Արատավոր «մարգարեներ» - քիչ-քիչ ամեն ինչի մասին Էմին Գալալիի մտորումները
Ոչ մի աստվածանարգություն։ Ես հեռու եմ կրոնական թեմաներով սադրանքներից։ Կան արժեքներ, որոնց նկատմամբ ոչ ոք ոտնաձգության իրավունք չունի՝ անկախ կրոնական համոզմունքներից կամ այդպիսիների բացակայությունից։
Ասեք, Նիկոլ Փաշինյանը չի՞ հեշեցնում Դոն Կիխոտին։ Այդ նույնին, Լամանչսկիին։ Ով, ըստ Սերվանտեսի, եղել է խորամանկ խելացի հիդալգո։ Եվ այսպես շարունակ։ Խոսքը արտաքին նմանության մասին չէ՝ այն բացակայում է: «Խորամանկ խելացիության» հաշվով նույնպես կարելի է վիճել։ Եվ Սանչո Պանսայի, Դուլսինեա դե Տոբոսոնի և հավատարիմ Ռոսինանտեյի նման շրջապատող կերպարների տիպաժը առանձնապես չեն համընկնում: Բայց այնուամենայնիվ Նիկոլը հիշեցնում է տխուր կերպարանքով ասպետին։ Գոնե ժամանակ առ ժամանակ։
Նա այդ կերպարանքին եկավ ոչ անմիջապես: Հավերժ ուսանող, ում սպարտական կրթությունը շարունակվում է ադրբեջանական «ասպիրանտուրայի» դաժան պայմաններում, հանձնեց հայաստանյան կեղծ աշխարհների սարսափների լաբիրինթոսների քննությունները։ Բայց դիցուկ ստիպողաբար, դիցուկ միայն մասամբ, Նիկոլը անցյալում թողեց ֆանտաստիկ զրուցավեպերը և իջավ գետնին։ Ավելի ճիշտ, նրան իջեցրին, բայց սրանք մանրամասեր են։ Նա փորձում է «հողակցել» իր ժողովրդին, քանի դեռ նրա բոլոր ներկայացուցիչներին չեն հարվածել մինչև ականջներից ծուխ փչելուն։
Հայերին ճահճից հանելը ծանր աշխատանք է։ Բայց Նիկոլը փորձում է։ Որպեսզի պահապանել իշխանությունը՝ նրան հարկավոր է Հայաստանը պահապանել, որպես պետություն։ Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է ընդհանուր լեզու գտնել իր քաղաքացիների արյունով նորագույն պատմության դասերի համար վճարած և իր առջև դրած նպատակների առումով ոչ մի մոդիֆիկացիաներին դիմելու նկատառումով անզիջում-անմոռացկոտ Ադրբեջանի հետ։
Ահա և Երևանում հնչում են Փաշինյանի մտքերը զինանշանի, օրհներգի և «արցախը» ճանաչել-չճանաչելու մտքերի մասին։ Եվ Հայաստանում այլևս չի հնչում «արցախում» եղանակի կանխատեսումը։ Գադյուկինո գյուղում անձրև է տեղում։ Եվ հայ պաշտոնյաները «արցախի» կեղծ պաշտոնյաների գլխին շան օյին են խաղում։ Եվ աղաղակում են տնայնաբուծ «հայրենասերերը», ովքեր երազում են «թուրքական ապոկալիպսիսի» սարսափների ալիքի վրա տապալել Նիկոլին։
Բայց անցնենք մեր «մարգարեներին»։
Զվարճալի է է դիտել տնայնաբուծ «ճշմարտության պահապանների» կողմից այն ապարդյուն ճիգերը, որպեսզի համոզել մեր հասարակությանը, որ այն ամենը, ինչ ձեռնարկվում է Ադրբեջանի դեմ թե՛ Հայաստանում, թե՛ աշխարհում, այդ թվում նաև Մակրոնի չար հաչոցը՝ դրանք դատարկ բաներ են Գեդեբեկի դեպքերի համեմատ։ Իբր թե, ինչո՞ւ պետական ապարատի ու ԶԼՄ-ների ամբողջ ուշադրությունը գամված չէ այս գյուղի վրա։ Ինչպես կարելի՜ է։
Այս ամենը անհավանական անհեթեթություն է՝ ազատագրված Ղարաբաղը, նրա վերակառուցումը, ադրբեջանցիների վերադարձը իրենց տներ, Զանգեզուրը և մնացած ամեն ինչը։ Անհեթեթություն է այն ամենը, ինչով մենք պետք է հպարտանանք: Պետք է կենտրոնանալ միայն այն բանի վրա, որտեղ որոշակի անձանց ոչ լավագույն գործողությունները հանգեցրել են տհաճ հետևանքների։ Ցանկացած բացասականությունը պետք է ուրախություն պատճառի։ Որքան վատ, այնքան լավ։ Իսկ Ադրբեջանի իշխանությունների ցանկացած ձեռքբերում, այդ թվում նաև 2020 թվականի Մեծ հաղթանակը՝ թյուրիմացություն է։ Չեմ զարմանա, եթե մարգինալները սկսեն պնդել, որ ադրբեջանական ժողովուրդը հաղթել է ՀԱԿԱՌԱԿ իշխանությունների և անձամբ նախագահի հակազդեցությանը։ Իսկ դուք չգիտեի՞ք։ Այ-յաի-յաի...
Սակայն, զարմանալու բան չկա։ Այս կոհորտայի սակավաթիվ հետևորդներ են հանդիսանում 1990-ականների սկզբի ավանդույթների շարունակողները, երբ Ժողովրդական ճակատի ներկայացուցիչները բացահայտ հայտարարեցին, որ հողը կարելի է հանձնել, որպեսզի հետագայում հետ վերադարձնել՝ եթե դա պահանջում են իշխանության համար պայքարի շահերը։ Նրանցից ոմանք այս աղետալի բանաձևին սրբությամբ հավատում էին։ Դա ինչին հանգեցրեց՝ բոլորս լավ ենք հիշում։
Ես համարում եմ, որ Գեդաբեկում եղել է մարդկանց հետ աշխատելու և նրանց մտահոգող հարցերը լսելու ունակության պակաս։ Թեկուզ ինչ-որ մեկը համարում է, որ ռամիկը չի խաչակնքում քանի դեռ որոտ չի սկսվել՝ այս բանաձեւը պետք է մնա անցյալում։ Պետք է կարողանալ կառավարել պրոակտիվ, այլ ոչ թե ռեակտիվ: Ընդ որում այստեղ տեղ է գտել ռեակտիվ-ռեակցիոնական վարքագծի առկայություն։ Բայց ցայտել թքով և փորձել առանձին դրվագը դիրքավորել որպես համակարգի ֆիասկո... Ֆու, պարոնայք, սա հակահիգիենիկ է։ Չնայած ես կարեկցում եմ։ Ձեզ, խեղճերիդ էլ ուրիշ ի՞նչ է մնում։
Հաշվարկել արտաքին գործոնների վրա, որոնք ի վիճակի են այնպես ցնցել նավակը, որպեսզի կարողանաք պղտոր ջրում ձուկ բռնե՞լ: Չէ-հա, չի ստացվի: Նախ, «ցնցողները» ուժեղ զբաղված են։ Նրանցից մեկի տանը կատարվում է այն, ինչին դուք հույս ունեք հասցնել Ադրբեջանը։ Խոսքս Ֆրանսիայի մասին է: Չէ որ 2023 թվականի ամառվա ոճով ֆրանսիական բարիկադներ են, որոնց մասին երազում են մեր երկրում որոշ վայ ակտիվիստները։ Դե, թող երազեն։ Նրանք դրանով զբաղվում են արդեն գրեթե երեք տասնյակ տարիներ։ Կորած երազներ են...
Թե՞, հնարավոր է, որ խաղադրույքը հյուսիսային հարեւանի վրա է, որին Արեւմուտքը դանդաղ, բայց հաստատապես նեղում է կովկասյան խաղատախտակից։ Նեղում է, չնայած Ռուսաստանի (իսկ խոսքը հենց նրա մասին է) համար շահած պարտիայի սկզբին՝ ներառյալ Ադրբեջանի տարածքում խաղաղապահների տեղակայումը։ Այդ հաշվարկներն էլ պատրանքային են։ Կրեմլում ընկերները չափազանց զբաղված են Ուկրաինայում դանդաղ ու ոչ հաղթական պատերազմով: Նրանք այսօր մեր ժամանակը չունեն: Դե, իսկ եթե ինչ-որ հրաշքով գտնվի «մեր համար» ժամանակ և ուժեր, ապա Ադրբեջանը միշտ աչքի է ընկել ճկուն արտաքին քաղաքականությամբ։
Իրանը նույնպես «հօդս է ցնցել»՝ հասկանալով, որ բացահայտ «ցլանալը» իրեն ավելի թանկ է նստում, և դա միայն ավելի է ամրապնդում Ադրբեջանի դիրքերը համաշխարհային ասպարեզում։ Դիրքերը առանց այդ էլ ամուր են, ինչպես երբեք։
Թե՞ երազներ այն սցենարի մասին, որի դեպքում որոշ արևմտյան կենտրոններ, չնայած արաբական (և ոչ միայն) զայրացնող-տնկովի ժողովրդավարության փորձերի աղետալի արդյունքներին, դեռ պատրաստ են ևս մի երկու-երեք երկիր նետել կեղծ քիմերաների հետևից կեղծ հետապնդման հնոցը: Միգուցե, նրանք և պատրաստ են, բայց այստեղ էլ չի անցնում։ Մենք Արևմուտքի հետ բարեկամություն ենք արել, բարեկամություն ենք անում և կանենք, բայց ոչ «ես քեզ կսիրեմ, նույնիսկ եթե դու ինձ ոչ» սկզբունքով։ Եվ մեր այգում խաղեր կազմակերպել մենք ոչ մեկին թույլ չենք տա՝ ոչ ՈԿԿ-ներին, ոչ ՉԹՕ-ներին։
Այո, փոփոխություններ պետք են։ Մարդկության ողջ պատմությունը՝ դրա վառ օրինակն է։ Բայց ավելի ցայտուն կերպով նա ցույց է տալիս դրսից «Կտրատենք, իսկ հետո ինչ-որ կերպ կսերտաճեն» սկզբունքով պարտադրված միջամտությունների ողբերգությունը։ Ավելի պայծառ, քանի որ նկարները ներկված են ինչպես անկեղծ միամիտ «մարգարեների», այնպես էլ անմեղ քաղաքացիների արյունով։ Հետո չի սերտաճում, իսկ եթե և սերտաճի, ապա այնպիսի կենդանահերցային հրեշներ են պտտվում շուրջը, ինչը պակաս չի թվա: Ահա Լիբիան հեղափոխությունից ի վեր, որը պետք է բոլորին բերեր մեծ երջանկություն և արդարություն, ամեն անգամ փորձում է ընտրություններ անցկացնել։ Կարծես թե որոշել են 2024-ին։ Թարմ պատմվածք է, բայց դժվար է հավատալ: Փոթորիկ կոչ անող «այրող հայացքով գունատ երիտասարդները» իրենց ցույց տվեցին, որպես դեպի դժողք հուսալի ուղեկիցներ։ Բարի մտադրությունների մայրուղու վրա։
Վերադառնանք Սերվանտեսին։ Ճիշտ է, այս անգամ առանց իր անմահ հերոսին Հայաստանի ղեկավարության հետ կապելուն։ «Յուրաքանչյուր արատ իր մեջ թաքցնում է հատուկ հաճույք, բայց նախանձությունը, բացի վշտից, ատելությունից ու չարությունից՝ իր մեջ ոչինչ չի թաքցնում»: Ինչ-որ մեկը մեզ նախանձում է: Նախանձում է չնայած մեր բոլոր օբյեկտիվ դժվարություններին։ Եվ սուբյեկտիվների նույնպես: Նախանձում է մինչեւ կապուտակվելը, մինչև ոսկորների ցավի աստիճանին։
Ինչպե՞ս-ինչպես: Երեկ երկրաշարժ է եղե՞լ։ Ժողովուրդը գիշերը փողոց է դուրս եկել։ Իսկ այս ամենը ինչի՞ պատճառով։ Որովհետև պարզ չէ, թե ինչով են զբաղված իշխանությունները։ Երկրաշարժը՝ դա նույնպես նրանց սխալն ու մեղքն է։

Порочные «пророки» – обо всем понемногу
Никакого богохульства! Я далек от провокаций на религиозные темы. Есть ценности, покушаться на которые никто не вправе вне зависимости от религиозных убеждений или отсутствия таковых.
Скажите, Никол Пашинян не напоминает Дон Кихота? Того самого, Ламанчского. Который, согласно Сервантесу, был хитроумный идальго. И так далее. Речь не о внешнем сходстве - его нет. Насчет «хитрой умности» тоже можно спорить. И типаж окружающих персонажей вроде Санчо Пансы, Дульсинеи Тобосской и верного Росинанта не особо совпадает. Но все же Никол напоминает рыцаря печального образа. По меньшей мере, время от времени.
Пришел он к образу не сразу. Вечный студент, чье спартанское образование продолжается в суровых условиях азербайджанской «аспирантуры», прошел экзамены лабиринтов ужасов Айастановских псевдомиров. Но пусть вынужденно, пусть только отчасти, Никол оставил в прошлом фэнтэзи-саги и опустился на землю. Вернее, его опустили, но это детали. Он пытается «заземлить» свой народ, пока всех его представителей не шандарахнуло до дыма из ушей.
Тяжелая это работа – тащить армян из болота. Но Никол пытается. Чтобы удержать власть, ему нужно сохранить Армению как государство. А для этого нужно найти общий язык с бескомпромиссно-незабывчивым Азербайджаном, оплатившим уроки новейшей истории кровью своих граждан и ни на какие модификации в плане поставленных целей идти не намеренным.
Вот и звучат в Ереване мысли Пашиняна о гербе, гимне и нюансах признания или непризнания «арцаха». И не звучит больше в Армении прогноз погоды в «арцахе». В деревне Гадюкино идут дожди. И собачатся армянские должностные лица с «арцахскими» псевдочиновниками. И вопят доморощенные армянские «патриоты», мечтающие скинуть Николку на волне страшилок «тюркского апокалипсиса».
Но перенесемся к нашим «пророкам».
Забавно наблюдать потуги доморощенных «хранителей истины» убедить наше общество в том, что все, что предпринимается против Азербайджана как в Армении, так и в мире, включая злобное тявканье Макрона, - это пустяки по сравнению с событиями в Кедабеке. Дескать, почему все внимание государственного аппарата и СМИ не приковано к этому селу?! Как можно!
Неимоверная ерунда все это – освобожденный Карабах, его реконструкция, возвращение азербайджанцев к родным очагам, Зангезур и все остальное. Ерунда все, чем нам есть гордиться. Нужно сфокусироваться только на том, где не лучшие действия определенных лиц привели к неприятным последствиям. Любой негатив должен вызывать радость. Чем хуже, тем лучше. А любое достижение властей Азербайджана, включая Великую победу 2020 года – это недоразумение. Не удивлюсь, если маргиналы начнут утверждать, что азербайджанский народ победил ВОПРЕКИ противодействию властей и лично Президента. А вы не знали?! Ай-яй-яй!!...
Впрочем, неудивительно. Последователи этой немногочисленной когорты являются продолжателями традиций начала 90-ых, когда представители Народного Фронта открыто заявляли, что землю можно сдать, чтобы потом вернуть, если того требуют интересы борьбы за власть. Некоторые из них в эту катастрофическую формулу свято верили. К чему это привело, мы все хорошо помним.
Я считаю, что в Кедабеке имел место недостаток умения работать с людьми и вслушиваться в волнующие их вопросы. Пусть кто-то считает, что мужик не крестится, пока не грянет гром, эта формула должна остаться в прошлом. Нужно уметь управлять проактивно, а не реактивно. Причем тут имело место наличие реактивно-реакционного поведения. Но брызгать слюной и пытаться позиционировать отдельный эпизод как фиаско системы… Фи, господа, это негигиенично. Хотя я сочувствую. Что же вам, бедным, еще остается-то?
Рассчитывать на внешние факторы, способные раскачать лодку так, чтобы вы могли порыбачить в мутной воде? Не-а, не выгорит. Во-первых, «качальщики» сильно заняты. У одного из них дома происходит то, к чему вы надеетесь привести Азербайджан. Я о Франции. Ведь именно о французских баррикадах в стиле лета 2023 года грезят некоторые горе-активисты в нашей стране. Ну, пусть грезят. Они этим уже почти три десятка лет занимаются. Утраченные грезы…
Или, может быть, ставка на северного соседа, которого медленно, но верно теснит с Кавказской доски Запад? Теснит несмотря на выигрышное для России (а речь именно о ней) начало партии, включая размещение миротворцев на территории Азербайджана. И эти расчеты призрачны. Слишком заняты друзья в Кремле небыстрой и непобедоносной войной в Украине. Не до нас им сегодня. Ну, а если у них каким-то чудом найдется время и силы «до нас», то Азербайджан всегда отличался гибкой внешней политикой.
Иран тоже «сдулся», поняв, что «быковать» в открытую себе дороже, и это только еще более укрепляет позиции Азербайджана на мировой арене. Позиции и так сильные как никогда.
Или мечты о сценарии, при котором некоторые западные центры, несмотря на катастрофические результаты арабских (и не только) экспериментов досадливо-подсадной демократии все еще готовые бросить в топку лжепогони за лжехимерами еще пару-тройку стран? Может, они и готовы, только и тут не катит. Мы дружили, дружим и будем дружить с Западом, но не по принципу «я буду тебя любить, даже если ты меня нет». И устраивать игрища в своем саду не позволим никому – ни НПО, ни НЛО.
Да, изменения нужны. Вся история человечества - тому яркий пример. Но еще ярче она иллюстрирует трагичность навязанных извне интервенций по принципу «рубанем, а потом срастется как-нибудь». Ярче, потому что расцвечены картинки кровью как искренне-наивных «пророков», так и ни в чем не повинных граждан. Потом не срастается, а если и срастается, то такие вивсекционные уродцы ковыляют, что мало не покажется. Вон Ливия с момента революции, которая должна была принести всем много счастья и справедливости, все пытается выборы провести. Вроде в 2024 наметили. Свежо преданье, да верится с трудом. «Юноши бледные с взором горящим», призывающие бурю,  показали себя надежными проводниками в ад. По шоссе благих намерений.
Вернемся к Сервантесу. Правда, в этот раз без привязки его бессмертного героя к руководству Армении. «Всякий порок таит в себе особое наслаждение, но зависть ничего не таит в себе, кроме огорчений, ненависти и злобы». Кто-то нам завидует. Завидует несмотря на все наши объективные сложности. И субъективные тоже. Завидует до посинения, до ломоты в костях.
Как-как? Землетрясение было вчера? Народ ночью высыпал на улицы? А все почему? Потому что непонятно чем заняты власти! Землетрясение - это тоже их ошибка и вина.