осудили нашего солдата или нет – вы в стратегическом проигрыше. Хотя бы потому, что у вас отсутствует способность видеть чуть дальше своего носа. У вас в Армении людей не хватает, а вы на земли соседей голодным взглядом смотрите. Читали Брехта, «Кавказский меловой круг»? «Всё на свете принадлежать должно тому, от кого больше толку» - и это явно не про вас. Ваше желание хапнуть чужое объяснимо, сердцу не прикажешь, но оно же и наказуемо, приказать вашему сердцу, мы, конечно, не можем, а вот по рукам вам дать – это со всем нашим удовольствием…